scule de firma profesionale ?!?!?!

discutii despre lansete, mulinete, fire, naluci, etc. destinate pescuitului rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Sorin, Moderatori

Avatar utilizator
edi_curiosul
veteran
veteran
Mesaje: 2276
Membru din: 08 Mar 2007, 23:43
Contact:

Mesaj de edi_curiosul » 22 Mar 2007, 12:19

grija mare cu arcurile astea ca nu sti cand sare si unde... :?

Avatar utilizator
Michael
Moderator
Moderator
Mesaje: 4177
Membru din: 28 Iun 2004, 05:25
Localitate: Timisoara

Mesaj de Michael » 22 Mar 2007, 14:11

in majoritatea cazurilor,o mulineta incepe sa caraie din cauza angrenajelor,chestii de uzura/aliniament/jocuri.
mai rar din cauza rulmentilor...punctul slab sunt angrenajele.ele trebuie sa lucreze fara jocuri/presiuni,adica tolerante cat mai mici.asta se cheama precizie.
Michael va recomanda Regulamentul forumului

Avatar utilizator
meas
veteran
veteran
Mesaje: 673
Membru din: 10 Feb 2007, 15:06
Localitate: Arjeplog-Suedia.

Mesaj de meas » 23 Mar 2007, 00:47

Ce s-a spus aici, legat de echipamentele de firma, este, in principiu, adevarat.
Ce nu inteleg eu este de ce unii pescari isi cumpara zeci de lansete cu mulinete cu tot,"special" pentru un anumit soi de peste(biban,stiuca,somn,salau,etc).M-am tot intrebat,daca s-ar duce in Delta si-ar lua toate lansetele astea cu ei in barca :?: :?: Si cam cum ar trebui sa fie partida :? "acum dau la biban cu lanseta mai usoara si cu naluca mai mica;e ora de biban doar".Catastrofa daca da vreo stiuca in chestia de bibanit :cry: ca se rupe,sau daca nu se rupe, te oftici ca n-ai pus lanseta "de stiuca".
N-ar fi mai bine daca s-ar cauta o lanseta care sa fie oarecum "universala" si sa schimbi doar nalucile :? :?
Nu vreau sa ma refer la diferentele de spinning in ape de munte vs ape colinare ca aici mai inteleg sa-ti iei lansete diferite,dar daca tot mergi la spinning in ape colinare de ce trebuie asa multe betze :!: :!: :?:
Cine-i harnic si munceste taie-n Delta stuf........si dimineata e primul la pescuit!!

dan_81
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 192
Membru din: 05 Mar 2007, 19:57
Localitate: ORADEA
Contact:

Mesaj de dan_81 » 23 Mar 2007, 07:08

partial adevarat ce spui
de ex si mie uneori mi-e lene :oops: sa car pe malu raului km intregi 2 lansete cu mine si iau ceva intermediar dar adesea simt nevoia sa am 2 bete(pe care le am acasa) sa pot da mai bine si cu linguri si voblere mai grele cu batu mai tare si unu mai slab si mai usor de dat cu voblere mici si linguri usoare.mai ales daca mergi cu barca io zic ca poti sa duci linistit 2-3 betze de spining plus unu de jig;dar 2 bete poti sa le iei si daca dai de pe mal
lanseta universala care sa fie si buna nu exista.
ce ai scris acolo cu bibanu nu prea sunt de acord.ar insemna sa dau la clean cu lanseta tare ca nu cumva daca intra un avat de 5kg sa nu-l pot scoate din curentul raului si sa fuga sub salcii.sa nu mai vb ca din barca poti sa obosesti mai usor pestele si kiar daca intra la bat de biban stiuca de 3kg ai sanse sa o scoti.

Avatar utilizator
meas
veteran
veteran
Mesaje: 673
Membru din: 10 Feb 2007, 15:06
Localitate: Arjeplog-Suedia.

Mesaj de meas » 23 Mar 2007, 08:06

Sunt de acord cu tine in ceea ce priveste cele doua-trei lansete pe care sa le iei dupa tine.Si eu fac la fel,ca de aia exista huse de dus pe umar.Daca se rupe una, sa nu ratez ziua, sa trebuiasca sa ma intorc dupa alta acasa,dar avand doar doua maini,nu poti sa dai decat cu o singura lanseta.De aia am zis de o lanseta "oarecum" universala.
Eu m-am referit la acei pescari care isi cumpara zeci de lansete(in timp,bineinteles),motivand ca "asta merge bine la cutare,asta e ideala pentru cutare".Cred ca motivatia reala sta in pasiunea de colectionar,atractia produsului nou aparut,dorinta de a epata in discutii cu setul de unelte,latura copilaroasa a oricarui barbat care se joaca cu "boy toys"(asa cum fetele sunt atrase de noi si noi gablonzuri),etc.
Nu am vazut nici un impatimit(pana acum),care are acasa 20 de lanseta,sa le ia pe toate cu el pe balta,pe motiv ca sa fie pregatit "pentru orice".
Cine-i harnic si munceste taie-n Delta stuf........si dimineata e primul la pescuit!!

zander
veteran
veteran
Mesaje: 547
Membru din: 30 Iun 2005, 11:13
Localitate: cluj-bistrita

Mesaj de zander » 23 Mar 2007, 09:08

Sa incep cu inceputul, nici eu nu am lansete sau mulinete "profesionale" si nuci nu am 20 de combo-uri care probabil ca nu as reusi sa le pescuiesc intr-un sezon, insa nici nu pot sa fiu de acord cu lanseta universala....
Daca urmaresti cleanul sau bibanul la vobler nu cred ca vei seusi sa arunci voblere de 2-3g cu lanseta universala care trebuie sa aiba cel putin o plaja 7-20g, si nici nu vad rostul sa pescuiesti o zi intreaga cu un combo mai greu fiinca nu ai alceva la indemana.
Daca vrei jiguit iti va fi de folos o mulineta cu fir textil.......si un echipament ceva mai "heavy", ca sa nu mai zic daca urmaresti somnul. Iar daca se intampla sa intre pe un echipament mai usor un peste mai mare nu vei face decat sa iti incerci echipamentul si maiestria , un amic a reusit in toamana sa scoata un somn de 27kg cu un echipament usor, satisfactia a fost enorma.
Deci sa ai mai multe combouri eu cred ca este necesar atunci cand vrei performante cat de cat si nu vrei sa pierzi din placerile pe care le ofera pescuitul. :oops:
Fir intins!!

Avatar utilizator
BamseBST
veteran
veteran
Mesaje: 806
Membru din: 02 Dec 2005, 21:10
Localitate: Brasov

Mesaj de BamseBST » 23 Mar 2007, 11:46

edi_curiosul scrie:pescuitul e o placere...+
"condusul" e o placere...+
shopingul e o placere...+
bijuteriile sunt placeri...
=
aspire 2.70H + stella 2500FB = 600euro

sau

pescuitul e o placere...
=
batz` de alun = un copacel mai putin

nu daia traim? :wink:
600 de euro numa mulineta.... :roll:

Avatar utilizator
BamseBST
veteran
veteran
Mesaje: 806
Membru din: 02 Dec 2005, 21:10
Localitate: Brasov

Mesaj de BamseBST » 23 Mar 2007, 12:11

ar trebui un batz care-si modifica actiunea si compozitia printr-o simpla apasare de buton si o mulineta cu 10 tamburi de rezerva ... :evil: sa coste 2 milioare sa-si permita oricine...

Avatar utilizator
edi_curiosul
veteran
veteran
Mesaje: 2276
Membru din: 08 Mar 2007, 23:43
Contact:

Mesaj de edi_curiosul » 23 Mar 2007, 15:19

sprosalmorapala scrie:
edi_curiosul scrie:pescuitul e o placere...+
"condusul" e o placere...+
shopingul e o placere...+
bijuteriile sunt placeri...
=
aspire 2.70H + stella 2500FB = 600euro

sau

pescuitul e o placere...
=
batz` de alun = un copacel mai putin

nu daia traim? :wink:
600 de euro numa mulineta.... :roll:
pt tine e mulineta 600e, io le-am luat pe amandua cu 650e :)

Avatar utilizator
meas
veteran
veteran
Mesaje: 673
Membru din: 10 Feb 2007, 15:06
Localitate: Arjeplog-Suedia.

Mesaj de meas » 23 Mar 2007, 16:21

edi_curiosul scrie:
sprosalmorapala scrie:
edi_curiosul scrie:pescuitul e o placere...+
"condusul" e o placere...+
shopingul e o placere...+
bijuteriile sunt placeri...
=
aspire 2.70H + stella 2500FB = 600euro

sau

pescuitul e o placere...
=
batz` de alun = un copacel mai putin

nu daia traim? :wink:
600 de euro numa mulineta.... :roll:
pt tine e mulineta 600e, io le-am luat pe amandua cu 650e :)
Bine ca nu vede vreun muncitor de la Tractorul sau Nitramonia cat dati pe scule de pescuit :shock: :shock:
Cine-i harnic si munceste taie-n Delta stuf........si dimineata e primul la pescuit!!

Scrie răspuns