Rubrica reparatii echipamente pescuit

discutii despre lansete, mulinete, fire, naluci, etc. destinate pescuitului rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Sorin, Moderatori

Scrie răspuns
Avatar utilizator
tdum
veteran
veteran
Mesaje: 1288
Membru din: 30 Ian 2016, 22:34
Localitate: Reşiţa

Re: Rubrica reparatii echipamente pescuit

Mesaj de tdum » 11 Ian 2021, 09:12

Vaselina este degajată în zonele învecinate cu suprafeţele de contact ale danturii, de unde prin centrifugare, difuzie, etc. ajunge în cantităţi infime dar suficiente şi acolo unde trebuie. Nu are cum să rămână după un an de utilizare aşa cum a fost pusă între dinţii pinioanelor oricât ar fi de aderentă, dar este în apropiere şi îşi face treaba de lubrefiere. Dacă nu ar fi deloc, n-ar exista nici acel puţin necesar. Părerea mea...

T.D. Rew.

HENRICH
junior
junior
Mesaje: 77
Membru din: 29 Sep 2016, 20:04

Re: Rubrica reparatii echipamente pescuit

Mesaj de HENRICH » 12 Ian 2021, 11:11

Cu respect pentru dmv,dar credeti cā este destul fortā centrufugalā?, (dupā pārerea mea ,micā c-a sā "împrāstie" vaselinā).

Avatar utilizator
tdum
veteran
veteran
Mesaje: 1288
Membru din: 30 Ian 2016, 22:34
Localitate: Reşiţa

Re: Rubrica reparatii echipamente pescuit

Mesaj de tdum » 15 Ian 2021, 20:04

O vaselină ,,customizată" mai fluidă, poate fi parţial antrenată de forţe centrifuge chiar mici, atunci când se roteşte manivela rapid în gol, (aşa cum i-am văzut pe mulţi că le testatu în magazin). Am spus în postarea anterioară de cantităţi infime, dar suficiente. Depinde şi de temperatură, de variaţiile acesteia, de dilatări şi contracţii, de aceea am spus tot acolo ,,etc" şi mai sunt şi alte considerente pentru care este necesară ungerea, dar, am mai spus, nu o ungere excesivă, căci e dăunătoare. Deci puţină vaselină aditivată şi subţiată cu ulei de transmisie, e ok.

T.D. Rew

Avatar utilizator
tdum
veteran
veteran
Mesaje: 1288
Membru din: 30 Ian 2016, 22:34
Localitate: Reşiţa

Re: Rubrica reparatii echipamente pescuit

Mesaj de tdum » 25 Feb 2021, 12:10

Salutare stimaţi colegi de forum. Întrucât am avut ocazia să deschid în nenumărate rânduri Stelle şi alte mulinete ale celor de la Shimano în care încă nu s-a intervenit anterior şi totuşi să găsesc acea garmitură ,,potcoavă" mototolită, montată imperfect chiar din fabrică, la care se mai adaugă şi mulinetele în care s-a umblat deja şi la care am găsit chiar garnitura în carter, ,,frământată" deja de mecanisme, am considerat util să postez aici un pont care ajută la montarea corectă a acelei garnituri. E necesară doar puţină vaselină vâscoasă cu care se umple canalul garniturii, după care se pune garnitura. Aceasta va sta lipită de vaselină, nu va cădea şi va fi în poziţia corectă la montarea capacului pe carter.
Imagine
T.D. Rew.

Avatar utilizator
tdum
veteran
veteran
Mesaje: 1288
Membru din: 30 Ian 2016, 22:34
Localitate: Reşiţa

Re: Rubrica reparatii echipamente pescuit

Mesaj de tdum » 26 Feb 2021, 18:51

Daiwa Oceano 4500 A. Această mulinetă care a fost cumpărată de nouă şi după o scurtă perioadă de utilizare au apărut probleme. Din acest motiv am hotărât să postez aici despre ea, ca aceia dintre dv. care deţin această mulinetă să fie puşi în gardă şi să poată remedia neajunsurile înainte de a apărea probleme. La montajul de fabrică şuruburile cu filet metric nu au beneficiat de asigurare antidestrângere pe filet, astfel că toate cele trei şuruburi ale capacului de cartel le-am găsit destrânse, ceea ce a condus la formarea unei călcături secundare pe dantura pinioanelor. Mai rău decât atât, şi şurubul din axul tamburului era destrâns şi intra în conflict cu dinţii pinionului principal care se roteşte pe deasupra sa. La modelele vechi de Daiwe, şurubul era lung şi introdus din lateral, întotdeauna asigurat pe filet şi nu se destrângea niciodată.
Imagine

Ca o noutate (binevenită) menţionez apariţia unei garniturii de etanşare. Modalitatea tehnică de montare a acesteia o las la aprecierea dv.
Imagine
Imagine

Sistemul antitorsiune constă într-un singur sprijin materializat printr-o ureche ce culisează pe o bară antitorsiune
Imagine

Pinionul sistemului depănător este montat direct pe butucul profilat din carcasa de metal, deci se freacă direct metal pe metal. Nu există acolo nici o bucşă intermediară, nici un rulment.
Imagine

Aşa arată mulineta. Menţionez că acest model nu beneficiază de un sistem automat de închidere a a pickupului prin rotirea manivelei ci se închide manual. Corpul este din aluminiu, rotorul din plastic, are doar un rulment pe angrenajul rotorului, al doilea sprijin fiind pe o bucşă. Constructiv, se aseamănă cu Caldia X (2009), dar este mai slab echipată...
Imagine
De reţinut: Trebuie asigurate pe filet şuruburile, fiindcă altfel au tendinţa de a se destrânge, iar antitorsiunea şi pinionul de oscilaţie au nevoie de ungere mai frecventă.

T.D. Rew.

Avatar utilizator
tdum
veteran
veteran
Mesaje: 1288
Membru din: 30 Ian 2016, 22:34
Localitate: Reşiţa

Re: Rubrica reparatii echipamente pescuit

Mesaj de tdum » 10 Mar 2021, 12:17

Shimano Ultegra CI4 10000 La acest model se întâmpină frecvent probleme la demontare datorită faptului că axul tamburului este construit dintr-um metal moale şi este uşor deformabil în zona de contact cu discurile metalice din pachetul de fricţiune din interiorul tamburului. Deformările acestui ax fac imposibilă extragerea ramei antitangle de pe ax, fiindcă se înţepeneşte cămaşa interioară a rulmentului din centrul ramei pe axul deformat.
Imagine
Este necesară prelucrarea axului pentru îndepărtarea bavurilor spre a fi posbilă demontarea mulinetei. Prelucrarea zonei deformate se poate face cu o pilă fină, sau aşa cum am procedat eu, prin strângere cu un cleşte special fără zimţi. Materialul axului este moale şi poate fi readus la forma care să permită demontarea ramei antitangle.

Deasemenea, la acest model de Shimano, clichetul cârâitoarei de frână din interiorul tamburului este confecţionat dintr-o tablă moale şi este uşor deformabil dacă tamburul se introduce pe ax prin simpla împingere. Este necesară şi o rotire concomitentă a tamburului când se împinge pe ax, altfel clichetul nu nimereşte unde trebuie, se îndoaie şi mulineta nu va mai avea cârâitoare nici în regim de drill nici de baitrunner.

O altă problemă care s-a manifestat frecvent la acest model de Ultegra este spargerea şaibei crestate de pe şurubul de prindere a manivelei în pinionul conducător. Este o şaibă turnată dintr-um aliaj metalic friabil (casant) asemănător antimoniului. Am confecţional alte şaibe folosind cu succes aluminiul obţinut prin prelucrarea unor nituri pop up. După un an de utilizare şi-au dovedit calităţile, net superioare celor de fabrică.

T.D. Rew.

HENRICH
junior
junior
Mesaje: 77
Membru din: 29 Sep 2016, 20:04

Re: Rubrica reparatii echipamente pescuit

Mesaj de HENRICH » 12 Mar 2021, 08:19

Salut,nu a fost specificat,dar cred că e vorba de mulineta Shimano Ultegra xsa ci4 10000.

Avatar utilizator
tdum
veteran
veteran
Mesaje: 1288
Membru din: 30 Ian 2016, 22:34
Localitate: Reşiţa

Re: Rubrica reparatii echipamente pescuit

Mesaj de tdum » 17 Mar 2021, 14:47

Ca fapt divers... Am revăzut o Stella 3000, după un an de utilizare din momentul întrținerii. Încă fresh:
Imagine
T. D. Rew.

Avatar utilizator
grey-wolf
veteran
veteran
Mesaje: 1525
Membru din: 14 Noi 2009, 21:49
Localitate: SIBIU

Re: Rubrica reparatii echipamente pescuit

Mesaj de grey-wolf » 17 Mar 2021, 15:18

Nu stiu cum a functionat , ceva a fost gresit ! Pinionul e pus invers ! :lol1: :headbash: :)

Ps . Normal ca e gluma
un locuitor la mia de km² ! pamintul ne va suporta mai usor !

razvan cristescu
veteran
veteran
Mesaje: 773
Membru din: 15 Feb 2006, 22:28
Localitate: Timisoara

Re: Rubrica reparatii echipamente pescuit

Mesaj de razvan cristescu » 24 Mar 2021, 21:35

Am "pescuit" recent o mulineta Ryobi din 1993, Ryobi Zauber Vs 700 Zi, primul model de Zauber de pe vremea cand Ryobi era cel putin la acelasi level cu Daiwa si Shimano. Am desfăcut-o si curatat-o, vaselina se prezenta in interior sub forma de coji maronii,se evaporase practic complet solventul din compozitie.Mulineta este noua,nefolosita practic de aproape 30 ani. Am desfacut si curatat cei trei rulmenti de la pinioane (2 de la capetele rotii conducatoare si al 3-lea de pe pinion) din care 2 erau capsulati complet (le-am desfăcut cate o fațetă la fiecare si l am scufundat in solvent)si al 3 lea este capsulat partial (o fațetă capsulata si cealalta deschisa-se vede coroana ce contine bilele),pe care l-am scufundat in solvent fara sa mai umblu la el. Am reusit sa le degresez bine dar acum am o dilema:cu ce sa le gresez?Precizez ca am vaselina/ulei ABU, vaselina/ulei Quantum Hot Sauce, vaselina Daiwa Rotanium Grease (albastra), ulei Daiwa, vaselina Daiwa Moly Grease (molybden). Ma gandesc sa le gresez cu putina vaselina,atât cele complet capsulate cat si pe cel partial capsulat. Daiwa Rotanium e cam prea consistenta, daiwa molybden zic ei ca ar fi doar pt angrenaje, ramane intre Abu Precision Grease si Quantum Hot Sauce grease.Cred ca ar fi mai ok putina vaselina decat ulei, chiar si la rulmentii complet capsulati , deoarece fiind plasati pe pinioane nu au rotații f. multe/minut. Ce parere aveti?

Scrie răspuns