Sfat achizitie combo !

discutii despre lansete, mulinete, fire, naluci, etc. destinate pescuitului rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Sorin, Moderatori

Stoica dragos
junior
junior
Mesaje: 31
Membru din: 29 Mar 2019, 19:31

Sfat achizitie combo !

Mesaj de Stoica dragos » 29 Mar 2019, 19:38

Salutare ...vreau sa imi achizitionez un combo pentru pescuitul salaului din barca .. am disponibil un buget intre 1000 si 1500 ron ...as vrea ca batul sa aibe o actiune rapida si intre 5-21 g( de preferat dintr-o bucata) ....iar mulineta ceva bun din clasa de mijloc ( de preferat shimano sau daiwa ) ... astept pareri si sfaturi din partea celor care mai experimentati ca mine pe acest stil 😉... multumesc mult !

Avatar utilizator
stefanflorin
veteran
veteran
Mesaje: 2431
Membru din: 23 Mar 2010, 10:43
Localitate: Bucuresti/Craiova

Re: Sfat achizitie combo !

Mesaj de stefanflorin » 01 Apr 2019, 20:13

o varianta foarte puternica si senzitiva http://www.totalfishing.ro/lanseta-rapt ... 87587.html
sau daca vrei din 2 tronsoane o lanseta excelenta este si http://www.totalfishing.ro/lanseta-craz ... 76851.html
ca mulineta poti opta pt. stradic ci4 http://www.totalfishing.ro/mulineta-shi ... 62648.html
sau ultegra 2500fb http://www.totalfishing.ro/mulineta-shi ... 70788.html
daca poti trece pe la magazin ca sa le si vezi este excelent :)
Urasc atarnatorii!

Avatar utilizator
tito
veteran
veteran
Mesaje: 2819
Membru din: 10 Iun 2010, 15:45
Localitate: Bucuresti

Re: Sfat achizitie combo !

Mesaj de tito » 03 Apr 2019, 10:25

Levin-ul ala face toti banii, putin probabil sa gasesti o lanseta (noua) mai buna in acel pret. Shimano a dat-o rau de gard in ultima vreme cu mulinetele, din punct de vedere al fiabilitatii nu mai au nicio legatura cu modelele vechi. O mulineta care merita incercata e Favorite Arena 2500s, e sub pretul Shimano Stradic care fasaie si are joc de noua, asta pe langa faptul ca Shimano foloseste la noile modele angrenaje din plastic si probabil rulmenti chinezesti de calitate indoielnica. Altfel nu-mi explic cum incepe sa fasaie rulmentul de la galet dupa cateva partide, inclusiv la modelele mai scumpe.

davidg
junior
junior
Mesaje: 33
Membru din: 31 Oct 2018, 15:34

Re: Sfat achizitie combo !

Mesaj de davidg » 03 Apr 2019, 10:52

Folosesc un Shimano Stradic ci4+ cumparat de nou, are cateva partide la activ si se prezinta excelent. Intr adevar avea un fashait cand am cumparat o, si un mic joc in manivela. Dupa ce am desfacut-o si am uns angrenajele, merge sublim. Plus o saiba adaugata pe pinionul principal, pentru eliminarea jocului. Deci din punctul asta de vedere, da, putea fi mai bine reglata si unsa din fabrica. In rest insa, e o mulineta foarte buna pt pescuitul salaului, usoara si cu cea mai mica inertie a rotorului din ce am intalnit eu. Iti permite sa te concentrezi doar pe vibratiile transmise de fir, si atat. Angrenajul principal nu este din plastic, din contra, e un aliaj dur de aluminiu forjat la rece, si acoperit cu un strat negru (shimano spune ca e ceva pe baza de paladiu) pt protectie si o mai buna alunerare. Un angrenaj foarte bun, care ofera un rulaj extrem de fin. Exista doua rotite de plastic, care angreneaza sistemul de oscilatie, dar acolo nu sunt forte mari, iar plasticul face fata cu brio. Acest sistem de oscilatie il gasesc superior fata de modelele vechi, deoarece folosindu se doua roti dintate fata de una singura, se demultiplica suplimentar viteza de rotatie transmisa wormshaft-ului, astfel tamburul se va misca mai lent sus-jos, ceea ce face ca spirele asezate sa fie aproape paralele. Mulineta aseaza firul impecabil. Despre galet, nu am avut probleme pana acum, nici un alt amic care utilizeaza mulineta intensiv, dar sunt cazuri si cazuri... Rulmentul de la galet e capsulat, ar trebui sa tina bine la apa. Pe de alta parte, fiind capsulat, nu poate fi curatat si uns. Eu inca nu am avut nevoie. O mulineta excelenta in opinia mea, un best buy pe pescuitul salaului. Eu o folosesc cu un batz GAD Chaser 4-14gr 7.6ft, si sunt foarte multumit de acest combo.
Numai bine!

Avatar utilizator
tito
veteran
veteran
Mesaje: 2819
Membru din: 10 Iun 2010, 15:45
Localitate: Bucuresti

Re: Sfat achizitie combo !

Mesaj de tito » 03 Apr 2019, 11:37

Cauta pe internet imagini cu interiorul mulinetelor noi de la Shimano comparativ cu cele vechi. Daca tu spui ca pune spirele paralel, eu prefer mulinetele care pun firul in x sau ma rog, spirele cat mai departate si oblic. Pe bete din clasa L-ML pe balta cu jig de 10gr si o mulineta de 100 de lei e (inca) fiabila dupa cateva partide. Eu cand fac referire la fiabilitate ma gandesc ca mulineta sa fie folosita minim un an, in mod intensiv si cu naluci mai grele de 10gr, cateva partide in conditiile expuse de tine sunt = 0.
Sa dai aproape 700 de lei pe o mulineta si sa te apuci sa o mesteresti, iarasi nu mi se pare in regula. Bine nu conteaza ca pierzi garantia, care oricum in Romania e doar pe hartie, ci faptul ca dai suma aia de bani si e necesar sa te apuci de tuning.

davidg
junior
junior
Mesaje: 33
Membru din: 31 Oct 2018, 15:34

Re: Sfat achizitie combo !

Mesaj de davidg » 03 Apr 2019, 12:27

Va salut. Nu e nevoie sa caut pe internet, cunosc interiorul multor mulinete. Si vechi si noi. Tot aud chestia asta cu mulinetele Shimano generatie mai veche, cat de bune erau fata de cele noi. Singurul lucru care i se poate imputa Stradicului Fb este lipsa celei de a doua bare pe care culiseaza sistemul de oscilatie. In plus, au adaugat Xship, adica al doilea rulment pe pinionul pe care sta rotorul. Cat de mult strica asta fiabilitatea, ramane de vazut. Faimoasele Certate vechi, pana la Magseal, aveau tot un singur suport pt sistemul de oscilatie, si sunt considerate fiabile. Vom vedea in timp.
In plus, noile mulinete Shimano sunt mai bine protejate impotriva apei si murdariei cu Core Protect, cateva garnituri asezate unde trebuie. Deci un plus. Si chiar conteaza. Xship, Core protect, angrenajele presate la rece sunt lucruri care au imbunatatit mulinetele. Acum, mai trebuie sa si stim sa le folosim, daca ne dorim sa ne serveasca mult si bine. De multe ori, erori in exploatare ajung pe net ca lamentari in privinta sculei.
Mulineta mea a scos si pesti (la plural) de 5-6kg, e adevarat pe lac nu pe rau. Are un an de exploatare, si aprox 10 partide. Dat inclusiv cu voblere 5-6cm. Mulineta amicului, acelasi model, a lucrat mult mai intens. Ambele sunt bine mersi. Chiar ar fi de interes ca cineva care are probleme cu aceste mulinete sa le prezinte, sa stim la ce sa avem grija.
Am vazut la un moment dat o poza pe net cu un body de mulineta de ci4+ cu talpa rupta, omul zicea sa s a rupt cand a incercat sa o desfaca. Tre sa fii ridicol de naiv sa crezi asta, eu stiu bine cum trag de mulineta, nu se pune problema sa o poti rupe in mana.
Mulinetele Arena de la Favorite mi se par si mie interesante, par sa ofere un raport bun calitate pret. Le am vazut doar in magazin, nu le am pescuit.

Avatar utilizator
tito
veteran
veteran
Mesaje: 2819
Membru din: 10 Iun 2010, 15:45
Localitate: Bucuresti

Re: Sfat achizitie combo !

Mesaj de tito » 03 Apr 2019, 13:30

Am prieteni care folosesc Rarenium FA la feeder de mai bine de 5 sezoane, in mod intensiv si mulinetele merg in continuare fara a prezenta problemele care apar la astea noi dupa doar cateva partide, FA e fara Xship, dar e un model care si-a dovedit din plin fiabilitatea in timp. Modelul Rarenium FB are Xship ,2 bare de culisare, dar nu are niciun angrenaj din plastic, pe langa asta nu-i fasaia galetul, dupa circa 3 ani de utilizare (in medie cam 2 partide pe saptamana),asta in conditiile in care a fost pescuita inclusiv pe rauri cu jig de 14-17gr. Cumparasem chiar doua la momentul aparitiei pentru ca era printre putinele care aveau rotor usor, fara inertie, le-am tunat cu 5 rulmenti si una am vandut-o aici pe forum...acum realizez cat de fraier am fost :) .
Am in schimb amici care folosesc noile modele si prezinta simptomele mentionate de mine in postarea anterioara, asa ca nu vorbesc din ce am citit pe internet si nici dupa ce am dat "cateva pedale" in magazin .
Mentionez ca in decursul timpului,in discutiile despre mulinete am fost mereu pe pozitia pro Shimano, chiar inca detin 5 mulinete ale acestei marci de care sunt multumit, dar repet, nu as da banii pe noile modele. Constat ca Shimano a renuntat sa mai produca modele ca Biomaster sau Rarenium si face jucarii cat mai usoare cu componente indoielnice...sper sa se trezeasca cat mai curand.

Avatar utilizator
tito
veteran
veteran
Mesaje: 2819
Membru din: 10 Iun 2010, 15:45
Localitate: Bucuresti

Re: Sfat achizitie combo !

Mesaj de tito » 03 Apr 2019, 16:25

In privinta lansetei ar mai fi Delphin Zander 2.10m ,3-21gr, cantareste 135gr, ideala de jig. Un raport excelent calitate pret.

Avatar utilizator
vlad
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 203
Membru din: 11 Sep 2004, 13:31
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Sfat achizitie combo !

Mesaj de vlad » 04 Apr 2019, 15:38

Iti pot oferi un bat custom Rainshadow Immortal, special pentru jig din barca, eu am trecut pe baitcast si someaza.

Facut pe blankul IMMWS 68 MFX, inele fuji K mandrina fuji skeleton, are 102 grame.
http://www.rainshadowrodblanks.com/prod ... -spinning/

Mai am o Daiwa Exceler LT 2500 care e nefolosita, se invarte perfect, cu garantie pana in iunie 2020.
Tot comboul ....1200 lei, daca vrei sa le vezi/invarti/pescuiesti :) whatsup 0724377738.


Vlad

Avatar utilizator
lenovo
senior
senior
Mesaje: 399
Membru din: 05 Apr 2015, 01:59
Localitate: Arad

Re: Sfat achizitie combo !

Mesaj de lenovo » 22 Apr 2019, 11:55

Recent am achizitionat o lanseta excelenta de jig, poate te ajuta :)

https://www.totalfishing.ro/lanseta-lam ... 33713.html

Scrie răspuns