Shad cu jig incorporat (?)

discutii despre lansete, mulinete, fire, naluci, etc. destinate pescuitului rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Sorin, Moderatori

Scrie răspuns
paul
Moderator
Moderator
Mesaje: 3580
Membru din: 02 Iul 2004, 18:21
Localitate: Iasi
Contact:

Mesaj de paul » 09 Ian 2005, 10:59

Paul scrie:Mi-am cumparat cateva shaduri cu jig incorporat, STORM, care imita foarte bine puii de biban. Plumbul din interior este sub forma de sabot, iar greutatea este de 3/8 oz.
Revin cu cateva precizari.... Astfel de shaduri se comercializeaza si la Arrow codul produsului fiind: RW.WSBS04FT (l-am gasit pe site)
mi-am mai luat un set de pestisori din plastic, maronii, care imita pastravii, tot STORM, ambalati intr-o tipla de plastic. Pestisorii contin atat jig (sunt turnati pe jig) cat si ancora.
Deasemenea pot fi vazuti pe siteul:http://www.arw.ro si au codul: RW.NWTR03TR

Avatar utilizator
Nick
veteran
veteran
Mesaje: 854
Membru din: 22 Dec 2004, 09:06
Localitate: Iasi

Mesaj de Nick » 09 Ian 2005, 11:11

La Chirita am prins pe unul din sefii de la Rajac si de asta am acces pe acolo,in toamna de cand am venit eu in Iasi am prins oarte mult biban frumos,salau,dar in special stiuca la 2-3 kg.Pe la sfarsitul lui noiembrie nu a mai mers de loc desi am incercat absolut tot ce se putea.In legatura cu shadurile care imita pastravii asa sunt si cele care imita bibanii si stiucile,inainte de sarbatori i-am tot batut la cap pe cei de la ajvps sa ma i aduca insa se pare ca nu s-au invrednicit.Acolo la podu de fier a mai gasit un prieten asa ca daca te intereseaza mergi pe acolo.Iar cu jig-urile mici,eu nu am vazut prin Iasi asa ceva,eu mi-am luat din Targu-Mures ptr ca acolo se da mult la biban cu twistere.Daca nu gasesti prin Iasi pot sa-ti dau cateva ca eu imi iau cand plac la Mures.Daca se da drumul la permis,zi-mi te rog si mie,ptr. ca daca mergeti pe Prut nu vreau sa ratez.Multumesc :P

paul
Moderator
Moderator
Mesaje: 3580
Membru din: 02 Iul 2004, 18:21
Localitate: Iasi
Contact:

Mesaj de paul » 09 Ian 2005, 11:23

Multumesc, Nick... daca nu am sa gasesc jiguri mai mici, am sa apelez la tine pentru 2 - 3 jiguri. vreau sa incerc niste streamere cu par de iepure, capra si fulgi de la gat de cocos. Ar merge la biban.
Saptamana viitoare am sa incerc din nou la AJVPS poate s-a fixat cotizatia pentru vizarea permisului de pescuit si, daca e sa merg pe Prut, cu siguranta am sa iti spun.

Scrie răspuns