Scule spinning

discutii despre lansete, mulinete, fire, naluci, etc. destinate pescuitului rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Sorin, Moderatori

Daniel Chiper
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 2
Membru din: 16 Apr 2004, 17:13
Contact:

Scule spinning

Mesaj de Daniel Chiper » 24 Apr 2004, 18:32

Salutare forum!

As vrea sa-mi cumpar o lanseta + mulineta pt. spining ceva mai bune (pt.pescuit la biban, avat, salau, clean). Mi s-a recomandat cu caldura Cabelas. Poate imi dati niste sfaturi/recomandari referitoare la model.

Multumiri.

danr
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5100
Membru din: 12 Mar 2007, 22:56

Mesaj de danr » 29 Apr 2004, 15:04

eu nu pot sa-ti spun nimic despre Ron Thompson, nici macar nu am pus mana pe ea

iliuta goean
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 153
Membru din: 25 Feb 2004, 19:20
Localitate: Bucuresti

Mesaj de iliuta goean » 30 Apr 2004, 12:52

am mai auzit si eu povestea asta cu "blegitul" lansetelor dar inca nu am vazut o dovada clara, am comparat o lanseta "acuzata" cu una noua si nu am vazut nici o diferenta

mihai florescu
veteran
veteran
Mesaje: 909
Membru din: 29 Feb 2004, 13:56
Localitate: Rosiori-Bucuresti

Mesaj de mihai florescu » 02 Mai 2004, 21:43

Mai nu vre au sa vorbesc prosti dar la 40$ nu stiu ce sa iti spun.Iti recomand un combo Cabelas FE II si o mulineta la algere din cele prezente la oferte.Au Daiwa la Arrow 5-25g 2.4m ,nu stiu pretul.

Avatar utilizator
gabor
senior
senior
Mesaje: 311
Membru din: 03 Mai 2004, 08:49

Mesaj de gabor » 03 Mai 2004, 09:09

adilucu scrie:Va salut si eu. Am nevoie de cateva opinii din partea voastra. Si eu vreau sa-mi iau un ceva scule pt. clean, pastrav, si voi folosi voblere (salmo, cozma) 3 pana la 5 cm.
Ce parere aveti, pt. lanseta, de un Ron Tomphson, model Monterra de
2,10 m si actiune 5-18 gr. , carbon ? Astept raspunsurile voastre. Va multumesc.
prin timisoara nu gasesti mare lucru. poate in arad e mai buna piata (se mai aduce echipament din ungaria).
cu lanseta de care zici nu prea poti sa "lansezi" rotative nr 0, ci doar sa le faci vant. cea mai mica putere pe care am vazut-o la o lanseta in timisoara era de 3-15 grame - trabucco.

Avatar utilizator
Adi_
veteran
veteran
Mesaje: 3329
Membru din: 27 Apr 2004, 09:34
Localitate: Timisoara

Mesaj de Adi_ » 03 Mai 2004, 09:51

Va multumesc tuturor ca v-ati exprimat parerile. Ramane sa ma mai documentez, sa vad care ar fi cea mai buna alegere (tinind cont si de raportul calitate/pret).
"Marea taina a existentei umane nu consta in a trai, ci in a sti pentru ce traiesti" - Dostoievski

mihai florescu
veteran
veteran
Mesaje: 909
Membru din: 29 Feb 2004, 13:56
Localitate: Rosiori-Bucuresti

Mesaj de mihai florescu » 04 Mai 2004, 19:31

Mai nu vreau sa pun in lumina prosta producatorii europeni dar eum-am saturat de schimbat vergi.La Cabelas cred ca vei gasi ceea ce doresti la preturi bune.

Avatar utilizator
Stefan Tudose
Moderator
Moderator
Mesaje: 557
Membru din: 19 Apr 2004, 08:02
Localitate: Arad/ Timisoara

Mesaj de Stefan Tudose » 06 Mai 2004, 15:43

din ce gasesti pe piata la TM, in pretul asta, eu as merge pe Flexus. Se gaseste la Vepetim.
Totodata energoteam premier spin e ok. Manerul rigid te lasa sa simti aproape tot ce se intampla.
WSB Dream Team
www.wsbteam.com

Avatar utilizator
Adi_
veteran
veteran
Mesaje: 3329
Membru din: 27 Apr 2004, 09:34
Localitate: Timisoara

Mesaj de Adi_ » 07 Mai 2004, 09:08

Stefan Tudose scrie:din ce gasesti pe piata la TM, in pretul asta, eu as merge pe Flexus. Se gaseste la Vepetim.
Totodata energoteam premier spin e ok. Manerul rigid te lasa sa simti aproape tot ce se intampla.
Am fost la Vepetim si nu am gasit nimic cu actiune usoara. Energoteam unde se gaseste?
"Marea taina a existentei umane nu consta in a trai, ci in a sti pentru ce traiesti" - Dostoievski

Adi
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 109
Membru din: 07 Mai 2004, 21:41
Localitate: Arad/Timisoara
Contact:

Mesaj de Adi » 08 Mai 2004, 17:15

Pescuiesc de ceva vreme cu acest model de lanseta si sunt foarte multumit de ea. Este relativ usoara si parerea mea e ca se preteaza excelent pescuitului la clean,biban,pastrav chiar si avat. Daca greutatile nalucilor pe care le folosesti sa incadreaza in gama incriptionata pe lanseta nu vei avea nici o problema...

Scrie răspuns