Shimano Biomaster 2013 SW

discutii despre lansete, mulinete, fire, naluci, etc. destinate pescuitului rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Sorin, Moderatori

Avatar utilizator
johnnybravo
Moderator
Moderator
Mesaje: 2686
Membru din: 02 Oct 2006, 15:07
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Shimano Biomaster 2013 SW

Mesaj de johnnybravo » 27 Ian 2016, 21:34

la somn la voblerit pe mine ma deranjeaza pt ca tre sa mulinezi incet...am avut daiwa 3000 apoi am trecut pe shimano 4000 si nu mi-a placut prea tare...mereu aveam tendinta sa mulinez prea repede...cum constietizam ca mulinam prea repede si incetineam, aveam atac...
acum folosesc iar daiwa 3000 (alt model), adica recuperare 4.8 fata de 5.2.

Avatar utilizator
semlecangheorghe
veteran
veteran
Mesaje: 9544
Membru din: 04 Mai 2009, 07:05
Localitate: Arad

Re: Shimano Biomaster 2013 SW

Mesaj de semlecangheorghe » 28 Ian 2016, 07:12

5.2 la 1 este un raport de recuperare cam marisor.Bine, daca reusesti sa iti impui o anumita viteza de recuperare poti obtine viteza ''buna'' la care pestele iti da..chestia este cum simti in manivela o naluca cu portanta mare..

Dupa un 5-1, am trecut pe un 4.6-1 (shimano de 4000) ..eee, feeling-ul este fantastic.Pentru mine testul a fot strikepro supersonic de 8 cm..Tras in curent,abia se simte in mulineta ..Senzatia la recuperare este un f. comfortabila ,si te poti concentra f. bine pe ce faci cu naluca sub apa..Nu am apucat sa o pescuiesc prea mult la woblere ca a venit iarna, am pescuit-o la jiguri si e f.ok.

Pentru cazurile cand pescuiesti pe vant sau lasi naluca sa vina odata cu apa, marimea 4000 aduna centimetrii de fir \tura de manivela suficient de repede ca sa mentii linia tensionata..
Si-Gi Lures wobblers&more..

.

Avatar utilizator
ovidiu
veteran
veteran
Mesaje: 2660
Membru din: 14 Ian 2005, 22:33
Contact:

Re: Shimano Biomaster 2013 SW

Mesaj de ovidiu » 28 Ian 2016, 11:35

Când vreau crankin Power dau cu Taurus cu tambur de 3000.. (pe același body merge și tambur de 4500)
pentru unii este un hobby, pentru altii o pasiune; pentru mine, pescuitul este o stare...

SF
veteran
veteran
Mesaje: 3581
Membru din: 31 Mar 2005, 22:54

Re: Shimano Biomaster 2013 SW

Mesaj de SF » 30 Ian 2016, 21:22

Am sa torn putin gaz pe foc :lol:

Considerati ca raportu de recuperare plus diametru tamburului conteaza in a scoate maximu de sexappeal dintr-o naluca (sa zicem ca batu , firu , tehnica pescarului , toate is perfecte ) !

Inca pescuiesc pe un considerent simplu , in sensu ca nu pescuiesc locuri in care experienta imi spune ca , chiar daca asa avea trasatura , nu am sanse reale de a scoate pestele , in rest , ma intereseaza sa obtin trasatura , cu materialele din ziua de azi scoti pesti incredibili , insa ,conteaza o treaba simpla si peste toate , sa obtii trasatura , si raportu de recuperare plus diametru conteaza enorm :wink:

Daca inca aveti de-a face cu pesti care intra in recuperare liniara , considerati ca santeti norocosi :wink:

Un japonez acum deja cativa ani spunea "you don·t xxx enough in overfished areas" :wink:

SF
veteran
veteran
Mesaje: 3581
Membru din: 31 Mar 2005, 22:54

Re: Shimano Biomaster 2013 SW

Mesaj de SF » 13 Feb 2016, 21:59

SF scrie:
Am un 4000 XG de aproape 4 ani tavalit in mare , am scos pesti care au distrus ancore 3X sau deformat agrafele . Nu are semne de oboseala , si pescuiesc cu ea saptamanal .
Game Over :cry:

Ii perioada de rupt bete , distrus mosoare , taiat degete si de purtat lupte pe care nepotii nu o sa le creada . In ultimii ani tonu nu are haleala in larg si se apropie la distanta de lanseu , am vazut bucati la 200 de kile !
Ieri mi-o intrat unu pe capat de lanseu , pe cadere , o luat slugu dupa 5 secunde (slug de 17 cu jighead de 31 gr ) , mi-am dat seama de ce se intampla si voiam sa salvez firu , am strans frana pt. ca m-am ars la mana cu tamburu ,deci frana de mana nu o mers , si asta ca am experienta , insa era tartoru :twisted: , metalu s-o umflat de la incalzire , s-o blocat tamburu , si dupa ruptura blocat o ramas , pur si simplu nu am putut intoarce capacu , o trebuit sa ajung la scule acasa , insa cand am reusit sa-l desfac am constatat ca nu mai franeaza , la strans maxim cedeaza usor !

O sa-l privesc zilele astea mai indeaproape , cu putin noroc paguba nu o fi asa mare , insa , de-ar fi sa fie , cumpar unu la fel !

Ceva de genu asta , doar ca nu am avut parte de dansu ala din primele secunde , o zburat direct ,urmariti cum dispare firu de pe tambur odata ce incepe sa alerge :D

zvic
veteran
veteran
Mesaje: 1910
Membru din: 12 Ian 2005, 15:53
Localitate: Zalau

Re: Shimano Biomaster 2013 SW

Mesaj de zvic » 05 Feb 2017, 09:54

Zander, ti-ai luat pana la urma biomasterul ala? Sau altceva? A trecut un an deja, poti da cateva impresii?

Caut si eu o mulineta de dat pe rau cu voblere pe bete de salmonide 8'6" putere H, am de ales intre stradic fk pg 4000, biomaster sw 5000pg sau clasicul zauber/redarc de 4000. Tinta somn, salau si avat in ordinea asta.

Pana acum am folosit daiwa 2500R, bete MH, dar mergeam in principal dupa avat si salau. Vreau si un combo mai puternic pentru perioadele cand caut in special somnul.

zander22
senior
senior
Mesaje: 428
Membru din: 23 Apr 2012, 19:00

Re: Shimano Biomaster 2013 SW

Mesaj de zander22 » 05 Feb 2017, 13:27

zvic scrie:Zander, ti-ai luat pana la urma biomasterul ala? Sau altceva? A trecut un an deja, poti da cateva impresii?

Caut si eu o mulineta de dat pe rau cu voblere pe bete de salmonide 8'6" putere H, am de ales intre stradic fk pg 4000, biomaster sw 5000pg sau clasicul zauber/redarc de 4000. Tinta somn, salau si avat in ordinea asta.

Pana acum am folosit daiwa 2500R, bete MH, dar mergeam in principal dupa avat si salau. Vreau si un combo mai puternic pentru perioadele cand caut in special somnul.
Salut,

Pana la urma mi-am luat Twin Power hagane 4000 PG(4:4:1 gear ratio), duce fara probleme deepdiverele si naluci mari gen X-Rap Jointed care are 13
cm si vreo 46 grame
Mai am si un Biomaster 4000 FB(4:8:1 gear ratio), si asta duce deepdivere gen Rapala DT20, Strike pro supersonic
Nici cu Biomaster sw 5000 pg nu dai gres

Avatar utilizator
johnnybravo
Moderator
Moderator
Mesaje: 2686
Membru din: 02 Oct 2006, 15:07
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Shimano Biomaster 2013 SW

Mesaj de johnnybravo » 05 Feb 2017, 14:48

Zvic, concret ce bat? Fara ceva in minim 80-100g putere mai bine renunti. Iti reduci sansele sa scoti ceva cu bete mai slabe daca nu ai zone cu apa moarta.

zvic
veteran
veteran
Mesaje: 1910
Membru din: 12 Ian 2005, 15:53
Localitate: Zalau

Re: Shimano Biomaster 2013 SW

Mesaj de zvic » 05 Feb 2017, 15:57

Acuma am un GL2 HS1023. E de cast, l-am luat recent, momentan am o daiwa tatula pe el si ma gandesc sa-l fac de spin. Nu urmaresc namile, in zona (somes, zona jibou si cca 20km in sus si in jos) se prind exemplare pana in 20 kg, cateodata intra si mai mari, cel mai mare de care am auzit eu in ultima vreme pe la 40kg la stationar.

Ma gandesc eventual sa iau un wild river de 2 oz, sa-l am daca ajung pe la dunare ...

TP suna interesant dar am pus mana pe modelul 2500s si nu prea mi-a placut, depaseste putin bugetul meu. Biomaster 4000 pare solid, inchegat si intra in buget. Stradic fk inca nu am vazut, doar impresii de pe net. Daiwa de 3500 mi se par prea grele, cred ca ceva in jur de 300gr +- ceva e mai ok pe ce bete am eu de gand sa folosesc. Daiwa 2500R ce le am eu mi se par solide dar nu cand dai dedicat la somn.

Avatar utilizator
semlecangheorghe
veteran
veteran
Mesaje: 9544
Membru din: 04 Mai 2009, 07:05
Localitate: Arad

Re: Shimano Biomaster 2013 SW

Mesaj de semlecangheorghe » 06 Feb 2017, 08:35

zander22 scrie:te contrazic, nu e asa grea...are doar 315 grame...aceasi greutate ca un red arc de 3000 :D
bine ar fi daca daca am avea pesti....la pesti care ii avem in apele publice sigur coafura rezista... :) ...adica mosoru rezista :P
Marimea 5000 SW e foarte apropiata de marimea 4000 clasic..De aceea si gramajele sint f. apropiate.
Am doua mulinete940000 cu raport mic, una cu 4.6 si una cu 4.8 la 1 pentru exact aceleasi naluci de care zici tu..Totul e ok , nu am probleme cu tractiunea nalucilor, cu frana ori altceva decat cu lanseul, si asta pentru ca la somn si mreana in curent nu te poti juca cu fire subtiri.astfel un fir pe masura acestor pesti umple bine tamburul insa potiunea lansata , io stiu..40-50 metri goleste destul de mult tamburul existand frecare pe ultimii metri..solutia eu o vad intr-o mulineta de surfcasting.Exista mulinete de surfcasting cu gramaj relativ decent, numai bun sa echilibreze un recon pina in 2 oz, cu tamburul longcast , facut pentru lanseuri facile la distanta si care au raportul de recuperare de 4.3 sau 4.7 la 1 si frana pe la 12 kg, parca..pentru un pescuit ultragreu le vad mai potrivite decat 4000 sau 5000 sw..
Si-Gi Lures wobblers&more..

.

Scrie răspuns