Rubrica reparatii echipamente pescuit

discutii despre lansete, mulinete, fire, naluci, etc. destinate pescuitului rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Sorin, Moderatori

Scrie răspuns
Avatar utilizator
tdum
veteran
veteran
Mesaje: 1288
Membru din: 30 Ian 2016, 22:34
Localitate: Reşiţa

Re: Rubrica reparatii echipamente pescuit

Mesaj de tdum » 13 Iun 2019, 21:00

P.S.

In postarea de mai sus am omis sa precizez faptul ca in situatia in care o mulineta ,,ia apa", trebuie acordata atentie si rulmentilor, chiar daca acestia sunt capsulati. Apa se strecoara in ei si ramane acolo. Fie se decapsuleaza, se spala, se ung si se recapsuleaza, fie se fierb in ulei, iar apa, care are un punct de fierbere mai mic decat uleiul, se transforma in vapori si este eliminata, locul ei fiind luat de ulei. Astazi, la aceasta mulineta, am optat pentru varianta a doua, iar aceasta s-a soldat cu un rezultat pozitiv. Este de preferat un ulei vascos pentru aceasta operatiune, iar recipientul de fierbere trebuie acoperit caci apa in contact cu uleiul incins, stropeste. Metoda e rapida si eficienta.

TDum. Rew.

Avatar utilizator
tdum
veteran
veteran
Mesaje: 1288
Membru din: 30 Ian 2016, 22:34
Localitate: Reşiţa

Re: Rubrica reparatii echipamente pescuit

Mesaj de tdum » 14 Iun 2019, 23:34

Tot la o mulineta Shimano Ultegra xsc, o interventie neinspirata a produs efecte nedorite.

La inspectia vizuala, rulmentul de antiretur, trebuie sa aibe toate rolele pozitionate pe aceeasi parte. In poza de mai jos, se vede ca una din role sta aiurea:
Imagine

Cauza, e arcul care fusese montat gresit, pe cealalta parte a rolei. Se deschide si se poazitioneaza corect.
Imagine

---------------------------------------------------------------

Ceva mult, mult mai grav: Am depistat un spatiu nefiresc, (0,4mm) sub capacul care inchide cursorul wormshaftului in locas. Intra usor lera in acest spatiu, desi surubul este strans ferm. Iata:
Imagine

Folosind doi clesti, se poate reda usor forma capacului necesara inchiderii corecte a cursorului:
Imagine

Am gasit deteriorat si un varf de ,,macaz".
Imagine

Putem repara acest defect, respectiv varful stramb, folosind o surubelnita cu muchia de latimea potrivita cu cea a canalului, pentru a readuce ,,macazul" pe directia corecta, apoi ulterior o pila ac, cu care finisam suprafetele afectate:
Imagine

Acest defect, este de fapt un efect. Cauza care l-a produs, poate fi metodologia de lucru a celui care a facut servisarea anterioara. Si anume, a deschis capacul carterului si a scos doar cursorul din locas, dupa care l-a introdus inapoi fara sa il introduca corect in canalul axului vierme si a inchis locasul cursoruluii cu capacelul pe care l-a strans cu surubul si a produs deformarea respectivului capacel. A actionat apoi wormshaftul, iar cursorul a produs deteriorari pana ce a nimerit cumva in canal. Asa a aparut spatiul acela nefiresc intre capacel si cursor.

Eu recomand metoda de lucru pe care o practic si pe care ati vazut-o de atatea ori in poze, ca fiind sigura caci nu permite erori si anume, montarea cursorului in locasul din racordul de oscilatie antitorsiune, respectiv a axului tamburului in acelasi racord, sa se execute pe masa, nu in corpul mulinetei. Cand sunt gata montate si stranse si asigurate suruburile cu vopsea, atunci se introduce ansamblul respectiv in mulineta, in angrenaj (ca la Daiwe). Nu se pot produce erori astfel. Pur si simplu, daca cursorul nu este aliniat corect in canalul axului vierme, atunci nu se pot introduce axele antitorsiune.

Mulineta de mai sus, a fost la un pas de a se defecta grav, dar s-a rezolvat foarte bine si acum nu se simte nimic neconform in manevrare. Bineanteles ca nu m-am multumit sa restaurez piesele deformate, ci am introdus si saibele distantiere aditionale cum am obicei, pentru a reduce la minim jocurile wormshaftului si mecanismul e unul precis in acest moment. Nu am nici un dubiu asupra trainiciei sale.

Deci, deprinderile corecte, ne pot ajuta sa nu gresim in timpul operatiunilor de servisare. De aceea, tin sa fiti informati, ca sa va descurcati cat mai usor cand vine momentul.

Si mai spunea cineva ca: ,,surubaritul nu-i funy" excact asa, cu un singur N. Eu zic ca e funny, nu???

TDum. Rew.

Avatar utilizator
tdum
veteran
veteran
Mesaje: 1288
Membru din: 30 Ian 2016, 22:34
Localitate: Reşiţa

Re: Rubrica reparatii echipamente pescuit

Mesaj de tdum » 15 Iun 2019, 19:24

Din ciclul ,,asa nu", un Certate Hipercustom uns abundent. Chiar si rulmentul de antiretur are vaselina in el. Nu e bine, nu ajuta, ba chiar dauneaza:
Imagine

E ciudata culoarea pinionului din bronz. Cred ca aceasta mulineta a fost pescuita in mediu salin (marin). Pinioanele sunt in stare buna, poarta doar urmele unui rodaj minimal si nu au geometria afectata.
Imagine

Dupa spalare si o ungere cumpatata, se misca mai bine si e apta de a face fata unor driluri importante. Cat mai dese, cat mai multe!

TDum. Rew.

Avatar utilizator
dori
senior
senior
Mesaje: 333
Membru din: 18 Dec 2009, 00:00
Localitate: Tg-Jiu
Contact:

Re: Rubrica reparatii echipamente pescuit

Mesaj de dori » 17 Iun 2019, 19:12

Salut!

Ieri am reusit sa rup varful la o lanseta de match, telescopica. Nu este asta o problema, insa as avea nevoie de ajutor in ceea ce priveste diferentierea intre zgaraieturile superficiale la o lanseta de spinning si fisurile pe blank, pur si simplu nu reusesc sa imi dau seama cu privire la natura lor. La ce ar trebui sa fiu atent?

Multumesc!
Prin natura omul este posesiv, dar prin incultura ce devine, egoist ?

Avatar utilizator
semlecangheorghe
veteran
veteran
Mesaje: 9544
Membru din: 04 Mai 2009, 07:05
Localitate: Arad

Re: Rubrica reparatii echipamente pescuit

Mesaj de semlecangheorghe » 18 Iun 2019, 06:27

Piesa aceea de Ultegra e rebut grosolan. Daca toate sunt la fel atunci este eroare de conceptie..nu e normal sa aiba asemenea diferente de diametre
Si-Gi Lures wobblers&more..

.

Avatar utilizator
tdum
veteran
veteran
Mesaje: 1288
Membru din: 30 Ian 2016, 22:34
Localitate: Reşiţa

Re: Rubrica reparatii echipamente pescuit

Mesaj de tdum » 18 Iun 2019, 09:21

dori scrie:
17 Iun 2019, 19:12
as avea nevoie de ajutor in ceea ce priveste diferentierea intre zgaraieturile superficiale la o lanseta de spinning si fisurile pe blank, pur si simplu nu reusesc sa imi dau seama cu privire la natura lor. La ce ar trebui sa fiu atent?
Vă salut. Nu ştiu dacă mie mi-aţi adresat întrebarea, dar vă spun cu plăcere cum procedez eu în astfel de situaţii. Folosesc întotdeauna o lupă. Dacă sunt fisuri longitudinale, ele vor fi aliniate cu fibra de grafit. Aceste fisuri presupun separarea fibrelor, fără întreruperea acestora, semn că răşina care le uneşte a cedat. Dacă sunt transversale, atunci sunt mai vizbile şi au un aspect franjurat, situaţie în care fibrele din grafit sunt întrerupte. Apăsând uşor cu unghia pe zona suspectă s-ar putea determina situaţia cu care avem de-a face.

Dacă blancul este vopsit, o zgârietură poate afecta doar vopseaua iar fibra să rămână intactă. Se vede sub lupă dacă este vorba despre o zgârietură profundă sau superficială. De regulă zgârieturile au o dispunere oblică spre deosebire de fisuri, care sunt cel mai des longitudinale, mai rar transversale şi foarte rar, oblice.

------------------------------------------------------------------
semlecangheorghe scrie:
18 Iun 2019, 06:27
Piesa aceea de Ultegra e rebut grosolan. Daca toate sunt la fel atunci este eroare de conceptie..nu e normal sa aiba asemenea diferente de diametre
Şi eu cred la fel. Ce pot să spun, decât să repet: C.T.C-ul e inexistent în ziua de azi. Discutând însă aici, putem avea informaţiile necesare care să ne ajute să alegem produsele cele mai bune, să cunoaştem problemele şi să ştim ce jocuri să verificăm înainte de a da banii din mână. Cei care citesc sunt informaţi şi au de câştigat. Cei care urmaresc doar rubricile de vânzări-cumpărări, o muşcă adesea.

Am un amic reşiţean care ,,o muşcă" frecvent şi tot nu se învaţă minte. Ultima lui achiziţie este o Daiwa Caldia X 2000 (second hand). Putea vedea uşor din poze că e un produs care trebuie ocolit, dacă cunoştea reperele trădătoare. Dar el nu citeşte altceva pe forum în afară de rubrica vânzări-cumpărări. Dacă îmi amintesc bine, am avut şi un topic ,,Pont! identificare vizuală uzuri" în care dădeam ca exemplu exact Caldia X - mură-n gură. Degeaba... Acuma sta cu ea pe tuşă, până când voi avea timp din belşug ca să i-o repar, fiindcă rar am văzut o mulinetă aşa paradită. De data asta însă nu mă mai grăbesc să-l ajut. Am făcut-o de zeci de ori, fiindcă omul suferă de mania cumpărării şi revânzării. Între aceste două etape trebuia să intervin eu prieteneşte şi m-am cam săturat...

TDum. Rew,

Avatar utilizator
dori
senior
senior
Mesaje: 333
Membru din: 18 Dec 2009, 00:00
Localitate: Tg-Jiu
Contact:

Re: Rubrica reparatii echipamente pescuit

Mesaj de dori » 18 Iun 2019, 15:13

@tdum - intrebarea era generala, am incercat sa 'simt' zgaraieturile atat cu unghia, cat si cu degetul. Nu am avut prea mare succes; pare a fi mai degraba o zgaraietura de zuprafata, dar ramane sa cumpar si sa incerc sa vad cu o lupa ce si cum.

Greseala imi apartine, neverificand din timp lanseta si deoarece am sprijinit-o, in timp ce se afla in husa, de o obiect pe timp de vant.. si a cazut.

O voi testa, special pt. A vedea ce tip de fisura/zgaraietura este, cand se mai limpezesc apele, la marlite/clean- doar asa cred ca pot fi sigur de una sau de alta.

Multumesc pentru raspuns!
Fur intins!
Prin natura omul este posesiv, dar prin incultura ce devine, egoist ?

Avatar utilizator
tdum
veteran
veteran
Mesaje: 1288
Membru din: 30 Ian 2016, 22:34
Localitate: Reşiţa

Re: Rubrica reparatii echipamente pescuit

Mesaj de tdum » 19 Iun 2019, 14:04

dori scrie:
18 Iun 2019, 15:13
Greseala imi apartine, neverificand din timp lanseta si deoarece am sprijinit-o, in timp ce se afla in husa, de o obiect pe timp de vant.. si a cazut.
Şi eu am păţit ceva asemănător la Dunăre. Am făcut o pauză pentru o poză cu un peşte şi nu am avut de ce să reazem lanseta, aşa că am sprijinit-o de parapetul metalic de pe marginea şoselei. Pe neaşteptate, o pală de vânt a trântit lanseta de pămant. Aparent, nici o pagubă. Acasă însă la verificarea cu lupa, am depistat trei din inele cu pastila deteriorată de izbitură. Am schimbat ca atare tot setul de inele, fără nici un regret, fiindcă oricum nu-mi plăceau inelele vechi. M-am bucurat că nu s-a deteriorat deloc ,,carbonul" băţului.

Sunt sigur că au păţit-o mulţi. Nu putem fi întotdeauna suficient de grijulii ca să anticipăm toate scenariile cu potenţial riscant. Oameni suntem...
dori scrie:
18 Iun 2019, 15:13
Multumesc pentru raspuns!
Cu multă plăcere. Eu v-am spus ceea ce ştiu. Poate mai primiţi şi alte răspunsuri.

TDum. Rew.

SF
veteran
veteran
Mesaje: 3581
Membru din: 31 Mar 2005, 22:54

Re: Rubrica reparatii echipamente pescuit

Mesaj de SF » 23 Iun 2019, 17:20

tdum scrie:
19 Iun 2019, 14:04
Şi eu am păţit ceva asemănător la Dunăre. Am făcut o pauză pentru o poză cu un peşte şi nu am avut de ce să reazem lanseta, aşa că am sprijinit-o de parapetul metalic de pe marginea şoselei. Pe neaşteptate, o pală de vânt a trântit lanseta de pămant. Aparent, nici o pagubă. Acasă însă la verificarea cu lupa, am depistat trei din inele cu pastila deteriorată de izbitură.
[/quote]

Nu-i nici o problema , se mai intampla :D

Primu lucru la care ma uit cand ma intalnesc cu cineva pe mal , ii cum manevreaza echipamentu :wink: , firul , leaderul , inelele niciodata nu trebuie sa atinga nimic :wink: , simplu :D

Acum doi ani am pescuit pe o insula unde , in unele momente . nu ne puteam tine in picioare , si nu pentru ca eram beti :lol: o trebuit sa bag rucsacu intre pietre ca sa nu faca o plimbare , aia nu era o pala de vant , insa am ramas cu betele intacte , experienta :wink:

Avatar utilizator
semlecangheorghe
veteran
veteran
Mesaje: 9544
Membru din: 04 Mai 2009, 07:05
Localitate: Arad

Re: Rubrica reparatii echipamente pescuit

Mesaj de semlecangheorghe » 23 Iun 2019, 19:28

Pfiua...cata iexperienta dom'le..Ditai uraganu' si ai reusit sa nu spargi borcanu"...))
Si-Gi Lures wobblers&more..

.

Scrie răspuns