Sfat lanseta spinning

discutii despre lansete, mulinete, fire, naluci, etc. destinate pescuitului rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Sorin, Moderatori

Scrie răspuns
marius.vl
junior
junior
Mesaje: 30
Membru din: 01 Apr 2010, 08:38

Sfat lanseta spinning

Mesaj de marius.vl » 19 Feb 2020, 14:55

As dori sa achizitionez o lanseta de spinning pentru stiuca/salau pe acumularile raului OLT.
As opta dupa buget intre
Shimano Beastmaster EX 240M 2.40m/10-30g (ori 14-40g)
sau
Shimano Beastmaster FX Predator MH 2.40m/(7-28g) ori (11-42g)

As lua versiune de 2.10 dar nu prea se gasesc.
Nu imi dau seama care ar fi diferentele dintre cele doua generatii (lasand deoparte gramajele)
Daca sunt utilizatori ai celor doua tipuri de lansete poate ma pot lamuri care ar fi cea mai potrivita alegere.
Multumesc.

marius.vl
junior
junior
Mesaje: 30
Membru din: 01 Apr 2010, 08:38

Re: Sfat lanseta spinning

Mesaj de marius.vl » 20 Feb 2020, 08:21

Nimeni nu mai pescuieste/ a pescuit cu betele de la shimano?
Sa revin cand am bani de St CRoix/Lamiglas :)) ?

Avatar utilizator
johnnybravo
Moderator
Moderator
Mesaje: 2686
Membru din: 02 Oct 2006, 15:07
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Sfat lanseta spinning

Mesaj de johnnybravo » 20 Feb 2020, 14:55

Pot sa-ti raspund la a doua intrebare doar: da :))
In lungimea 2.10 ce cauti tu ai o groaza de variante doar ca trebuie sa te decizi intre aplicatie: jig sau reactive, tu ai ridicat problema unui bat pt stiuca/salau si cele doua specii le prinzi eficient cu doua stiluri diferite :). Poti cauta un bat de jig prima data, cu riscul rateurilor, il poti folosi apoi si la stiuca cu ce vrei tu.
Specifica bugetul ce vrei sa-l aloci si poate primesti raspunsuri dar te asigur ca intrebarea a fost deja pusa de zeci de ori si sunt deja scrise raspunsuri.

Revenind la prima ta intrebare, iti recomand sa dai o cautare pe forum dupa acele modele si sa citesti, intre timp poate vei primi raspunsuri de la cei care le-au folosit.

marius.vl
junior
junior
Mesaje: 30
Membru din: 01 Apr 2010, 08:38

Re: Sfat lanseta spinning

Mesaj de marius.vl » 20 Feb 2020, 15:17

Pai, am pus problema tocmai pentru ca nu stiu care ar fi mai potrivit pentru un incepator....
Chiar si dupa ce am citit zeci de foi pe forum tot nu mi-am dat seama ce ar trebui pentru un incepator la stiuca/salau.
Am inteles ca sunt diferente destul de mari, dar na am zis ca poate mai exista si sfaturi de bete care sa fie de mijloc, ca doar nu toata lumea stie ce sa cumpere.
Am renuntat la shimano si o sa achizitionez un sportex black pearl de 2.10m, 15-29 gr care sper cel putin la stiuca sa fie ok.
Nu am gasit prea multe referinte la shimano beastemaster de orice generatie ar fi.
Oricum sunt lamurit bustean, multumesc mult.Fire intinse.
Se poate inchide/sterge.

Avatar utilizator
johnnybravo
Moderator
Moderator
Mesaje: 2686
Membru din: 02 Oct 2006, 15:07
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Sfat lanseta spinning

Mesaj de johnnybravo » 21 Feb 2020, 15:52

Toate intrebarile legate de echipament necesita un detaliu important: bugetul ce ti-l permiti.
In rubrica echipamente vei gasi recomandari pentru bete de jig cu diverse limite de buget, bete pentru pescuit dn barca sau de pe mal. Sportex ca si brand are bete bune (sunt fan Sportex), daca dai o cautare dupa acel Black Pearl vei gasi referinte de la cei care il au si poti comunica cu respectivii direct pentru un schimb de pareri.

marius.vl
junior
junior
Mesaje: 30
Membru din: 01 Apr 2010, 08:38

Re: Sfat lanseta spinning

Mesaj de marius.vl » 21 Feb 2020, 20:06

Multumesc, am vazut cateva filmulete cu betele de la sportex si mi a placut de aia am si achizitioat de la ei, plus cei zece ani de garantie la blank. Daca mai sunt si made in Germany e bonus 🤣

Scrie răspuns