Shad cu jig incorporat (?)

discutii despre lansete, mulinete, fire, naluci, etc. destinate pescuitului rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Sorin, Moderatori

Scrie răspuns
Lucian Anghel
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 144
Membru din: 12 Aug 2004, 13:19
Localitate: Bucuresti

Shad cu jig incorporat (?)

Mesaj de Lucian Anghel » 21 Aug 2004, 11:57

Am primit cateva shad-uri semitransparente care au inglobat in corp gigul de model sabot, 10-15gr. Au o miscare destul de buna in apa si as vrea sa stiu daca cineva a folosit asa ceva cum se pescuiesc si daca sunt bune pentru salau, pe apa curgatoare ( Dunare ?).
Multumesc anticipat

Avatar utilizator
trombonezu
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 114
Membru din: 24 Feb 2004, 10:16
Contact:

Mesaj de trombonezu » 21 Aug 2004, 15:08

Daca scrie STORM pe ele sa stii ca sunt foarte bune la shalau... au am luat la alb si verde transparent... daca au 15 grame s-ar putea sa fie suficient pentru dunare...
"Este o diferenta foarte mica intre a pescui si a sta pur si simplu pe mal ca un idiot."
Steven Wright

Avatar utilizator
costica_fishing
veteran
veteran
Mesaje: 2092
Membru din: 21 Mai 2004, 11:45
Localitate: Constanta
Contact:

Mesaj de costica_fishing » 23 Aug 2004, 20:05

Sunt cele mai bune (parerea mea) - daca sunt Storm. Salaul ala din poza postata de mine avea asa ceva in gura (25 de g, gri, cu efect holografic, la inceput credeam ca erau de 15g, da m-am uitat mai bine).

Si, inafara ca prind bine, mi se pare ca se si agata mai putin (desi nu am gasit o explicatie inca).

Avatar utilizator
trombonezu
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 114
Membru din: 24 Feb 2004, 10:16
Contact:

Mesaj de trombonezu » 24 Aug 2004, 09:40

Explicatia ar fi ca este echilibrat foarte bine si ca pica pe "burta" de fiecare data... prin urmare cu acul in sus...
"Este o diferenta foarte mica intre a pescui si a sta pur si simplu pe mal ca un idiot."
Steven Wright

eugen
veteran
veteran
Mesaje: 2258
Membru din: 23 Feb 2004, 18:12

Mesaj de eugen » 24 Aug 2004, 11:17

precis! ia scoate-ti tu stormurile data viitoare cand dam pe agataturi, sa vezi ce fain frumos se agata si alea.

Lucian Anghel
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 144
Membru din: 12 Aug 2004, 13:19
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Lucian Anghel » 24 Aug 2004, 11:50

Pe cele primite nu scrie STORM din pacate ( or fi niste facaturi). Greutatea este de 15 gr. Le-am in cercart totusi intr-o baltoaca si mi s-au parut a avea o miscare foarte buna. Intr-adevar aterizeaza numai pe burta dar nu cred ca asta elimina riscul de agatare; mai ales daca-l joci mai mult la verticala. In plus acul e destul de teapan si nu cred ca sunt sanse sa se indrepte la agatatura.

Stie cineva unde se pot gasi marimi/greutati mai mari ?

Avatar utilizator
Wavedancer
veteran
veteran
Mesaje: 1129
Membru din: 25 Mai 2004, 11:07
Localitate: Constanta
Contact:

Mesaj de Wavedancer » 24 Aug 2004, 12:09

La Cabela's au 6 marimi - 2, 3, 4, 5, 6 si 9" lungime - cu greutati intre 5 si 60 de grame. Ai de unde alege! :lol:
Daca nu ai "chef" de Cabela's, incearca la Aquamania sau la Arrow.

P.S. Am "verificat" in oferta Arrow, actualizata pe 20 august. Au "mormane" de Storm Wild Eye Shad, in diverse marimi si culori. Merita facut un drum pe la unul din magazinele lor, mai ales ca esti din Bucuresti.
You can run, you can hide! But... you'll die tired!

Lucian Anghel
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 144
Membru din: 12 Aug 2004, 13:19
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Lucian Anghel » 24 Aug 2004, 12:42

Multumesc de sfat.
Am sa apelez la Cabelas numai ca tot ce comand acolo ajung prin Oct/Nov printr-un amic ( deh, taxe de trasnport, postale,vamale...).
Deocamdata sar pe Arrow.

Mi se par mai interesante decat grub sau shad prin pozitia in care se deplaseaza si jocul la decolare si aterizare.

Saptamana asta le incerc. Sper sa se lase cu "poze"!

eugen
veteran
veteran
Mesaje: 2258
Membru din: 23 Feb 2004, 18:12

Mesaj de eugen » 24 Aug 2004, 20:44

eu cred ca tot un shad clasic MT sau Manns sau alta marca buna e de preferat. astea de la storm nu sunt la fel de versatile chiar daca arata mult mai aproape de realitate.
daca descoperi ca unul de 15g e prea greu trebuie sa-ti mai iei unul. cu un shad clasic pur si simplu il scoti de pe jigul de 15 si-l pui pe un jig mai usor. deci chiar nu vad de ce te-ai apuca sa colectionezi shaduri cu jig incorporat.
si mai e o problema: carligele de jig de la shadurile manns nu sunt chiar ce trebuie, mi se par prea groase si inteapa slabutz. cred ca-s eagle claw, dupa cum arata, dar n-as baga mana in foc. in tot cazul, daca le ascuti ruginesc si poti sa-l arunci linistit dup-aia. daca au reusit sa dea un super finisaj la plastic, apai clar ca au facut rabat la calitatea jigului. sincer, nu cred ca e mai important plasticul decat carligul.

danr
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5100
Membru din: 12 Mar 2007, 22:56

Mesaj de danr » 24 Aug 2004, 21:14

eu am ceva storm-uri in trusa din primavara, dar nu am peascuit inca cu ele
bat bine si arata senzational, dar la pretul pe care il au sunt prohibitive, tinand cont ca las in agataturi cam 10-15 twistere la o partida
le tin pentru vremuri bune, cand o sa gasesc un loc de salau fara agaturi, mira-m-as :lol:

mai mult decat atat, la minim 10- 15 grame cat au nu poti pescui cu ele decat in ape de 5-6 m si curent , sau in ape foarte adanci - 10-20 m
in ape foarte adanci deja nu mai conteaza ca arata foarte bine, in dunare pe tulbureala la fel
practic nu prea pot fi folosite pe majoritatea apelor din Romania, iar unde le poti folosi nu prea mai conteaza ca arata super :lol:

Scrie răspuns