Rubrica reparatii echipamente pescuit

discutii despre lansete, mulinete, fire, naluci, etc. destinate pescuitului rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Sorin, Moderatori

Scrie răspuns
Avatar utilizator
tdum
veteran
veteran
Mesaje: 1288
Membru din: 30 Ian 2016, 22:34
Localitate: Reşiţa

Re: Rubrica reparatii echipamente pescuit

Mesaj de tdum » 15 Mai 2019, 09:09

Un băţ finuţ de spinning are probleme la vârful blectorat:

Câteva fibre întrerupte:
Imagine

Câteva fibre separate de restul:
Imagine

Diametrul sub 1mm:
Imagine

Condiţii de reparare:
1)Păstrarea materialelor originale (fără înlocuirea de componente)
2)Conservarea acţiunii băţului.
3)Prevenirea reapariţiei de alte despicături.
4)Buget 0 sau aproape 0.
5)Aspect final cât se poate de ,,comercial"

Cu datele astea mă confrunt în acest moment.

Dacă aveţi vreo idee... Nu strică să comunicăm. Sunt receptiv. Mulţumesc.
Mă duc acum să gândesc soluţia şi revin...

TDum. Rew.

Avatar utilizator
tdum
veteran
veteran
Mesaje: 1288
Membru din: 30 Ian 2016, 22:34
Localitate: Reşiţa

Re: Rubrica reparatii echipamente pescuit

Mesaj de tdum » 15 Mai 2019, 13:51

În lipsă de sugestii, am procedat aşa:

Problemele sesizate fiind două, am început prin lipirea fibrelor spintecate şi rupte.
Imagine

Am lipit apoi o fibră de carbon peste zona cu fibre întrerupte Am încercat o poza prin lupă:
Imagine

A urmat finisarea suprafeţei în zona completata.
Imagine

Am fost în situaţia să lucrez sub lupă la acest vârf sensibil, ocazie cu care am observat un detaliu ce nu l-am sesizat cu ochiul liber. Un viciu de fabricaţie ascuns discret de constructor, care de fapt a şi dus la apariţia problemelor. Am observat ca de sub matisajul inelului de vârf şi până la 1,5cm de inelul următor, blancul fusese despicat şi lipit foarte subtil. Acest lucru m-a determinat să abordez mai amplu reparaţia şi să vizez toată lungimea cu probleme. Aşa că, am optat pentru metodologia după care au fost construite bătrânele beţe de bambus ,,Refandue" , adică matisaje multiple, care să cuprindă atât zonele deja afectate cât şi cele ce ar fi putut fi afectate în viitor şi a rezultat asta:
Imagine

Băţul a devenit funcţional, protejat din aproape în aproape pe toata lungimea afectată:
Imagine

M-am încadrat în obiectivele propuse la început, (cu o relativă rezervă la punctul 5, care viza aspectul), materialele folosite au fost neglijabile, dar lucrarea asta a fost cronofagă. Nu m-aş fi aşteptat la debutul ei, să se întindă pe durata a 4 ore...

Câteodată, vechile metode sunt utile şi în prezent.

TDum. Rew.

Gabriel68
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 139
Membru din: 14 Apr 2014, 12:49

Re: Rubrica reparatii echipamente pescuit

Mesaj de Gabriel68 » 19 Mai 2019, 16:51

Bravo. Felicitari pentru rezultat.

Avatar utilizator
tdum
veteran
veteran
Mesaje: 1288
Membru din: 30 Ian 2016, 22:34
Localitate: Reşiţa

Re: Rubrica reparatii echipamente pescuit

Mesaj de tdum » 20 Mai 2019, 11:48

Gabriel68 scrie:
19 Mai 2019, 16:51
Bravo. Felicitari pentru rezultat.
Mulţumesc! Fac şi eu ce pot...

TDum. Rew.

Avatar utilizator
tdum
veteran
veteran
Mesaje: 1288
Membru din: 30 Ian 2016, 22:34
Localitate: Reşiţa

Re: Rubrica reparatii echipamente pescuit

Mesaj de tdum » 20 Mai 2019, 12:54

Urmează o reparaţie care poate fi utilă la un momentdat acelora dintre dv. care utilizează mulinete cu carcase din materiale ultrauşoare (compozite...)

Problema:
Imagine

Va urma o reparaţie care este la îndemâna oricui, fiindcă presupune materiale banale, iar scopul, este obţinerea unui rezultat mai rezistent decât varianta de fabrică. Acele reparaţii care presupun piese de schimb, nu le prezint, fiindcă nu e la îndemâna oricui să comande piese.

Vedem...

TDum. Rew.

Avatar utilizator
tdum
veteran
veteran
Mesaje: 1288
Membru din: 30 Ian 2016, 22:34
Localitate: Reşiţa

Re: Rubrica reparatii echipamente pescuit

Mesaj de tdum » 20 Mai 2019, 16:53

Iată ce putem face:

Demontăm componentele care ne-ar putea incomoda:
Imagine

Se lipesc părţile cu adeziv cianoacrilic şi se strâng ferm cu elastic până la uscare:
Imagine

Utilizând maşina de găurit, se introduc tije metalice:
Imagine

Se pilesc capetele tijelor şi se montează un varniş cu scop de limitare pt. umplere a fantei:
Imagine

Se umple fanta cu straturi succesive de pulbere şi adeziv:
Imagine

Se finisează cu şmirghel toată zona:
Imagine

Se execută un matisaj foarte strâns:
Imagine

Se impregnează cu adeziv cianoacrilic matisajul şi se lasa la uscat:
Imagine

După finisarea cu şmirghel a adezivului, se acoperă matisajul cu lac incolor:
Imagine

Se montează la loc componentele:
Imagine

Final. Gata de pescuit:
Imagine

Am avut o singură problemă, pe care nu am putut s-o evit la această mulinetă. Acea vopsea argintie se desprinde foarte uşor. Permanent am avut-o pe mâini. A trebuit să mă spăl de 4 ori ca să nu o transfer în zonele negre...

Sper să nu ajungeţi în asemenea situaţie, dar dacă se întâmplă, puteţi aplica cu încredere soluţia pe care v-am oferit-o. Eu am folosit-o de vreo 80 de ori şi nu m-a dezamăgit niciodată.

TDum. Rew.

schumi
veteran
veteran
Mesaje: 1151
Membru din: 20 Iul 2009, 12:07
Localitate: Brasov

Re: Rubrica reparatii echipamente pescuit

Mesaj de schumi » 20 Mai 2019, 18:10

Frumos. Eu aruncam mulineta, nu as fi crezut ca mai poate fi salvata.
Felicitari!

Avatar utilizator
tdum
veteran
veteran
Mesaje: 1288
Membru din: 30 Ian 2016, 22:34
Localitate: Reşiţa

Re: Rubrica reparatii echipamente pescuit

Mesaj de tdum » 20 Mai 2019, 19:57

schumi scrie:
20 Mai 2019, 18:10
Frumos. Eu aruncam mulineta, nu as fi crezut ca mai poate fi salvata.
Felicitari!
Multumesc. Cred insa, ca nu trebuie niciodata aruncata mulineta. Cel putin, nu cu totul. E pacat de piesele care se pot refolosi.

De exemplu:
Vin unii baieti la mine sa-i ajut... Rup varful la betele din doua elemente, il arunca si vin cu cotorul. Cand le explic ca nu mai e vorba de reparatie ci de constructie si ii trimit la rodbuilderi, se iau cu mainile de cap.

Lucrarea prezentata mai sus a avut timp de executie de aproape 4 ore. In pofida aspectului, mulineta e mult mai rezistenta de acum incolo. Aceasta Daiwa Luvias s-a rupt in timpul pescuitului. S-a rupt la intepare. Nu cred ca va mai fi posibil asa ceva de acum incolo. Pe undeva e si vina constructorului. Nu aveau motiv sa gauresca piciorul mulinetei, ca sa creeze punct de rupere. Poate doar ca sa fie mai usoara mulineta... Merita???

TDum. Rew.

Avatar utilizator
semlecangheorghe
veteran
veteran
Mesaje: 9544
Membru din: 04 Mai 2009, 07:05
Localitate: Arad

Re: Rubrica reparatii echipamente pescuit

Mesaj de semlecangheorghe » 20 Mai 2019, 21:43

Grafitul nu este de calitate. Daca era de calitate nu se rupea. Este exact ca si la lansete. Sunt masini de curse care au carcasa din fibra de carbon .
Si-Gi Lures wobblers&more..

.

sosoktm
veteran
veteran
Mesaje: 955
Membru din: 13 Aug 2010, 14:39

Re: Rubrica reparatii echipamente pescuit

Mesaj de sosoktm » 21 Mai 2019, 10:08

Nu cred ca exista asemanari intre "carcasele" masinilor de curse si corpurile mulinetelor. La auto se foloseste tesatura de carbon impletita si fibre directionale, ce asigura masa minimala, cu respectarea cerintelor minime privind rigiditatea. Nu se pune insa problema sa se poata aplica aceasta tehnologie la piese de marimea corpurilor mulinetelor (datorita dimensiunii reduse, unghiurilor f mici dar mai ales, a costului pe care l-ar genera o asa tehnologie) , astfel incat ne raportam pt moristi cel mult la un CFRP (carbon fiber reinforced polymer - adica un plastic "armat" suplimentar cu fibre de carbon).
La luviasul de mai sus, cumva tot raul spre bine, planul de fractura e intr-o zona ce a permis o reparatie solida si functionala.
Este singura mulineta din plastic pe care o am si pe care o folosesc la bologneza. Printr-un cumul de factori, am folosit-o la salau, la o teapa am ramas in mana cu "problema" :). Mi-am invatat insa lectia si raman exclusiv pe modele integral de metal.

Scrie răspuns