snap

discutii despre lansete, mulinete, fire, naluci, etc. destinate pescuitului rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Sorin, Moderatori

Scrie răspuns
Avatar utilizator
Michael
Moderator
Moderator
Mesaje: 4177
Membru din: 28 Iun 2004, 05:25
Localitate: Timisoara

Mesaj de Michael » 22 Iul 2004, 19:51

Sorin:
Ce sunt "Snap-urile"?Pot sa va spun ca am fost la partide de rapitor,cu prieteni care nu se lasa de agrafe si vartejuri.Am luat mai mult si mai mare ca si ei.
Toate cele bune!

Avatar utilizator
Wavedancer
veteran
veteran
Mesaje: 1129
Membru din: 25 Mai 2004, 11:07
Localitate: Constanta
Contact:

Mesaj de Wavedancer » 26 Iul 2004, 12:58


Avatar utilizator
Michael
Moderator
Moderator
Mesaje: 4177
Membru din: 28 Iun 2004, 05:25
Localitate: Timisoara

Mesaj de Michael » 26 Iul 2004, 13:02

Nu arata rau,dar sunt atat de rezistente incat sa tina fara a fi inchise ca si agrafele?Apropo,bine ai revenit,ai cam lipsit pe forum.
Toate cele bune!

Avatar utilizator
Wavedancer
veteran
veteran
Mesaje: 1129
Membru din: 25 Mai 2004, 11:07
Localitate: Constanta
Contact:

Mesaj de Wavedancer » 26 Iul 2004, 13:04

Exista si unele complet inchise, ca niste agrafe. Important este capatul agatat de naluca, trebuie sa fie un semicerc, ca sa nu influenteze evolutia.

Bine te-am gasit! Toate bune si tie!

Avatar utilizator
Adi_
veteran
veteran
Mesaje: 3329
Membru din: 27 Apr 2004, 09:34
Localitate: Timisoara

Mesaj de Adi_ » 27 Iul 2004, 09:34

Snap-urile se gasesc si in magazinele de la noi?
"Marea taina a existentei umane nu consta in a trai, ci in a sti pentru ce traiesti" - Dostoievski

eugen
veteran
veteran
Mesaje: 2258
Membru din: 23 Feb 2004, 18:12

Mesaj de eugen » 27 Iul 2004, 10:17

nu prea se gasesc. insa ti le poti face tu, nu stiu exact care e procedura, dar cred ca se bat niste cuie intr-un placaj si mulezi in jurul lor sarma din otel inox. eu am avut cateva din astea facute artizanal de la dady.
nu e nici o diferenta daca le folosesti sau legi direct cu un nod cu bucla (dublu rapala de preferinta, nu ala simplu ca-i varza). doar daca ti-e mai comod sa prinzi direct cu agrafa e bine sa-ti iei. altfel, e fix acelasi lucru. eu personal n-am incredere in sarme, alea pot sa cedeze mai repede decat un fir. daca refaci nodul de la vobler dupa fiecare captura mai sanatoasa nu risti nimic.

Avatar utilizator
gabor
senior
senior
Mesaje: 311
Membru din: 03 Mai 2004, 08:49

Mesaj de gabor » 27 Iul 2004, 11:04

adilucu scrie:Snap-urile se gasesc si in magazinele de la noi?
in timisoara, la magazinul arrow in balcescu. sunt facute de mustad.

Avatar utilizator
Wavedancer
veteran
veteran
Mesaje: 1129
Membru din: 25 Mai 2004, 11:07
Localitate: Constanta
Contact:

Mesaj de Wavedancer » 27 Iul 2004, 11:30

Problema se poate pune si altfel. Folositi snap-urile cind schimbati nalucile foarte des, pina o gasiti p-aia "prinzatoare" pentru ziua si locul in care pescuiti. Cind a-ti gasit-o legati-o direct pe fir (cu nod Rapala simplu, dublu, cu Bimini Twist, etc.)

Avatar utilizator
MihaiV
Moderator
Moderator
Mesaje: 3849
Membru din: 11 Mai 2004, 08:40
Localitate: Cluj-Napoca

Mesaj de MihaiV » 27 Iul 2004, 15:23

Snap-urile au fost concepute pentru a fi utilizate in pescuitul la musca artificiala. Pescarii de musca schimba uneori zeci de muste pe zi si e pierdere de timp sa refaci noduri de atatea ori. Asa ca erau (la Cabelas) 3 marimi: small, medium, large. Avantajul fata de agrafe e greutatea mult mai mica, deci influenta mica asupra evolutiei mustelor. Cele small plutesc cu muste uscate. De 3 ani folosesc snap-uri medium la voblere de 2-7 cm. E drept ca pe ape unde stiu din start de vobler merge nu mai pun snap fiindca n-are nici un rost. Nu am scapat nici odata un peste prin desfacerea snap-ului, indiferent de dimensiunea pestelui.
In Romania au aparut in magazine snap-uri Mustad, dar sunt din sarma mai subtire si ruginesc repede daca stau in umezeala, asa ca le prefer tot pe cele de la Cabelas.
Acum vad ca au inceput sa produca si Extra-large, probabil tocmai fiindca au inceput sa fie folosite tot mai mult la spinning.

Avatar utilizator
Sorin
Moderator
Moderator
Mesaje: 4694
Membru din: 17 Mai 2004, 10:39
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Sorin » 27 Iul 2004, 15:43

Eu am gasit la Arrow Snap-uri de la Mustad .Sunt in cutii de cate 25 de bucati si costa cam 70 de mii. Sunt de doua marimi si au trecuta si rezistenta in kg .Ar trebui sa se gaseasca si la cei care se aprovizioneaza de la Arrow

Scrie răspuns