Rubrica reparatii echipamente pescuit

discutii despre lansete, mulinete, fire, naluci, etc. destinate pescuitului rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Sorin, Moderatori

Scrie răspuns
Jet93
senior
senior
Mesaje: 348
Membru din: 14 Apr 2022, 07:45

Re: Rubrica reparatii echipamente pescuit

Mesaj de Jet93 » 05 Dec 2022, 13:11

De ceva timp, mai bine de un an, am trecut pt pescuit mai usor pe mulinete dam quick 5 de 1000 si 2000.
In afara de un fasait al lor nu prea am ce sa le reprosez.
Cel putin cea de 1000 e super pt @400 de lei.
Cea de 2000 are o frana ciudata, inconstanta.. Poate ca doar a mea o fi asa...
Nu le recomand neaparat, dar puteți incerca un 1000 quick 5(celelalte modele nu sunt prea reusite).
Cineva a aruncat lanseta in apa, dupa vreo 15 min am scos afara ansamblul, la desfacere nu avea pic de apa sau namol in ea.

Avatar utilizator
tdum
veteran
veteran
Mesaje: 1288
Membru din: 30 Ian 2016, 22:34
Localitate: Reşiţa

Re: Rubrica reparatii echipamente pescuit

Mesaj de tdum » 05 Dec 2022, 18:15

Și mulineta Abu Garcia din pagina anterioară are un pinion cu coroană dublă din plastic care are rol de reducere a vitezei de oscilație a tamburului. El face legătura între coroana secundară a pinionului conducător și pinionul cu știft excentric.
Se vede acest pinion negru, cu două rânduri de dinți și în ultima poză. După această poză am mai desfăcut trei șuruburi ce prind capacul roșu rotund lateral și am eliberat pinionul conducător, după care am desfăcut șurubul din centrul pinionului de oscilație cu știft excentric și am scos și acest pinion și pe cel din plastic de sub el. Am omis să fac o ultimă poză pt. dv. Pe acel pinion din plastic nu sunt forțe mari și se va defecta mai greu decât pinioanele din plastic cu știft excentric din Daiwele moderne, la care am avut ocazia să văd deterorări, spărturi, știft sărit afară, etc.

T. D. Rew.

Avatar utilizator
tdum
veteran
veteran
Mesaje: 1288
Membru din: 30 Ian 2016, 22:34
Localitate: Reşiţa

Re: Rubrica reparatii echipamente pescuit

Mesaj de tdum » 05 Dec 2022, 19:12

Întrucât am avut ocazia în mai multe rânduri să văd butonul on/off antiretur rupt la mulinetele de generație mai nouă de la Daiwa, gen Certate, Morethan, etc. vă dau un pont de aplicat în momentul executării operațiunilor de întreținere periodică sau chiar mai devreme, cu scop preventiv. Acest buton se poate deteriora, se poate rupe partea de acționare sau se poate frânge axul pe care îl acționează, datorită unui viciu de proiectare și anume: Arcul lamelar care menține poziția on sau off a butonului este executat dintr-un material prea gros iar presiunea pusă de acesta pe axul cu care vine în contact, este foarte mare. Secsimte lucrul acesta și la acționarea cu greutateva butonului. Am mai sesizat acest aspect la Daiwele mai vechi de tip Exceler, Tierra, etc. la care presiunea mare a unui arc lamelar similar deforma/îndoia pârghia de comandă. Am recomandat atunci strângerea puțin a acestui arc ca să se diminueze apăsarea pe tijă. Tot așa trebuie procedat și cu arcul ,,potcoavă" lamelar de la noile modele. Cu un clește se strânge acel arc ,,U", se feformează puțin și presiunea pusăvpe tijă devine rezonabilă, fără a-i afecta funcționalitatea. Acel arc e piesa din pensetă în poza de mai jos. Așa arată deja modificat și fără a mai pune în pericol integritatea altor componente.
Imagine

E greu de imaginat rațiunea inginerilor care fac calculele ce pun în producție astfel de piese...

T. D. Rew.

Avatar utilizator
tito
veteran
veteran
Mesaje: 2805
Membru din: 10 Iun 2010, 15:45
Localitate: Bucuresti

Re: Rubrica reparatii echipamente pescuit

Mesaj de tito » 06 Dec 2022, 12:40

@tdum
Multumesc pentru informatiile detaliate.

Avatar utilizator
tdum
veteran
veteran
Mesaje: 1288
Membru din: 30 Ian 2016, 22:34
Localitate: Reşiţa

Re: Rubrica reparatii echipamente pescuit

Mesaj de tdum » 06 Dec 2022, 22:58

Mulțumesc și eu pentru apreciere Tito. Cu plăcere ofer informații care pot fi utile, cu caracter preventiv sau reparator ori doar cu scop de informare. Vă prezint scuze pentru greșelile de redactare (ortografice) din ultima postare, dar asta mi se întâmplă când postez de pe telefon nu de pe laptop și când nu am timp să verific textul. Degetele butucănoase...
Debutul meu pe acest forum a avut la bază dorința de a împărtăși soluții, rezolvări la probleme, iar primul topic deschis de mine a fost ,,Antiretur instant Daiwa" ca urmare a numeroaselor sesizări venite dinspre utilizatori și a lipsei de soluții de pe ,,piață". Am prezentat atunci cauzele, efectele și soluțiile la această problemă pe care eu deja o rezolvam de ani de zile...
M-am bucurat să aflu ulterior că au fost de folos mai multora informațiile pe care le-am oferit și mi-a venit ideea cu topicul de reparații care iată are în prezent peste 90 de pagini.
Am avut în trecut un magazin de pescuit și reparații, garanții, postgaranții, etc și am împărtășit cu dv. colegii de forum informații rezultate din activitatea mea. Mă bucur dacă inițiativa mea a fost apreciată și este de folos.
Numai bine tuturor!

T. D. Rew.

Avatar utilizator
tdum
veteran
veteran
Mesaje: 1288
Membru din: 30 Ian 2016, 22:34
Localitate: Reşiţa

Re: Rubrica reparatii echipamente pescuit

Mesaj de tdum » 11 Dec 2022, 12:24

O problemă destul de frecventă la mulinetele actuale, chiar și la cele două mari firme competitoare Shimano & Daiwa, este fâșâitul care este prezent încă din faza de fabricație, mulinetele ajungând astfel pe rafturile magazinelor de profil. La modelele vechi, fabricate chiar cu 15-20 de ani în urmă, nu exista această problemă. Așa cum am arătat cu poze pe acest topic, este evident de unde provine zgomotul acestor rulmenți. Există un contact nedorit, o frecare între colivia de tablă ce separă și conține bilele și cămașa interioară a rulmentului, ca urmare a unei descentrări, a unei lipse de precizie în fabricarea acestor rulmenți. La mulinetele cu astfel de rulmenți, după o utilizare îndelungată, fâșâitul se poate diminua prin erodarea zonelor de contact nedorit din rulmenți. Fâșâitul rulmenților se poate reduce sau chiar elimina și prin gresare, producându-se în interiorul rulmenților o peliculă de alunecare și rulare ce reduce frecările. La rulmenții necapsulați, gresarea este facilă. Trebuie știut că un ulei fin va face rotirea rulmenților mai ușoară, dar nu va reduce fâșâitul, ba chiar îl va mări, iar ungerea cu o vaselină fină va reduce zgomorul dar va îngreuna puțin rotirea. Deci, trebuie aleasă formula optimă de ungere. În cazul rulmenților capsulați, dacă capacele sunt prevăzute cu siguranțe, atunci pot fi decapsulați cu ajutorul unui ac apoi unși și recapsulați. Dacă nu au siguranțe, atunci pot fi unși prin scufundare în ulei sau în vaselină încălzită, așa cum am arătat cu poze și explicații pe acest topic, când am vorbit de eliminarea apei din rulmenții capsulați.
Cel mai bine este să nu cumpărați mulinete cu fâșâit, dacă știți că vă deranjează acest lucru. Iar dacă fâșâitul apare ulterior achiziționării, atunci ungeți sau înlocuiți rulmenții cu unii verificați anterior. Pentru această verificare eu folosesc dornuri de lemn pe care introduc rulmenții, îi rotesc și îi ascult...
Imagine

T. D. Rew.

Avatar utilizator
tdum
veteran
veteran
Mesaje: 1288
Membru din: 30 Ian 2016, 22:34
Localitate: Reşiţa

Re: Rubrica reparatii echipamente pescuit

Mesaj de tdum » 14 Dec 2022, 16:19

Iată în pozele de mai jos componentele unui angrenaj hipoid. Pinionul conducător nu are încă nici un semn de uzură, pe când cel condus, (melcul) are deja vizibilă călcătura de rodaj, care este faza cea mai de început a uzurii:

Imagine

Imagine

Este normal ca ,,melcul" să dezvolte primul uzuri, întrucât este ,,călcat" de mai multe ori la o singură rotație a pinionului mare, în funcție de raportul de recuperare. În cazul de față, 6:1...

T. D. Rew.

Avatar utilizator
DEM
veteran
veteran
Mesaje: 604
Membru din: 27 Iun 2012, 15:57
Localitate: bucuresti

Re: Rubrica reparatii echipamente pescuit

Mesaj de DEM » 01 Ian 2023, 10:50

In anul care a venit ,colegii de forum inclusiv subsemnatul ii uram, Dlui Tibi multa sanatate si sa ne impartaseasca in continuare din toate experientele... :respekt:
Dumnezeu a creat cerul si pamantul,restul e facut in China.

adrian99
veteran
veteran
Mesaje: 16027
Membru din: 06 Sep 2008, 13:51
Localitate: Buzau

Re: Rubrica reparatii echipamente pescuit

Mesaj de adrian99 » 01 Ian 2023, 11:37

corect
un an mai bun,cu multa sanatate si putere de munca,d-nu Tibi. :respekt:

razvan cristescu
veteran
veteran
Mesaje: 773
Membru din: 15 Feb 2006, 22:28
Localitate: Timisoara

Re: Rubrica reparatii echipamente pescuit

Mesaj de razvan cristescu » 01 Ian 2023, 15:12

La Multi Ani!

Scrie răspuns