SHIMANO Technium

discutii despre lansete, mulinete, fire, naluci, etc. destinate pescuitului rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Sorin, Moderatori

Avatar utilizator
faurstelianlucian
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 152
Membru din: 05 Feb 2006, 22:15
Localitate: Arad

Mesaj de faurstelianlucian » 31 Iul 2007, 00:26

SF
Culoarea alba a Stradicului, nu a fost data in functie de orientarea sexuala! Are acel colorit reprezentand puritatea pescuitului la spinning, cum tenisul este sportul alb si golf-ul.
Pestii sunt sub apa!

gabi udila
senior
senior
Mesaje: 320
Membru din: 09 Iun 2005, 22:38
Localitate: craiova

Mesaj de gabi udila » 31 Iul 2007, 09:45

ok,sa spun care e treaba cu sephia,care,atentie,e o mulineta de 3 ori mai scumpa decit technium.la un pescuit de clean pe jiu ,acum 2 sapt,i-a cazut in apa lui mihai.a stat in apa 5 secunde.cind a scos-o si a invirtit-o risnea cafea.am luat-o acasa s-o desfac.surprise:in afara de faptul ca e f complicat de desfacut (are pe ax un stift cu imbus de 0,8) era pliiiiiiiiiiiiina de nisip.la specificatii spune ca are toti rulmentii arbb si ca e compatibila saltwater.minciuna.decit rulmentul din dreptul manivelei era arbb judecind dupa culoarea bilelor.si mai grav:rulmentii nu aveau shielduri si erau plini de nisip si s-au f....ut.a mdesfacut de 3 ori aceasta mulineta am spalat-o de 3 ori,am spalat si suflat rulmentii de 3 ori.de fiecare data mai reuseam sa scot nisip din ea:).iar mecanismul nu aducea nimic nou pt o mulineta de conceptie 2006:acelasi worm gear,in conditiile in care daiwa lansase silent oscilation din 2004.acum nu mai e aceeasi mulineta de 350$ si asta numai dupa ce a stat in apa 5 sec.e clar ca rulmentii s-au ciupit.au si bilele f mici.

Avatar utilizator
Sorin
Moderator
Moderator
Mesaje: 4694
Membru din: 17 Mai 2004, 10:39
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Sorin » 31 Iul 2007, 10:23

udila gabriel scrie:ok,sa spun care e treaba cu sephia,care,atentie,e o mulineta de 3 ori mai scumpa decit technium.la un pescuit de clean pe jiu ,acum 2 sapt,i-a cazut in apa lui mihai.a stat in apa 5 secunde.cind a scos-o si a invirtit-o risnea cafea.am luat-o acasa s-o desfac.surprise:in afara de faptul ca e f complicat de desfacut (are pe ax un stift cu imbus de 0,8) era pliiiiiiiiiiiiina de nisip.la specificatii spune ca are toti rulmentii arbb si ca e compatibila saltwater.minciuna.decit rulmentul din dreptul manivelei era arbb judecind dupa culoarea bilelor.si mai grav:rulmentii nu aveau shielduri si erau plini de nisip si s-au f....ut.a mdesfacut de 3 ori aceasta mulineta am spalat-o de 3 ori,am spalat si suflat rulmentii de 3 ori.de fiecare data mai reuseam sa scot nisip din ea:).iar mecanismul nu aducea nimic nou pt o mulineta de conceptie 2006:acelasi worm gear,in conditiile in care daiwa lansase silent oscilation din 2004.acum nu mai e aceeasi mulineta de 350$ si asta numai dupa ce a stat in apa 5 sec.e clar ca rulmentii s-au ciupit.au si bilele f mici.
Nu sunteti putin prea exigenti ?
Poate ati avut astpetari nepotrivite pt ce e o astfel de mulineta

In primul rand mulineta e una de finetze
Apoi ce vina are Shimano ca i-ati facut o baie de nisip ? :D ...
Pretul pe care l-ati platit e pt materialele din care e construita : e un SR concept totusi !....
Si cu cat mecanismele sunt mai simple cu atat sunt mai fiabile nu stiu de ce va asteptati la minunatii inovatoare inauntru ....
Nu cred ca Shimano zice ca toti rulmentii sunt ARB si pune din aia oridnari in ea ....
Da-i unui om un peste si el va manca o zi; invata-l sa
pescuiasca si el va
sta pe marginea lacului si va bea bere toata ziua.

gabi udila
senior
senior
Mesaje: 320
Membru din: 09 Iun 2005, 22:38
Localitate: craiova

Mesaj de gabi udila » 31 Iul 2007, 10:34

am impresia ca nu ai citit cu atentie ce am scris

Avatar utilizator
Sorin
Moderator
Moderator
Mesaje: 4694
Membru din: 17 Mai 2004, 10:39
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Sorin » 31 Iul 2007, 10:40

udila gabriel scrie:am impresia ca nu ai citit cu atentie ce am scris
de ce ?
Da-i unui om un peste si el va manca o zi; invata-l sa
pescuiasca si el va
sta pe marginea lacului si va bea bere toata ziua.

Avatar utilizator
cipic
veteran
veteran
Mesaje: 1078
Membru din: 09 Dec 2006, 15:59
Localitate: Bucuresti

Mesaj de cipic » 31 Iul 2007, 10:48

Am Shimano Nexave 2500 si sunt multumit de ea,merge ca in prima zi,dar la 3-4 partide o curat tata si nu o las prin nisip,iarba uda de dimineata cu prafu e cea mai buna combinatie ca sa strice o mulineta cu toate ca are crbb!!!O mulineta scumpa sau ieftina e o bijuterie si trebuie sa avem grija de ele ca ne lasa exact in momentele cand avem nevoie de ele!!! :D

Shimano Stradic asta nou arata super bine,oare o costa la fel ca asta vechi :D :D :D

gabi udila
senior
senior
Mesaje: 320
Membru din: 09 Iun 2005, 22:38
Localitate: craiova

Mesaj de gabi udila » 31 Iul 2007, 10:54

daca bilele de la rulmentul din dreptul manivelei sunt gri inchis si celelalte sunt nichel ,ti se pare ca toate sunt arbb?t ise pare normal sa nu aiba shielduri?tuturor ne mai cade mulineta in apa.se intimpla.e normal sa intre nisip in ea atit timp cit are garnituri de cauciuc la ax si la frina?

SF
veteran
veteran
Mesaje: 3581
Membru din: 31 Mar 2005, 22:54

Mesaj de SF » 31 Iul 2007, 11:44

[quote="faurstelianlucian"]SF
Culoarea alba a Stradicului, nu a fost data in functie de orientarea sexuala! Are acel colorit reprezentand puritatea pescuitului la spinning, cum tenisul este sportul alb si golf-ul.[/quote]

Ce tare ii asta he!he! In primu rind nu era vorba de alb ci albastru-senin , in al doilea rind mai glumeam si eu si Andrei , si-n al treilea rind , te rog sa ne faci un grafic in culori in functie de sport , is curios ce culori dai la sah , karate sau patinaj artistic , evident la cafenea .
Deocamdata Stradicu ii mulineta cu cele mai grave sechele he!he!


Fir Intins!!!

SF
veteran
veteran
Mesaje: 3581
Membru din: 31 Mar 2005, 22:54

Mesaj de SF » 31 Iul 2007, 11:46

[quote="faurstelianlucian"]SF
Culoarea alba a Stradicului, nu a fost data in functie de orientarea sexuala! Are acel colorit reprezentand puritatea pescuitului la spinning, cum tenisul este sportul alb si golf-ul.[/quote]

Ce tare ii asta he!he! In primu rind nu era vorba de alb ci albastru-senin , in al doilea rind mai glumeam si eu si Andrei , si-n al treilea rind , te rog sa ne faci un grafic in culori in functie de sport , is curios ce culori dai la sah , karate sau patinaj artistic , evident la cafenea .
Deocamdata Stradicu ii mulineta cu cele mai grave sechele he!he!


Fir Intins!!!

Avatar utilizator
Sorin
Moderator
Moderator
Mesaje: 4694
Membru din: 17 Mai 2004, 10:39
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Sorin » 31 Iul 2007, 11:46

udila gabriel scrie:daca bilele de la rulmentul din dreptul manivelei sunt gri inchis si celelalte sunt nichel ,ti se pare ca toate sunt arbb?t ise pare normal sa nu aiba shielduri?tuturor ne mai cade mulineta in apa.se intimpla.e normal sa intre nisip in ea atit timp cit are garnituri de cauciuc la ax si la frina?
Si la un Stradic obisnuit exista 4 rulmenti ARB si nu e niciunul gri inchis . Esti sigur ca asta defineste un astfel de rulment ? Culoarea ?

Apoi , da, am intalnit mulinete de acelasi tip , TP Japonia , unele aveau rulment cu shielduri altele nu ....mergeau la fel de bine si nu era nici o diferenta .

Da , e perfect normal sa intre apa .....scufunda orice mulineta in apa 5 secunde si fa proba daca atunci cand o scoti afara curge apa sau nu din ea ....
cea mai multa intra intre ax si corpul pinionului ....unde nu ai cum sa o protejezi total ......La Johnny Moris de ex au o piesa de plastic pe ax care intra in corpul pinionului plus o camasa exterioara de plastic negru sub tambur si tot mai intra apa ......Shimano nu-si ia deloc astfel de masuri asa ca............baldabac.......
Garnitura de la frana nu protejeaza de apa o mulineta care e scufundata total .
Da-i unui om un peste si el va manca o zi; invata-l sa
pescuiasca si el va
sta pe marginea lacului si va bea bere toata ziua.

Scrie răspuns