SHIMANO Technium

discutii despre lansete, mulinete, fire, naluci, etc. destinate pescuitului rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Sorin, Moderatori

andrei-ovidiu
veteran
veteran
Mesaje: 9168
Membru din: 06 Mai 2004, 13:08
Localitate: Rm. Valcea
Contact:

SHIMANO Technium

Mesaj de andrei-ovidiu » 30 Iul 2007, 18:27

Imi puteti da ceva sfaturi in legatura cu mulineta Shimano Technium? Ati folosit? Cum se comporta in timp si daca se poate "trage" de ea cu ata si jig-uri?

Multzam.

gabi udila
senior
senior
Mesaje: 320
Membru din: 09 Iun 2005, 22:38
Localitate: craiova

Mesaj de gabi udila » 30 Iul 2007, 18:40

nu inteleg de ce intrebi.fiind shimano ar trebui sa mergi pe incredere:))

Avatar utilizator
p5ih0
veteran
veteran
Mesaje: 742
Membru din: 03 Dec 2005, 16:01
Contact:

Mesaj de p5ih0 » 30 Iul 2007, 19:25

am eu ovidiu ... daca te bate gandu sa iti cumperi, nu mai sta si fugi la magazin ca poate raman aia fara :lol: e super tare mulineta , o am de aproape un an si nu am intampinat nici cea mai micaproblema... poti sa dai cu ce fir vrea mushii tai . io de exemplu am pe un tambur momo ala de la Gamakatsu de 23 si pe celalalt power pro de 10lb ... nu se forteaza deloc nici cu jiguri mari de 28gr . merge ca in prima zi si nu cred ca o sa am vreodata probleme cu ea. :wink:

Avatar utilizator
taicanoe
veteran
veteran
Mesaje: 1477
Membru din: 17 Feb 2005, 10:33
Localitate: Reșița
Contact:

Mesaj de taicanoe » 30 Iul 2007, 19:39

Am o buc. technium 2500FA de vreun an jumate ... si trag de ea fara probleme ... sunt niste mulinete reusite si rezonabile la pret. Am folosit-o cu voblere, oscilante mici si cu jiguri (nu prea grele -max.10gr. - pentru grutati mai mari folosesc TDS-ul ) Recent am facut baie impreuna cu batul si mulineta ... dupa care am dus-o la doctor :lol: doctor care a spus ca pe canicula asta nu a prea fost afectata de o baie usoara - asa ca a curatat-o putin a unso si e din nou apta sa-si faca treaba.
S'altare și bunăstare !

vasivoicu
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 289
Membru din: 05 Noi 2004, 01:32

Mesaj de vasivoicu » 30 Iul 2007, 21:45

andrei, din cate stiu eu shimano stradic si technium sunt niste mulinete care se aseamana destul de mult, daca stradic-ul te-a dezamagit :twisted: nu-ti lua technium :lol:

Avatar utilizator
mihaip
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 120
Membru din: 29 Mar 2005, 20:08

SHIMANO Technium

Mesaj de mihaip » 30 Iul 2007, 21:50

Andrei, eu am o Shimano Sephia pe care am dat o carca de bani. Ma pis pe ea. e ultimul Shimano pe care mi-l iau. Intreaba-l pe Gabi de ce.

andrei-ovidiu
veteran
veteran
Mesaje: 9168
Membru din: 06 Mai 2004, 13:08
Localitate: Rm. Valcea
Contact:

Mesaj de andrei-ovidiu » 30 Iul 2007, 22:15

Pai sa zica Gabie pe aici ca sa stie toate lumea la ce sa se astepte. Poate nu mai fac astia de la Shimano calitate...totul e posibil in ziua de azi.

Eu unul pana acum nu am fost dezamagit de Shimano.

Parerri si pareri, opinii si opinii, experiente diverse pt. fiecare dintre noi. Totusi nu vreau sa se faca iarasi un circ pe tema Shimano, am intrebat strict de Techium, dar daca tot veni vorba hai sa vedem ce e cu Sephia, o mulineta cu pretentii si la bani si la caracteristici. :roll:

Fir Intins.

onesti
veteran
veteran
Mesaje: 981
Membru din: 05 Noi 2004, 06:49
Localitate: canada

Mesaj de onesti » 30 Iul 2007, 22:36

Mai asteapta vreo 2 luni pana iese seria noua:
http://www.tackletour.com/reviewicast07reels.html
Ca tot esti innebunit de Stradic. De data asta in culori hetero :lol: .

Pe aici n-am vazut niciunde Tehnium. De ce?

Sephia apare pe plat:
http://www.plat.co.jp/english/shimano/s ... ia/top.htm

Mihaip:

la banii aia itzi trebuie un motiv bine intemeiat pt care sa te pisi pe ea. Potzi sa ni-l divulgi?

SF
veteran
veteran
Mesaje: 3581
Membru din: 31 Mar 2005, 22:54

Re: SHIMANO Technium

Mesaj de SF » 30 Iul 2007, 23:28

[quote="andrei-ovidiu"]Imi puteti da ceva sfaturi in legatura cu mulineta Shimano Technium? Ati folosit? Cum se comporta in timp si daca se poate "trage" de ea cu ata si jig-uri?

Multzam.[/quote]

Nu cumva am mai vorbit pe tema he!he! Vrei sa ti-o trimit pe a mea , inca merge fain he!he! Sa nu-mi spui ca-i bai cu stradicu he!he! Eu le dau pe amindoua , m-au servit , da am schimbat stilu si fin o sa dau mai rar he!he!

Andrei , nu am pretentii de la mulinete mai mult de doi ani , si de la bete la fel . Techniumu nu l-am mai folosit de ceva vreme , Stradicu l-am forjat vreo 3 luni la greu . Techniumu o inceput sa scirtie cind am bagat popping , am bagat la cap si nu am fortat Stradicu ( FB are bucata aia dintre corpu mulinetei si manivela mai scurta decit FH ) cu poppere mai mari de 25 gr . Scirtie galetu , banuiesc ca-i varza , nu le prea spalam chiar daca zice ca tre spalat dupa ce dai in apa sarata cu ele . Stradicu mi s-o blocat in gol , dadeam la sepie cu naluci , ii pescuitu cel mai soft posibil , mulinezi super lent , frina larg deschisa , dracia se bloca , nu se invirtea manivela pur si simplu , atingeam cu mina si mergea . Curios , dupa aia nu am mai patit chestia asta cu el , asta o fost prin iarna . Ce mai tura-vura , pentru fineturi mi-am luat un Twinpower 5000 FB he! he! sa am rezerva de fir he!he!

Fir intins!!!

SF
veteran
veteran
Mesaje: 3581
Membru din: 31 Mar 2005, 22:54

Mesaj de SF » 30 Iul 2007, 23:41

[quote="onesti"]Mai asteapta vreo 2 luni pana iese seria noua:
http://www.tackletour.com/reviewicast07reels.html
Ca tot esti innebunit de Stradic. De data asta in culori hetero :lol: .

Pe aici n-am vazut niciunde Tehnium. De ce?

Sephia apare pe plat:
http://www.plat.co.jp/english/shimano/s ... ia/top.htm

Mihaip:

la banii aia itzi trebuie un motiv bine intemeiat pt care sa te pisi pe ea. Potzi sa ni-l divulgi?[/quote]


Am bagat si eu de seama ca fac schimbari cam dese astia de la shimano , parerea mea ca-i miscare de marketing , oricum , vezi ca nu ating marimile mari .

Fir intins!!!

Scrie răspuns