Shimano vs Daiwa

discutii despre lansete, mulinete, fire, naluci, etc. destinate pescuitului rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Sorin, Moderatori

Avatar utilizator
semlecangheorghe
veteran
veteran
Mesaje: 9544
Membru din: 04 Mai 2009, 07:05
Localitate: Arad

Shimano vs Daiwa

Mesaj de semlecangheorghe » 16 Mai 2011, 08:09

.....Stiu ,stiu ..titlul este perimat,si este cosacrat deja drept cliseu, totusi ce parere aveti despre aceasta naluca??A-ti pescuit careva cu ea??Dar cu voblerele produse de Daiwa??Acuma, daca la mulinete "bicicletele "sint mai "sprintene" decit "tractorasele",ce se intimpla la naluci???
http://www.plat.co.jp/shop/catalog/prod ... j-02t.html
Si-Gi Lures wobblers&more..

.

leowb
veteran
veteran
Mesaje: 1596
Membru din: 11 Dec 2010, 16:57

daiwa ,shimano

Mesaj de leowb » 16 Mai 2011, 09:00

Salut ,despre voblere pot sa ti spun ca unele merita banii si altele le poti inlocui cu altceva mai ieftin si face acceasi treaba.Un Daiwa costa cam 50 de lei il poti inlocui cu un strike pro sau altceva care costa jumate din banii lu Daiwa.Si la capitolul mulinete parerea mea este ca daca pescuiesti mai mult la vobler solutia mai buna este Shimano ,datorita recuperari mai rapide te ajuta sa joci voblerul cum trebui.Si daca pescuiesti mai mult la tuister solutia e Daiwa pt acelasi motiv recuperarea .Daiwa avand recuperarea mai mica te ajuta sa controlezi mai multi centimetri pe fundul apei si face sa ai mai mult timp naluca in apa.Asta inseamna o tatonare mai buna.fir intins

razvan cristescu
veteran
veteran
Mesaje: 773
Membru din: 15 Feb 2006, 22:28
Localitate: Timisoara

Mesaj de razvan cristescu » 16 Mai 2011, 10:19

La voblere ca si la rotative,oscilante care le recuperezi de obicei pe fir intins si care sunt naluci portante iti trebuie o mulineta de forta,adica cu un raport de recuperare mai mic(roata cu dinti mai rari si mai mari).Astazi Daiwa pastreaza raportul de 4,8/1 fata de shimano care au raport de >5,2/1.La twister recuperarea e mai mult combinata,pompaj si recuperare din mulineta,si nu prea conteaza asa de mult raportul de recuperare ca la nalucile reactive.Parerea mea... :)

Avatar utilizator
semlecangheorghe
veteran
veteran
Mesaje: 9544
Membru din: 04 Mai 2009, 07:05
Localitate: Arad

Mesaj de semlecangheorghe » 16 Mai 2011, 13:28

...Dragilor,eu vorbeam de voblerele produse de cele doua firme ,nu de mulinete.La mulinete ,sint oarecum lamurit.. :wink:
Si-Gi Lures wobblers&more..

.

SF
veteran
veteran
Mesaje: 3581
Membru din: 31 Mar 2005, 22:54

Mesaj de SF » 17 Mai 2011, 01:59

Gigi , alea is patternuri marine :)

Asa ,in general parca ii mai bine Daiwa , la mine in ocna . Shore Line Shiner 17 cm probabil ii cel mai bien vandut vobler marin din ultimii 2 ani ,pentru pescuitul light la seabass in Europa si Japan .
Sistem patentat LC pe 2 sarme cu greutati de tungsten . Nu poti sa-ti imaginezi cum se lanseaza chestia aia :)

http://www.plat.co.jp/shop/catalog/popu ... pID/12351/

Avatar utilizator
semlecangheorghe
veteran
veteran
Mesaje: 9544
Membru din: 04 Mai 2009, 07:05
Localitate: Arad

Mesaj de semlecangheorghe » 17 Mai 2011, 05:59

Stiu ca sint paternuri marine,dar dupa mine,culoarea conteaza prea putin in cazul acelor voblere,pentru ca sint voblere pt distanta ,curenti si adincimi mari,deci,ar cauta rapitorii capitali,acolo unde dumnealor nu au timp sa dea atentie detaliior.Mai curios as fii cum vibreaza,pentru ca la 9cm un vobler sa aiba 21 de gr,este mult..iti dai seama cum zboara ,ca glontul..Precis ca au vreo smecherie cu tungsten incorporata...

Aouleo,17cm ii pescuit de" finete" la sea bass??? :lol: :lol: :lol: Pe mine m-a lovit boala microvoblerelor:2cm,3cm,hai 5cm..... :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: 17cm mi se pare ...urias..
Si-Gi Lures wobblers&more..

.

Avatar utilizator
Irod
veteran
veteran
Mesaje: 522
Membru din: 07 Ian 2006, 18:45
Localitate: Cluj-Napoca; Baia-Mare

Mesaj de Irod » 17 Mai 2011, 20:59

da mai dragilor nu va mai streszati cu alea vezi ca sunt voblere RAPALA pe piatza :lol: , astea is Welt weit.

Avatar utilizator
stradic
veteran
veteran
Mesaje: 2283
Membru din: 05 Iul 2010, 09:17
Localitate: SOMCUTA MARE

comparatii

Mesaj de stradic » 18 Mai 2011, 23:13

Irod Doctorila da mai traiesticredeam ca ai emigrat pe undeva :?: :lol: :lol: :lol:
rapala the best vobler in the world

Avatar utilizator
Irod
veteran
veteran
Mesaje: 522
Membru din: 07 Ian 2006, 18:45
Localitate: Cluj-Napoca; Baia-Mare

Mesaj de Irod » 22 Mai 2011, 18:21

Serus man! ce mai faci ?
Zi si tu nu sunt Rapala cele mai tari?

Avatar utilizator
stradic
veteran
veteran
Mesaje: 2283
Membru din: 05 Iul 2010, 09:17
Localitate: SOMCUTA MARE

pareri

Mesaj de stradic » 22 Mai 2011, 20:32

Dupa Yo Zuri sunt cele mai tari Doctorila,si ai putea sa mai dai un telefon asa de control sa vezi ce mai fac!!!! :lol1:
rapala the best vobler in the world

Scrie răspuns