Rubrica reparatii echipamente pescuit

discutii despre lansete, mulinete, fire, naluci, etc. destinate pescuitului rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Sorin, Moderatori

Scrie răspuns
Avatar utilizator
DEM
veteran
veteran
Mesaje: 604
Membru din: 27 Iun 2012, 15:57
Localitate: bucuresti

Re: Rubrica reparatii echipamente pescuit

Mesaj de DEM » 26 Oct 2017, 11:30

Ce noroc au baietii din zona,de un mester bun si ieftin. :respekt:
Dumnezeu a creat cerul si pamantul,restul e facut in China.

Avatar utilizator
tdum
veteran
veteran
Mesaje: 1288
Membru din: 30 Ian 2016, 22:34
Localitate: Reşiţa

Re: Rubrica reparatii echipamente pescuit

Mesaj de tdum » 26 Oct 2017, 12:20

Va multumesc pentru apreciere domnul Dem, insa ultima parte a mesajului dv. suna a reclama si nu as vrea sa se creada aici ca doresc sa dezvolt o afacere. Drept dovada sta si refuzul meu la mesajele private care m-au abordat in scop de colaborare/service. Facem doar schimb de informatii si socializam. Atat.

Multumesc inca o data. Rew.

C&R
junior
junior
Mesaje: 46
Membru din: 29 Sep 2017, 00:46

Re: Rubrica reparatii echipamente pescuit

Mesaj de C&R » 26 Oct 2017, 20:40

Domnule tdum, pentru toata aceasta "risipa" de munca si timp facuta pro bono publico, eu personal va multumesc si va doresc multa sanatate! :respekt:

Avatar utilizator
tdum
veteran
veteran
Mesaje: 1288
Membru din: 30 Ian 2016, 22:34
Localitate: Reşiţa

Re: Rubrica reparatii echipamente pescuit

Mesaj de tdum » 26 Oct 2017, 21:59

@ C&R

Cu placere! Va multumesc mult. Chiar imi doresc un strop de sanatate in plus, fiindca e loc... Multumesc!

Rew.

Avatar utilizator
tdum
veteran
veteran
Mesaje: 1288
Membru din: 30 Ian 2016, 22:34
Localitate: Reşiţa

Re: Rubrica reparatii echipamente pescuit

Mesaj de tdum » 30 Oct 2017, 15:04

Azi... Un alt pinion, cu un alt defect si modalitatea simpla de a-l repara. Scule necesare; masina de gaurit si un burghiu, o pila, un bomfaier si un mic ciocan. Materiale; o bucata de bara, sau un surub sau o sarma groasa. Timp necesar; cca 30 de minute.

Iata mai jos pinionul cu problema. Cauza ruperii stiftului excentric a fost in acest caz, axul tamburului care s-a strambat si a dus la blocarea mulinetei. Acest stift se mai poate rupe si cand mulineta incaseaza o lovitura in tambur, sau la incercarea de a scoate un tambur blocat de pe ax, fara a impinge concomitent si in axul tamburului, etc. La fel, din aceleasi cauze se poate defecta si sistemul de depanator tip Wormshaft (la mulinetele dotate cu acest sistem) si care este infinit mai dificil de reparat.
Imagine

Se da o gaura prin pinion si se confectioneaza un nou stift. In acest caz am folosit o bucata de bara din bronz pe care am prins-o in masina de gaurit (pe post de strung) si am executat o a doua cota cu o pila (pe rotatie) si apoi cu lama de bomfaier (tot pe rotatie) am debitat noul stift. In alte situatii am folosit un mic surub pe post de stift (trebuie insa si un tarod in acest caz) pe care l-am insurubat in gaura.
Imagine

A urmat lipirea cu superglue si nituirea pe verso.
Imagine

Asa arata ansamblul, gata de spalat si de montat pe mulineta.
Imagine

A fost necesara si indreptarea axului tamburului. Cauza strambarii acestuia a fost utilizarea unui fir mai gros decat cel recomandat pe tambur si frana (upgradata cu discuri carbotex) stransa la maxim. S-a intamplat sa ,,intre" un somn in acesta combinatie... Este foarte importanta intotdeauna determinarea cauzelor care au produs un deranjament, nu doar inlaturarea efectelor, pentru reusita si durabilitatea unei reparatii.

Rew.

Avatar utilizator
Spring
veteran
veteran
Mesaje: 835
Membru din: 04 Aug 2011, 23:30

Re: Rubrica reparatii echipamente pescuit

Mesaj de Spring » 31 Oct 2017, 10:09

De la ce mulineta e?
there's more to fishing than catching a f.i.s.h.!

Avatar utilizator
tdum
veteran
veteran
Mesaje: 1288
Membru din: 30 Ian 2016, 22:34
Localitate: Reşiţa

Re: Rubrica reparatii echipamente pescuit

Mesaj de tdum » 31 Oct 2017, 14:47

Este o mulineta pe care putem s-o numim ,,no name" Defectul acesta pe care l-a avut, l-am intalnit insa de mai multe ori la diverse firme, atat la mulinetele cu rear drag (ca cea din poze) cat si la cele cu front drag.

Rew.

Avatar utilizator
tdum
veteran
veteran
Mesaje: 1288
Membru din: 30 Ian 2016, 22:34
Localitate: Reşiţa

Re: Rubrica reparatii echipamente pescuit

Mesaj de tdum » 31 Oct 2017, 15:01

In cele ce urmeaza, avem o mulineta cu piciorul rupt mult mai aproape de talpa. De aici si abordarea putin diferita a reparatiei. Acesta este problema:
Imagine

Lipim cele doua fragmente cu superglue si dupa uscare dam gaura pentru un holzsurub, asa cum se vede mai jos:
Imagine

Montam holzsurubul si il strangem bine. Eu l-am asigurat si cu adeziv si pulbere (optional) si l-am finisat asa:
Imagine

Montam si cateva scoabe (2 buc. in situatia de fata)
Imagine

Se finiseaza suprafata dupa montarea scoabelor, apoi se matiseaza strans zona si se acopera cu superglue si lac incolor:
Imagine

Informatii mai detaliate pe aceasta tema asupra etapelor reparatiei se gasesc chiar la inceputul acestui topic.

Rew.

Avatar utilizator
tdum
veteran
veteran
Mesaje: 1288
Membru din: 30 Ian 2016, 22:34
Localitate: Reşiţa

Re: Rubrica reparatii echipamente pescuit

Mesaj de tdum » 01 Noi 2017, 09:56

La mulinetele uzate, privind surubul ,,tradator" din articilatia bratului de la pickup, observam ,,de la o posta" uzura ascunsa sub acest surub, care asa cum se vede mai jos nu mai este centrat:
Imagine

Se vede mai jos problema; butucul subtiat si uzat neuniform:
Imagine

Usor de remediat. Cu un cutit se razuieste butucul si se uniformizeaza, dupa care se introduce o bucsa. Eu am taiat-o dintr-o teava de bronz de data aceasta, dar poate fi si din carbon, plastic, sau orice tub sau varnis care se preteaza ca dimensiuni.
Imagine

Se rotunjeste apoi si orificiul din bratulpickupului si totodata prin incercari repetate se aduce la cota bucsei. Este util sa se monteze si un surub mai lung si eventual (asa cum am facut de asta data) si o saiba sub acest surub.
Imagine

Cam asta-i tot, jocurile sunt eliminate. Fiind repozitionat bratul pickupului dupa reparatie, este posibil ca si asezarea firului pe tambur sa fie centrata mai bine pe spatiul de stocare al tamburului, daca anterior era ingramadit spre buza tamburului.

Sa fie de folos. Rew.

Avatar utilizator
tdum
veteran
veteran
Mesaje: 1288
Membru din: 30 Ian 2016, 22:34
Localitate: Reşiţa

Re: Rubrica reparatii echipamente pescuit

Mesaj de tdum » 02 Noi 2017, 11:18

O problema care cu siguranta i-a necajit pe multi pescari este o mandrina dezlipita de pe bat si care se misca. Rezolvarea este simpla si poate fi la indemana oricui. Materiale necesare, adeziv, ata, lac... (un marker) si 10-15 minute la dispozitie. Va arat cum procedez eu si m-ar interesa si alte metode de remediere fara a demonta totul de pe cotor. Am facut doua marcaje (cu rosu) care ma vor ajuta sa realiniez inelul de plecare si mandrina. Pentru inceput, imping intr-o parte prin rasuciri repetate mandrina dezlipita. Asa:
Imagine

Pun superglue pe toata circumferinta in spatiul creat si inclin cotorul ca sa se prelinga adezivul si sub mandrina, apoi imping mandrina cu putere peste zona cu adeziv si totodata aliniez reperele.
Imagine

Trec la capatul celalalt si introduc adeziv si pe partea aceasta a mandrinei. Am avut de reatasat si un ornament de aluminiu in acest caz.
Imagine

In spatiul ramas dupa manevrele de reparatie, fac un matisaj de umplere cu ata (alba sau color).
Imagine

Am dat apoi matisajul cu marker negru si l-am impregnat cu superglue. Dupa uscare am dat si un strat de lac incolor.
Imagine

Asa arata finalizata reparatia.
Imagine

Desi in formula aceasta nu am avut nici o recidivare a problemei dupa reparatie, as fi interesat si de alte metode de reparatie, daca stie cineva...

Subiectul urmator va fi o mulineta Shimano Exage 3000 SFD, cu jocuri enorme. Troncane si joaca rau toata, tamburul, axul, rotorul, face zgomot... desi nu e foarte veche... vedem...

Rew.

Scrie răspuns