Rubrica reparatii echipamente pescuit

discutii despre lansete, mulinete, fire, naluci, etc. destinate pescuitului rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Sorin, Moderatori

Scrie răspuns
Avatar utilizator
semlecangheorghe
veteran
veteran
Mesaje: 9544
Membru din: 04 Mai 2009, 07:05
Localitate: Arad

Re: Rubrica reparatii echipamente pescuit

Mesaj de semlecangheorghe » 27 Noi 2021, 06:40

Se vad foarte clar rizurile ramase pe dantura in urma prelucrarii prin aschiere(frezare , in cazul acesta)..drept urmare , la fiecare contact cu piesa angrenata(pinion) se duce cate o particula de material...ea devine inglobata in vaselina care va deveni in timp un fel de pasta abraziva...serios??...avem nevoie de asa ceva in mulinete???...Mno, eu cand vad reclama aia cum ca pinioanele sunt prelucrate prin aschiere pe cnc, ma ia cu capul..nu mi-ar trebui asa ceva in mulinete...da" e prezentata ca si un musthave ...asta , plus celellate erori la sistemul de culisare, la rulmentul antirevers, ma fac sa raman pe Shimano atata timp cat oferea mecanica existenta acum...Din pacate, nush din ce cauza, pandemia sau alta cauza ei nu mai sunt capabili sa livreze pentru Europa prin Normark, atatea mulinete cate se cer...Cererea mare arata fiabilitatea crescuta a mulinetelor Shimano comparativ cu Daiwa..una dintre cauze se vede mai sus..stiu,stiu...unii o sa zica ca-s fan Shimano...mi se rupe...ar trebui sa vedeti modele de casting, currado, calcultta ,metanium etc.. (pt impatimitii genului)...cand le pui la invartit iti vine instant sa treci pe invers..Din cele cate se vad din imagini, gratie domnului T-dum(respectele mele) , nu pot sa zic decat ca Daiwa a ramas clipsata in niste tehnologii invechite iar design-ul mulinetelor a fost facut de catre ingineri care nu au nici o legatura cu pescuitul sau cel putin nu au feedback de la pescari..cand zic asta ma refer in special la geometria bailarmurilor la care s-a urmarit reducere semnificataiva a greutatii-inertiei, dar nu s-a tinut cont de unghiurile alea abrupte in care o linie slab tensionata se poate agata oricand, in special pe vant...sa nu mai vorbim de gestionarea liniei pe tambur..Pe linga asta ,cei de la Daiwa nu au nici un model care sa bata raport pret calitate clasa de mijloc de la Shimano...pur si simplu nu au replica la modelele ultegra-stradic-vanford...si pentru ca mai nou ma intereseaza si feeder-ul , dupa ce am servisat cateva ultegre de surfcasting, pot sa zic ca si aici sunt peste concurenta,atat la conceptul general cat si la fiabilitatea partii mecanice...Din pacate acum avem in magazine doar ce a mai ramas din stocuri, dar, speram ca dupa 1 ianuarie Shimano sa gaseasca alta modalitate de livrare catre Europa...Pina atunci un Vanford costa in Europa undeva la 900 de lei ,dar nu se prea mai gseste iar pe digitaka iti iese undeva la 1200...lei..in schimb, Daiwa gasesti la orice pas...
Si-Gi Lures wobblers&more..

.

Avatar utilizator
tdum
veteran
veteran
Mesaje: 1288
Membru din: 30 Ian 2016, 22:34
Localitate: Reşiţa

Re: Rubrica reparatii echipamente pescuit

Mesaj de tdum » 29 Noi 2021, 11:25

Am avut ocazia de multe ori să observ cu ușurință că firmele producătoare de mulinete se inspiră/copiază unele de la altele și chiar îmbunătățesc proiectul original. Iată doar un exemplu. Spro Hypalite, care a copiat la greu de la Daiwa Certate.

Au înțeles că e nevoie de un arc pe colivia antireturului, iar acesta nu dă astfel rateuri la rece chiar dacă este contaminat cu lubrefiant:
Imagine

Au un număr mai mare de discuri în pachetul de frânare, ferodouri din carbontex și au înlocuit fragilul fisc cu patru brațe, cu două discuri indestructibile cu urechi:
Imagine

În loc de pinion din plastic pe oscilație, au preferat unul din metal, cu știft din bronz, nu turnat. Bravo!
Imagine

Au înțeles importanța unui ax gros, așa că nu l-au subțiat ca să fie mulineta mai ușoară, din contră, are aproape 5mm:
Imagine

Ceea ce a fost bun, au păstrat. Floatingshaft ul din piulița rotorului, sprijinul antitorsiune pe rulment, cum se vede și în poze, butuc de oțel în pinion, etc.

Ilar este că au copiat și sistemul de rotor drag, dar au omis să monteze semiinelul din cauciuc în locașul din carcasă. Se poate monta ușor un tub varniș acolo sau un semiinel de la Daiwa și devine operativ rotor dragul, dar asta am arătat-o deja în altă postare...

Fiindcă văd tot mai des axe strâmbe la mulinetele de generație nouă, atât de la Daiwa cât și de la Shimano, (Certate, Stella) pinioane și rotoare sparte, wormshafturi defecte, etc., am ajuns la concluzia că banii pot fi cheltuiți mai cu folos pe mulinetele vârf de gamă de la Abu Garcia, Okuma, Spro, Dam, etc.

T. D. Rew.

Avatar utilizator
tdum
veteran
veteran
Mesaje: 1288
Membru din: 30 Ian 2016, 22:34
Localitate: Reşiţa

Re: Rubrica reparatii echipamente pescuit

Mesaj de tdum » 27 Dec 2021, 12:51

Un defect frecvent este secționarea blancului sub talpa inelului. În cazul de față, e vorba chiar de un băț foarte scump, custom: Imagine
Ori a fost un matisaj executat prea strâns, ori o forță exercitată asupra inelului a pus presiune prin talpa acestuia direct pe blanc. Am recomandat în multe rânduri în paginile acestui topic și chiar am exemplificat cu poze cum poate fi executat un matisaj de protecție, inclusiv cu rol decorativ, direct pe blanc, înainte de a pune inelul și de a-i prinde talpa cu matisajul de fixare în poziție. Cei care au ținut cont de această recomandare și au cerut constructorului s-o execute atunci când și-au făcut un băț de la zero, nu au avut și nu vor avea niciodată parte de astfel de evenimente nedorite. Pentru bățul din poză un șalău de 700g s-a dovedit prea mult pentru a fi ridicat în fir pentru a fi pus în barcă. A fost un băț dintr-o bucată, acum e din două, dar va redeveni ce a fost, iar sub acel inel nu se va mai rupe niciodată. Sunt însă alte 9 inele, sub care nu garantez că nu se va repeta situația.

T. D. Rew.

Avatar utilizator
semlecangheorghe
veteran
veteran
Mesaje: 9544
Membru din: 04 Mai 2009, 07:05
Localitate: Arad

Re: Rubrica reparatii echipamente pescuit

Mesaj de semlecangheorghe » 28 Dec 2021, 09:27

Nu stiu daca vad bine in poza ,dar mi se pare ca ruptura este in locul unde incepe matisajul, practic deasupra inelului..Daca e asa, nu are legatura cu talpa inelului..
Si-Gi Lures wobblers&more..

.

Avatar utilizator
tdum
veteran
veteran
Mesaje: 1288
Membru din: 30 Ian 2016, 22:34
Localitate: Reşiţa

Re: Rubrica reparatii echipamente pescuit

Mesaj de tdum » 28 Dec 2021, 12:28

În poză se vede ceea ce a mai rămas din matisaj. Spirele care au fost înfășirate pe bucata de vârf detașată s-au deșirat și au fost îndepărtate. Inelul a dost încă ferm atașat sub matisaj. Ruptura e după cotul inelului, sub talpa acestuia.

T. D. Rew.

Avatar utilizator
tdum
veteran
veteran
Mesaje: 1288
Membru din: 30 Ian 2016, 22:34
Localitate: Reşiţa

Re: Rubrica reparatii echipamente pescuit

Mesaj de tdum » 28 Dec 2021, 13:09

Reparația bățului custom din postarea de ieri:
Detașarea dopului de cotor și extragerea lestului de echilibrare :Imagine

Îndepărtarea adezivului din interiorul blancului:
Imagine

Demontarea inelului din zona rupturii:
Imagine

Confecționarea unui spigot cu conicitate identică cu cea a blancului:
Imagine

Introducerea spigotului prin cotor și fixarea sa cu adeziv:
Imagine

Lipirea pe spigot a segmentului rupt:
Imagine

Montarea stratului exterior de fibră de grafit cu rășină și adeziv, apoi șmirgheluirea acestuia:
Imagine

Executarea unui matisaj și impregnarea acestuia cu adeziv:
Imagine

Montarea inelului:
Imagine

Montarea lestului de plumb și a dopului:
Imagine

Gata de pescuit:
Imagine

La final putem constata că se îndoaie și pe reparație dacă materialele și dimensionarea acestora a fost corectă:
Imagine

M-am folosit de acest băț al amicului meu ca să exemplific în pași o modalitate de reparație pe care o puteți face dacă ajungeți într-o situație asemănătoare. Pentru asta e acest topic. M-aș bucura să apară și alte postări cu alte variante de reparație executate de alți colegi de forum. Recomand în continuare matisajele de protecție înainte de montarea inelelor pe blanc.

T. D. Rew.

Avatar utilizator
semlecangheorghe
veteran
veteran
Mesaje: 9544
Membru din: 04 Mai 2009, 07:05
Localitate: Arad

Re: Rubrica reparatii echipamente pescuit

Mesaj de semlecangheorghe » 28 Dec 2021, 20:20

Pe lansetele de putere e potrivit un matisaj suplimentar. Dar la astea de putere mai mica acel matisaj suplimentar ingreuneaza. Ce se poate face??..pai in primul rand talpa inelului trebuie foarte bine polishata astfel incat sa nu aiba nici o muchie taietoare. Eu cred ca lipsa polisharii poate duce la rputuri de genul celei de mai sus. Daca e bine polishat si se lipeste superficial cu baton siliconic care si pre-fixeaza si protejeaza blankul ,atunci nu cred ca se mai produc astfel de rupturi..
Si-Gi Lures wobblers&more..

.

Avatar utilizator
tdum
veteran
veteran
Mesaje: 1288
Membru din: 30 Ian 2016, 22:34
Localitate: Reşiţa

Re: Rubrica reparatii echipamente pescuit

Mesaj de tdum » 28 Dec 2021, 22:38

Pe vremea când am avut magazin de pescuit, făceam și service în garanție și postgaranție, ocazie cu care am văzut și reparat sute de astfel de rupturi în zona inelelor, chiar și sub inelul de plecare, la bețele din două (trei) segmente, fiindcă băieții făceau priză pe acel inel ca să mufeze și demufeze bățul, iar talpa acelui inel deteriora blancul și crea punct de rupere. În baza acestor constatări, acumulate în zeci de ani, mi-am permis să fac acea recomandare. Vă respect opinia stimate domn Semlecan. Știu prea puține despre acest subiect și ca atare nu vă contrazic cu nimic. Am fost surprins să constat și cu această ocazie că unii rodbuilderi au aceeași opinie ca și mine în ceea ce privește necesitatea lestului de echilibrare. Eu nu am fost constructor de bețe. Nu cred că am construit de la zero mai mult de 45-50 de bucăți, dar nu s-a rupt niciunul și la toate am montat lest în cotor, pentru a nu obosi mâna pescarului. Am discutat pe larg pe acest forum despre echilibrarea bețelor și nu am fost convingător, cum nu am fost nici cu matisajele de protecție. Nu voi mai pomeni nici de unele nici de altele. De fapt, per ansamblu, am cam oferit destule informații despre bețe și mulinete. Ar cam fi timpul să cedez și altora inițiativa iar eu să fiu cel care primește informații...

T. D. Rew.

Avatar utilizator
OldSVF
senior
senior
Mesaje: 376
Membru din: 11 Iun 2020, 14:32

Re: Rubrica reparatii echipamente pescuit

Mesaj de OldSVF » 29 Dec 2021, 02:34

Nu cred că are rost sa vă supărați daca altcineva are o părere diferita față de a dumneavoastră.Eu unul urmăream cu interes subiectul și cred că mai sunt destui cei ca mine.Va respect munca,îmi dau seama că multă lume beneficiază de ea, dar mai si cred că un monolog pe o anumită temă nu e benefic pentru nimeni.Din discutiile acestea avem cu toții mult mai mult de învățat.Si așa forumul asta nu e decât un talcioc în proporție de 99%....macar 1 ăla să mai fie și altceva.😉

Avatar utilizator
semlecangheorghe
veteran
veteran
Mesaje: 9544
Membru din: 04 Mai 2009, 07:05
Localitate: Arad

Re: Rubrica reparatii echipamente pescuit

Mesaj de semlecangheorghe » 29 Dec 2021, 07:53

Pe vremea când am avut magazin de pescuit, făceam și service în garanție și postgaranție, ocazie cu care am văzut și reparat sute de astfel de rupturi în zona inelelor, chiar și sub inelul de plecare, la bețele din două (trei) segmente, fiindcă băieții făceau priză pe acel inel ca să mufeze și demufeze bățul,
Am vazut si eu destule astel de cazuri. Insa una este sa matisezi inelul de plecare si alta sa matisezi sub toate inelele mai ales cele din zona varfului..Si dupa cum am zis, pe lansetele de putere mica se ingreuneaza suplimentar..batonul siliconic fix asta face ,protejeaza blankul si fixeaza inelul inainte de matisare..e doar o alta solutie,poate nu neaparat mai buna, insa o solutie..
Si-Gi Lures wobblers&more..

.

Scrie răspuns