SHIMANO Technium

discutii despre lansete, mulinete, fire, naluci, etc. destinate pescuitului rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Sorin, Moderatori

gabi udila
senior
senior
Mesaje: 320
Membru din: 09 Iun 2005, 22:38
Localitate: craiova

Mesaj de gabi udila » 31 Iul 2007, 12:45

ok.hai s-o lasam balta ca vorbim limbi diferite.nu esti deloc atent la ce scriu.

Avatar utilizator
p5ih0
veteran
veteran
Mesaje: 742
Membru din: 03 Dec 2005, 16:01
Contact:

Mesaj de p5ih0 » 31 Iul 2007, 12:57

deja sa deviat rau de la topic ... da nu-i problema , e chiar benefic. daca tot e sa facem o paralela intre Technium si Sephia mai bine nu o facem ... in afara de faptu ca e mult mai scumpa Sephia nu are nimik mai bun decat Technium, cel putin asa mi se pare mie. sunt sigur ca si aia e f buna ,dar raportul calitate-pret lasa de dorit ... dai mai mult pe acelasi lucru. Repet ia-ti Technium si o sa o se gandesti "ce dracu imi trebe mie mai mult de la o mulineta...nimik " si o sa traiesti fericit pana la adanci batraneti...

Avatar utilizator
mihaip
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 120
Membru din: 29 Mar 2005, 20:08

SHIMANO Technium

Mesaj de mihaip » 31 Iul 2007, 13:02

Nu am nimic cu nici un alt model de Shimano. Nu-mi pot da cu parerea despre ce nu cunosc. Eu spun ca ce am s-a dovedit o mare balarie. Nu credeti, cumparati-va Sepia atunci. Am mulineta la jumatate de pret, Made in Thailand, care nu numai ca a facut baldabac, dar mi-a cazut de pe capota masinii. Si merge beton.

Avatar utilizator
todi
veteran
veteran
Mesaje: 1241
Membru din: 06 Iul 2004, 15:29
Localitate: Limassol
Contact:

Mesaj de todi » 31 Iul 2007, 13:13

ovidiu, saptamana trecuta mi'am luat banii pe concediu si i'am dat pe'o stella 2500 fb. tot ce pot sa'ti spun este ca stella este mulineta, restul sunt unelte invartitoare de fir :lol:

Avatar utilizator
Sorin
Moderator
Moderator
Mesaje: 4694
Membru din: 17 Mai 2004, 10:39
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Sorin » 31 Iul 2007, 13:18

udila gabriel scrie:ok.hai s-o lasam balta ca vorbim limbi diferite.nu esti deloc atent la ce scriu.
O lasam balta , ca nu sunt decat pareri diferite , argumentate sau nu si e pe undeva normal , nu-i nici un bai .
Dar nu ma mai atentiona atata ca la scoala ca nu e cazul , ok ?
Da-i unui om un peste si el va manca o zi; invata-l sa
pescuiasca si el va
sta pe marginea lacului si va bea bere toata ziua.

SF
veteran
veteran
Mesaje: 3581
Membru din: 31 Mar 2005, 22:54

Mesaj de SF » 31 Iul 2007, 16:52

[quote="todi"]ovidiu, saptamana trecuta mi'am luat banii pe concediu si i'am dat pe'o stella 2500 fb. tot ce pot sa'ti spun este ca stella este mulineta, restul sunt unelte invartitoare de fir :lol:[/quote]

Nu ti rusine , pentru capturile care le-ai facut pina acuma , sa spui asa ceva he!he!


Fir Intins!!!

onesti
veteran
veteran
Mesaje: 981
Membru din: 05 Noi 2004, 06:49
Localitate: canada

Mesaj de onesti » 31 Iul 2007, 16:54

faurstelianlucian scrie:SF
Culoarea alba a Stradicului, nu a fost data in functie de orientarea sexuala! Are acel colorit reprezentand puritatea pescuitului la spinning, cum tenisul este sportul alb si golf-ul.

:lol: ...puritatea pescuitului la spinning... :lol:

Ce putem zice despre tendintzele orange in mulinetele de casting atunci?

Am reamintit de culoarea "hetero" pt ca, cu ani in urma cand aparuse Stradicul alb, a fost o intreaga discutzie pe forumul asta legata de culoare. Unora le placea, altora mai putzin iar altzii au lansat ideea de "culoare pt gay". Asta a fost tot. O gluma!

Cum bine a zis si SF, Stradicul inca face probleme.

Sper ca la seria noua, prin schimbarea materialelor angrenajelor Paladin forjate la rece si prin introducerea sistemului Aerowrap, se va schimba in bine functzionarea acestor mulinete pe termen mai lung. Nu stiu daca s-a umblat si la partzile din plastic sau la rulmentzi.

andrei-ovidiu
veteran
veteran
Mesaje: 9168
Membru din: 06 Mai 2004, 13:08
Localitate: Rm. Valcea
Contact:

Mesaj de andrei-ovidiu » 31 Iul 2007, 19:22

Chiar nu ma gandeam ca o mulineta ca si Sephia poate sa aiba asemenea probleme. Se pare ca totusi nimic nu este infailibil, indiferent cat costa.

Referitor la Stradic, ca iar incepe balamucul :lol: , este o mulineta muuult prea buna pt. banii pe care-i platesti pe ea. Nu ma duc eu chiar in fiecare zi la peste, dar nici acasa nu stau, iar primul meu Stradic, modelul FH are multe partide de pescuit, din care jumate pe textile de 10-15-20 de lb si jig-uri de 17-28 de gr. Ma repet: merge ceas. Am luat si Stradic-ul FB echipat cu textil de 8 lb si ceva mono de 0,23 mm...are ceva partide, ceas si asta...deci pana acum in fara de curatirea de rigoare la galet(unde se acumuleaza mizerii) nu am facut nici o reparatie la mulinetle asta decat o singura curatire interna si gresare a Stradic-ului FH...pe mine unul Shimano nu m-a dezamagit, iar o mulineta care ma tine de 3 ani si merge ca-n prima zi, este cu adevarat o mulineta f. buna.

Off-topic am fost iar :D

On-topic: Technium-ul il stiu(un amic il foloseste de 2 ani fara menajamnte), e bun, dar urmatoarea mulineta pe care intentionez s-o iau este un Twin Power facut pt. piata japoneza. :wink:

Fir Intins.

Avatar utilizator
BamseBST
veteran
veteran
Mesaje: 806
Membru din: 02 Dec 2005, 21:10
Localitate: Brasov

Mesaj de BamseBST » 31 Iul 2007, 19:57

andrei!

iti recomand cu incredere tehnium, stradic si twinpower ! dintre toate astea dupa parerea mea tehniumul face toti banii!!!

eu am twinpower si nu-s asa de incantat la 8 milioane si ceva cat am dat pe ea...adica este o mulineta foarte buna dar nu ma impresioneaza cu nimik fata de tehnium..fiabilitatea probabil... :roll:

Avatar utilizator
mihai izbiceni
veteran
veteran
Mesaje: 550
Membru din: 29 Ian 2007, 14:43
Localitate: Izbiceni Olt

Mesaj de mihai izbiceni » 31 Iul 2007, 21:11

Discutia asta pe baza preturilor si fiabilitatii mulinetelor cred ca nu are nici un rost pestele prins dovedeste valoarea pescarului mai ales la jig cred ca mana pescarului face 80 % batul 18 % si mulineta 2 % de aia nu am eu un mitchell de 2 ani si a scos salau foarte mult asa ca mulineta cred ca valoreaza prea putin parerea mea :lol:

Scrie răspuns