Shad cu jig incorporat (?)

discutii despre lansete, mulinete, fire, naluci, etc. destinate pescuitului rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Sorin, Moderatori

Scrie răspuns
mihai florescu
veteran
veteran
Mesaje: 909
Membru din: 29 Feb 2004, 13:56
Localitate: Rosiori-Bucuresti

Mesaj de mihai florescu » 27 Aug 2004, 12:52

Din astia faci parte si tu ?eu recunosc si imi fac si carnet.

eugen
veteran
veteran
Mesaje: 2258
Membru din: 23 Feb 2004, 18:12

Mesaj de eugen » 27 Aug 2004, 12:56

:))

mihai florescu
veteran
veteran
Mesaje: 909
Membru din: 29 Feb 2004, 13:56
Localitate: Rosiori-Bucuresti

Mesaj de mihai florescu » 27 Aug 2004, 13:01

Asta e poza ta pt carnet?

eugen
veteran
veteran
Mesaje: 2258
Membru din: 23 Feb 2004, 18:12

Mesaj de eugen » 27 Aug 2004, 13:16

lol. nu mah, o s-o pun tot pe-a ta ca esti mai sexy.

mihai florescu
veteran
veteran
Mesaje: 909
Membru din: 29 Feb 2004, 13:56
Localitate: Rosiori-Bucuresti

Mesaj de mihai florescu » 27 Aug 2004, 13:28

Imi pare rau ca nu te-am fotografiat in dimineata cu pricina sa arat lumii ceea ce insemna om bolnav.

paul
Moderator
Moderator
Mesaje: 3580
Membru din: 02 Iul 2004, 18:21
Localitate: Iasi
Contact:

Mesaj de paul » 08 Ian 2005, 14:51

Mi-am cumparat cateva shaduri cu jig incorporat, STORM, care imita foarte bine puii de biban. Plumbul din interior este sub forma de sabot, iar greutatea este de 3/8 oz. Lungimea cam 8.5 cm... Daca ar fi sa ma iau dupa culorile de pe siteul http://www.stormlures.com as zice ca ca ar fi culoarea BG sau P.
Plasticul este foarte moale...
Ati folosit asa ceva? Cum s-a comportat si la ce a mers mai bine?
Multumesc!

Avatar utilizator
costica_fishing
veteran
veteran
Mesaje: 2092
Membru din: 21 Mai 2004, 11:45
Localitate: Constanta
Contact:

Mesaj de costica_fishing » 08 Ian 2005, 15:36

coloritul asta nu am folosit.
Pentru rezultate cu un Storm vargat (dar mai mare 25g), Tudor a postat ceva pe forum :D
Adica un mare somn!
near the beer

Avatar utilizator
Nick
veteran
veteran
Mesaje: 854
Membru din: 22 Dec 2004, 09:06
Localitate: Iasi

Mesaj de Nick » 08 Ian 2005, 21:35

Paul scrie:Mi-am cumparat cateva shaduri cu jig incorporat, STORM, care imita foarte bine puii de biban. Plumbul din interior este sub forma de sabot, iar greutatea este de 3/8 oz. Lungimea cam 8.5 cm... Daca ar fi sa ma iau dupa culorile de pe siteul http://www.stormlures.com as zice ca ca ar fi culoarea BG sau P.
Plasticul este foarte moale...
Ati folosit asa ceva? Cum s-a comportat si la ce a mers mai bine?
Multumesc!
Eu am pescuit pe chirita cu aprox asa ceva fiind din Iasi vezi ca la Ajvps au niste shaduri care sunt cate 2,care imita 100% bibanii,in general au 2 marimi eu am avut succes doar cu cele mici.Vezi ca sunt ambalate intr-o tipla de plastic.Daca nu gasesti scrie-mi aici ca mai stiu un locla Podu de fier cred ca stii mag. de acolo.De asta iti zic ca eu am folosit asa ceva si sunt super incanta de ele ptr. ca am prins salau frumos cu ele,biban si chiar stiuca.Asta pe la sfarsitul lui octombrie cand am observat ca prin locurile prin care pandea stiuca erau numai niste amarati de bibani si am zis ca asta e hrana stiucii pe timpu asta,si am avut dreptate.Vreau sa incerc din aceeasi gama stiuci care se vand tot asa cate 2.Sper sa mergem impreuna caci am vazut ca e o gasca de pescari adevarati pe aici prin Iasi.Keep in touch

paul
Moderator
Moderator
Mesaje: 3580
Membru din: 02 Iul 2004, 18:21
Localitate: Iasi
Contact:

Mesaj de paul » 09 Ian 2005, 10:01

costica_fishing scrie:coloritul asta nu am folosit.
Pentru rezultate cu un Storm vargat (dar mai mare 25g), Tudor a postat ceva pe forum :D
Adica un mare somn!
Ehe.... Pentru Tudor, shadurile de 8 - 10 cm pana in 10 - 15 grame sunt inca mici. Ce imi plac la shadurile astea e ca sunt foarte flexibile, facute dintre-un cauciuc destul de moale. Parca nici MT - urile dupa ce le-am fiert nu erau asa. Abia astept sa vad cum se comporta.

paul
Moderator
Moderator
Mesaje: 3580
Membru din: 02 Iul 2004, 18:21
Localitate: Iasi
Contact:

Mesaj de paul » 09 Ian 2005, 10:22

Nick scrie:Eu am pescuit pe chirita cu aprox asa ceva fiind din Iasi vezi ca la Ajvps au niste shaduri care sunt cate 2,care imita 100% bibanii,in general au 2 marimi eu am avut succes doar cu cele mici.Vezi ca sunt ambalate intr-o tipla de plastic.Daca nu gasesti scrie-mi aici ca mai stiu un locla Podu de fier cred ca stii mag. de acolo. De asta iti zic ca eu am folosit asa ceva si sunt super incanta de ele ptr. ca am prins salau frumos cu ele,biban si chiar stiuca.Asta pe la sfarsitul lui octombrie cand am observat ca prin locurile prin care pandea stiuca erau numai niste amarati de bibani si am zis ca asta e hrana stiucii pe timpu asta,si am avut dreptate.Vreau sa incerc din aceeasi gama stiuci care se vand tot asa cate 2.Sper sa mergem impreuna caci am vazut ca e o gasca de pescari adevarati pe aici prin Iasi.Keep in touch
In primul rand te-as intreba care mai este regimul la Chirita? Nu am mai auzit de multa vreme ca sa mai pescuiasca cineva acolo si, la cat de laudat era locul, cred ca si acum se mai gasesc ceva monstri (daca stii povestea cu parasutistul cazut in Chirita si cautat de niste scafandri din galati...etc etc)
Pe langa shadurile acestea care erau ambalate cate 6 bucati intr-o punga de plastic (25.000 bucata), mi-am mai luat un set de pestisori din plastic, maronii, care imita pastravii, tot STORM, ambalati intr-o tipla de plastic. Pestisorii contin atat jig (sunt turnati pe jig) cat si ancora.
Setul = 100.000 lei.
Abia astept sa le incerc....
Daca vremea se mai pastreaza asa pana imi vizez permisul, am sa fac o iesire ori pe Bran ori direct pe Prutul curgator la avat si clean.
De magazinele din Podu de Fier stiu (parca erau doua magazine la un moment dat) cu toate ca nu am mai fost de ceva vreme pe-acolo.

Intr-un timp aveau la Moldova niste cap twistere micute (relativ, comparativ cu marea majoritate) cred ca pe carlige de 1 sau 2 la 4000 lei bucata. Ieri am fost si nu mai avea. Caut astfel de jiguri (cat mai micute) pentru a incerca sa fac niste streamere sau jiguri marabu. Daca vezi pe undeva astfel de jiguri (cat mai micute) ti-as ramane recunoscator daca mi-ai da si mie de veste.
Multumesc!

Scrie răspuns