salvarea voblerelor agatate

discutii despre lansete, mulinete, fire, naluci, etc. destinate pescuitului rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Sorin, Moderatori

Scrie răspuns
ovio998
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 24
Membru din: 13 Dec 2015, 19:53

salvarea voblerelor agatate

Mesaj de ovio998 » 05 Iun 2016, 06:55

Stie cineva cu ce inele ar putea fi prinse ancorele de voblere pentru ca in momentul in care s-au agatat in ceva sa tragem in asa fel incat sa pierdem doar ancora si sa putem salva voblerul si restul monturii? In urma cu cateva luni mi-a zis un pescar foarte priceput ca a folosit asa ceva insa din pacate atunci nu am cerut amanunte si acum nu-l mai pot contacta. Se apropie finalul prohibitiei si ma gandesc cu teama ca in agataturile fara numar din apele noastre curgatoare, rezerva mea de voblere cumparata din bani munciti cu chin si cu osanda s-ar duce pe apa sambetei in cateva partide de pescuit la clean. Cred ca rezolvarea e ca in cazul unui lant, rezistenta lantului este egala cu rezistenta celei mai slabe verigi, deci inelul ar trebui sa fie mai slab ca rezisetenta decat firul principal, inaintasul, rezistenta nodului etc.
Va doresc fire intinse...dar nu rupte, si asta incepand de pe 9 iunie, pana atunci sa lasam pestii sa mai creasca.

Avatar utilizator
old_radu
veteran
veteran
Mesaje: 3682
Membru din: 23 Feb 2007, 22:13
Localitate: Baia Mare

Re: salvarea voblerelor agatate

Mesaj de old_radu » 05 Iun 2016, 12:08

...sunt inele despicate cu rezistenta mica , dar nu te sfatuiesc sa le folosesti decat in cazul in care nu te intereseaza captura.
...obisnuieste-te cu gandul ca voblerele fac parte din categoria "consumabile" , altfel se aplica dictonul : "cine se teme de apa , nu manca peste "
...eventual poti incerca cu un "dezgatator" , dar si in cazul acestuia rata salvarii voblerelor este una mica
...nu uita , sunt consumabile!

Stai jos
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 140
Membru din: 13 Mai 2014, 12:17

Re: salvarea voblerelor agatate

Mesaj de Stai jos » 05 Iun 2016, 13:02

eu am echipat multe naluci de clean-avat cu carlige simple debarbetate (Rapture Power Point Trout), pe care le poti indoi cu mono de 0.18-0.20

micutu
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 142
Membru din: 20 Aug 2004, 20:44
Localitate: Bucuresti

Re: salvarea voblerelor agatate

Mesaj de micutu » 10 Iun 2016, 19:57

eu mi-am cumparat un bat telescopic, de vreo 3-4 metri, din acelea folosite pentru spalat geamuri. i-am adaptat un Y in varf, am mai pus acolo si o sarma (fara de care romanul nu face nimic), cu care "inchid" Y-grecul cu firul in interiorul triunghiului format ... a iesit un dezagatator care deja si-a scos banii.
este limitat pentru balti nu foarte adanci si are dezavantajul ca trebuie sa te pozitionezi deasupra locului unde s-a agatat, asa ca locul respectiv e compromis.

gopo
junior
junior
Mesaje: 47
Membru din: 25 Feb 2011, 20:43
Localitate: resita

Re: salvarea voblerelor agatate

Mesaj de gopo » 11 Iun 2016, 21:11

Eu cu asa ceva am salvat trei sferturi din voblerele agatateImagine
free photo upload

Scrie răspuns