Sonar Garmin STRIKER Plus 9 sv

discutii despre lansete, mulinete, fire, naluci, etc. destinate pescuitului rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Sorin, Moderatori

carlos 1976
senior
senior
Mesaje: 389
Membru din: 28 Oct 2017, 14:10

Re: Sonar Garmin STRIKER Plus 9 sv

Mesaj de carlos 1976 » 17 Sep 2018, 20:04

Salutare, DM, ce avantaje ofera Elite 9 fata de Elite 7, in afara de ecranul mai mare ?

makaveli
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 114
Membru din: 22 Apr 2017, 16:18
Localitate: Toledo

Re: Sonar Garmin STRIKER Plus 9 sv

Mesaj de makaveli » 17 Sep 2018, 21:20

crapmaniacul scrie:
16 Sep 2018, 23:15
DM scrie:
16 Sep 2018, 09:01
Eu zic ca nu se merita.
Asa ca si al doilea aparat pe barca, poate sa mearga.
Oricum trebuie sa te asiguri foarte clar ca cumparat din USA functioneaza GPS-ul pe aici, mare atentie la acest aspect.
Mai bine treci la LOWRANCE ELITE-9 TI , ca si pret in UE este pe la 1200E fata de 900E pentru Striker.
Explica mai exact de ce consideri ca nu se merita investitia in Garmin Striker 9 ? Care ar fi argumentele ?
GPS-ul este ultimul aspect care ma intereseaza la el, ptr mine putea chiar lipsi, nu-i vad o atat de mare utilitate (nu merg noaptea/pe ceata, rar ajung in Delta).

Recunosc ca m-am uitat initial si la Elite 9 TI insa acesta in SUA este 1,000 USD iar Garminul 9 este 600 USD deci cam foarte aproape de jumatate de pret, iar targetul meu este sa raman intr-un buget modic si sa obtin ce se poate mai bun cu bugetul acesta (best money can buy). Nu merg la concursuri iar ecranul de 9 , side-ul si chirp-ul imi sunt suficiente si inca nu vad motivul consistent ptr care as mai cheltui inca 400 usd.
lowrance iti ofera posibilitatea sa inregistrezi ce se vede pe ecran...sau asa ceva am inteles.Destul de interesant in cazul in care ai un videoblog, etc. In rest nu prea ii vad rostul. Daca esti la pescuit, pescuiesti si esti atent la sonar, nu te uiti dupa pasari.
Cat despre gps, cel putin la seria striker(nu striker plus) nu e ceea ce crezi tu. Nu vezi harti sau lacuri.
Daca gasesti un hot spot il marchezi si ramane memorat. Daca ulterior vrei sa te intorci la loc il cauti si navighezi catre el dar nu are incluse harti. Seria plus poate e diferita.
Cred ca seria striker iti ofera cel mai mult pentru cat costa.
Zander_Master

Avatar utilizator
crapmaniacul
veteran
veteran
Mesaje: 4678
Membru din: 19 Iun 2013, 12:20
Localitate: Bucuresti

Re: Sonar Garmin STRIKER Plus 9 sv

Mesaj de crapmaniacul » 17 Sep 2018, 21:25

Un articol care aduce un plus de informatie despre Garmin 9sv se poate citi in link-ul de mai jos. La finalul articolului este chiar o comparatie relativ sumara a datelor tehnice oferite de doua sonare similare ale competitiei, analiza care mai adauga ceva informatie celor interesati.
La acest moment nu sunt inca foarte multe review-uri despre Garmin 9 dat fiind ca sonarul a fost pus pe piata anul acesta 2018.

https://www.fishfinders.info/garmin-str ... 9sv-review

Domeniul este unul vast cu multa informatie a carei analiza atenta cere timp si investigatii, insa efortul de documentare merita deranjul.

In link-ul urmator avem extrem de multa informatie actualizata care merita citita cu atentie zic.

https://www.sonarwars.com/reviews/

DM
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 140
Membru din: 22 Oct 2009, 10:04

Re: Sonar Garmin STRIKER Plus 9 sv

Mesaj de DM » 18 Sep 2018, 07:54

Salut carlos 1976, pentru mine diferenta de ecran este mai mult dacat suficienta.Nu cunosc acum sa-ti spun altele insa , ma repet, ecranul mai mare este suficient.
Dpv pret 7 este pe la 1000E asa ca cei 200 in plus merita cu varf si indesat.
Am avut si eu unul de 7 si sincer nu am cazut pe spate, ba din contra, oricum mai binisor o leaca :-) decat cel de 5.
Pentru sonarele cu SI conteaza enorm ecranul.

PS. Am inteles ca vine o noua versiune acum din octombrie pentru TI, de aici si posibilitatea ca versiunea existenta acum sa mai scada la pret in timp.

carlos 1976
senior
senior
Mesaje: 389
Membru din: 28 Oct 2017, 14:10

Re: Sonar Garmin STRIKER Plus 9 sv

Mesaj de carlos 1976 » 18 Sep 2018, 09:53

DM, stii cumva daca la ecranul de 9 se pierde din rezolutie fata de cel de 7, si ce acumulator ar fi potrivit pentru cele 2 sonare ? Nu as vrea sa car unul de masina prin barca...

DM
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 140
Membru din: 22 Oct 2009, 10:04

Re: Sonar Garmin STRIKER Plus 9 sv

Mesaj de DM » 18 Sep 2018, 13:07

Salut Carlos,
Ambele au 800 x 480, de unde pe cel de 9 posibil sa-l percepi mai sters.
Ca si consum la 7 este 0.6A la 9 ai 1.3A conform cu ce spune producatorul.
Eu zic ca o baterie de 20A DC la 6 Kg, daca nu ma insel, este un compromis bun.
Pentru iesiri / utilizare scurta un minim de 12A.
Normal acum vorbim si de cat timp vrei sa-l folosesti, daca te gandesti la zile atunci ai nevoie de mai mult , fie una singura sau mai multe de 20A

DM
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 140
Membru din: 22 Oct 2009, 10:04

Re: Sonar Garmin STRIKER Plus 9 sv

Mesaj de DM » 18 Sep 2018, 18:53

Scuze, am gresit ,deci 0.9A pentru ambele.Mi-au fugit ochii pe la ala de 12 :-)

DM
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 140
Membru din: 22 Oct 2009, 10:04

Re: Sonar Garmin STRIKER Plus 9 sv

Mesaj de DM » 01 Oct 2018, 15:55


Scrie răspuns