shimano sau cormoran

discutii despre lansete, mulinete, fire, naluci, etc. destinate pescuitului rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Sorin, Moderatori

Avatar utilizator
edâ„¢
veteran
veteran
Mesaje: 1803
Membru din: 04 Iul 2005, 23:46
Contact:

Mesaj de edâ„¢ » 31 Dec 2007, 12:32

@tavi tot avenger am.a mers 2 ani ca am umblat la ea si am uns-o bine :lol: ca si eu aveam aceasi probleme cu rulmentul de pe ax mergea greu (am dus-o ca era in garantie si a facut-o sa merga o sapt pe urma mi-am bagat eu mana ca nu mai suportam)pana i-am dat de cap, rulmentul are o camasa de plastic si niste bile tubulare care cu timpul se inbacsesc si se blocheaza(de la praf,nisip,mizerie,noroaie) ,cam la 6 luni faceam ungerea ca trageam de ea,dar inrest si-a facut treaba cat de cat dar nu mai fac greseala sa iau alta chiar dac are si 3ani garantie m-am ars.

Avatar utilizator
Tavi
veteran
veteran
Mesaje: 5834
Membru din: 22 Ian 2005, 17:13
Localitate: Sibiu

Mesaj de Tavi » 31 Dec 2007, 12:36

@ tincu ilie
FE Tournament costa vreo 20 de dolari (sale) iar Stradic FI 160.
Diferentele sunt clare.
Raportul de multiplicare nu spune mare lucru pt. ca e important si diametrul tamburului. Ar trebui sa compari lungimea de fir recuperat pe tura de manivela, e mai relevant daca te intereseaza viteza. Mie imi plac mulinetele mai lente.
@ ed
Sa nu uitam ca Avenger e cam la un milion de lei vechi (parca :roll: ), de atata si tine. Okuma au si mulinete mai scumpe si mai bune.

Avatar utilizator
Michael
Moderator
Moderator
Mesaje: 4177
Membru din: 28 Iun 2004, 05:25
Localitate: Timisoara

Mesaj de Michael » 31 Dec 2007, 12:47

Tavi scrie: Mie imi plac mulinetele mai lente.
depinde de stilul de pescuit,la avat merge mai repede,la celelalte specii unde trebuie explorat fundul apei sau malurile,ca sa nu zic de pescuitul unde este nevoie de putere mai mare-acolo chiar trebuie un raport de recuperare mai mic.
Michael va recomanda Regulamentul forumului

Avatar utilizator
dan bobei
veteran
veteran
Mesaje: 8225
Membru din: 08 Dec 2005, 19:07
Localitate: Brasov
Contact:

Mesaj de dan bobei » 31 Dec 2007, 13:12

Okuma au si mulinete mai scumpe si mai bune.
Am din primavara o okuma v-system, care e o mulineta de top de la okuma, si totusi nu sunt multumit de ea. Am desfacut-o pentru curatare acum vreo luna si am constatat sa rulmentul (din plastic) anti-revers era crapat in 3 locuri. Am incercat sa-l lipesc, nu a tinut, am ramas cu bucatile in mana, noroc ca are niste surubele care il tin sa nu se desfaca. De functionat, anti-reversul functioneaza (inca) normal, dar nu avea voie sa fie crapat in 3 locuri. O alta problema a aparut la galet. Nu stiu cum s-a intamplat, da a capatat un mic joc, in spatiul respectiv imi intra firul cateodata, extrem de neplacut... Sincer aveam o parere mai buna de okuma... sa fiu eu ghinionist, cine stie?!?

Avatar utilizator
edâ„¢
veteran
veteran
Mesaje: 1803
Membru din: 04 Iul 2005, 23:46
Contact:

Mesaj de edâ„¢ » 31 Dec 2007, 13:20

cel mai bun raport care imi place mie e 5.0:1 cu raportul asta am dat iama in cleni,ptr ca la o recuperare normala se comporta wb ca si un pescutz ranit.acum fiecare cu ce s-a obisnuit

Avatar utilizator
edâ„¢
veteran
veteran
Mesaje: 1803
Membru din: 04 Iul 2005, 23:46
Contact:

Mesaj de edâ„¢ » 31 Dec 2007, 13:23

tavi tocmai asta vroiam sa subliniez ce e ieftin atat te tine :lol: ,cand sti ca dai un ban si sar putea sa tot atata sa te tina :shock: te doare, acum difera modul de a avea grija de lucruri

Avatar utilizator
edâ„¢
veteran
veteran
Mesaje: 1803
Membru din: 04 Iul 2005, 23:46
Contact:

Mesaj de edâ„¢ » 31 Dec 2007, 13:26

si cum iti e norocul.dar tendinta producatorului e sa vanda cat mai mult asa ca raportul calitate scade in timp,aici ma refer incepend de la primul produs care e foarte bun si pe parcurs scade din calitate contand cantitatea

Avatar utilizator
Tavi
veteran
veteran
Mesaje: 5834
Membru din: 22 Ian 2005, 17:13
Localitate: Sibiu

Mesaj de Tavi » 31 Dec 2007, 13:34

dan bobei scrie:
Okuma au si mulinete mai scumpe si mai bune.
Am din primavara o okuma v-system, care e o mulineta de top de la okuma, si totusi nu sunt multumit de ea. Am desfacut-o pentru curatare acum vreo luna si am constatat sa rulmentul (din plastic) anti-revers era crapat in 3 locuri. Am incercat sa-l lipesc, nu a tinut, am ramas cu bucatile in mana, noroc ca are niste surubele care il tin sa nu se desfaca. De functionat, anti-reversul functioneaza (inca) normal, dar nu avea voie sa fie crapat in 3 locuri. O alta problema a aparut la galet. Nu stiu cum s-a intamplat, da a capatat un mic joc, in spatiul respectiv imi intra firul cateodata, extrem de neplacut... Sincer aveam o parere mai buna de okuma... sa fiu eu ghinionist, cine stie?!?
Sincer sa fiu, la banii aia, as lua altceva decat v-system. Sunt o gramda de mulinete bune si testate si de altii in zona aia de pret. Eu sunt multumit de epix, dar acu am alte pretentii, recunosc.

cel mai bun raport care imi place mie e 5.0:1 cu raportul asta am dat iama in cleni,ptr ca la o recuperare normala se comporta wb ca si un pescutz ranit.acum fiecare cu ce s-a obisnuit
deci ai prins clenii la raport :lol:

SF
veteran
veteran
Mesaje: 3581
Membru din: 31 Mar 2005, 22:54

Mesaj de SF » 31 Dec 2007, 13:39

ed scrie:,aici ma refer incepend de la primul produs care e foarte bun si pe parcurs scade din calitate contand cantitatea
Cresc pretentiile pescarului , in timp . Am avut ocazia sa pun mina pe modele vechi , evident noi , si nu mi s-a parut ca-s mai bune decit noile modele , mai multe jocuri ( inclusiv Stradicu ) .

Fir Intins!!!

Avatar utilizator
edâ„¢
veteran
veteran
Mesaje: 1803
Membru din: 04 Iul 2005, 23:46
Contact:

Mesaj de edâ„¢ » 31 Dec 2007, 13:40

scuze :oops: :lol: da la raport :lol:

Scrie răspuns