SHIMANO STRADIC FL 2019

discutii despre lansete, mulinete, fire, naluci, etc. destinate pescuitului rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Sorin, Moderatori

ANDREI RIGA
veteran
veteran
Mesaje: 1651
Membru din: 05 Oct 2006, 11:40
Contact:

SHIMANO STRADIC FL 2019

Mesaj de ANDREI RIGA » 18 Iul 2019, 20:51

Salut,
Evident ma intereseaza parerea voastra despre mulineta asta
Vad ca are cateva chestii interesante, de mulineta din alta clasa, cum e chestia asta cu micromodule, o oarecare protectie la apa, manivela dintr-o bucata insurubabila, plus chestiile obisnuite cu care se lauda Shimano la conceptul Hagane.
Din ce-am vazut pe Youtube, nu e "waterproof", dar pare ok ptr o garla de-a noastra.
Fata de modelul FK exista si modele cu raport de 5.3

Eu am "vazut" despre ea aici

https://www.youtube.com/watch?v=EYaoJbtxSN8

si aici

https://www.youtube.com/watch?v=Ppxecpj6EEo&t=564s

Daca mai gasiti chestii interesante despre ea, va rog sa postati aici.

Multumesc

Avatar utilizator
stefanflorin
veteran
veteran
Mesaje: 2431
Membru din: 23 Mar 2010, 10:43
Localitate: Bucuresti/Craiova

Re: SHIMANO STRADIC FL 2019

Mesaj de stefanflorin » 18 Iul 2019, 20:58

si eu o astept cu interes, probabil prin toamna ar trebui sa apara si la noi...sper :)
Urasc atarnatorii!

Avatar utilizator
stefanflorin
veteran
veteran
Mesaje: 2431
Membru din: 23 Mar 2010, 10:43
Localitate: Bucuresti/Craiova

Re: SHIMANO STRADIC FL 2019

Mesaj de stefanflorin » 21 Iul 2019, 09:07

cica e "pe vine" mulineta :)
Urasc atarnatorii!

Avatar utilizator
semlecangheorghe
veteran
veteran
Mesaje: 9544
Membru din: 04 Mai 2009, 07:05
Localitate: Arad

Re: SHIMANO STRADIC FL 2019

Mesaj de semlecangheorghe » 23 Iul 2019, 06:18

In Germania se gaseste pe la 180 de euro. Marele plus pe care il vad eu este tamburul long stroke, similar cu Stella. Ce nu imi place la aceasta serie este cu nu au raporturi de recuperare power crancking. Deasemenea au dezamagit prezentand pe pagina aferenta imagini cu mecanismul interior in care se vedeau clar 2 bare de culisare - suport pentru ax. Tamburul fiind mai lung, si cursa axului e mai mare, deci 2 bare de culisare ar fi fost excelent. Din pacate , in realitate, nu au decat o singura bara de culisare , similar cu FK sau FB. Au un model pentru seabass si somon extrem de interesant, e vorba de 3000MHG , puternic si compact. Astfel, rotorul si tamburul sunt de 2500-3000 si mecanismul si corpul de 4000. Inca nu am gasit modelul acesta disponobil nicaieri, exista doar pe sit ul Shimano Japan.

http://fishing.shimano.co.jp/product/reel/5768

Cineva s-a gandit sa ''asculte cu urechea'' sunteul mecanismul intern si a facut-o in comparatie cu o Daiwa din gama superioara de pret.Mai jos e clip-ul.

https://www.youtube.com/watch?v=8g3TbVcQN9g

Asa arata pe dinauntru.
https://www.youtube.com/watch?v=mWZeP6WixcM
Si-Gi Lures wobblers&more..

.

ANDREI RIGA
veteran
veteran
Mesaje: 1651
Membru din: 05 Oct 2006, 11:40
Contact:

Re: SHIMANO STRADIC FL 2019

Mesaj de ANDREI RIGA » 27 Iul 2019, 21:25

Din ce am vazut aici

http://xxx.shimano.com.sg/content/xxx ... ct_image_2

modelul respectiv e cam JDM.

SF
veteran
veteran
Mesaje: 3581
Membru din: 31 Mar 2005, 22:54

Re: SHIMANO STRADIC FL 2019

Mesaj de SF » 30 Iul 2019, 17:58

semlecangheorghe scrie:
23 Iul 2019, 06:18
Au un model pentru seabass si somon extrem de interesant, e vorba de 3000MHG , puternic si compact.
Pt. seabss si somon unde ? In Meditarrana sau pe rauri seabassu intra pe naluci mici , de mica greutate , si fiind un peste care nu prezinta probleme odata intepat nu ai nevoie de multa treaba . In Atlantic , nu pe raurile care dau in Atlantic , tre sa arunci chestii mult mai grele , chiar daca ii acelasi peste si nu prezinta probleme , insa nu o sa poti pescui cu nimicuri sub 20 de gr ,chestia asta are de-a face cu mosoru , daca tre sa arunci 50 de grame sau mai mult ii nevoie de alt mosor , la fel somonu , nu-i tot una intr-un rau mic si destul de linistit ca in ceva curent serios pe rau mare :wink: , ii marketing pt. luat ochii , in ziua de azi pestii care pot pune in proba mulinetele is putini :wink: , marea majoritate a mulinetelor is dau sufletu in timp ce lucreaza naluci peste cat pot , asa ca idee , nu exista mulinete pt. un peste , pentru a lucra cu ele in anumite conditii specifice pestelui da , insa ii aiurea sa zici ca un 3000 ii pt. seabass si sa stai linistit , is multe conditiile in care poti prinde pestele asta , in unele mulineta ii prea mult , in alte prea putin si in unele ii cea ce trebuie , in mod sigur cu mulineta asta poti prinde orice peste de pe lumea asta care o sa intre la nalucile care le poate lucra fara sa apara probleme in ceva vreme . Or fi vreo cateva specii unde o sa fie depasit pe naluci , insa alea is departe , in alta emisfera :D

Insa cum seabassu are fani in lumea intreaga , apare si modelu pt. seabass , pt. mine de ex. ii prea tare , daca as fi pe Atlantic ar fi prea putin daca as pescui in ocean , suficient daca as da pe rauri care dau in ocean . Asa ca model se seabass cred ca nu :D

Avatar utilizator
semlecangheorghe
veteran
veteran
Mesaje: 9544
Membru din: 04 Mai 2009, 07:05
Localitate: Arad

Re: SHIMANO STRADIC FL 2019

Mesaj de semlecangheorghe » 31 Iul 2019, 06:54

Nici prin cap nu mi-ar trece sa pescui chestii de 50 gr. cu mulineta asta.
Eu am zis ce spun ei la descriere. Pentru chestiile cu care pescuiesc eu imi e arhisuficient angrenaje de 4000 cu tambur-rotor de 2500..
Si-Gi Lures wobblers&more..

.

SF
veteran
veteran
Mesaje: 3581
Membru din: 31 Mar 2005, 22:54

Re: SHIMANO STRADIC FL 2019

Mesaj de SF » 01 Aug 2019, 18:17

Io zic doar ca uneori , de multe ori , descrierea ii aiurea , si in marea majoritate a cazurilor cu stiinta , desi cunosc doi indivizi care au putin habar de pescuit , poze canci , insa is consultanti pt. marci cunoscute , ergo....asa-i politica :lol: :lol:

Uite ,masina de spalat vase ii o prezenta normala in lumea vestica , nu stiu in ce masura in Romania , sincer , un jeg care acumuleaza bacterii si mirosuri , mese de 15-20 de persoane ai de maxim doua ori pe an :wink: , si nici atunci , nu-i nevoie ....insa , uite ca ii prezenta :wink:
Spalatul vaselor , paharelor , etc. ii o necesitate , pescuitul ii un hobby , bine , un fel de-a a se simti liber , salbatec si viu a unora , aia santem noi :D , insa cred ca ii mai usor sa nu observi consumismu cand ii vorba de asta , decat cand ii vorba de necesitate :wink: la urma urmei marea majoritate avem viata cat de cat facuta , traim prin hobbys , pasiune , sau ce o fi , putini aia care lucreaza doar pentru apa , mancare , imbracaminte si adapost . Printre toate astea ii o chestie numita dragoste , insa deja deviez prea mult :lol:

Deci , in continuare , cand vedeti scule dedicate , mariti ochiul :lol: :wink:

Avatar utilizator
semlecangheorghe
veteran
veteran
Mesaje: 9544
Membru din: 04 Mai 2009, 07:05
Localitate: Arad

Re: SHIMANO STRADIC FL 2019

Mesaj de semlecangheorghe » 04 Aug 2019, 08:28

Io cre' ca iara te macina probleme existentiale...
In privinta modelului de care zic mie putin imi pasa ca ei zic ca e buna la seabass sau reginuta romaneasca..pe mine ma intereseaza combinatia angrenaje de 4000 cu rotor-tambur de 2500..
Si daca ma enervez o sa scriu cu aerografu' pa ea ''Daiwa Saltiga, mulineta pentru ton..''
Si-Gi Lures wobblers&more..

.

Avatar utilizator
semlecangheorghe
veteran
veteran
Mesaje: 9544
Membru din: 04 Mai 2009, 07:05
Localitate: Arad

Re: SHIMANO STRADIC FL 2019

Mesaj de semlecangheorghe » 04 Aug 2019, 08:29

Apropo vezi ca japo de la alpha tackle or scos lansete pt salau si biban..dedicate..consumismu' asta..))))ia critica-i si p-astia..cred ca is peste yamaga..)))
Si-Gi Lures wobblers&more..

.

Scrie răspuns