Rubrica S.F.

discutii despre lansete, mulinete, fire, naluci, etc. destinate pescuitului rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Sorin, Moderatori

Avatar utilizator
tdum
veteran
veteran
Mesaje: 1288
Membru din: 30 Ian 2016, 22:34
Localitate: Reşiţa

Re: Rubrica S.F.

Mesaj de tdum » 13 Feb 2018, 12:26

Anumite idei devin realitate...
Imagine

Pt. aceasta mulineta a fost necesar sa confectionaz scule speciale:
Imagine

O mulineta interesanta:
Imagine

ADAM"S (KENEO-20):

Constructie - Full metal!
Doi rulmenti cu bile pe rotor
Doi suporti antitorsiune
Masa - 244g
Capacitate - 150m/0,22mm
9+1 rulmenti
Manivela rabatabila cu buton
Galetul pe bb.

Rew.

Avatar utilizator
tdum
veteran
veteran
Mesaje: 1288
Membru din: 30 Ian 2016, 22:34
Localitate: Reşiţa

Re: Rubrica S.F.

Mesaj de tdum » 14 Feb 2018, 21:01

Pe topicul ,,Daiwa - povestea merge mai departe" a debutat o discutie...

Dl. Semlecangheorghe a postat linkul cu filmuletul de mai jos, cu o mulineta ce pare a avea elemente imprumutate atat de la Shimano cat si de la Daiwa.
https://www.youtube.com/watch?v=bC9JLAYti6A

Iar dl .,,Spartacus" a intrebat:
,,Sunt curios care e parerea dnului Tdum vis-a-vis de aceasta mulineta."

@ Spartacus
Am sa dau raspunsul aici, intrucat e mai nimerit sa discutam noutatile - ,,SF" - urile devenite intre timp realitate (corcirea Daiwa-Shimano) decat pe topicul unde a debutat discutia. Asadar, iata observatiile mele (superficiale) :

- Mulineta contine mult plastic.
- In tambur exista un singur element de frictiune si nu un pachet de discuri dispuse succesiv.
- Portgaletul e exact acel tip care agata firul. Vedeti pagina a 14-a din topicul cu reparatii.
- Este lipsa butonul de setare a antireturului, asa ca nu e o mulineta pentru toata lumea.
- Are un singur sprijin antitorsiune. Chiar daca e pe rulment, e doar unul!
- Surubul care prinde axul tamburului in racordul de oscilatie nu patrunde din lateral ca la Real Four ci de sus in jos la aceasta mulineta, ceea ce nu ii confera aceeasi rezistenta, fiindca nu se infileteaza in sectiunea masiva a racordului de oscilatie/antitorsiune. Are sanse mari de a se sfarama acea conexiune.
- Rulmentul de antiretur nu se vede pe interior, asa ca nu stim mai nimic despre alcatuirea sa... deci sunt posibile rateuri daca e cu aripioare din plastic ce actioneaza rolele. Nu e nici un arc acolo care sa traga camasa peste role pt un contact ferm...
- Manivela se infileteaza in butucul pinionului si nu pe butucul pinionului. In alcatuirea aceasta am vazut mai multe marci de mulinete cu probleme de filet smuls.
- Masa mica are ca de obicei legatura cu piesele lipsa - discurile din tambur, butonul si parghiile de decuplare a antireturului, cu utilizarea masiva a plasticului, etc... Deci nu e neaparat un lucru bun ca e usoara.
- Pretul e bun doar daca exista garantii ca rulmentii nu ruginesc dupa prima partida pe ploaie, ca antireturul nu va da rateuri la rece, ca galetul este cimentat corect si nu se va taia, etc... Vorba aceea: ,,Suntem prea saraci ca sa cumparam lucruri ieftine".

As spune ca e o mulineta pentru cei care vor sa experimenteze.

Rew.

Spartacus
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 212
Membru din: 09 Noi 2007, 09:02
Localitate: SV

Re: Rubrica S.F.

Mesaj de Spartacus » 15 Feb 2018, 10:29

Deci, nu. :D

Va multumesc.

Avatar utilizator
tdum
veteran
veteran
Mesaje: 1288
Membru din: 30 Ian 2016, 22:34
Localitate: Reşiţa

Re: Rubrica S.F.

Mesaj de tdum » 24 Feb 2018, 10:04

Inca o idee pe care o clasificam nu demult ca S.F. la inceputul acestui topic, e de fapt acum realitate! Iata ce am gasit azi dimineata pe net:
https://www.tackledirect.com/zeebaas-zx ... ickup.html
Se pare ca nimic nu mai e nou sub soare...

Cei care se indoiau ca asa o idee are vreo utilitate si vreo sansa sa ajunga in practica si ca e doar de pierdut cu o astfel de abordare, au acum ocazia sa vada cum stau lucrurile si ca s-au inselat. Sunt foarte curios cand a aparut aceasta mulineta...

Iata, ideea are acum si o denumire diferita de cum i-am spus eu - dublugalet - acum e : ,,Dual Pickup"

Urmeaza probabil in viitor sa vedem si piesele (corpuri) hibrid, din carbon, cu armatura metalica incorporata, mai dure decat carbonul si mai usoare decat metalul. Carbon armat zic eu, acum...

Rew.

Scrie răspuns