sfat achizitie baterie deep cycle pt motor electric

discutii despre lansete, mulinete, fire, naluci, etc. destinate pescuitului rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Sorin, Moderatori

Avatar utilizator
Leba
veteran
veteran
Mesaje: 2944
Membru din: 19 Iun 2005, 14:14
Localitate: Iasi
Contact:

Re: sfat achizitie baterie deep cycle pt motor electric

Mesaj de Leba » 16 Apr 2013, 12:39

ringogabi scrie:Pana la urma mi-a venit modelul Energy Plus Marine Taxi 100Ah, 720A 12V EN.
Am lasat-o cu un bec auto de 20W timp de 24 de ore pana cand s-a stins ledul verde (cel care arata ca-i bateria incarcata), becul auto inca mai lumina. Am pus-o la incarcat pe rederesorul de 8a si de-abia dupa 36 de ore s-a aprins ledul verde, dar nu are aceeasi intensitate ca prima data, e ceva "mai sters". Inainte de a scoate bornele, am pus urechea pe baterie si se auzea ca si cum "ar fierbe". E normal? Leba, la tine face la fel?
Da, bre, fierbe si la mine... :D
S-a incarcat greu pentru ca initial trebuia sa-i dai un "sut" scurt cu 12A si apoi s-o lasi pe 10 amperi la incarcat.
Cu 8Ah dureaza implicit mai mult ciclul de incarcare.
Redresorul meu e de 6Ah si stau fro 3 zile sa incarc la ea.
"Cu aceeasi minciuna nu poti pescui de doua ori"
East Spinning Team

Avatar utilizator
ringogabi
senior
senior
Mesaje: 374
Membru din: 03 Feb 2007, 13:10
Localitate: Iasi

Re: sfat achizitie baterie deep cycle pt motor electric

Mesaj de ringogabi » 16 Apr 2013, 12:57

N-am cum sa-i dau "suturi", aparatul e setat doar pe 8A. Are doar varianta high de incarcare sau low. Am lasat-o pe low, cica varianta asta ar incarca mai bine.

Avatar utilizator
adiwolf
veteran
veteran
Mesaje: 4616
Membru din: 14 Ian 2006, 16:32
Localitate: Rm.Valcea

Re: sfat achizitie baterie deep cycle pt motor electric

Mesaj de adiwolf » 16 Apr 2013, 22:02

ringogabi scrie:Pana la urma mi-a venit modelul Energy Plus Marine Taxi 100Ah, 720A 12V EN.
Am lasat-o cu un bec auto de 20W timp de 24 de ore pana cand s-a stins ledul verde (cel care arata ca-i bateria incarcata), becul auto inca mai lumina. Am pus-o la incarcat pe rederesorul de 8a si de-abia dupa 36 de ore s-a aprins ledul verde, dar nu are aceeasi intensitate ca prima data, e ceva "mai sters". Inainte de a scoate bornele, am pus urechea pe baterie si se auzea ca si cum "ar fierbe". E normal? Leba, la tine face la fel?
greseala.
nu trebuia descarcata atata de mult.
aceeasi baterie indentica cu a ta am avut si eu swi aceeasi problema.
rezolvarea a fost ca era in garantie si am duso la ei, au puso pe aparatele lor si........a inviat :)
niciodata, dar niciodata sa nu mai descarci bateria atata ca o pierzi .
cauta si cumpara un redresor puternic care sa aiba capacitatea de a incarca aceasta baterie de 100ah - eu cu redresorul meu BOSCH BC6 (12V; 20-90Ah; 6A) nu am reusit nicioadata sa o incarc la maxim chiar daca am tinuto la incarcat mai mult de 24ore.
in rest asculta pe Leba si fi atent la nivelul acidului.
Omul care crede că dragostea poate fi cumpărată cu bani n-a avut niciodată câine în casă.

Avatar utilizator
Petru B.GD.N
senior
senior
Mesaje: 325
Membru din: 20 Sep 2006, 11:17
Localitate: Bucuresti (B.RC.NI)/Baia Mare

Re: sfat achizitie baterie deep cycle pt motor electric

Mesaj de Petru B.GD.N » 21 Apr 2013, 12:55

Adi, cum iti dai seama daca este incarcat la maxim AGM-ul; ce masori, voltii, amperii, te iei dupa indicatorul redresorului? Eu o tin pe a mea la incarcat pana cand imi arata pe multimetru 14.00 V si presupun ca este incarcata.
Sector 4, contingent SUD, aria Periferie, Made in B.RC.NI.

Avatar utilizator
adiwolf
veteran
veteran
Mesaje: 4616
Membru din: 14 Ian 2006, 16:32
Localitate: Rm.Valcea

Re: sfat achizitie baterie deep cycle pt motor electric

Mesaj de adiwolf » 21 Apr 2013, 17:47

dupa indicatorul incarcatorului care nu a ajuns nicioadata la capat. (la alte baterii a ajuns, dar erau de capacitate mai mica)
masurat voltajul cu un tester electronic, era ok, ajungea la 13.6V din cate mai retin, dar.............
Omul care crede că dragostea poate fi cumpărată cu bani n-a avut niciodată câine în casă.

danone
veteran
veteran
Mesaje: 901
Membru din: 19 Mai 2006, 13:04
Localitate: Cluj si Belis

Re: sfat achizitie baterie deep cycle pt motor electric

Mesaj de danone » 22 Apr 2013, 10:39

ringogabi scrie:Multumesc!
Am rezolvat, mi-am luat un Zap gama Energy Plus de 100Ah, la 427lei cu tva si transport inclus, doi ani garantie. Am citit pe undeva ca si-a cumparat Leba una din aceeasi marca si o lauda tare. Dupa ce am facut comanda am aflat si altele, dar era prea tarziu :mrgreen:
Nu am agreeat idea de doua baterii de 60A din cauza spatiului ingramadit din barca, plus ca mai am un acumulator pt sonar, dar astazi am ridicat una de 150Ah si am revenit cu picioarele pe pamant la una de 100Ah.
Modelul pe care l-ai ales nu mi se pare a fi un acumulator Deep Cycle desi comerciantii ii dau aplicatii in domeniu. In primul rand pretul mi se pare derizoriu de mic fata de cel putin 800 lei cat ar fi un DC de aceeasi marime. In al doilea rand nici un comerciant nu furnizeaza informatii sau detalii tehnice in legatura cu tehnologia de fabricatie a acestuia (AGM?) , diagrama cu durata de cicluri raportat la gradul de descarcare, diagrama capacitatii ramase raportat la tensiunea de la borne, greutate, etc. Apropo un acumulator Deep Cycle de 100Ah ar trebui sa cantareasca cel putin 30 kg.

o|o
senior
senior
Mesaje: 362
Membru din: 31 Ian 2012, 18:38

Re: sfat achizitie baterie deep cycle pt motor electric

Mesaj de o|o » 22 Apr 2013, 11:52

sal ,

Stie cineva pe unde in B gasesc sa-mi reabilitez bateria(de preferat prin dr taberei).Am un AGM 90Ah :D (daca stiti bateriile acelea galbene pe surub-in loc de borne... folosite in telecom-cu un "gel solidificat")

dumi_id
veteran
veteran
Mesaje: 622
Membru din: 08 Sep 2010, 19:58
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: sfat achizitie baterie deep cycle pt motor electric

Mesaj de dumi_id » 22 Apr 2013, 12:16

Vezi la E-acumulatori, in Cotroceni pana in restaurantul Derby cum vii dinspre Academie.

Avatar utilizator
grey-wolf
veteran
veteran
Mesaje: 1525
Membru din: 14 Noi 2009, 21:49
Localitate: SIBIU

Re: sfat achizitie baterie deep cycle pt motor electric

Mesaj de grey-wolf » 22 Apr 2013, 16:52

danone scrie: Modelul pe care l-ai ales nu mi se pare a fi un acumulator Deep Cycle desi comerciantii ii dau aplicatii in domeniu.
nici nu este ! este un banal acumulator plumb acid !
care este rostul sa ceri informatii despre acumulatori Deep Cycle si dupa aceea sa iei un acumulator plumb acid care in nici un caz nu e deep cycle iar in cel mai fericit caz este un acumulator dual purpose ? :roll:
un locuitor la mia de km² ! pamintul ne va suporta mai usor !

danone
veteran
veteran
Mesaje: 901
Membru din: 19 Mai 2006, 13:04
Localitate: Cluj si Belis

Re: sfat achizitie baterie deep cycle pt motor electric

Mesaj de danone » 23 Apr 2013, 06:51

grey-wolf scrie:
danone scrie: Modelul pe care l-ai ales nu mi se pare a fi un acumulator Deep Cycle desi comerciantii ii dau aplicatii in domeniu.
nici nu este ! este un banal acumulator plumb acid !
care este rostul sa ceri informatii despre acumulatori Deep Cycle si dupa aceea sa iei un acumulator plumb acid care in nici un caz nu e deep cycle iar in cel mai fericit caz este un acumulator dual purpose ? :roll:
Grey, vrei sa spui ca fisa asta http://www.e-acumulatori.ro/files/files ... ce-185.pdf este bagata numai asa in fata si de fapt ti se vinde cu totul altceva? Eu totusi am incredere in detaliile tehnice si imi sunt utile mai ales la stabilirea pragului inferior(periculos) de descarcare pe care pot sa-l determin prin masurarea tensiunii la borne.

Scrie răspuns