Rubrica reparatii echipamente pescuit

discutii despre lansete, mulinete, fire, naluci, etc. destinate pescuitului rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Sorin, Moderatori

Scrie răspuns
Lyrical
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 236
Membru din: 20 Sep 2014, 13:42
Localitate: Sannicolau Mare

Re: Rubrica reparatii echipamente pescuit

Mesaj de Lyrical » 21 Aug 2019, 14:18

La mulinetele Shimano cumparate acum trei ani ( Catana , Biomaster , Stradic ) nu era asa multa vaselina , nici pe angrenaje , nici acolo la capatul axului vierme . E posibil sa fie o linie noua de productie sau un flux tehnologic regandit . Cea mai frecventa plangere a utilizatorilor era lipsa gresarii . Au rezolvat " elegant " aceasta problema .

Avatar utilizator
semlecangheorghe
veteran
veteran
Mesaje: 9544
Membru din: 04 Mai 2009, 07:05
Localitate: Arad

Re: Rubrica reparatii echipamente pescuit

Mesaj de semlecangheorghe » 22 Aug 2019, 06:41

Eu tocmai am facut o revizie la Biomaster 4000 model 2011. Ultima a fost ....cred ca de vreun an si jumatate in urma. Se simtea ca nu mai are vaselina pe pinioane..spalat,curatat, uns nici o probemla..Am desfacut si galetul, totul in regula inafara de putina mizerie, nu foarte multa. Acum merge ca nou, desi nu mai este la fel de silentios ca si in tineretea lui. In rest merge perfect.
Am remarcat in treacat cat de diferita e geometria rotorului fata de modelele noi, la care, au dat jos tot ce era inutil si aducea greutate suplimentara..Asta pentru ca recent am curatat si uns un Stradic FB 4000. Oricum mulinete de incredere care, intretinute corespunzator te tin ani de zile..
Si-Gi Lures wobblers&more..

.

Avatar utilizator
tdum
veteran
veteran
Mesaje: 1288
Membru din: 30 Ian 2016, 22:34
Localitate: Reşiţa

Re: Rubrica reparatii echipamente pescuit

Mesaj de tdum » 23 Aug 2019, 09:57

semlecangheorghe scrie:
22 Aug 2019, 06:41
Oricum mulinete de incredere care, intretinute corespunzator te tin ani de zile..
Subscriu! Întreţinerea corespunzătoare, (cumpătată nu excesivă) are are un rol important.
La modul general:

Alături de întreţinere, o mare importanţă are şi exploatarea. Cunoaşterea minimală a alcătuirii, înţelegerea dimensiunilor/gabaritelor optime ale mulinetelor necesare pentru fiecare aplicaţie, a datelor tehnice, (ex. raport. de rec.), abordarea judicioasă a situaţiilor care impun utilizarea incidentală/temporară în suprasarcini (un peşte foarte mare, o creangă ridicată de pe fundul apei, etc) toate acestea şi multe altele (transport, depozitare, etc.) influenţează durata de viaţă a unei mulinete.

În ceea ce mă priveşte, am grijă la toate aceste aspecte. Poate s-ar crede că mulinetele mele au parte de întreţinere frecventă, dar nu e aşa. Acord mai multă importanţă exploatării, adică destinării şi utilizării corecte a fiecărei mulinete. Desigur, nu le pun niciodată pe jos, nu le lovesc şi nu le fac baie, nu le tin sub luneta maşinii şi nici nu le depozitez ude sau la frig excesiv prin vreun şopron.

Mulineta pe care o folosesc cel mai des, a fost construita prin 2008 şi grosul partidelor le-a făcut toamna, iarna şi primăvara. Nu am schimbat încă nici o componentă de pe ea şi nici reparaţii nu a necesitat. Galetul, după miliarde de rotaţii, are încă rulmentul silenţios şi nu are tăieturi. Pickupul pe care îl închid cu mâna, stă încă corect, angrenajele nu ronţăie, nu fâşâie, manivela nu are joc, vopseaua carcasei e la locul ei. Folosită numai pe lac cu fire împletite subţiri (0.08-0,10mm) şi frâna reglată pe măsura firelor, mi-a fost partener plăcut şi de nădejde în sute de driluri frumoase (şalau şi ocazional somn) cu peşti până în 8,5 Kg, nu mai mari. Astfel, la numai 230g, full metal, am considerat-o o alegere constructivă reuşită şi am decis să cumpăr şi pentru pescuitul pe Dunăre două mulinete ceva mai mari, construite tot pe aceeaşi platformă (full metal). Mai greu, căci nu se mai construiesc, dar am reuşit, ba chiar am mai găsit şi una soră cu cea mică tot pt. lac, aşa că acum am două de lac şi două de Dunăre, dovedit bune şi mi-aş dori să am viaţă să le pescuiesc până se strică. Desigur, asta nu se poate...

Aşa că... Pentru mine, cu puţină inspiraţie în faza de achiziţie dublată ulterior de întreţinere şi exploatare corespunzătoare, subiectul mulinetelor s-a încheiat. Rămân cu acestea, mă bucur de frumuseţea pescuitului şi nu mai am deloc grija înlocuirii lor şi nici tentaţii când văd cum se construieşte în prezent.

T.D. Rew.

razvan cristescu
veteran
veteran
Mesaje: 773
Membru din: 15 Feb 2006, 22:28
Localitate: Timisoara

Re: Rubrica reparatii echipamente pescuit

Mesaj de razvan cristescu » 23 Aug 2019, 20:08

Cred ca va referiti la prima generatie de certate

Avatar utilizator
tdum
veteran
veteran
Mesaje: 1288
Membru din: 30 Ian 2016, 22:34
Localitate: Reşiţa

Re: Rubrica reparatii echipamente pescuit

Mesaj de tdum » 24 Aug 2019, 07:31

razvan cristescu scrie:
23 Aug 2019, 20:08
Cred ca va referiti la prima generatie de certate
Da, Infinity Q, Certate, (sunt foarte asemanatoare) produse pana in 2009. Corect. Cred ca si dv. sunteti printre cei care le-au apreciat.

T.D. Rew.

Avatar utilizator
semlecangheorghe
veteran
veteran
Mesaje: 9544
Membru din: 04 Mai 2009, 07:05
Localitate: Arad

Re: Rubrica reparatii echipamente pescuit

Mesaj de semlecangheorghe » 24 Aug 2019, 13:26

Eu sunt curios daca a-ti servisat din seria LT, gama de varf de la Certate in sus..
Si-Gi Lures wobblers&more..

.

Avatar utilizator
tdum
veteran
veteran
Mesaje: 1288
Membru din: 30 Ian 2016, 22:34
Localitate: Reşiţa

Re: Rubrica reparatii echipamente pescuit

Mesaj de tdum » 24 Aug 2019, 19:07

semlecangheorghe scrie:
24 Aug 2019, 13:26
Eu sunt curios daca a-ti servisat din seria LT, gama de varf de la Certate in sus..
De la Certate in sus nu, n-a fost cazul pana acum, (in Resita inca nu e nici una), dar vine momentul si asa cum am promis voi prezenta si modalitatile de a confectiona sculele specializate (customizate) necesare pt. operatiuni de mentenanta la aceste mulinete. Stiu insa de pe acum ce voi gasi in ele, adica ceea ce am mai discutat pe celalalt topic dedicat Daiwa pe baza filmelor de pe youtube... Sunt relativ de curand aparute si am recomandat cu cateva ocazii sa nu se umble prematur in ele fara motiv. Daca apare vreun motiv si am ocazia sa ma implic in rezolvare, vom vedea impreuna ca de obicei despre ce a fost vorba. Pana atunci, numai de bine!

T.D. Rew.

Avatar utilizator
tdum
veteran
veteran
Mesaje: 1288
Membru din: 30 Ian 2016, 22:34
Localitate: Reşiţa

Re: Rubrica reparatii echipamente pescuit

Mesaj de tdum » 27 Aug 2019, 12:47

Aşa cum am spus aseară în topicul despre Daiwa, am acum pe masă o mulinetă Prorex XR 3029 PEA.
Problema e că pagubele sunt mult mai mari decât credeam în urma informaţiilor iniţiale. Când am deschis-o am dat de asta:
Imagine

Şi butucul pinionului de oscilaţie rupt de pe carcasă, cu tot cu şurub şi cu rulment. Asta a rezultat după ce a fost scăăpată din mână şi a căzut direct în knobul tamburului. Iniţial a fost doar blocată, apoi, după acţionarea manivelei s-au produs şi restul pagubelor. Inclusiv ruperea simeringului de pe ştiftul pinionului şi ceva dinţi de pe pinioanele implicate în mişcarea de oscilaţie cu geometria afectată:
Imagine

Deci, sunt două probleme majore:
Imagine

Îmi plac temele de genul acesta. Cu cât mai greu, cu atât mai interesant pentru mine. Nu am piese de schimb! Obiectiv: Vreau ca această mulinetă considerată ca pierdută să redevină funcţională şi să reziste solicitărilor. Dacă ştie cineva vreo metodă de a repara cele două piese ( butucul profilat din carcasă şi racordul de oscilaţie/antitorsiune spart) aş fi interesat de orice sugestie.

Până atunci, gândesc soluţiile şi la final, după teste, postez rezultatele aici dacă sunt mulţumitoare, în ideea că pot fi utile şi altora dacă dau de astfel de probleme.

Ne vedem mai târziu cu informaţii şi poze.

T.D. Rew.

davidg
junior
junior
Mesaje: 33
Membru din: 31 Oct 2018, 15:34

Re: Rubrica reparatii echipamente pescuit

Mesaj de davidg » 27 Aug 2019, 14:30

Va salut domnule tdum, si va multumesc inca o data pentru efortul - deloc neglijabil - pe care il faceti, documentand atat de in detaliu tainele servisarii mulinetelor.
Am reparat la un moment dat o Daiwa Freams 2500A, cu un defect similar. La fel, partea aceea de corp este metalica, similar Prorex. Scapata direct in tambur, i se rupsese profilul din carcasa pe care sta pinionul de oscilatie, cel cu excentric. Din fericire, piesa cu canalul S din capatul axului scapase doar cu o mica indoitura care s a putut indrepta.
Cum am reparat eu suportul pinionului de oscilatie: se poate observa ca gaura filetata pt surubul care tine rulmentul si pinionul se continua cateva spire dincolo de nivelul unde s a produs ruptura. Am folosit un distantier m2.5 sau m3, nu mai stiu, de genul asta http://www.niden.ro/asamblare/4099-dist ... ub-m3.html . Nu avea insa forma hexagonala, ci rotunda. Se gasesc astfel de distantiere in PC uri. Am scurtat distantierul, din partea filetata am lasat doar cateva spire, iar din partea mai groasa am lasat fix cat grosimea pinionulu de oscilatie. Piesa astfel obtinuta am infiletat-o pe locul fostului suport al pinionului, bine unsa cu Poxipol gri. Evident ambele suprafete pregatite in prealabil astfel incat noul suport sa faca o priza cat mai buna pe corpoul mulinetei, si degresate. Diametrul exterior al distantierului era exact cat diametrul interior al rulmentului. A rezultat un nou suport pt pinionul de oscilatie, prins atat mecanic prin cele cateva spire(care au asigurat si o centrare perfecta) cat si chimic, prin adeziv. A rezistat cu brio, si din cate stiu merge si acum. A trebuit sa scurtez un pic din surubul care tine pinionul prins pe acest nou ax, gaura din distantier nefiind asa adanca. De asemenea, si axul tamburului a avut de suferit. S a indoit in capat, unde este prinsa piesa cu canal S. Am scos aceasta piesa si am indreptat capatul (urechea) axului, cu grija sa nu se rupa.
Pentru piesa cu canal S, as incerca o reparatie cu fludor si o tablita de cupru. E mai dificila aceasta reparatie, pentru ca trebuie sa iasa suficient de subtire cat sa nu atinga axul pinionului principal, suficient de rezistenta, si perfect lina in interiorul canalului pt a nu se simti in functionare.
Spor la treaba!

Avatar utilizator
tdum
veteran
veteran
Mesaje: 1288
Membru din: 30 Ian 2016, 22:34
Localitate: Reşiţa

Re: Rubrica reparatii echipamente pescuit

Mesaj de tdum » 27 Aug 2019, 15:37

Domnule ,,Davidg" vă mulţumesc mult pentru sugestie. E de luat în calcul. Aţi păstrat rulmentul acolo după reparaţie sau a trebuit înlăturat? Nu am ajuns încă la reconstrucţia butucului dar voi încerca să conserv proprietăţile mulinetei pe cât posibil, adică să păstez rulmentul pe butuc.

Deocamdată am reparat canalul ,,S" din racordul de oscilaţie/antitorsiune şi acum reconfigurez puţin pinionul cu ştift. Mă ocup apoi de butuc...

Mulţumesc încă odată pt. bunăvoinţă. E minunat să ne ajutăm!

Cu mult respect. T.D. Rew.

Scrie răspuns