Rubrica reparatii echipamente pescuit

discutii despre lansete, mulinete, fire, naluci, etc. destinate pescuitului rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Sorin, Moderatori

Scrie răspuns
tdum
veteran
veteran

Re: Rubrica reparatii echipamente pescuit

Mesaj de tdum » 29 Dec 2021, 09:40

Mulțumesc pentru opinii și pentru dialog. Nu e nici o supărare, din contră, accept cu plăcere idei care au fost puse în practică și și-au dovedit validitatea, așa cum au fost ale mele. Informațiile sunt valoroase și tocmai de aceea un dialog argumentat cu idei verificate practic ar fi de interes pentru mine. Eu am cam spus ce aveam de spus în aceste zeci de pagini ale acestui topic, iar postările mele devin de la o vreme ușor repetitive. Cine a fost interesat și-a însușit câte ceva și chiar a pus în practică. Nici eu nu agreez monologul, deci aștept dialogul, orientat pe subiectul topicului. Probleme și soluții argumentate practic și cu imagini dacă se poate. Mulțumesc. Respectele mele.

T. D. Rew.

tdum
veteran
veteran

Mesaj de tdum » 29 Dec 2021, 23:26

Cu titlu de noutate, o mulinetă de spinning full metal, despre care încă nu s-a discutat. Delphin Mohycan 25: Imagine
Imagine
Imagine

Are ungere din fabrică, doar că este îndoielnică și calitatea vaselinei (cam lipicioasă) și procedura de gresare, motive pentru care mi-a adus-o un prieten pentru inspecție. Așa arăta când am deschis-o:
Imagine

Am spălat-o și am uns-o cu vaselina pe care am preparat-o și am testat-o după metodele descrise în acest topic și cu ulei de două tipuri acolo unde se cere ungere cu ulei.
Imagine

Câteva impresii pentru cei care pot fi interesați de acest produs:
- manivelă înfiletată
- discuri carbontex și rulment în tambur
- doi rulmenți cu bile și unul cu role pe rotor
- doi rulmenți în galet
- doi rulmenți pe pinionul conducător
- rulment în centrul pinionului de oscilație
- posibil rulment și în knobul manivelei, dar inspectarea e limitată, acesta fiind fixat prin nituire nu cu șurub
- un singur sprijin antitorsiune (pe bară)
- arc de viață lungă la pickup
- corp, capac, manivelă, tambur, braț pickup, etc. din metal
- 160m fir 0.30mm
- raport de recuperare 6,2:1 (din păcate)
- cca 265g cu tot cu fir (pe un cântar mecanic)

Poate fi o variantă de încercat pentru cei dezamăgiți de Shimano sau Daiwa. Costă mai puțin, se mișcă fluent și silențios, este dură, nu are jocuri, axul tamburului e gros, cu șanse reduse de a se îndoi, antireturul e cu arc, ca să nu dea rateuri la rece iar frâna este printre cele mai puternice pe care le-am văzut la mulinete de această dimensiune. Sper ca racordul de oscilație/antitorsiune să fie dimensionat corect, căci pare cam la limită în zona de inserție a axului tamburului. În linii mari, o mulinetă ok, iar după sesiunea de întreținere se mișcă fantastic, comparabil cu cea mai bună Daiwa ori Shimano.

T. D. Rew.

kleniacul
veteran
veteran

Mesaj de kleniacul » 01 Ian 2022, 19:57

Foarte bună ideea de a oferi alternative viabile și mai ieftine la Daiwa și Shimano.Chiar dacă uneori pare că e un monolog,totuși nepriceperea,în cazul meu, face să nu particip la această rubrică,care e f utilă. Am nevoie de un sfat,am pierdut fluturele de la o Daiwa Caldia Real Four,mărimea 2000,deci model vechi,nu cu lichid magnetic.Ce alt model are această piesă,vă rog?În același timp,dacă are cineva o mulinetă veche,stricată,aș dori să cumpăr piesa,dacă nu mai trebuie,precum și un tambur de rezervă Mulțumesc.

Scrie răspuns