Shimano Stella vs Shimano Twin Power vs Shimano Stradic

discutii despre lansete, mulinete, fire, naluci, etc. destinate pescuitului rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Sorin, Moderatori

daniel tinte
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 203
Membru din: 10 Mar 2005, 11:58
Localitate: arad
Contact:

Shimano Stella vs Shimano Twin Power vs Shimano Stradic

Mesaj de daniel tinte » 16 Feb 2007, 04:40

Trei piese de top de la Shimano. La care considerati cel mai bun raport pret/calitate? Se justifica oare pretul piperat ptr. modelul de varf al firmei sau mai "rentabil" este de ex. 2-3 mulinete la pretul uneia? Si aici ma refer la urmatorul aspect: Stella-pret aprox.450-500 euro, fara tambur rezerva; Twin Power-pret aprox. 180-200 euro cu tambur rezerva; Stradic-pret aprox. 120-140 euro cu tambur rezerva. De mentionat ca toate sunt produse in Japonia.

Avatar utilizator
razvan m.
veteran
veteran
Mesaje: 4456
Membru din: 18 Oct 2004, 17:24
Localitate: arad
Contact:

Mesaj de razvan m. » 16 Feb 2007, 08:53

Asta suna cam ca si cum te-ai intreba daca se justifica sa bei Heineken sau e suficient Ursus ca oricum obtii acelasi efect, dar platesti mai putin.
Fiecare isi cunoaste bugetul si stie cat "se merita" sa platasca pentru o mulineta, un bat etc.

Din punctul meu de vedere deocamdata "nu se merita" sa imi iau scule din categoria "enthusiast". Ce va fi in viitor, nu stiu....
Sud-Est, Romania undeva in Balcani
Cand aterizezi pe aeroport tine bine de bani.

Sir Caca
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 158
Membru din: 05 Noi 2005, 18:16
Localitate: Satu Mare

Mesaj de Sir Caca » 16 Feb 2007, 09:58

Stella am mirosit si pipait, este foarte faina, dar nu in halul ala de faina.

Twin Power mi-am luat pentru nalucile mai mici pe betele de 2-8 gr si de 3-15 gr, sunt foarte faine, dar pe bete cu acctiune mai mare nu am inclinat spre ele ci spre Tehnium (magneziu), am avut si Stradic dar mi-au placut mult mai mult Tehniumurile asa ca le-am schimbat.
Stella imi voi lua in momentul in care imi voi lua si un Aspire, intr-adevar sculele High End sunt foarte bune, dar in afara de faptul ca iti permiti sa le cumperi si de faptul ca sunt cu ceva mai bune decat sculele foarte bune. Imi voi lua una in cursul anului nu stiu inca ce acctiune dar nu pot sa spun ca am nevoie.

Pana acum pentru pescuitul mai finut am incercat diverse mulinete, pot sa spun ca Twin Power-ul este cea mai buna, dar se poate pescuii in conditii excelente si cu altceva. Sunt un pic prea usoare, betele de 2-8gr si 3-15gr (Speedmaster)nu se echilibreaza cu mulinete de 1000 iar centrul de greutate pica destul de departe de mulineta.
La mulinete pentru bete de la 5-25 gr in sus folosesc Tehnium (cam acelas nivel cu Stradicul) si nu planuiesc sa le schimb pentru ca au:
- Frana excelenta
- Pune firul textil foarte bine, trebuie sa fii chiar novice ca sa reusesti sa faci bucle (in doi ani pe mulinetele astea nu am patit nici o data)
- Foarte compacte si rezistente.

Raportul calitate pret cred ca este cel mai bun la gama de Tehnium sau Stradic.

daniel tinte
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 203
Membru din: 10 Mar 2005, 11:58
Localitate: arad
Contact:

Mesaj de daniel tinte » 16 Feb 2007, 14:07

razvan m. scrie:Asta suna cam ca si cum te-ai intreba daca se justifica sa bei Heineken sau e suficient Ursus ca oricum obtii acelasi efect, dar platesti mai putin.
Fiecare isi cunoaste bugetul si stie cat "se merita" sa platasca pentru o mulineta, un bat etc.

Din punctul meu de vedere deocamdata "nu se merita" sa imi iaue care scule din categoria "enthusiast". Ce va fi in viitor, nu stiu....
Cam fortata comparatia intre bere si mulinete.Ideea era sa dezbatem daca intrdevar isi merita banii o piesa de top sau mai rentabil este sa cumperi doua sau chiar trei mulinete, intre care nu vad o diferenta asa de mare de calitate incat sa justufice diferenta de bani. Si aici m-am gandit ca indiferent de buget, oare nu este la un moment dat doar o chestie de de snobism ?

Avatar utilizator
Tavi
veteran
veteran
Mesaje: 5834
Membru din: 22 Ian 2005, 17:13
Localitate: Sibiu

Mesaj de Tavi » 16 Feb 2007, 14:28

daniel tinte scrie: Cam fortata comparatia intre bere si mulinete.Ideea era sa dezbatem daca intrdevar isi merita banii o piesa de top sau mai rentabil este sa cumperi doua sau chiar trei mulinete, intre care nu vad o diferenta asa de mare de calitate incat sa justufice diferenta de bani. Si aici m-am gandit ca indiferent de buget, oare nu este la un moment dat doar o chestie de de snobism ?
Aceasta alegere e o chestie personala.
Ca-i snobism, ca-i o noua jucarie (scumpa), ca-i perfectionism, zi-i cum vrei.
Poti sa prinzi pesti cu aproape orice mulineta, lanseta etc.
Confortul placerea si eficienta cresc odata cu calitatea sculelor.
Daca bugetul n-ar fi o problema, mi-as lua Stella, Saltiga sau Van staal si nu mi-as bate capul cu celebrul raport pret/calitate.
Dar cum bugetul e o problema o sa-mi iau cea mai ieftina mulineta care cred eu ca-si face treaba. Deocamdata la mine asta inseamna max $150
Ca sa raspund concret la intrebare, EU zic ca nu merita sa dai atatia bani pe o mulineta, repet,in ipoteza in care bugetul e o problema.
Ultima oară modificat 16 Feb 2007, 14:32 de către Tavi, modificat 1 dată în total.

Avatar utilizator
Sorin
Moderator
Moderator
Mesaje: 4694
Membru din: 17 Mai 2004, 10:39
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Sorin » 16 Feb 2007, 14:29

deh , nabab
:D
Da-i unui om un peste si el va manca o zi; invata-l sa
pescuiasca si el va
sta pe marginea lacului si va bea bere toata ziua.

SF
veteran
veteran
Mesaje: 3581
Membru din: 31 Mar 2005, 22:54

Re: Shimano Stella vs Shimano Twin Power vs Shimano Stradic

Mesaj de SF » 16 Feb 2007, 15:15

[quote="daniel tinte"]Trei piese de top de la Shimano. La care considerati cel mai bun raport pret/calitate? Se justifica oare pretul piperat ptr. modelul de varf al firmei sau mai "rentabil" este de ex. 2-3 mulinete la pretul uneia? Si aici ma refer la urmatorul aspect: Stella-pret aprox.450-500 euro, fara tambur rezerva; Twin Power-pret aprox. 180-200 euro cu tambur rezerva; Stradic-pret aprox. 120-140 euro cu tambur rezerva. De mentionat ca toate sunt produse in Japonia.[/quote]

Ce aplicatii !!!!???

Fir Intins!!!

Avatar utilizator
razvan m.
veteran
veteran
Mesaje: 4456
Membru din: 18 Oct 2004, 17:24
Localitate: arad
Contact:

Mesaj de razvan m. » 16 Feb 2007, 16:15

daniel tinte scrie: Ideea era sa dezbatem daca intrdevar isi merita banii o piesa de top sau mai rentabil este sa cumperi doua sau chiar trei mulinete, intre care nu vad o diferenta asa de mare de calitate incat sa justufice diferenta de bani. Si aici m-am gandit ca indiferent de buget, oare nu este la un moment dat doar o chestie de de snobism ?
Eu zic ca ti-am raspuns la subiect facand acea comparatie. Daca se merita sau nu e o chestiune destul de subiectiva. Ce tie ti se pare un lux nejustificat, altuia poate i se pare ceva firesc. Fiecare isi cunoaste standardele de viata si actioneaza in consecinta.
Totusi e cam deplasat sa sustii ca produsele de top de la Daiwa sau Shimano sunt destinate snobilor. De ce simti nevoia sa judeci pe cineva care isi poate permite ceva ce tie ti se pare deplasat.

Apropo,
SNOB, SNOÃ?BĂ, snobi, snoabe s.m. şi f., adj. (Persoană) care admiră şi adoptă fără discernământ şi cu orice preţ tot ce este la modă. – Din fr. snob.
Sursa: DEX '98 |
Sud-Est, Romania undeva in Balcani
Cand aterizezi pe aeroport tine bine de bani.

Avatar utilizator
Adelin
Moderator
Moderator
Mesaje: 5271
Membru din: 14 Apr 2004, 22:53
Localitate: ARAD

Mesaj de Adelin » 16 Feb 2007, 19:50

daniel tinte scrie:
razvan m. scrie:Asta suna cam ca si cum te-ai intreba daca se justifica sa bei Heineken sau e suficient Ursus ca oricum obtii acelasi efect, dar platesti mai putin.
Fiecare isi cunoaste bugetul si stie cat "se merita" sa platasca pentru o mulineta, un bat etc.

Din punctul meu de vedere deocamdata "nu se merita" sa imi iaue care scule din categoria "enthusiast". Ce va fi in viitor, nu stiu....
Cam fortata comparatia intre bere si mulinete.Ideea era sa dezbatem daca intrdevar isi merita banii o piesa de top sau mai rentabil este sa cumperi doua sau chiar trei mulinete, intre care nu vad o diferenta asa de mare de calitate incat sa justufice diferenta de bani. Si aici m-am gandit ca indiferent de buget, oare nu este la un moment dat doar o chestie de de snobism ?
Poate ca la un anumit nivel pare a fi snobism, dar cand treci la un nivel superior si ai anumite pretentzii, iti spun eu ce e: profesionalism! :lol: :twisted:

8)

Avatar utilizator
dan popa
senior
senior
Mesaje: 440
Membru din: 01 Dec 2006, 09:33
Localitate: Focsani , Vrancea

Mesaj de dan popa » 16 Feb 2007, 20:09

Oare acum 100 ani , oamenii i-si puneau asemenea intrebari??? :D :D :D

Scrie răspuns