rulmenti

discutii despre lansete, mulinete, fire, naluci, etc. destinate pescuitului rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Sorin, Moderatori

Scrie răspuns
fishmaster56
senior
senior
Mesaje: 363
Membru din: 26 Ian 2015, 15:20
Localitate: Transilvania

rulmenti

Mesaj de fishmaster56 » 03 Sep 2017, 18:48

Am doua mulinete Daiwa Procaster 1500A si 2500A si vreau sa le pun rulmenti la galet (ciudat, dar galetii sunt pe bucsi din plastic). Stie cineva sa-mi spuna ce tip de rulmenti trebuie sa comand si de unde? Multumesc.

Avatar utilizator
tdum
veteran
veteran
Mesaje: 1288
Membru din: 30 Ian 2016, 22:34
Localitate: Reşiţa

Re: rulmenti

Mesaj de tdum » 03 Sep 2017, 20:04

Va salut. In Procaster A (si in alte modele de la Daiwa) se inlocuieste nu doar bucsa din teflon ci si bucsa din bronz pe care este asezata cea din teflon, cu un rulment inoxidabil capsulat pe ambele fete plus doua saibe. Cotele sunt urmatoarele:

Rulment - interior 3mm, exterior 6mm, grosime 2,5mm - o bucata.
Saibe - interior 3mm, exterior 4,5mm, grosime 0,5mm - doua bucati.

Saibele au o fateta cu muchii si o fateta rotunjita. La montare se pun cu fateta rotunjita spre rulment.

Ca sursa pt. rulment si saibe puteti apela la colegul de forum Edi curiosul. Am vazut ca a pus anunt pe ,,vanzare cumparare numai pescuit" pentru comanda de piese. Eu nu am luat inca legatura cu el, dar cred ca poate sa va ajute. Incercati.

Se mai pot aduce si alte imbunatatiri acestei mulinete. Daca sunteti interesat, ele sunt postate in topicul ,,Upgrade Daiwa"

P.S. Si mie mi s-a parut ciudat ca au pus doi rulmenti sub tambur si niciunul in galet, dar asta e.

Rew.

fishmaster56
senior
senior
Mesaje: 363
Membru din: 26 Ian 2015, 15:20
Localitate: Transilvania

Re: rulmenti

Mesaj de fishmaster56 » 04 Sep 2017, 04:45

Multumesc pentru raspuns. Da, am citit modificarile pe care le-ati facut Procasterelor, mi se par f. ingenioase si cel putin ideea cu semiinelul din cauciuc am s-o incerc si eu. Celelalte...cam depasesc posibilitatile si (mai ales) abilitatile mele tehnice, dar cred ca voi gasi pe cineva pe aproape sa le faca. Daiwa Procaster A e o mulineta foarte buna, mult peste pretul ei (comparativ cu alte modele Daiwa), insa parca au facut-o la repezeala, cu rulmenti pusi aiurea si alte amanunte simple (le-ati aratat la uppgrade) care nu cred ca le-ar fi marit costul prea mult. Am sa-l contactez pe Edi.

Avatar utilizator
old_radu
veteran
veteran
Mesaje: 3682
Membru din: 23 Feb 2007, 22:13
Localitate: Baia Mare

Re: rulmenti

Mesaj de old_radu » 04 Sep 2017, 12:30

fishmaster56 scrie:... Am sa-l contactez pe Edi.
...good point !

Scrie răspuns