Salaul pe Mures la Twister

discutii despre lansete, mulinete, fire, naluci, etc. destinate pescuitului rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Sorin, Moderatori

Avatar utilizator
Zamfi
veteran
veteran
Mesaje: 5738
Membru din: 01 Oct 2006, 19:50

Salaul pe Mures la Twister

Mesaj de Zamfi » 12 Oct 2006, 16:42

Sal'tare la toti!Chiar de va suparati tot nu va las pana nu-mi spuneti(cine are ocazia) cum prinde-ti salaul pe Mures la twister!Culori,locuri,aventuri,smecherii(?)...Hai serios scoateti-ma din ceata ca ma rupe Lucioperca asta'!
Pentru a ajunge sa vezi curcubeul trebuie mai intai sa suporti ploaia.

andrei-ovidiu
veteran
veteran
Mesaje: 9168
Membru din: 06 Mai 2004, 13:08
Localitate: Rm. Valcea
Contact:

Mesaj de andrei-ovidiu » 12 Oct 2006, 16:51

salut,


treaba cu locurile e clar ca nu-ti va spune nimeni, dar ca un sfat pe care ti-l pot da, cum pescuiesc eu salaul pe Olt, nu pe Mures, pt. ca n-am pescuit pe Mures, dar trebuie sa fie asemanator, insista cu voblere de 5-9 cm, cele mai bune pt. mine fiind Shad Rap, Jointed Shad Rap, Tail Dancer si Shallow Shad Rap, marimea universala ar fi dupa mine 7 cm, cu variatii ale marimii(5, 9 cm) in functie de cat de agresiv sau inactiv este, din ce am prins eu, se pare ca-i place verdele, galbenul si putin oranj pe vobler!

la capitolul twistere, Mister Twister de la 7 la 10 cm pe rau este pt. mine no. 1!

Avatar utilizator
Zamfi
veteran
veteran
Mesaje: 5738
Membru din: 01 Oct 2006, 19:50

Mesaj de Zamfi » 12 Oct 2006, 17:19

Ok!Am vazut ce poate face un Tail Dancer la un prieten !Culorile alea sunt si pentru mine ;probleme e ca nu gasesc MT firetiger pe nici unde.Apropo ce parere ai de Salmo hornet si Salmo butcher?
Pentru a ajunge sa vezi curcubeul trebuie mai intai sa suporti ploaia.

andrei-ovidiu
veteran
veteran
Mesaje: 9168
Membru din: 06 Mai 2004, 13:08
Localitate: Rm. Valcea
Contact:

Mesaj de andrei-ovidiu » 12 Oct 2006, 17:23

cu Hornet nuam pescuit decat cu modele de pana la 4 cm, cand pescuiam la clean, iar cu Butcher nu am prea dat, am unul singur SDR de 5 cm, culoare BR!

era aici:

http://www.rapitori.ro/boutique/index.p ... _26_92_184

dar stocul e 0, si-au facut oamenii aprovizionarea de toamna! :D

Avatar utilizator
Zamfi
veteran
veteran
Mesaje: 5738
Membru din: 01 Oct 2006, 19:50

Mesaj de Zamfi » 12 Oct 2006, 17:24

Tot eu:pe Olt la ora asta ce papa mai bine?Twister(shad) sau vobleras papa'lar mama pe el!Sau se da pe table!Ca de cand cu inoxul asta la 'magneti' se cam valorifica :D
Pentru a ajunge sa vezi curcubeul trebuie mai intai sa suporti ploaia.

andrei-ovidiu
veteran
veteran
Mesaje: 9168
Membru din: 06 Mai 2004, 13:08
Localitate: Rm. Valcea
Contact:

Mesaj de andrei-ovidiu » 12 Oct 2006, 17:26

acuma 2 sapt. am prins destui strapi, deci nu salai :!: , strapi, pe vobler!

trebuie incercat cat de cat alternativ! au fost insa partide cand n-am vazut niciunul luat pe vobler! :D

Avatar utilizator
Zamfi
veteran
veteran
Mesaje: 5738
Membru din: 01 Oct 2006, 19:50

Mesaj de Zamfi » 12 Oct 2006, 17:29

Stii cum e cu stocurile:eu caut MT de mult si ca sa fiu cinstit ultimele 36(!) de MT firetiger de 5cm din Oradea(!) eu le-am luat :D Probleme e ca salaul cam agata...Si culmea e ca la aceste MT am prins bine stiuca si chiar avat frumos!Cum sa nu le caut(am anunt la cumparari!)Poate vede cineva din Oradea si ma anunta ca au primit ,desi nici pe stoc la distribuitor nu sunt.Bine sunt in State si chiar vine o comanda la prietenul cu Tail Dancerul :D :D
Pentru a ajunge sa vezi curcubeul trebuie mai intai sa suporti ploaia.

Avatar utilizator
Zamfi
veteran
veteran
Mesaje: 5738
Membru din: 01 Oct 2006, 19:50

Mesaj de Zamfi » 12 Oct 2006, 17:32

La noi pe Mures se pare ca raspunde mai bine la peste mic(baboi cum ar zice unii!)Si la voblere merge dar rau acum.Ieri am avut o discutie la Alba la un magazin de scule si reclama cineva strapi la rama de gradina pe o crescatorie langa sebes!Cica de psetisor i se apleaca!Ce vremuri dom'ne!
Pentru a ajunge sa vezi curcubeul trebuie mai intai sa suporti ploaia.

Flesu@
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 5
Membru din: 25 Oct 2006, 22:48
Localitate: Aiud

Mesaj de Flesu@ » 26 Oct 2006, 17:51

Astazi pe a orele 13.00 am intepat un salau mare la o oscilanta BERTI argintie (forma frunzei de salca)dar nu am reusit sa-l stapinesc si l-am scapat sub o salcie {MULTUMESC cu aceasta ocazie dobitocului care a taiat-o}.Am incercat si cu woblere si cu plastice dar a preferat tabla. :shock:

Avatar utilizator
Zamfi
veteran
veteran
Mesaje: 5738
Membru din: 01 Oct 2006, 19:50

Mesaj de Zamfi » 26 Oct 2006, 17:58

Ia mai da tu niste detalii Flesule...Pe radesti?
Pentru a ajunge sa vezi curcubeul trebuie mai intai sa suporti ploaia.

Scrie răspuns