Sfat achizitie sonar

discutii despre lansete, mulinete, fire, naluci, etc. destinate pescuitului rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Sorin, Moderatori

Avatar utilizator
tivi
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 185
Membru din: 13 Apr 2010, 19:56
Localitate: Balilesti

Sfat achizitie sonar

Mesaj de tivi » 27 Oct 2014, 07:49

Salut,

Doresc achizitionarea unui sonar, buget destul de redus (max 600 ron), nu vreau performanta la el insa doresc precizie pt localozarea pragurilor, temperatura afisata, adancime exacta.
Multumesc frumos pentru indrumari catre o anumita marca, mai ales din partea celor care au si folosesc sonare mai "low cost" .
Nu faceti aceeasi prostie de doua ori, sunt atat de multe prostii noi de
facut!

tanase_cornel
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 213
Membru din: 25 Sep 2008, 15:54
Localitate: Piatra Neamt
Contact:

Re: Sfat achizitie sonar

Mesaj de tanase_cornel » 27 Oct 2014, 19:52

Humminbird sau Lowrance insa la banii astia nu o sa vezi mare lucru.... o sa ai in schimb adancimea si temp apei :)

Avatar utilizator
adiwolf
veteran
veteran
Mesaje: 4616
Membru din: 14 Ian 2006, 16:32
Localitate: Rm.Valcea

Re: Sfat achizitie sonar

Mesaj de adiwolf » 27 Oct 2014, 20:32

tivi scrie:Salut,

Doresc achizitionarea unui sonar, buget destul de redus (max 600 ron), nu vreau performanta la el insa doresc precizie pt localozarea pragurilor, temperatura afisata, adancime exacta.
Multumesc frumos pentru indrumari catre o anumita marca, mai ales din partea celor care au si folosesc sonare mai "low cost" .
eu am un Mark 5x Pro si are toate caracteristicile cerute de tine, il recomand cu caldura ca sonar de buget, altfel poti gasi aceleasi caracteristici dar la un ecran color la dublu banilor dati pe Mark
Omul care crede că dragostea poate fi cumpărată cu bani n-a avut niciodată câine în casă.

Avatar utilizator
tivi
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 185
Membru din: 13 Apr 2010, 19:56
Localitate: Balilesti

Re: Sfat achizitie sonar

Mesaj de tivi » 28 Oct 2014, 07:05

Multumesc pt cele doua recomandari, m-am cam hotarat catre Lowrance 4-X Pro (datorita bugetului), avand in vedere ca eu o sa pescuiesc doar la rapitor si in ape cu o adancime de maxim 20m si nu doresc sa urmaresc pestii pe sonar ci doar identificarea pragurilor si adancimea apei credeti ca este OK acest sonar?

Date tehnice:

Rezolutie
240V x 160H

Iluminare
Incandescenta

Putere: RMS (PTP)
188/1500

Frecventa de operare
83/200 kHz

Adancime maxima
1000 ft. / 305 m

:respekt: :respekt: :respekt:
Nu faceti aceeasi prostie de doua ori, sunt atat de multe prostii noi de
facut!

liviu68
senior
senior
Mesaje: 410
Membru din: 17 Mai 2007, 18:47
Localitate: Bucuresti

Re: Sfat achizitie sonar

Mesaj de liviu68 » 28 Oct 2014, 21:24

Devreme ce inițiatorul topicului pare sa fi găsit răspunsurile necesare, duc eu topicul mai departe fiindca și eu încerc sa mă lămuresc ce sonar îmi trebuie.
Mă interesează ce este mai important sa ofere un sonar , practic unde se termina utilitatea și începe fita (ca sa nu depășesc flagrant aceasta limita).
Iau ca punct de referinta un sonar gen ELITE 5X HDI care are, din ce am inteles eu, un ecran de dimensiuni rezonabile și capabilități 2D bune.
Ei bine, peste acest sonar în ce direcție ar merita sa investești și cât de mult?
De exemplu, pentru o diferență de preț beneficiezi de GPS. Este necesar GPS la pescuitul de salau atât demult cât sa justifice diferența de preț.
Sau pentru alta diferența de preț, mai consistenta, beneficiezi de un monitor mai mare și cu rezoluție mai buna. Aduce un monitor mai mare atâtea beneficii încât sa justifice diferența de preț?
Mergând mai departe ajungem la side imagine sau structure scan. Aduce atât de multe beneficii aceasta funcționalitate încât sa justifice diferența de preț deloc mica?

Ma interesează in special aspectele practice, care vin din experiența proprie, mai puțin cele teoretice pe care le-am citit și eu pe forumuri.
Ce anume ați apreciat mai mult (sau ați fi dorit) de la sonarul dumneavoastra: 2D corect, un monitor color mai mare și cu rezoluție mai buna, down scan - a fost necesar?, side imaging a fost de un real folos? GPS i-ati simțit utilitatea sau nu.
În ce direcție ar trebui sa se orienteze in primul rand un ban cheltuit in plus? Către GPS? Monitor mai mare color? Sade imaging?

Avatar utilizator
Zamfi
veteran
veteran
Mesaje: 5738
Membru din: 01 Oct 2006, 19:50

Re: Sfat achizitie sonar

Mesaj de Zamfi » 28 Oct 2014, 22:44

Multe intrebari ...Personal am un 5XHDI .Deci fara GPS .Pe unde pescuiesc eu ma descurc si fara GPS .Insa pe ape mari (lacuri ,Dunare ,etc ) cred ca este necesar .Asta in conditiile in care nu apar erori ciudate si nu mai gasesti nicicum punctul dorit :lol: Eu am optat pentru versiunea fara gps ,considerand ca in momentul in care o sa-i simt lipsa gps-ului o sa-l cumpar separat.Deocamdata ,pe unde pescuiesc eu ,nu am simtit ca este indispensabil. DI este bun mai ales la spinning si mai ales cand discutam de structuri serioase! In lighean nu conteaza! Insa la un moment dat ,ca sa dau un exemplu , eram pe Bezid si am vazut pe 2D tot felul de "chestii" ciudate care nu reuseam sa le interpretez...Am trecut si pe modul DI si am intepenit la propiu! :shock: Treceam cu barca peste o padure scufundata! Incredibil ce frumos erau prezentati copacii! Bine,pentru DI trebuie sa te misti altfel nu se formeaza imaginea. Nu am structure scan insa am vazut la un prieten ce poate! Daca STII sa stapanesti un astfel de sonar te scote! "Inveti" o balta la un maxim 25% din timpul care iti trebuie doar cu 2D/DI ...Mi-ar place sa am un astfel de sonar ...In fine ,legat de marimea ecranului ,este importanta daca "mergi" cu mai multe optiuni active! Adica 2D, DI ,SI ,Gps...Daca de exemplu vei folosi pe rand optiunile te descurci si cu 5". Dar e greu sa nu le folosesti in paralel ,macar GPS si inca ceva.Ca sa inchei aceste cateva idei personale ,la apele pe care pescuiesc frecvent mi-as dori un sonar tot fara gps insa cu SI .Chiar pe varianta de 5" in loc de 7" .
Hai sa vedem si alte pareri. :wink:
Pentru a ajunge sa vezi curcubeul trebuie mai intai sa suporti ploaia.

dumi_id
veteran
veteran
Mesaje: 622
Membru din: 08 Sep 2010, 19:58
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Sfat achizitie sonar

Mesaj de dumi_id » 30 Oct 2014, 09:14

Structure scan si down imaging nu fac aceeasi treaba? Pe una au dezvoltat-o Humminbird iar pe alta Lowerance?
Sonarul ideal este cel mai scump care se incadreaza in buget. Tehnologia costa.
Un sonar cu SI mi-as lua. Detalierea fundului baltii este mult mai buna. Poti vedea pragurile in lateralul barcii astfel in cat la o trecere stii exact cum trebuie sa te pozitionezi fata de structura si nu balacesti locul sa iti dai seama pe ce directie e pragul (canalul sau structura respectiva).

sosoktm
veteran
veteran
Mesaje: 957
Membru din: 13 Aug 2010, 14:39

Re: Sfat achizitie sonar

Mesaj de sosoktm » 30 Oct 2014, 15:47

tot elite 5x hdi am si eu, confirm ca DI arata extrem de clar structuri gen arbori in apa, pe scanare normala nu intelegi mare lucru. in plus, combinatia cu DI si scanare normala este f utila pentru a vedea consistenta fundului apei. Nu am experiente legat de SI. Cu privire la GPS, am considerat ca de diferenta (minim 100 euro+costul hartilor, foarte important) imi cumpar un GPS stand alone de la Garmin pe care il folosesc si la alte activitati.Pe dunare nu cred ca e prea important gps, configuratia albiei se poate schimba semnificativ. Pe lac mare insa, probabil ca e comod sa ai si gps.
Desi poti sa faci suprapunere de imagini (scan overlay) si pe ecran mai mic, cred ca un ecran minim ca al seriei 5 de la lowrance e minimal pentru o "lectura" buna.
Este important si pe ce barca vei folosi jucaria, parca nu vad seria 7 pe o gonflabila de 230. De avut in vedere ca la pescuit la clonc unde sonarul merge permanent , un ecran mare cere si o baterie pe masura.

sosoktm
veteran
veteran
Mesaje: 957
Membru din: 13 Aug 2010, 14:39

Re: Sfat achizitie sonar

Mesaj de sosoktm » 30 Oct 2014, 16:20


grama v
veteran
veteran
Mesaje: 595
Membru din: 17 Aug 2005, 08:13
Localitate: ADJUD VN

Re: Sfat achizitie sonar

Mesaj de grama v » 30 Oct 2014, 18:15

am si eu un elite 5 hdi ,pescuiesc mai mult pe barajele de pe siret, gps ma ajuta mult la gasirea punctelor fierbinti
ImagineImagineImagineImagineImagine :respekt:

Scrie răspuns