SHIMANO Technium

discutii despre lansete, mulinete, fire, naluci, etc. destinate pescuitului rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Sorin, Moderatori

Avatar utilizator
adi777
veteran
veteran
Mesaje: 732
Membru din: 16 Oct 2006, 16:46
Localitate: Oradea
Contact:

Mesaj de adi777 » 10 Aug 2007, 22:34

pikeman scrie:ce dreq de mulineta ii aia Trinidad (Tobago) DC cu nush ce sistem electronic de lansare , vad si cu ceva principii electromagnetice, na ca o prins tehnologia din urma si mulinetele, mane poimaine, stau acasa, deschid un webcam de pe malul oltului , pun mana pe mouse si fac niste lanseuri cu un batz montat acolo :lol: problema o sa fie sa dezgatz pestele :lol:
am io - shimano calcutta 201 DC (digital control), e extraordinara. Franarea e controlata printr-un cip, ajustarea franei se face la 1/1000 sec.
TEAM ATOM

andrei-ovidiu
veteran
veteran
Mesaje: 9168
Membru din: 06 Mai 2004, 13:08
Localitate: Rm. Valcea
Contact:

Mesaj de andrei-ovidiu » 10 Aug 2007, 22:42

adi777 scrie:
pikeman scrie:ce dreq de mulineta ii aia Trinidad (Tobago) DC cu nush ce sistem electronic de lansare , vad si cu ceva principii electromagnetice, na ca o prins tehnologia din urma si mulinetele, mane poimaine, stau acasa, deschid un webcam de pe malul oltului , pun mana pe mouse si fac niste lanseuri cu un batz montat acolo :lol: problema o sa fie sa dezgatz pestele :lol:
am io - shimano calcutta 201 DC (digital control), e extraordinara. Franarea e controlata printr-un cip, ajustarea franei se face la 1/1000 sec.
adi, sunt de-a dreptul impresionat d cea ce spui despre Calcutta.

Avatar utilizator
adi777
veteran
veteran
Mesaje: 732
Membru din: 16 Oct 2006, 16:46
Localitate: Oradea
Contact:

Mesaj de adi777 » 10 Aug 2007, 22:45

andrei-ovidiu scrie:
adi777 scrie:
pikeman scrie:ce dreq de mulineta ii aia Trinidad (Tobago) DC cu nush ce sistem electronic de lansare , vad si cu ceva principii electromagnetice, na ca o prins tehnologia din urma si mulinetele, mane poimaine, stau acasa, deschid un webcam de pe malul oltului , pun mana pe mouse si fac niste lanseuri cu un batz montat acolo :lol: problema o sa fie sa dezgatz pestele :lol:
am io - shimano calcutta 201 DC (digital control), e extraordinara. Franarea e controlata printr-un cip, ajustarea franei se face la 1/1000 sec.
adi, sunt de-a dreptul impresionat d cea ce spui despre Calcutta.
pai uite aici o descriere destul de buna:

The new Calcutta is the first self-energizing casting reel, and the first reel with a "brain." It uses a digital circuit board that is energized during the initial phase of the cast. The energy is stored in a coil that activates electromagnetic brakes to slow the reel enough to prevent backlash. You have to preset the reel for lure weight and spool looseness. The system allows the spool to accelerate up to 30,000 rpm during the initial cast, compared to 15,000 to 20,000 rpm for conventional spools. The amount of braking force required to keep the line tension as close to zero as possible is updated every one one-thousandth of a second. Anglers may notice line crowning, or fluffing, on the spool during the cast, which indicates the start of backlash. But the brakes will instantly apply to prevent backlash.
TEAM ATOM

SF
veteran
veteran
Mesaje: 3581
Membru din: 31 Mar 2005, 22:54

Mesaj de SF » 11 Aug 2007, 01:06

[quote="pikeman"]ce dreq de mulineta ii aia Trinidad (Tobago) DC cu nush ce sistem electronic de lansare , vad si cu ceva principii electromagnetice, na ca o prins tehnologia din urma si mulinetele, mane poimaine, stau acasa, deschid un webcam de pe malul oltului , pun mana pe mouse si fac niste lanseuri cu un batz montat acolo :lol: problema o sa fie sa dezgatz pestele :lol:[/quote]

Pai , se vor inventa ancorele cu spin retractil , nalucile teleghidate , numa ca si legile se vor schimba , si comatii vor avea dreptu doar la un brat al ancorei din metal , celelate doua din plastic moale , ca sa se pastreze raportu he!he!

Fir Intins!!!

mihai florescu
veteran
veteran
Mesaje: 909
Membru din: 29 Feb 2004, 13:56
Localitate: Rosiori-Bucuresti

Mesaj de mihai florescu » 11 Aug 2007, 20:45

onesti scrie:Vor aparea in magazine prin septembrie
Sa vedem cine-i primul care se risca :lol:
sint postate si pe Cabelas
http://cabelas.com/cabelas/en/templates ... hasJS=true
Imagine

SF
veteran
veteran
Mesaje: 3581
Membru din: 31 Mar 2005, 22:54

Mesaj de SF » 12 Aug 2007, 00:27

Ma indoiesc ca au puterea de frinare anuntata ( 20 de lb la marimea 4000 !!!! ) , dealtfel corespunde cu Sustain , pe aceasi marime , cam greu de crezut .

Fir Intins!!!

Avatar utilizator
Blue_Fox
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 164
Membru din: 30 Aug 2007, 13:52
Localitate: Piatra Neamţ/Iaşi/Aarhus
Contact:

Mesaj de Blue_Fox » 29 Oct 2007, 15:11

Apropo de Technium si de rulmenti A.R.B., azi mi-am curatat si uns Techniumul, insistand mai mult la ansamblul galetului (Power Rolleru'), avea o mizerie si un praf, maaaammmmaaaa!! ,aproape pietrificate, in fine am observat cu placere ca atat rulmentul de la galet cat si cel din dreptul manivelei (restul nu stiu ca nu am desfacut carcasa) erau A.R.B. 8) avand o culoare mai inchisa, cum scria cineva mai sus si avea dreptate ca rulmentii A.R.B. sunt mai inchisi la culoare:
http://www.normark.es/img/anuncios/Shimano/sh_ARB.jpg
Life's short, so live the most of it!

Avatar utilizator
Blue_Fox
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 164
Membru din: 30 Aug 2007, 13:52
Localitate: Piatra Neamţ/Iaşi/Aarhus
Contact:

Mesaj de Blue_Fox » 31 Oct 2007, 17:15

Life's short, so live the most of it!

Scrie răspuns