Rubrica reparatii echipamente pescuit

discutii despre lansete, mulinete, fire, naluci, etc. destinate pescuitului rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Sorin, Moderatori

Scrie răspuns
Avatar utilizator
tdum
veteran
veteran
Mesaje: 1288
Membru din: 30 Ian 2016, 22:34
Localitate: Reşiţa

Re: Rubrica reparatii echipamente pescuit

Mesaj de tdum » 19 Oct 2023, 12:34

Indiferent de marca mulinetei, atunci când vă hotărâți să-i faceți o sesiune de întreținere, e bine să verificați până în cele mai mici amănunte aspecte ce aparent nu par a pune peobleme. De exemplu, dacă șurubul care susține galetul și fixează portgaletul de brațul pickupului, este suficient de lung. În poza de mai jos, șurubul original (cel de deasupra) prindea cu doar două spire din filet, fiind prea scurt. Filetul orificiului din portgalet fiind mult mai lung, a permis înlocuirea șurubului scurt cu unul mult mai lung, (cel de dedesubt) care să excludă riscul pierderii galetului.
Imagine
Nu trebuie să vă sfiiți să aduceți îmbunătățiri acolo unde se poate, chiar dacă modificați montajul de fabrică. Câteodată e nevoie să mai montați șaibe distanțiere în ansamblele unde există jocuri, (knobul manivelei, cursorul wormshaftului, wormshaft, etc. ) sau să le subțiați ori înlocuiți dacă montajul e prea presat și necesită relaxare pt. a evita uzura prematură sau defectarea unor componente.

T. D. Rew.

lucalucian
senior
senior
Mesaje: 494
Membru din: 27 Apr 2010, 20:52
Localitate: Craiova

Re: Rubrica reparatii echipamente pescuit

Mesaj de lucalucian » 20 Oct 2023, 21:34

Domnule Damian. Nu vreau sa mi-o luati in nume de rau. Dar cu totii mai avem de invatat, mai ales unii de la altii. Aratati-mi-l si mie pe cel care s-a nascut invatat. Asa ca acceptati sugestiile. Eu am invatat multe de la dumneavoastra, recunosc, dar sincer din cauza ca mi-au murit laudatorii deja ma declar ca am devenit mai bun ca dumneavoastra :)

Avatar utilizator
tdum
veteran
veteran
Mesaje: 1288
Membru din: 30 Ian 2016, 22:34
Localitate: Reşiţa

Re: Rubrica reparatii echipamente pescuit

Mesaj de tdum » 21 Oct 2023, 10:52

Domnule Luca Lucian, nu am fost, nu sunt și nu voi fi în competiție cu nimeni altul, ci doar cu mine însumi. Așa am fost mereu, fie că am fost elev, militar, tehnician, pescar, etc...
Am inițiat acest topic și l-am dus 95 de pagini ca să ofer informații care să-i ajute pe cei interesați să-și rezolve în regie proprie operațiuni de reparație, reglare, îmbunătățire, sau servisare a mulinetelor. Mi-a reușit, s-a dovedit o inițiativă constructivă și ca atare mulți colegi de forum mi-au mulțumit. Am astfel satisfacția lucrului bine făcut.
Dacă vă considerați atât de priceput, deși sigur sunteți cu zeci de ani mai tânăr decât mine, o să ne convingem cu toții. O veți demonstra pe acest topic fiindcă eu mă retrag pentru cel puțin un an, sau chiar definitiv, aceasta fiind ultima mea postare aici, pe acest topic, dar și pe celălalt - ,,Daiwa, povestea merge mai departe" pe care deasemenea vă las să-l continuați, iar dacă sunteți atât de bun cum afirmați vom vedea rezultatele.
Vă las cu plăcere să postați sugestii, concluzii, observații, soluții testate de executare a unor reparații, toate izvorâte din rațiunea și activitatea dumneavoastră, lucruri care să-i ajute pe cei aflați în nevoie. Eu am făcut ce mi-am propus, am fost apreciat, mi-a plăcut să ajut, iar ceea ce știu, cunoștințele, informațiile pe care le-am acumulat, au ajuns și la alții. Le-am oferit gratuit și cu plăcere, ca membru al acestui forum. Am alocat enorm de mult timp pentru sute de postări... De acum, cei pe care-i pot ajuta cu vreo informație, mă găsesc pe mesageria privată. Nu mai fac postări publice, am predat ștafeta! Vom vedea unde vor ajunge aceste două topicuri. Tot în frunte, sau în uitare...
Vă salut cu mult respect stimați colegi de forum! Să auzim numai de bine!

T. D.

Avatar utilizator
adiwolf
veteran
veteran
Mesaje: 4617
Membru din: 14 Ian 2006, 16:32
Localitate: Rm.Valcea

Re: Rubrica reparatii echipamente pescuit

Mesaj de adiwolf » 21 Oct 2023, 13:48

Schimbarea regilor, bucuria nebunilor !


P.S. prea usor le faceti(facem) loc, impostorilor in viata noastra
Omul care crede că dragostea poate fi cumpărată cu bani n-a avut niciodată câine în casă.

pi3.14
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 11
Membru din: 16 Dec 2019, 12:25

Re: Rubrica reparatii echipamente pescuit

Mesaj de pi3.14 » 23 Oct 2023, 20:24

Nah ca am pierdut inca un topic interesant.
[editat de jb]

Avatar utilizator
johnnybravo
Moderator
Moderator
Mesaje: 2686
Membru din: 02 Oct 2006, 15:07
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Rubrica reparatii echipamente pescuit

Mesaj de johnnybravo » 23 Oct 2023, 20:34

sunt convins ca maturitatea lui tdum ii permite sa ignore daca e ceva ce-l deranjeaza, optiunea de a scrie in continuare sau nu, ii apartine, n-are nevoie de confirmare pentru valoarea informatiei aduse.

davidg
junior
junior
Mesaje: 33
Membru din: 31 Oct 2018, 15:34

Re: Rubrica reparatii echipamente pescuit

Mesaj de davidg » 23 Noi 2023, 15:31

Desi nu este o reparatie, ci o modificare, voi prezenta cateva aspecte despre inlocuirea bucsilor cu rulmenti.
In mulinetele Shimano mid level, echipate cu sistem de oscilatie cu wormshaft, axul cu canal spiralat wormshaft este montat pe bucse de plastic la ambele capete. Din varii motive, exista dorinta de a schimba acele bucse de plastic cu rulmenti.
20231121_161026.jpg
20231121_161026.jpg (36.66 KiB) Vizualizat de 17705 ori
Pe youtube exista nenumarate filmulete care prezinta aceasta operatiune, dar foarte multe dintre ele va indruma gresit, in opinia mea.
Care sunt greselile:
- cea mai frecventa: schimbarea bucsei din partea de jos fara a desface complet mulineta. Nu se face asa. Pentru ca nu poti verifica rezultatul (ceea ce e cel mai important) si nu poti aplica metoda asta si pentru schimbarea bucsei de sus (acolo unde se poate). Mulineta trebuie desfacuta complet, pentru a verifica miscarea wormshaftului dupa interventie. Miscarea trebuie sa fie usoara, neinfranata. De asemenea axul wormshaft nu trebuie sa aiba jocuri sus-jos. Fara a desface mulineta complet, aceasta verificare nu poate fi facuta.
- schimbarea bucselor cu rulmenti fara adaugarea unor saibe care sa asigure functionarea corecta a ansamblului. Saibele au doua roluri foarte importante- elimina jocurile axului wormshaft si permit distantierea partilor mobile de partile fixe, lasand ca singur contact intre axul wormshaft si carcasa bilele rulmentilor instalati. Pentru rulmentul de jos, camasa interioara a rulmentului se sprijina corect pe axul wormshaft, insa daca nu punem o saiba corect dimensionata intre placuta de inchidere si rulment, camasa interioara va freca de placuta de inchidere. Aici eu folosesc saiba de plastic de dimensiunea camasii exterioare a rulmentului, montata intre rulment si placuta de inchidere. Saiba de plastic o subtiez dupa necesitate, astfel incat montajul final sa fie fara jocuri, dar sa se miste usor.
IMG-20231123-WA0016.jpg
IMG-20231123-WA0016.jpg (59.14 KiB) Vizualizat de 17705 ori
IMG-20231123-WA0025.jpg
IMG-20231123-WA0025.jpg (26.92 KiB) Vizualizat de 17705 ori
In partea de sus e nevoie de saiba doar daca vedeti un contact intre roata dintata si camasa exterioara a rulmentului.
IMG-20231123-WA0020.jpg
IMG-20231123-WA0020.jpg (34.94 KiB) Vizualizat de 17705 ori
IMG-20231123-WA0021.jpg
IMG-20231123-WA0021.jpg (26.13 KiB) Vizualizat de 17705 ori
IMG-20231123-WA0022.jpg
IMG-20231123-WA0022.jpg (58.46 KiB) Vizualizat de 17705 ori
Locasul din carcasa mulinetei, pentru bucsa de sus, e astfel executat incat doar camasa exterioara a rulmentului atinge carcasa, nu si camasa interioara/capatul axului wormshaft.

Dupa finalizare operatiunii, intotdeauna verificati cum se aseaza firul pe tambur, pentru ca in urma acestei interventii e foarte pisibil sa se modifice usor pozitia axului wormshaft in corpul mulinetei (sus jos), ceea ce va duce automat la modificarea usoara a inaltimii la care evolueaza tamburul.
Numai bine!

costin_ag
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 23
Membru din: 28 Ian 2015, 20:15
Localitate: Pitești

Re: Rubrica reparatii echipamente pescuit

Mesaj de costin_ag » 13 Dec 2023, 17:25

O lucrare bine documentată și executată. Respect! Cu siguranță oricine ar dori să o efectueze va înțelege cu ușurință pașii care trebuie urmați.
O informație, te rog, dacă este posibil. De unde cumperi rulmenții? (cei pentru wormshaft sau oricare altă mărime, pt galet etc.) Mă refer la rulmenți de calitate, am avut experiențe negative cu rulmenți ieftini care au rezistat doar câteva luni, având un joc mare încă de noi. Mulțumesc!

RaduDaniel
senior
senior
Mesaje: 481
Membru din: 01 Iun 2016, 01:06
Localitate: Constanta/ Helsinki

Re: Rubrica reparatii echipamente pescuit

Mesaj de RaduDaniel » 30 Dec 2023, 20:28

Buna seara!! Stiam ca nu va bagati la BC, dar un coleg a spus sa incerc totusi😄.
Am scris intr-un post separat, problema ce am intampinat, deci nu mai repet aici. Daca sunt baieti care se pricep la baitcastere, apreciez orice ajutor...
Sarbatori fericite!!!

Scrie răspuns