Rubrica reparatii echipamente pescuit

discutii despre lansete, mulinete, fire, naluci, etc. destinate pescuitului rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Sorin, Moderatori

Scrie răspuns
Avatar utilizator
tdum
veteran
veteran
Mesaje: 1288
Membru din: 30 Ian 2016, 22:34
Localitate: Reşiţa

Re: Rubrica reparatii echipamente pescuit

Mesaj de tdum » 11 Apr 2019, 16:39

O altă mulinetă. Un alt exemplu de rotor drag defect. Iată problema şi rezolvarea pe care o puteţi aplica dacă aveţi un sistem similar defect.

Se vede în poza de mai jos tot un inel de cauciuc rupt:
Imagine

Suveica lucioasă, metalcă din poza de mai jos este suportul de unde s-a desprins inelul de cauciuc:
Imagine

Rezolvarea. Se vede pe masă un varniş (putea fi şi o bucată de furtun) din care am decupat o rondelă şi am înlocuit piesa deteriorată. Aşa:
Imagine

Să fie de folos!

TDum Rew.

Avatar utilizator
tdum
veteran
veteran
Mesaje: 1288
Membru din: 30 Ian 2016, 22:34
Localitate: Reşiţa

Re: Rubrica reparatii echipamente pescuit

Mesaj de tdum » 12 Apr 2019, 13:45

Despre înlocuirea bucşelor cu rulmenţi pe capetele axelor vierme (wormshaft) pot să spun că sunt benefice, dar într-o măsură mai mică decât s-ar crede, fiindcă forţele şi viteza de rotaţie sunt diminuate prin sisteme (pinioane) reductoare. Încă n-am văzut bucşe de wormshaft uzate. Dacă totuşi optaţi pentru înlocuirea lor cu rulmenţi, este mult mai important în opinia mea să daţi atenţie eliminării jocurilor longitudinale, care au efecte atât asupra depănării firului, cât şi asupra reducerii şocurilor în ansamblul wormshaftului la fiecare schimbare de sens de oscilaţie, aspect care are legătură în final cu durata de utilizare a mulinetei respective. Reducerea acestor jocuri se face prin introducerea de distanţiere, fără a presa însă capătul axului. În poza de mai jos, un Biomaster a primit în locul bucşei un rulment corect instalat cu distanţierele de rigoare:
Imagine

Am fost întrebat de unde fac rost de aceste distanţiere pentru corecţiile jocurilor:
Imagine

Nu e nici un secret, ca atare îl împartăşesc tuturor. Sunt simple paiete, discuri din plastic de diferite diametre, culori şi grosimi, care împodobesc ţinutele de seară ale damelor. Spor la jumulit...

TDum Rew.

Avatar utilizator
tdum
veteran
veteran
Mesaje: 1288
Membru din: 30 Ian 2016, 22:34
Localitate: Reşiţa

Re: Rubrica reparatii echipamente pescuit

Mesaj de tdum » 15 Apr 2019, 10:11

Dacă mai sunt colegi de forum interesaţi de acest topic, atunci, îi informez că urmează în curând câteva operaţii pe câteva stele de la Shimano de generaţie ceva mai recentă. Probleme mai mari sau mai mici, soluţiile de rezolvare a acesora, evaluarea uzurilor şi operaţiuni de rutină ce presupun reduceri de jocuri şi întreţinere... Chestiuni ce se pot dovedi utile la un moment dat acelora care se implică în servisarea mulinetelor de acest tip şi nu numai.

TDum Rew.

sosoktm
veteran
veteran
Mesaje: 955
Membru din: 13 Aug 2010, 14:39

Re: Rubrica reparatii echipamente pescuit

Mesaj de sosoktm » 15 Apr 2019, 10:34

tdum scrie:
15 Apr 2019, 10:11
Dacă mai sunt colegi de forum interesaţi de acest topic
Cu siguranta multi colegi sunt interesati de subiect , cata vreme in discutie sunte echipamente a caror mentenanta/ingrijire periodica este obligatori, indiferent de cate "stele" sau pedigree "JDM" au.

mfbogdan
junior
junior
Mesaje: 44
Membru din: 30 Mar 2012, 16:15
Localitate: constanta

Re: Rubrica reparatii echipamente pescuit

Mesaj de mfbogdan » 15 Apr 2019, 13:18

Cred ca sunt foarte multi avand in vedere numarul de vizualizari.

Avatar utilizator
semlecangheorghe
veteran
veteran
Mesaje: 9544
Membru din: 04 Mai 2009, 07:05
Localitate: Arad

Re: Rubrica reparatii echipamente pescuit

Mesaj de semlecangheorghe » 15 Apr 2019, 15:41

Eu abia astept.
Ca si intrebare pentru domnul T-dum. Am o ipoteza pe care as dori sa o discutam . Este vorba despre cele doua sisteme de culisare pe care le folosesc cele doua mari firme. Shimano foloseste sistemul pe wormshaft si Daiwa pe cama. Fiecare in diferite variante. Am observat ca cel pe cama(Daiwa) este mai rigid. Iar sistemul folosit de Shimano are mici jocuri. Eu nu cred ca acele jocuri sunt intimplatoare. Cred ca au rolul de a absorbi socurile la care este supusa mulineta. Este un fel de supapa de siguranta. Un sistem rigid , va ceda mai repede decat unul usor mai permisiv. Asa s-a ajuns la axuri indoite , sau piese depanatoare rupte. Ce parere aveti despre aceasta ipoteza??
Si-Gi Lures wobblers&more..

.

Avatar utilizator
Zamfi
veteran
veteran
Mesaje: 5737
Membru din: 01 Oct 2006, 19:50

Re: Rubrica reparatii echipamente pescuit

Mesaj de Zamfi » 15 Apr 2019, 16:20

Sunt curios si eu de raspuns ...
Pentru a ajunge sa vezi curcubeul trebuie mai intai sa suporti ploaia.

Lyrical
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 236
Membru din: 20 Sep 2014, 13:42
Localitate: Sannicolau Mare

Re: Rubrica reparatii echipamente pescuit

Mesaj de Lyrical » 15 Apr 2019, 16:41

Jocurile sunt date de cotele de toleranță acceptate de producător pentru fiecare piesa in parte . Toleranta mai mare la "jucăriile" mai ieftine ,, respectiv toleranță mica la cele pretențioase . Daca jocurile ar fi intenționate ar fi necesare tampoane de cauciuc , astfel încât șocurile sa fie absorbite de acestea . Oricât de mic e jocul in timp duce la deteriorarea piesei .

Avatar utilizator
tdum
veteran
veteran
Mesaje: 1288
Membru din: 30 Ian 2016, 22:34
Localitate: Reşiţa

Re: Rubrica reparatii echipamente pescuit

Mesaj de tdum » 15 Apr 2019, 18:29

semlecangheorghe scrie:
15 Apr 2019, 15:41
Eu abia astept.
Ca si intrebare pentru domnul T-dum. Am o ipoteza pe care as dori sa o discutam . Este vorba despre cele doua sisteme de culisare pe care le folosesc cele doua mari firme. Shimano foloseste sistemul pe wormshaft si Daiwa pe cama. Fiecare in diferite variante. Am observat ca cel pe cama(Daiwa) este mai rigid. Iar sistemul folosit de Shimano are mici jocuri. Eu nu cred ca acele jocuri sunt intimplatoare. Cred ca au rolul de a absorbi socurile la care este supusa mulineta. Este un fel de supapa de siguranta. Un sistem rigid , va ceda mai repede decat unul usor mai permisiv. Asa s-a ajuns la axuri indoite , sau piese depanatoare rupte. Ce parere aveti despre aceasta ipoteza??
Buna seara domnule Semlecan. Va raspund cu intarziere, fiindca pana la ora aceasta mi-am masurat ,,puterile" cu o vedeta de la Shimano. O Stella 2500fi. Si a fost un ,,meci" interesant. Va prezint mai tarziu toate ,,rundele".

Referitor la presupunerea dv. cum ca acele jocuri ale wormshaftului nu sunt intamplatoare si ar fi chiar benefice, absorbind socurile, va respect opinia si poate fi o ipoteza... Pot sa spun insa d.p.d.v. practic, ca ma confrunt des cu acele jocuri si ma straduiesc sa le elimin, fiindca daca ele nu mai exista, atunci dispar socurile, iar cursorul strabate lin canalele curbate ale axului vierme (worm-shaft). Tocmai acele jocuri creeaza socuri si o mare parte din uzurile acestui sistem. Daca exista, jocurile tot cresc si au efectul ,,picaturii de apa" Ca un mic ciocanel. Oricat de mic ar fi, el bate si bate si bate... Taseaza incet dar sigur componentele implicate in acele contacte smucite, pana se pierde geometria profilelor ce vin in contact si apar defecte, blocaje, etc. Aceasta este parerea mea.

In ceea ce ma priveste, prefer mulinetele cu depanatorul pe sistem de cama fiindca imi plac mecanismele simple, cu cat mai putine piese si complicatii. Desigur e o chestiune de preferinte si nu indemn pe nimeni sa aleaga un sistem in defavoarea altuia.

Cu respect, TDum. Rew.

Avatar utilizator
semlecangheorghe
veteran
veteran
Mesaje: 9544
Membru din: 04 Mai 2009, 07:05
Localitate: Arad

Re: Rubrica reparatii echipamente pescuit

Mesaj de semlecangheorghe » 15 Apr 2019, 19:12

Eu vorbesc de socurile care apar cand pescarul inteapa si da intr-un butuc ,piatra sau un peste mare.
Cred ca un ansamblu rigid sufera ai mult decat unul care are mici jocuri .
Atat mecanismul interior cat si articulatia bailarmului. Cred ca o articulatie rigida se uzeaza mai repede decat una care are o usoara flexibilitate.
Din cate am urmarit din postarile dvs -tra cu privire la ax , mecanism de oscilatie si bail arm problemele astea apar mai mult acolo unde exista rigiditate..
Am intrebat odata la ce ajuta o carcasa din metal..nimeni nu a privit lucrurile din perspectiva asta a rigiditatii vs elasticitate. Toti considera rigiditatea un atuu..Eu am alta parere, dar respect parerea majoritatii..
Si-Gi Lures wobblers&more..

.

Scrie răspuns