Rubrica reparatii echipamente pescuit

discutii despre lansete, mulinete, fire, naluci, etc. destinate pescuitului rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Sorin, Moderatori

Scrie răspuns
Avatar utilizator
ssfisher
veteran
veteran
Mesaje: 1379
Membru din: 26 Apr 2011, 19:05
Localitate: Resita

Re: Rubrica reparatii echipamente pescuit

Mesaj de ssfisher » 07 Noi 2017, 18:45

Exact cum zice Costi este un model de la sfarsitul anilor 90 si inceputul anilor 2000. E vorba de Stradic FE - aceeasi generatie cu Stradig FG si Aero Stradic.

Avatar utilizator
costi
veteran
veteran
Mesaje: 1473
Membru din: 03 Oct 2004, 16:47
Localitate: Deva

Re: Rubrica reparatii echipamente pescuit

Mesaj de costi » 07 Noi 2017, 21:56

Mersi de confirmare. Banuiam ca e anterioara de FG.

Schema pentru FE se poate gasi in linkul de mai jos. E pentru marimea 2000, insa nu cred ca diferea mult de 1000.

http://schematics.mikesreelrepair.com/a ... 2000FE.pdf
Imagine

Avatar utilizator
tdum
veteran
veteran
Mesaje: 1288
Membru din: 30 Ian 2016, 22:34
Localitate: Reşiţa

Re: Rubrica reparatii echipamente pescuit

Mesaj de tdum » 08 Noi 2017, 08:39

Multumesc pentru efortul de a posta schema cu ST 2000. Din ce vad pe ea, pare a fi aceeasi alcatuire ca si la ST 1000, mai putin elementul care era cu un semn de intrebare. Pe schema asta sunt identice cele doua bare stabilizatoare la ST 2000, iar fizic, la ST 1000 din postare, nu sunt. Cred ca a fost o eroare de executie la mulineta in cauza...

Rew.

Avatar utilizator
tdum
veteran
veteran
Mesaje: 1288
Membru din: 30 Ian 2016, 22:34
Localitate: Reşiţa

Re: Rubrica reparatii echipamente pescuit

Mesaj de tdum » 08 Noi 2017, 18:00

O componenta utila, dar care nu echipeaza obligatoriu (din fabrica) orice bat de spinning, este ochetele de repaus. Acesta poate fi confectionat usor din sarma. Ca material foarte bun, otelos si inoxidabil, va indic vechile inele demontate de pe lansetele reinelate tip Germina, etc. care pot fi donatoare perfecte pentru bricolarea acestor ocheti. Altfel, e buna orice sarma oteloasa care nu se oxideaza. Capetele ochetilor se aplatizeaza pe nicovala si se ascut.
Imagine

Se fixeaza foarte simplu pe bat cu un matisaj din ata si se acopera cu lac. Forma acestor ocheti de repaus poate fi diferita fata de cei prezentati aici cu titlu de exemplificare. Ei pot fi rotunzi, triunghiulari, rectangulari, sub forma de omega, de carlig, etc. Oricum ar fi, sunt foarte utili.
Imagine

In felul acesta, pescarul nu mai cauta (in repaus) fel de fel de locuri in care sa agate naluca. Desi e mai degraba o operatiune de constructie, cred ca nu se supara nimeni daca am postat-o la rubrica de reparatii.

Rew.

Avatar utilizator
tdum
veteran
veteran
Mesaje: 1288
Membru din: 30 Ian 2016, 22:34
Localitate: Reşiţa

Re: Rubrica reparatii echipamente pescuit

Mesaj de tdum » 09 Noi 2017, 10:43

De obicei, cand avem de eliminat un joc al rotorului (de-a lungul axului tamburului), cautam sa fixam ferm rulmentul rotorului in carcasa si jocul dispare. Si eu fac la fel, folosind saibe care sa se potriveasca cu diferentele de cote intre grosimea( profunzimea) rulmentului si dimensiunea spatiului in care este inchis rulmentul respectiv. Saibele trebuie confectionate la grosimea necesara si la diametrul potrivit, ca sa calce doar pe camasa exterioara a rulmentului. In situatiile in care sunt diferente mici, nu mai confectionez saibe, ci rezolv cu vopsea.

Ieri am avut insa limitat timpul alocat unei mulinete cu joc mare al rulmentului de rotor in carcasa si nu am avut timpul necesar sa caut un material potrivit si sa confectionez saiba necesara eliminarii jocului. Fortat de imprejurari, am gasit o metoda de a rezolva problema fara a mai introduce nimic in mulineta si care mi-a luat cam 30 de secunde. Am montat apoi mulineta si am verificat-o. Rezultatul-exceptional! Impartasesc aceasta solutie simpla cu dumneavoastra si desi pare invaziva, e avantajoasa, intrucat are si o doza de autoreglare atunci cand se strang suruburile de fixare a rulmentului si se mentine oricat in timp. E nevoie doar de un ciocan, un punctator, si o nicovala. E drept, am o mica nicovala personalizata in care am si cateva mici gropite. Pe marginea unei astfel de gropite am asezat placa de inchidere a rulmentului si am executat cele doua deformari cu punctatorul. (am sa pun si cateva poze cu nicovala multifunctionala si aplicatiile ei) Cele doua deformari, vor fixa ferm rulmentul in carcasa.
Imagine
,,Nu-i frumos da-i sanatos!" cum se spune. Atunci cind in sarcina, in tractiune cu lanseta incepem sa invartim manivela mulinetei si se aude un mic ,,poc" la fiecare punere in functiune a mulinetei, acesta tradeaza un astfel de joc al rulmentului de rotor in carcasa. Metoda descrisa mai sus e una din cele mai rapide, simple si eficiente, daca putem trece peste socul psihologic de a deforma o piesa. Pentru unii e incceptabil, stiu... si le raman variantele cu saiba si vopseaua, ori altele, ca mai sunt, in functie de varianta constructiva a mulinetei.

Rew.

Avatar utilizator
tdum
veteran
veteran
Mesaje: 1288
Membru din: 30 Ian 2016, 22:34
Localitate: Reşiţa

Re: Rubrica reparatii echipamente pescuit

Mesaj de tdum » 10 Noi 2017, 09:58

Iata mica si utila nicovala despre care am pomenit in postarea anterioara:
Imagine
Se vad micile gropite facute cu burghiul de care m-am folosit pt. modificarea placutei ce fixeaza rulmentul de rotor al mulinetei.
Imagine
Se poate folosi si in scopul nituirii axului knobului manivelei, ca suport la unul din capete, (nit cu cap exterior) in timp ce la celalalt capat se executa nituirea folosind ciocanul cu cap rotunjit:
Imagine
Un stift ,,palntat pe coltul nicovalei va fi un suport util (nit cu cap interior) pentru nituirea axului unui knob ce joaca in manivela.
Imagine
O crestatura pe laterala nicovalei e utila cand avem de indoit tabla (cum am avut nevoie la confectionare suportilor suplimentari antitorsiune in topicul ,,marirea puterii mulinete Shimano"):
Imagine
Pe nicovala am aplatizat si capetele ochetilor de repaus:
Imagine
Poate fi un suport mobil pentru alte dispozitive ajutatoare:
Imagine
Acestea sunt doar cateva exemple, dar ma folosesc de aceasta mica nicovala aproape zilnic, de zeci de ani. Cred ca o astfel de scula (sau alta asemenatoare) nu trebuie sa lipseasca de pe masa celor care mesteresc.

Rew.

Avatar utilizator
tdum
veteran
veteran
Mesaje: 1288
Membru din: 30 Ian 2016, 22:34
Localitate: Reşiţa

Re: Rubrica reparatii echipamente pescuit

Mesaj de tdum » 13 Noi 2017, 17:49

Un amic si-a luat mulineta din pozele urmatoare (noua) de la un magazin online, a echipat-o cu fir si fuga la Dunare. Surpriza! Desi in gol se invartea foarte bine, in sarcina mergea foarte rau si tragea greu pana si jigurile. Azi a venit cu ea la mine si am ,,operat-o" (pa garantie!). Iata mai jos fotografia cu mulineta, imediat ce am deschis-o. Se vede si problema:
Imagine

Se vede de la distanta cauza functionarii defectuase. Lipsa totala a agentului de gresare (vaselina) de pe pinionul conducator. Nou! Uscat! Si nu e vorba de Shimano! Am uns-o corespunzator si am tratat-o suplimentar si cu spray Interflon Grease (foarte bun).

Am mai observat ca desi mulineta era preechipata cu locas de atasare, canal de pozitionare si consola de fixare cu surub a semiinelului de cauciuc care face operationala optiunea ,,Rotor Drag", acel semiinel nu fusese instalat, din nu stiu ce motiv. Asa ca am confectionat unul din varnis, la care la unul din capete prin incalzire i-am facut motul de atasare si tot prin incalzire, la celalalt capat l-am aplatizat, l-am gaurit si l-am fixat cu un holzsurub in orificiul destinat pentru acest scop. E vorba despre piesa galbena din fotografia de mai jos.
Imagine

Am incercat mulineta impreuna cu proprietarul, atat mersul in sarcina (pe un dispozitiv ajutator) cat si functionarea ,,rotor dragului". A iesit foarte bine si una si alta. Ciudatenia asta cu ungerea deficitara am vazut-o la multe alte firme si am mai discutat subiectul cu dumneavoastra si am concluzionat impreuna, asa ca nu-l mai reiau.

Va invit acum (in spirit interactiv) sa ghiciti despre ce marca/model de mulineta este vorba in aceasta postare.

Rew.

fishmaster56
senior
senior
Mesaje: 363
Membru din: 26 Ian 2015, 15:20
Localitate: Transilvania

Re: Rubrica reparatii echipamente pescuit

Mesaj de fishmaster56 » 13 Noi 2017, 19:53

Mulineta nou-nouta din magazin si uscata pe dinauntru nu-i o noutate. Mie mi s-a intamplat de doua ori si m-am invatat minte. Dupa ce cumpar o mulineta noua, indiferent de marca, ii scot capacul sa verific daca angrenajul este lubrifiat cum trebuie si OBLIGATORIU pun ulei pe ax si galet. Este adevarat ca astfel pot pierde garantia dar prefer sa ies la pescuit cu o "morisca" sigura pe bat.

Avatar utilizator
ssfisher
veteran
veteran
Mesaje: 1379
Membru din: 26 Apr 2011, 19:05
Localitate: Resita

Re: Rubrica reparatii echipamente pescuit

Mesaj de ssfisher » 13 Noi 2017, 22:09

tdum scrie:
Va invit acum (in spirit interactiv) sa ghiciti despre ce marca/model de mulineta este vorba in aceasta postare.

Rew.
Spro Hypalite :D

Avatar utilizator
tdum
veteran
veteran
Mesaje: 1288
Membru din: 30 Ian 2016, 22:34
Localitate: Reşiţa

Re: Rubrica reparatii echipamente pescuit

Mesaj de tdum » 14 Noi 2017, 10:17

@ ssfisher

Raspuns corect! Asa este, e vorba de Spro Hypalite (carbon-titanium 1120). O mulineta la care producatorul a copiat masiv de la Daiwa modelele 2009 generatia Morethan Branzino, Certate, InfinityQ etc. Sistemul de asezare al tamburului (gata echipat cu 2 rulmenti inca, intrecand Daiwele care au o bucsa acolo) si knobul de strangere, silent oscilating sistem, (stiftul pinionului excentric are simering) sistemul de antitorsiune sprijinit pe rulment si rola presoare, manivela infiletata, sistemul floating shaft (piulita cu rulment si bucsa). Asta e mulineta in cauza, reasamblata.
Imagine

Iar acesta este tipul de rotor drag de la care s-au inspirat, (o mulineta Daiwa din zaion in poza) dar din pacate nu l-au finalizat la Hypalite, insa cu un mic efort, am reusit sa-l finalizez eu, asa cum am aratat si daca aveti aceasta mulineta puteti usor sa activati optiunea ,,rotor drag" procedand la fel.
Imagine

Are rulmenti si in knobul manivelei si in galet, are discuri de franare din carbontex in tambur si fata de Daivele pe care le-a copiat, nu ramane fara antiretur la rece, fiindca au echipat cu arc colivia rulmentului cu role. Totusi, are o masa cam mare tinand cont ca nu are corp metalic. Incarcata cu fir, are aproape 300 de grame. Una peste alta, e o mulineta bine echipata, care isi merita banii (parerea mea).

Rew.

Scrie răspuns