Shimano Biomaster vs Sustain vs Vanquish

discutii despre lansete, mulinete, fire, naluci, etc. destinate pescuitului rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Sorin, Moderatori

Avatar utilizator
andreisavin
veteran
veteran
Mesaje: 928
Membru din: 10 Noi 2013, 18:19
Localitate: Bucuresti
Contact:

Shimano Biomaster vs Sustain vs Vanquish

Mesaj de andreisavin » 20 Mai 2015, 13:44

Salut.Ma intereseaza achizitia uneia dintre aceste mulinete pentru pescuit la salau/stiuca.Dimensiunea va fi de 2500 sau 3000 in cazul Vanquish.Mulineta va face pereche cu o lanseta Favorite Vizor 2.10m mh 7-28g(113g greutate) sau cu un Dragon X-Treme Spinn18 2.10m 3-18g(110g greutate).Combinatia va fi folosita doar la jig.Va rog sa ma ajutati cu un sfat in alegerea combinatiei potrivite.

Avatar utilizator
Zamfi
veteran
veteran
Mesaje: 5738
Membru din: 01 Oct 2006, 19:50

Re: Shimano Biomaster vs Sustain vs Vanquish

Mesaj de Zamfi » 20 Mai 2015, 14:03

Chestie de buget...Daca e ...mare :P poti sa le achizitionezi in ore inversa postarii in topic ,adica V-S-B .Asta este si ordinea greutatii mulinetelor. Nu stiu lanseta dar, daca e echilibrata corect de fabricant , te va ajuta o mulineta mai usoara.Alegerea este a ta. :wink:
Pentru a ajunge sa vezi curcubeul trebuie mai intai sa suporti ploaia.

Avatar utilizator
andreisavin
veteran
veteran
Mesaje: 928
Membru din: 10 Noi 2013, 18:19
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Shimano Biomaster vs Sustain vs Vanquish

Mesaj de andreisavin » 20 Mai 2015, 14:50

Mari diferente tehnice,exceptand numarul de rulmenti si carcasa din magneziu a Vanquish-ului nu par sa fie.Eram curios de fiabilitate.Cat despre echilibrare, am avut o varita care se echilibra perfect cu un rarenium de 2500, deci tind sa merg pe un Vanquish second hand

Avatar utilizator
Gogol
veteran
veteran
Mesaje: 2573
Membru din: 30 Apr 2011, 11:57

Re: Shimano Biomaster vs Sustain vs Vanquish

Mesaj de Gogol » 20 Mai 2015, 15:18

In tagma tuturor pescarilor umbla o vorba: mulineta sa nu depaseasca valoarea batului. Invers da, dar nu cu mult. La tine discrepanta e mare intre un vanquish si un dragon sau favorite. Parerea mea.

Avatar utilizator
RYOBI
veteran
veteran
Mesaje: 2792
Membru din: 10 Mar 2006, 11:19
Localitate: BISTRITA

Re: Shimano Biomaster vs Sustain vs Vanquish

Mesaj de RYOBI » 20 Mai 2015, 16:37

Raspunsul tau nu are nici o legatura cu subiectul, adica omul nu poate sa-si ia o mulineta mai scumpa decat batul pe argumentul ca "in tagma pescarilor umbla o vorba" :lol1:
Am 60 de bile albe.
fanatic76starter@yahoo.com
0745373235

Avatar utilizator
Zamfi
veteran
veteran
Mesaje: 5738
Membru din: 01 Oct 2006, 19:50

Re: Shimano Biomaster vs Sustain vs Vanquish

Mesaj de Zamfi » 20 Mai 2015, 16:41

@andreisavin

Daca te gandesti la mulineta lui mynu_cs eu zic ca merita. Stiu mulineta ,stiu omul ...In rest :respekt:

Ps: isi ia omul acum mulinel de peste mia de roni si la anul isi ia si bat de 1500 roni ! O fi bine? :lol:
Pentru a ajunge sa vezi curcubeul trebuie mai intai sa suporti ploaia.

Avatar utilizator
Zamfi
veteran
veteran
Mesaje: 5738
Membru din: 01 Oct 2006, 19:50

Re: Shimano Biomaster vs Sustain vs Vanquish

Mesaj de Zamfi » 20 Mai 2015, 16:47

andreisavin scrie:Mari diferente tehnice,exceptand numarul de rulmenti si carcasa din magneziu a Vanquish-ului nu par sa fie.Eram curios de fiabilitate.Cat despre echilibrare, am avut o varita care se echilibra perfect cu un rarenium de 2500, deci tind sa merg pe un Vanquish second hand
Am un Biomaster 2500 Fb ...ce sa zic ...dupa un an merge la fel de fluid ca in prima zi .Recunosc ca nu l-am pescuit intensiv ,insa am dat pe Dunare cu el ,in Delta ,pe Mures ,pe Vladi . Sunt multumit .Insa nu-l pot compara cu un Vanquish . Sustainul l-am invartit de cateva ori .Hai sa zicem ca nu face diferenta mare cu Biomaster. Este mai usor cu 25 g ,insa nu este neaparat asta un lucru pozitiv. Un rulment in plus .Hmmm...Biomaster imi pare mai robust! In alta ordine de idei ,diferenta de pret spune tot despre tehnologie si ...materiale. Personal nu dau mai mult de mia de roni pe o mulineta ,insa asta e o alta poveste :lol: Poate o Stella totusi ... :headbash:
Pentru a ajunge sa vezi curcubeul trebuie mai intai sa suporti ploaia.

Avatar utilizator
Gogol
veteran
veteran
Mesaje: 2573
Membru din: 30 Apr 2011, 11:57

Re: Shimano Biomaster vs Sustain vs Vanquish

Mesaj de Gogol » 20 Mai 2015, 17:08

RYOBI scrie:Raspunsul tau nu are nici o legatura cu subiectul, adica omul nu poate sa-si ia o mulineta mai scumpa decat batul pe argumentul ca "in tagma pescarilor umbla o vorba" :lol1:
este ca si cum ai motor de ferrari pe logan, sau motor de logan dci pe ferrari. sau hai sa punem o stella pe o okuma safina. ce naiba de pescuit e asta? ansamblul trebuie echilibrat si ca valoare nu numai ca greutate.

Avatar utilizator
anem
veteran
veteran
Mesaje: 3046
Membru din: 30 Mar 2006, 11:54
Localitate: carpi

Re: Shimano Biomaster vs Sustain vs Vanquish

Mesaj de anem » 20 Mai 2015, 17:41

andreisavin ... am un Biomaster de 2500 care a facut 2 ani acum ceva timp si a scos cateva sute de pesti (destui sariti de 2 cifre) si efectiv nu am ce sa ii reprosez. nu pot spune ca merge la fel ca in prima zi ca ar fi culmea (pescuiesc minim o data pe saptamana cate 7-10 ore) dar isi face in continuare treaba fara nici cea mai mica problema. probabil ca atat Sustain-ul cat si Vanquish-ul sunt in in aceeasi oala (teoretic, conform pretului ar trebui sa fie peste) dar nu stiu in ce masura se justifica diferenta de pret.

Gogol ... nu prea am cum sa iti dau dreptate. pentru anumite aplicatii pun mai mult pret pe lanseta iar pentru altele pun mai mult pret pe mulineta ... asa ca am prin casa destule combo-uri "dezechilibrate valoric" dar care isi fac treaba de minune ...
C&R ... un alt mod de a savura un peste ...

Avatar utilizator
Gogol
veteran
veteran
Mesaje: 2573
Membru din: 30 Apr 2011, 11:57

Re: Shimano Biomaster vs Sustain vs Vanquish

Mesaj de Gogol » 20 Mai 2015, 17:46

Fiecare cu parerea lui.

Scrie răspuns