sfat mulineta

discutii despre lansete, mulinete, fire, naluci, etc. destinate pescuitului rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Sorin, Moderatori

Avatar utilizator
ovi_vl
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 238
Membru din: 04 Iun 2010, 23:39
Localitate: Rm.Valcea/Bucuresti

sfat mulineta

Mesaj de ovi_vl » 19 Oct 2010, 16:24

La inceputul sezonului asta am achizitionat o mulineta cormoran bullfighter clasa 1500 . Cum inainte pescuiam la clean si la pesti de talie mica ,aceasta s a dovedit a fi foarte ok...dar cu timpul m am gandit sa pescuiesc la salau si la stiuca; asa ca mi am luat repede un bat de 2,7 m shimano xax ,si neavand alta mulineta am folosit o pe cea amintita mai sus.
In timpul unei partide la stiuca , eu fiind foarte incantat ca prind , am neglijat mulineta si am lasat o cu galetu in nisip,lucru care a dus la blocarea lui si care mai apoi a fost taiat de firu textil teflonat, mulineta am reparat o cu ajutoru cuiva care mi a confectionat un galet de inox.
Imi cer scuze daca v am plictisit cu povestea de mai sus,mulineta de 1500 a ajuns pe un bat de 2,1 m dar acum vreau o mulineta cu care sa echipez batul mai "heavy" de 2,7 m pe care l voi folosii la salau ,stiuca etc. Bugetul nu e prea generos asa ca m am oprit la : Cormoran Black Master 2500 , Cormoran Coracast super jet 2500 , sau Okuma Avenger (2500 n am vazut) sau Okuma Cimeron CI20 , sau orice altceva ce se incadreaza in acest buget.

vasivoicu
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 289
Membru din: 05 Noi 2004, 01:32

Mesaj de vasivoicu » 19 Oct 2010, 16:58

Okuma avenger 30 am modelul mai vechi, e o mulineta buna dar nu stiu cum se comporta cu textil, eu am pescuit-o doar cu mono.
Imi place de la ei noua trio fd. Alta optiune mai este cabela's prodigy care vad ca este la preturi destul de bune - circa 60 usd.

Avatar utilizator
grey-wolf
veteran
veteran
Mesaje: 1525
Membru din: 14 Noi 2009, 21:49
Localitate: SIBIU

Mesaj de grey-wolf » 19 Oct 2010, 18:11

http://www.monstru.ro/91-mulineta-dam-q ... 30-fd.html

asta iti recomand eu . testata si utilizata un an si ceva la stiuca numai cu textil de catre un prieten de al meu . utilizata de mine la ultima iesire la peste si placut impresionat de cum se prezinta in ciuda virstei .
galetul nu prezinta urme de uzura de la textil , nu are jocuri din cauza uzurii , daca ai mai multi bani recomandam si alt ceva . :lol:

Avatar utilizator
ovi_vl
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 238
Membru din: 04 Iun 2010, 23:39
Localitate: Rm.Valcea/Bucuresti

Mesaj de ovi_vl » 19 Oct 2010, 18:48

pare ok ,vad ca are multe tehnologii dar tot e putin peste bugetul meu de student :P mai ales ca e sfarsit de sezon si poate nu o sa o folosesc prea curand...despre black master poate sa mi spuna cineva ceva ? a folosit careva?

Avatar utilizator
grey-wolf
veteran
veteran
Mesaje: 1525
Membru din: 14 Noi 2009, 21:49
Localitate: SIBIU

Mesaj de grey-wolf » 19 Oct 2010, 18:58

de cormoran nu stiu dar despre ,,sfirsit de sezon " aici pot sa iti spun ca te inseli . sfirsit de sezon e cind ingheata apele .
un sfat : e mai ieftin sa cumperi o mulineta pe care sa o folosesti 2 sau 3 sezoane (sau mai mult) decit sa cumperi una pe sezon . e si mai productiv sa te obisnuiesti cu o mulineta ,i inveti ritmul si viteza si vei juca naluca mai bine . poti specifica exact bugetul?

poate asta se incadreaza in buget
http://www.monstru.ro/90-mulineta-dam-q ... 30-fd.html

dumi_id
veteran
veteran
Mesaje: 622
Membru din: 08 Sep 2010, 19:58
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de dumi_id » 19 Oct 2010, 21:33

Okuma avenger 30 am eu si folosita cu fir textil Avani Sea Bass (o aroganta de-a mea, firul costand 150roni si mulineta doar 100) nu se descurca prea bine in sensul ca dupa aruncare daca nu pui pick-up-ul manual risti ca primele 2-3 bucle sa se faca pe maneta de frana si la urmatoarea aruncare sa se incurce. Se intampla cam la 3-4 din 10 aruncari. La firul mono (ca am pe tamburul de rzerva) nu am observat acest fenomen.
Pentru fir textil orienteza-te spre mulinete ceva mai sus si cu o asezare a firului ceva mai buna shimano sau daiwa din gama low-med fiind peste restul lumii.

PsiHo
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 124
Membru din: 03 Sep 2007, 07:31
Localitate: Bucuresti City

Mesaj de PsiHo » 19 Oct 2010, 23:37

cu o intrebare vin si eu, vreau sa-mi achizitionez o mul si sunt nedumerit cabela's tournament zx sau daiwa regal XiA

Avatar utilizator
RYOBI
veteran
veteran
Mesaje: 2792
Membru din: 10 Mar 2006, 11:19
Localitate: BISTRITA

Mesaj de RYOBI » 19 Oct 2010, 23:48

tournaments e alta clasa
Am 60 de bile albe.
fanatic76starter@yahoo.com
0745373235

Avatar utilizator
cristi cristi
veteran
veteran
Mesaje: 790
Membru din: 29 Oct 2009, 13:06

Mesaj de cristi cristi » 20 Oct 2010, 00:00

am avut si inca mai am daiwa ragal xi cred ca are vreo5 ani merge si acum si am dat numai cu textil si forjata la maxim nu am cuvinte pt aceasta mulineta mai ales ca am luat din arw cu 150 parca super mulineta din partea mea

PsiHo
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 124
Membru din: 03 Sep 2007, 07:31
Localitate: Bucuresti City

Mesaj de PsiHo » 20 Oct 2010, 06:09

RYOBI scrie:tournaments e alta clasa
adica? e peste daiwa mentionata?
am 2 voturi pt daiwa 2 pt cabela's :)

Scrie răspuns