sfat achizitie baterie deep cycle pt motor electric

discutii despre lansete, mulinete, fire, naluci, etc. destinate pescuitului rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Sorin, Moderatori

Avatar utilizator
ringogabi
senior
senior
Mesaje: 374
Membru din: 03 Feb 2007, 13:10
Localitate: Iasi

sfat achizitie baterie deep cycle pt motor electric

Mesaj de ringogabi » 09 Apr 2013, 23:45

Salutare!
Vreau sa-mi cumpar o baterie deep cycle pt un motor electric de barca. As dori o baterie mai puternica de 110-150Ah. Am un motor de barca Baracuda SM 48 / 48 lbs (450 W). Barca este o gonflabila de 3,2m. Incarcatorul Bosh SG12b 8A.
Din ce am vazut pana acum cele cu gel sunt f scumpe, iar cele cu acid mult mai ieftine.
Intrebari:
1. In afara faptului ca cele cu gel sunt capsulate este vreo diferenta intre ele? Ma refer la capacitatea de incarcare, durata de viata, timp de incarcare, etc.
2. Pe valuri, miscari in masina, etc, cea cu acid curge?
3. Ce recomandari aveti? Eventual cu pret si de unde o pot cumpara.
4. As merge pe varianta cu acid, model Rombat Tempest 12V-154Ah, pret 470lei. E o baterie buna? A mai folosit-o cineva?
Nu o voi folosi foarte des si nu as vrea sa iau una foarte scumpa care sa stea degeaba.
Multumesc!

Avatar utilizator
grey-wolf
veteran
veteran
Mesaje: 1525
Membru din: 14 Noi 2009, 21:49
Localitate: SIBIU

Re: sfat achizitie baterie deep cycle pt motor electric

Mesaj de grey-wolf » 10 Apr 2013, 16:23

ringogabi scrie:Salutare!
As dori o baterie mai puternica de 110-150Ah.

1. In afara faptului ca cele cu gel sunt capsulate este vreo diferenta intre ele? Ma refer la capacitatea de incarcare, durata de viata, timp de incarcare, etc.
2. Pe valuri, miscari in masina, etc, cea cu acid curge?
3. Ce recomandari aveti? Eventual cu pret si de unde o pot cumpara.
4. As merge pe varianta cu acid, model Rombat Tempest 12V-154Ah, pret 470lei. E o baterie buna? A mai folosit-o cineva?
Nu o voi folosi foarte des si nu as vrea sa iau una foarte scumpa care sa stea degeaba.

de ce una mare si grea ca pamintul ? de ce nu 2 mai mici si mai usoare care insumate fac acelasi lucru ?
1 cele cu gel ( tehnologie deep cycle sau descarcare profunda ) suporta o rata mai mare de descarcare spre 10% din capacitate ( adica trebuie sa mai ramina in ea macar 10% ca sa nu se distruga ). mai sunt tot deep cycle ( DC) dar tehnologie AGM ( cu acidul in stare lichida nu gel impregnat in Absorbent Glass Material ) astea suporta o rata de descarcare ceva mai mica pe la 20% . si cele auto care nu fac subiectul discutiei . cea mai mare durata de viata o au cele cu gel dar nici AGM nu sunt departe
bateriile cu gel necesita incarcator dedicat ! cele cu gel sunt mult mai sensibile la supraincarcare .
2 am 2 buc AGM nu curge nici una . AGM-ul poate fi folosit indiferent de pozitie chiar si cu fundul in sus
3 nu stiu ce sa recomand . eu am folosit doar Sunlight 100A si sunt mai mult decit multumit .
4 din ce am citit eu e doar o baterie auto de capacitate mare . bateriile auto au cea mai mica rata de descarcare spre 80% ( cam 80% trebuie sa mai ramina in ea ca sa nu se distruga )

Totusi daca nu o vei folosi foarte des si nici nu o descarci profund ..... poate tine ? cit ? habar nu am .
80%din 154 =123,2 deci tu real poti folosi 31 A
mai bine cauta una DC de 60 A din care vei putea folosi mul mai mult curent( 54 A ) decit din monstrul de 154 , e mult mai usoara , si va tine mult mai mult daca o utilizezi corespunzator ! o baterie DC tine si 10 ani.
sunt o gramada de topicuri cu baterii si chestii legate de ele, fa o cautare si multe lucruri ti se vor lamuri daca ai rabdare sa le citesti .

PS o baterie AGM nu inseamna ca e automat deep cycle ( DC ) !!!
un locuitor la mia de km² ! pamintul ne va suporta mai usor !

Avatar utilizator
ringogabi
senior
senior
Mesaje: 374
Membru din: 03 Feb 2007, 13:10
Localitate: Iasi

Re: sfat achizitie baterie deep cycle pt motor electric

Mesaj de ringogabi » 10 Apr 2013, 21:57

Multumesc!
Am rezolvat, mi-am luat un Zap gama Energy Plus de 100Ah, la 427lei cu tva si transport inclus, doi ani garantie. Am citit pe undeva ca si-a cumparat Leba una din aceeasi marca si o lauda tare. Dupa ce am facut comanda am aflat si altele, dar era prea tarziu :mrgreen:
Nu am agreeat idea de doua baterii de 60A din cauza spatiului ingramadit din barca, plus ca mai am un acumulator pt sonar, dar astazi am ridicat una de 150Ah si am revenit cu picioarele pe pamant la una de 100Ah.

Avatar utilizator
adiwolf
veteran
veteran
Mesaje: 4616
Membru din: 14 Ian 2006, 16:32
Localitate: Rm.Valcea

Re: sfat achizitie baterie deep cycle pt motor electric

Mesaj de adiwolf » 10 Apr 2013, 22:31

gama Marine e mai buna decat Energy Plus
am avut Energy si stiu ce vorbesc
daca poti sa schimbi comanda...................schimba.
Omul care crede că dragostea poate fi cumpărată cu bani n-a avut niciodată câine în casă.

Avatar utilizator
grey-wolf
veteran
veteran
Mesaje: 1525
Membru din: 14 Noi 2009, 21:49
Localitate: SIBIU

Re: sfat achizitie baterie deep cycle pt motor electric

Mesaj de grey-wolf » 11 Apr 2013, 00:58

ringogabi scrie:
astazi am ridicat una de 150Ah si am revenit cu picioarele pe pamant la una de 100Ah.
ma bucur :lol:

sa iti fie de folos :wink:
un locuitor la mia de km² ! pamintul ne va suporta mai usor !

Avatar utilizator
ringogabi
senior
senior
Mesaje: 374
Membru din: 03 Feb 2007, 13:10
Localitate: Iasi

Re: sfat achizitie baterie deep cycle pt motor electric

Mesaj de ringogabi » 11 Apr 2013, 06:53

adiwolf scrie:gama Marine e mai buna decat Energy Plus
am avut Energy si stiu ce vorbesc
daca poti sa schimbi comanda...................schimba.
Marine nu se mai aduce, nu stiu motvul. Poate nu o fi dracu' asa de negru.

Avatar utilizator
Leba
veteran
veteran
Mesaje: 2944
Membru din: 19 Iun 2005, 14:14
Localitate: Iasi
Contact:

Re: sfat achizitie baterie deep cycle pt motor electric

Mesaj de Leba » 11 Apr 2013, 08:08

ringogabi scrie:Multumesc!
Am rezolvat, mi-am luat un Zap gama Energy Plus de 100Ah, la 427lei cu tva si transport inclus, doi ani garantie. Am citit pe undeva ca si-a cumparat Leba una din aceeasi marca si o lauda tare. Dupa ce am facut comanda am aflat si altele, dar era prea tarziu :mrgreen:
Nu am agreeat idea de doua baterii de 60A din cauza spatiului ingramadit din barca, plus ca mai am un acumulator pt sonar, dar astazi am ridicat una de 150Ah si am revenit cu picioarele pe pamant la una de 100Ah.
Io am Marine si sunt multumit.
Jmecheria e sa nu o lasi descarcata niciodata, trebuie ca mereu sa aiba curent altfel se stinge...
"Cu aceeasi minciuna nu poti pescui de doua ori"
East Spinning Team

Avatar utilizator
ringogabi
senior
senior
Mesaje: 374
Membru din: 03 Feb 2007, 13:10
Localitate: Iasi

Re: sfat achizitie baterie deep cycle pt motor electric

Mesaj de ringogabi » 11 Apr 2013, 08:11

La ce interval de timp trebuie incarcata, atunci cand sta nefolosita?

Avatar utilizator
Leba
veteran
veteran
Mesaje: 2944
Membru din: 19 Iun 2005, 14:14
Localitate: Iasi
Contact:

Re: sfat achizitie baterie deep cycle pt motor electric

Mesaj de Leba » 16 Apr 2013, 08:52

Ai un martor (ochiul magic) care-ti spune.
Totodata, am senzatia ca bateriile din gama asta au tendinta de a ramane fara electrolit la cate un element, trebuie verificat si adaugat daca este cazul.
"Cu aceeasi minciuna nu poti pescui de doua ori"
East Spinning Team

Avatar utilizator
ringogabi
senior
senior
Mesaje: 374
Membru din: 03 Feb 2007, 13:10
Localitate: Iasi

Re: sfat achizitie baterie deep cycle pt motor electric

Mesaj de ringogabi » 16 Apr 2013, 12:19

Pana la urma mi-a venit modelul Energy Plus Marine Taxi 100Ah, 720A 12V EN.
Am lasat-o cu un bec auto de 20W timp de 24 de ore pana cand s-a stins ledul verde (cel care arata ca-i bateria incarcata), becul auto inca mai lumina. Am pus-o la incarcat pe rederesorul de 8a si de-abia dupa 36 de ore s-a aprins ledul verde, dar nu are aceeasi intensitate ca prima data, e ceva "mai sters". Inainte de a scoate bornele, am pus urechea pe baterie si se auzea ca si cum "ar fierbe". E normal? Leba, la tine face la fel?

Scrie răspuns