Shimano Stradic 2500 Ci4+ vs. Daiwa Fuego 2500 LT

discutii despre lansete, mulinete, fire, naluci, etc. destinate pescuitului rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Sorin, Moderatori

Avatar utilizator
crapmaniacul
veteran
veteran
Mesaje: 4679
Membru din: 19 Iun 2013, 12:20
Localitate: Bucuresti

Shimano Stradic 2500 Ci4+ vs. Daiwa Fuego 2500 LT

Mesaj de crapmaniacul » 30 Oct 2018, 23:37

Pentru cei care au folosit deja una sau poate ambele mulinete din subiect, care este feed-back-ul pe care l-ar da pentru aceste moristi ?

Atat pentru Stradic ci4+ cat si pentru Fuego 2500 LT care ar fi aspectele la care fiecare mulineta puncteaza foarte bine ?

Un punct de plecare ce sare imediat in ochi este acela ca Fuego este aprox. la jumatate de pret fata de Stradic, insa dpdv tehnic ambele par destul de similare in parametri/specificatii tehnice.
Ce ati alege intre cele doua si de ce ?

Avatar utilizator
albert.C
veteran
veteran
Mesaje: 1721
Membru din: 22 Ian 2015, 19:30
Localitate: Calafat-Dolj
Contact:

Re: Shimano Stradic 2500 Ci4+ vs. Daiwa Fuego 2500 LT

Mesaj de albert.C » 31 Oct 2018, 06:36

Folosesc stradic de mai bine de 6 ani,atat modelul vechi cat si hg,pot sa marturisesc ca modelul vechi pare mai robust,insa nu exista diferente mari,poate doar din nostalgie,nu ma pricep la detalii tehnice precum alti colegi insa nu m-as despartii de ele pt nici-o alta mulineta.In toti acesti ani de cand folosesc Stradicul nu am avut un moment in care sa ma lase,sa maraie ceva la ele.Iti recomant cu placere Stradicul-indiferent ce model.

Avatar utilizator
stefanflorin
veteran
veteran
Mesaje: 2431
Membru din: 23 Mar 2010, 10:43
Localitate: Bucuresti/Craiova

Re: Shimano Stradic 2500 Ci4+ vs. Daiwa Fuego 2500 LT

Mesaj de stefanflorin » 31 Oct 2018, 07:36

La Fuego singurul lucru care imi place este manivela lunga. In rest din punct de vedere al materialelor folosite la angrenaje (zamac la Fuego si dural la Stradic) precum si al felului cum se misca, Stradic e Stradic. Probabil pt. pescuit light-medium, ambele isi fac treaba bine.
Urasc atarnatorii!

Avatar utilizator
crapmaniacul
veteran
veteran
Mesaje: 4679
Membru din: 19 Iun 2013, 12:20
Localitate: Bucuresti

Re: Shimano Stradic 2500 Ci4+ vs. Daiwa Fuego 2500 LT

Mesaj de crapmaniacul » 31 Oct 2018, 08:43

stefanflorin scrie:
31 Oct 2018, 07:36
La Fuego singurul lucru care imi place este manivela lunga. In rest din punct de vedere al materialelor folosite la angrenaje (zamac la Fuego si dural la Stradic) precum si al felului cum se misca, Stradic e Stradic. Probabil pt. pescuit light-medium, ambele isi fac treaba bine.
Am mai sapat mai bine pe net si ambele de mai sus sunt doua mulinete fara mari pretentii in fapt, desi speram sa nu fie asa (era sa zic pocnitori) ....

Cam greu sa gasesti ceva foarte bun la o marime de 2500, o greutate de cca. 200 gr si sa scapi fara a baga mana adanc in buzunar. Din ce am gasit eu pe combinatia mentionata anterior nu prea scapi fara 240-250 dolari ucisi cu sange rece :headbash:
Pana acum un Luvias 2506 a iesit in fata din multime. Mentionez ca bugetul maximal este cel de 250 usd.

Avatar utilizator
vlad
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 203
Membru din: 11 Sep 2004, 13:31
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Shimano Stradic 2500 Ci4+ vs. Daiwa Fuego 2500 LT

Mesaj de vlad » 31 Oct 2018, 16:02

Dupa cca. 10 iesiri... un Fuego 2500D-XH pt jig pe balta, se tine bine, nu maraie, nu caraie, e ca in prima zi.
Calitate-pret este un model reusit.

As merge pe oricare dintre cele doua sau daca exista posibilitatea... high end >400$, nimic la mijloc.

Avatar utilizator
crapmaniacul
veteran
veteran
Mesaje: 4679
Membru din: 19 Iun 2013, 12:20
Localitate: Bucuresti

Re: Shimano Stradic 2500 Ci4+ vs. Daiwa Fuego 2500 LT

Mesaj de crapmaniacul » 31 Oct 2018, 17:09

Sincer nu pot sa nu ma informez in stanga si dreapta si mai multi cunoscuti, cu siguranta mai traditionalisti in conceptii, dar si ca urmare a unor experiente mai mult sau mai putin aprofundate cu plasticele tip zaion sau ci4 in mulinete, mi-au intarit scepticismul in ceea ce priveste aceste mulinete relativ nou aparute pe piata de profil.

Ce-i drept nu prea avem nici multa informatie si experienta concreta in spate pe aceste jucarii din plastic si scepticismul este astfel inerent. Din pescarii apropiati mie nimeni inca nu a tras de o mulineta de acest gen vreo 2 ani si inca sa fie satisfacut de cum se prezinta, cum lucreaza dupa 60 - 70 de partide mai exact, timpul nu e atat de relevant pe cat sunt nr partidelor efectuate … 10-15 de partide nu prea sunt concludente dupa mine, probabil ca multe “gioarse” reusesc sa reziste bine vreo jumatate de sezon ...

Nu ma refer la pescuit UL sau L la clean sau biban cand am adus vorba de aceste moristi, ma gandesc la pescuitul la salau exclusiv cu jiguri de 11-14 gr plus guma.
Cele mai multe review-uri gasite pe net pot fi suspectate lejer de sponsorizari discrete si marketing camuflat, deci nu pot fi luate in considerare decat prea putin, nu reflecta chiar impartial realitatea.
Parca pe cat sap mai mult dupa informatii relevante despre aceste moristi de plastic nobil, parca cu atat mai mult intru pe nisipuri miscatoare si pareri complet subiective sau interesate, astfel incat f greu de luat o decizie cat de cat ok ...

Avatar utilizator
crapmaniacul
veteran
veteran
Mesaje: 4679
Membru din: 19 Iun 2013, 12:20
Localitate: Bucuresti

Re: Shimano Stradic 2500 Ci4+ vs. Daiwa Fuego 2500 LT

Mesaj de crapmaniacul » 31 Oct 2018, 19:02

stefanflorin scrie:
31 Oct 2018, 07:36
.... din punct de vedere al materialelor folosite la angrenaje (zamac la Fuego si dural la Stradic) ...
Aveam impresia pana sa ma documentez mai bine ca zamacul este un aliaj slab de tot, chiar ordinar, ceea ce probabil ca si este in comparatie cu unele aliaje mai dure dar implicit si mai scumpe, insa se pare ca este un aliaj destul de folosit, ieftin si cu anumite calitati modice, acceptabile uneori. In traducere libera in gluma e clar ca la clean & biban face fata cu brio si zamacul, dar daca ti-a intrat cumatra sau mustaciosul cand dai dupa salau, situatia mulinetei poate deveni usor incerta.

Citez "Aliajele Zn-Al-Cu (cunoscute sub denumirea de zamak) sunt cele mai raspandite aliaje pentru turnarea sub presiune, avand proprietati mecanice bune si proprietati tehnologice de turnare foarte bune. Aceste materiale metalice prezinta avantaje foarte importante fata de alte aliaje utilizate in acest scop. Astfel, in comparatie cu aliajele pe baza de aluminiu, ele au proprietati de turnare si mecanice superioare si nu se lipesc de forma metalica, iar fata de cele pe baza de cupru sunt mai ieftine, iar formele metalice utilizate la turnare au o durabilitate mult mai ridicata.
In acelasi timp elaborarea zamakurilor se realizeaza cu consumuri energetice mult mai mici decat a celor pe baza de aluminiu si cupru.
In cazul in care piesele nu trebuie sa indeplineasca conditii speciale, in ceea ce priveste greutatea specifica si functionarea la temperaturi ridicate, aliajele de zinc pot sa fie utilizate pentru producerea celor mai importante organe de masini."

Ptr cine are doreste mai multe detalii tehnice de finete le poate gasi si mai jos:

https://diecasting.com/blog/2016/04/19/ ... nc-alloys/

https://www.eazall.com/articles/top-5-r ... h-strength

https://www.eazall.com/comparison-of-properties

Avatar utilizator
semlecangheorghe
veteran
veteran
Mesaje: 9544
Membru din: 04 Mai 2009, 07:05
Localitate: Arad

Re: Shimano Stradic 2500 Ci4+ vs. Daiwa Fuego 2500 LT

Mesaj de semlecangheorghe » 31 Oct 2018, 21:39

Am ultegra c14 + de vreo 3-4 ani..Nu am ce sa ii bag de vina, am chinuit-o si la Dunare si peste tot..

Am Fuego 2500 LT , din primavara..bunicica, am pescuit-o si cu vibe-uri ,pe Dunare..Cand e in forta se simte un mic clinchet in mecanism..in rest ok. La fluturele de pe tambur nu are sistem antiidiot..io l-am pierdut , a costat 12 euro ..Ca si mecansim are doua bare de culisare, roata dintata din aluminiu (nu este din zamac) prelucrat prin frezare cuplata cu pinion de alama ,bronz, ce o fi.Cu toate acestea unui prieten al meu care are marimea 4000 i-a cedat dupa un sezon pe Dunare. A agatat o iarba si a vrut sa ii dea viteza , moment in care mulineta s-a blocat, acum e la reparat..Eu cred ca desi are doua bare de culisare sistemul asta nu e rigid ca si la Shimano. De fapt unul dintre sprijinuri este doar partial ca sa poata fi scos mecanismul mai usor.

Stradic FB au mai multi prieteni de-ai mei..la unul maraie mecanismul de nou..la altul i s-a desurubat surubul de la galet de era sa ramana fara el..Stradic FB are doar o bara de culisare,spre deosebire de modelele anterioare..

E o vorba..cum iti e norocul,asa e cu astea..La fel e si cu modele scumpe..poti sa ai surprize neplacute cu oricare.. Oricum ar fi, eu recomand oricui sa desfaca mulineta si sa o unga si eventual sa adauge saibe si rulmenti acolo unde trebuie.

P.S. zamacul este cel mai ordinar material, de obicei piesele turnate prezinta defecte ascunse, pori, cavitati ,fisuri, defecte care intr-un angrenaj sunt fatale.

Din acest punct de vedere Shimano are roata dintata din aliaj de aluminiu obtinuta prin forjare la rece ,procedeu care prezinta 3 avantaje
1. Duritate apropiata cu a otelurilor usoare
2.Eventualele pori, cavitati , dispar in urma forjarii
3. Nu prezinta bavuri cum se intimpla in cazul pieselor prelucrate prin aschiere.

https://www.youtube.com/watch?v=6rDQbJJGP7Y&t=508s

..pt cine vrea sa arunce o privire inauntrul stradicului , si a unor modele de daiwa lt
Si-Gi Lures wobblers&more..

.

davidg
junior
junior
Mesaje: 33
Membru din: 31 Oct 2018, 15:34

Re: Shimano Stradic 2500 Ci4+ vs. Daiwa Fuego 2500 LT

Mesaj de davidg » 01 Noi 2018, 10:43

Va salut.
Detin atat o mulineta Shimano Stradic, cat si una Daiwa Freams model cu 2 bare pe care gliseaza mecanismul de oscilatie al tamburului (antitorsiune). Mi-am bagat nasul in amandoua, in cunostinta de cauza.
Asa cum semnala si domnul @tdum, la Daiwa, piesa care culiseaza pe aceste doua bare prezinta riscul de a se bloca. Este vorba de piesa montata in capatul axului tamburului
Exista cateva cauze pentru acest fenomen, interconectate
1. Piesa respectiva este din zamac, cu usoare bavuri ramase din turnare, inclusiv la orificiul prin care trece bara de glisare. Acele bavuri au tendinta de a musca din bara pe care gliseaza, blocandu-se, mai ales daca zona nu este bine unsa.
2. Am observat ca barele de glisare la Daiwa par dintr-un otel mai slab decat la Shimano, avand tendinta sa se uzeze in contact cu piesa de zamac. Pilitura rezultata, atat otel cat si zamac, se amesteca cu unsoarea de pe bara de glisare scazandu-i proprietatile de lubrifiere.
3. Piesa din zamac are zonele de sprijin pe barele de glisare foarte inguste, de aprox 1mm. (La Shimano, aceasta zona este mult mai groasa, 3-4mm.) Acest lucru, desi scade frecarea, da voie mai usor piesei sa se dezalinieze putin fata de barele de glisare, blocandu-se
Se poate interveni si debavura putin orificiul piesei din zamac, pentru a scadea riscul de blocare. De asemenea, e nevoie de o ungere regulata la nivelul barelor de glisare, cu o vaselina cat mai aderenta.

Avatar utilizator
crapmaniacul
veteran
veteran
Mesaje: 4679
Membru din: 19 Iun 2013, 12:20
Localitate: Bucuresti

Re: Shimano Stradic 2500 Ci4+ vs. Daiwa Fuego 2500 LT

Mesaj de crapmaniacul » 01 Noi 2018, 11:01

D-le Semlecan, la concluzii similare am ajuns si eu despre aceste moristi care pana la urma sunt niste mulinete de buget mediu, un compromis acceptabil in final. Din povestile auzite si citite in ultimele zile invariabil mai apar si probleme tehnice care unele tin de materialele componente dar in mod cert multe tin si de modul de exploatare, insa dincolo de toate astea si norocul are partea lui.
Cu totii ne-am dori sa avem niste mulinete si puternice si usoare si ieftine si devreme acasa insa evident ca la 130 - 140 Euro calitatea produsului nu va excela chiar la toate capitolele … fiecare acum cu pretentiile, gusturile si bugetul lui …
Incep sa fiu din ce in ce mai hotarat sa-mi asum riscul achizitionarii unei asemenea jucarii, a unui Stradic ci4+ 2500, care prin Germania acum se mai gaseste pe la 140-150 euro cu tot cu transport, ceva de genul.

Scrie răspuns