Salut!!

discutii despre lansete, mulinete, fire, naluci, etc. destinate pescuitului rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Sorin, Moderatori

Mihalcea andrei
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 6
Membru din: 30 Aug 2016, 10:01

Salut!!

Mesaj de Mihalcea andrei » 30 Aug 2016, 10:07

Sa ma ajute cineva si pe mine,ce lanseta Mi-ar trebuie pt salau daca am o mulinetă daiwa Lexa 2500 SH?sunt începător si vreau sa învăț pescuitul la spining mulțumesc!

Dan Stefan C.
veteran
veteran
Mesaje: 612
Membru din: 21 Ian 2013, 22:48

Re: Salut!!

Mesaj de Dan Stefan C. » 30 Aug 2016, 15:37

Daca pescuiesti pe lac, o lanseta care s-ar potrivi este Shimano Compre. Este usoara, rapida si destul de senzitiva.

Avatar utilizator
johnnybravo
Moderator
Moderator
Mesaje: 2686
Membru din: 02 Oct 2006, 15:07
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Salut!!

Mesaj de johnnybravo » 30 Aug 2016, 20:26

salut si bine ai venit! :)

specifica ce buget ai

ca si sfat, pana descoperi daca o sa-ti placa sau nu stilul, alege un SH, investitie minima. Daca o sa iti placa, atunci cauta direct cel mai scump bat pe care ti-l permiti. Cauta un bat de jig, o sa poti da cu el si la reactive, invers e mai greu, ideal va trebui sa cauti doua bete, nu neaparat de la inceput.

Mihalcea andrei
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 6
Membru din: 30 Aug 2016, 10:01

Re: Salut!!

Mesaj de Mihalcea andrei » 30 Aug 2016, 20:54

Câteva detalii Johnny ?bat de jig?reactive?

Avatar utilizator
johnnybravo
Moderator
Moderator
Mesaje: 2686
Membru din: 02 Oct 2006, 15:07
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Salut!!

Mesaj de johnnybravo » 30 Aug 2016, 23:01

poti pescui la salau in stilul spinning cu mai multe tipuri de momeli artifciale: momeli de silicon (twister, shad, worms, etc), momeli de plastic sau lemn sub forma de peste (vobler sau wobbler), momeli metalice (linguri oscilante sau rotative, pilkere, etc), muste artificiale.

foloseste functia de cautare cu incredere, cand ti-ai facut o idee poti reveni cu intrebari legate de batul ce ti-l doresti dar cum am zis mai sus, trebuie sa specifici in ce buget vrei recomandarile apoi intra in calcul alte variable precum locurile unde vrei sa pescuiesti (rau, balta), de unde (mal sau barca), etc.

Mihalcea andrei
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 6
Membru din: 30 Aug 2016, 10:01

Re: Salut!!

Mesaj de Mihalcea andrei » 31 Aug 2016, 10:50

400-600lei batul ca mulinetă e care am specificato sus...si un fir bun si câteva voblere in astea investesc cu +

Mihalcea andrei
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 6
Membru din: 30 Aug 2016, 10:01

Re: Salut!!

Mesaj de Mihalcea andrei » 31 Aug 2016, 12:09

Spining pe lac,baraj!

adrian99
veteran
veteran
Mesaje: 16152
Membru din: 06 Sep 2008, 13:51
Localitate: Buzau

Re: Salut!!

Mesaj de adrian99 » 31 Aug 2016, 12:13

vb cu cei de la Totalfishing ori cu rares boeriu de la Rapture
sigur vei gasi ceva
spor!

Avatar utilizator
tdum
veteran
veteran
Mesaje: 1288
Membru din: 30 Ian 2016, 22:34
Localitate: Reşiţa

Re: Salut!!

Mesaj de tdum » 02 Sep 2016, 10:01

Pt. mihalcea Andrei:
Salut. Fiindca esti la inceput de ,,drum" si intentionezi sa pescuiesti salaul pe un lac de baraj (la spinning) pot sa-ti spun ca si eu am fost in punctul acesta imediat dupa Revolutie. Ti-a mai sugerat un coleg de forum sa ne dai mai multe informatii, daca este un pescuit de pe mal sau din barca. Datele echipamentului se modifica radical, zic eu, in functie de acest detaliu. Eu am inceput pescuitul salaului de pe mal, cu un bat de 2,4m. Mi-au trebuit ceva ani sa trec la 2,7m si apoi la 3m lungime. Nu am sa fac referire la nici o marca, fiindca sunt convins ca fiecaruia i se potriveste altceva. Eu folosesc de exemplu noname-uri pe care le construiesc singur. Deci nici daca as vrea, nu as putea sa-ti spun o marca. Vei avea o prezentare mult mai buna a nalucii cu un bat de 3m, mai multe atacuri, vei putea mentine mai usor naluca in zona de vanatoare a salaului. Un cotor lung (peste cot) va echilibra mai bine lanseta si nu iti va obosi mana. La pescuitul din barca este suficient 2.1 m cu cotor scurt (sub cot). Alegere inspirata. Rew.

Mihalcea andrei
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 6
Membru din: 30 Aug 2016, 10:01

Re: Salut!!

Mesaj de Mihalcea andrei » 03 Sep 2016, 09:10

Salut tdum!!!de pe mal vreau sa pescuiesc deci imi tr o lanseta 2.4sau 2.7

Scrie răspuns