Rubrica reparatii echipamente pescuit

discutii despre lansete, mulinete, fire, naluci, etc. destinate pescuitului rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Sorin, Moderatori

Scrie răspuns
Avatar utilizator
tdum
veteran
veteran
Mesaje: 1288
Membru din: 30 Ian 2016, 22:34
Localitate: Reşiţa

Re: Rubrica reparatii echipamente pescuit

Mesaj de tdum » 28 Dec 2018, 22:45

Am continuat sa urmaresc tutoriale gasite pe youtube si le impartasesc cu dumneavoastra, ca si in postarea mea anterioara cu titlul ,,ASA NU!!!"

Sa mai vedem cateva si va veti minuna si dv. asa cum m-am minunat si eu. Nu am facut nici o selectie ci le-am luat la rand cum le-am gasit:

Unul care a inteles de ce se rupe un bat sub sau langa matisajul unui inel, dar face o reparatie de mantuiala, cu o gluma de spigot si mai si scurteaza batul:
https://www.youtube.com/watch?v=J10JoD41t-Y

Altul care s-a pus cu firizul pe bat. Reparatie cu firizul!!! Nu mi-as fi imaginat ca se poate asa ceva!!1
https://www.youtube.com/watch?v=syYP25om0fE

Alt bat rupt langa inel. E de apreciat ca omul acesta nu mai taie din bat, dar face alte prostii. Foloseste alt material pt spigot, (greu, plin, prea lung, rigid ) si incompatibil cu carbonul tubular. Nu introduce spigotul prin baza cotorului, deci nu il prelucreaza conic pe portiunea care intra in cotor, nu face reparatie si pe exterior, etc... Oricum, a facut o reparatie mai buna decat a celor cu firize. Nu sunt sigur insa de alinierea pe care a obtinut-o, adica daca nu are o deviere dupa reparatie, fiindca nu a folosit un spigot cu acelasi taper ca blancul, dar sunt sigur ca fara a face si o reparatie exterioara, cu timpul va aparea o fisura a matisajului chiar in planul de separatie (ruptura initiala). Am experimentat in tinerete ceea ce face el acum si nu e ok. Se rigidizeaza oarecum zona, dar nu si planul de separatie, (care va ceda in timp), se ingreuneaza si se modifica actiunea batului, etc.
https://www.youtube.com/watch?v=hIWp-Ph4ZXk

Filmul urmator, nici nu-l mai comentez, fiindca nu stiu daca e pe bune sau e o gluma. Reparatie... ???
https://www.youtube.com/watch?v=LejBDZuR07A

In sfarsit, un mester ceva mai aproape de adevar. Aplica o consolidare pe interior si exterior. Doar ca nu foloseste materiale potrivite si nu are treaba cu finisajul si aspectul. S-ar putea sa reziste totusi in ciuda aspectului aceasta reparatie ,,barbara". Depinde mult de calitatile stratului exterior de reparatie. Nu mi-am dat seama daca e un material textil sau altceva sub matisajul exterior. Poate va dati seama dv.:
https://www.youtube.com/watch?v=AO7l7oFo0OM

Un mester mandru de el, ca a reparat varful batului:
https://www.youtube.com/watch?v=4VBUNjyapXc

Inca unul care crede ca repara... si se mai si filmeaza facand asta:
https://www.youtube.com/watch?v=TmdeDl5_AaM

Urmeaza ceea ce pare a fi un meserias. Pare. Rezultatul final e frumos. Bat de pus in vitrina. Atat. isi imagineaza ca spigotul din fibra de sticla (plin) e suficient de rezistent pentru a rezista acelui solid Lamiglas. N-are cum! Trebuia tot un spigot din carbon, construit multistrat (de mester) cu grosimea peretelui variabila, crescand spre planul de separatie. Plus reparatie si pe exterior! Nu pot aprecia nici faptul ca a taiat din bat. Nu era nevoie, fiindca se puteau (cu ceva rabdare) imbina toate fasciile si completa golurile, etc.
https://www.youtube.com/watch?v=_0ND1XdSRAw

Alta reparatie ,,din topor" Nu are nici un finisaj, se creeaza doua noi puncte de rupere si anuleaza si performantele batului.
https://www.youtube.com/watch?v=MBYhG6QKtJk

Dupa ce am vazut toate astea, ma intreb: Oare suntem noi mai pretentiosi? Sau standardele lor sunt foarte jos? Credeam ca noi suntem aceia la care se aplica: ,,Lasa ma ca merge asa" Nu inteleg cum poti sa lucrezi asa, sa te filmezi, sa faci publice rezultate indoielnice si sa te mandresti cu asta...

Si eu sunt un ,,primitiv". Am descoperit abia acum cateva zile youtube-ul cu aceste filmari ce se pretind tutoriale si a fost o surprindere pentru mine ce am vazut. Nu sunt exemple de urmat ci doar induceri in eroare care pot genera cel mult satisfactie de moment, dar care sigur nu vor garanta performante si nu vor trece proba timpului. Pacat de timpul de lucru si materialele risipite. Deci, cu permisiunea dv. as spune ,,ASA NU!!!" E doar parerea mea.

Scuze pt. postarile cam lungi, dar o viroza ma tine tintuit in casa si am ales sa socializez cu dv. si sa-mi ,,omor" timpul, intr-un mod pe care il sper cu folos, aici pe acest topic cu reparatii, mai mult sau mai putin inspirate. Daca am exagerat, va rog sa-mi treceti cu vederea si sa-mi atrageti doar atentia ca pe viitor sa nu mai postez redundant sau inutil. Multumesc.

Rew.

Avatar utilizator
semlecangheorghe
veteran
veteran
Mesaje: 9544
Membru din: 04 Mai 2009, 07:05
Localitate: Arad

Re: Rubrica reparatii echipamente pescuit

Mesaj de semlecangheorghe » 29 Dec 2018, 09:06

A fost pe you tube un filmulet cu un tip care si-a gausit telefonul scump, zicand ca i se pot atasa casti....cica o gramada s-au luat dupa el)))
Si-Gi Lures wobblers&more..

.

Avatar utilizator
tdum
veteran
veteran
Mesaje: 1288
Membru din: 30 Ian 2016, 22:34
Localitate: Reşiţa

Re: Rubrica reparatii echipamente pescuit

Mesaj de tdum » 29 Dec 2018, 13:32

E minunat ca putem comunica si semnala reciproc anumite erori ce se vehiculeaza in media pe post de informatii. Atunci cand aceste informatii sunt vadit false sau gresite si avem argumente viabile pentru a le demonta, e bine sa le semnalam, pentru a nu cadea nimeni in plasa lor si urmandu-le, sa-si creeze deservicii in loc de avantajele sperate. E drept, putini din cei care fac publice astfel de filmulete sunt rau intentionati. De fapt, ei atata pot, asta e limita lor, iar noi, cu putin discernamant, putem sa-i privim cu admiratie sau condescendent pentru abilitatile lor, dupa caz...

Rew.

makaveli
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 114
Membru din: 22 Apr 2017, 16:18
Localitate: Toledo

Re: Rubrica reparatii echipamente pescuit

Mesaj de makaveli » 01 Ian 2019, 22:59

Azi am desfacut stradic-ul iar si am dat de cap la unele probleme.
Maraitul aparea din causa pinionului de bronz si a celui de plastic alb. Le-am gresat mai bine si a disparut.
Problema care aparea mai ales la sfarsitul cursei descendente de la pawl pe axul fara sfarsit. in concret la schimbul sensului era din cauza de la pawl. L-am intors 180º si a disparut aproape de tot problema. Se simtea de parca agata ceva cand bobina termina de coborat si incepea sa urce.
Mulineta merge de vis in gol.
Am fost sa o probez dar loviturile nu au disparut. La o recuperare normala nu se prea simt, in schimb cand am tras o crenguta se simteau bine.
As putea sa schimb atat bucsa de la baza axului fara sfarsit cat si pe cea din ansamblul pawl cu rulmenti dar sincer imi e un pic teama sa tai bucsa de la pawl(trebuie taiata ca sa intre si un rulment de 2'5mm in acelasi locas), mai ales ca acesta nu se misca niciodata nici macar 90º.Nu stiu ce diferenta ar face si riscul sa ramana cu joc e cam marisor. In schimb cel de la baza axului fara sfarsit l-as putea shimba. Ar mai fi nevoie de o saiba groasa dar se rezolva.
Zilele astea cand am timp o deschid iar sa vad cum e axul fara sfarsit.Azi m-am uitat la el putin si cred ca nu are joc deloc...nimic...ceea ce nu e bine si poate de-aia se simt loviturile. Nu m-am uitat prea atent sivreau sa ma asigur.
Revin cand aflu ceva nou.

La multi ani si multa sanatate tuturor!
Zander_Master

Avatar utilizator
tdum
veteran
veteran
Mesaje: 1288
Membru din: 30 Ian 2016, 22:34
Localitate: Reşiţa

Re: Rubrica reparatii echipamente pescuit

Mesaj de tdum » 02 Ian 2019, 13:02

Un an bun tuturor!
makaveli scrie:
01 Ian 2019, 22:59
Azi m-am uitat la el putin si cred ca nu are joc deloc...nimic...ceea ce nu e bine si poate de-aia se simt loviturile. Nu m-am uitat prea atent sivreau sa ma asigur.
Stimate domn ,, makaveli " apreciez pozitiv determinarea dv. de a rezolva acest ,,tricky point" din Stradicul FJ pe care il detineti. Trebuie sa o faceti insa cu detasare, calm si maxima atentie la detalii. Da, este necesar un joc infim la echiparea cu bucse a axului ,,vierme", atat pentru spatiul necesar agentului de gresare cat si pentru o miscare (rotire) fluida, insa nu pot banui ce implicare ar putea avea acest lucru in aparitia sau disparitia ,,loviturilor".

Daca zgomotele apar doar in sarcina, atunci nu trebuie neglijata nici verificarea sistemului antitorsiune. Alinierea elementelor, frecari sau jocuri, lubrefiere, pe cele doua axe antitorsiune, etc. Sistemul antitorsiune este cel care da adancimea corecta de afundare a cursorului in canalele wormshaftului, garda intre cele doua piese. In mod normal, aceasta garda ar trebui sa fie constanta pe toata lungimea wormshaftului. La variantele constructive cu un singur ax antitorsiune, trebuie acordata atentie si ungerii axului tamburului, fiindca in el se va creea al doilea suport de sprijin in sarcina, nefiind prezent un al doilea ax antitorsiune dedicat.

Eu nu m-as apuca sa tai nici o bucsa pana nu ii pot atribui o cauza generatoare de efecte. Va recomand mai bine sa confectionati o alta si originala pastrati-o ca sa o puteti pune la loc la nevoie. Rulmentii in locul bucselor la wormshaft, nu vor furniza beneficii palpabile. Intotdeauna s-au uzat canalele si cursorul, inaintea bucselor! Axul wormshaftului executa rotatii mai putine comparativ cu alte elemente din mulineta (galet, rotor, etc.), deci uzurile pe capetele sale vor aparea foarte lent. Desigur, acestea sunt observatii si pareri personale.

Dupa cele cateva tentative de solutionare pe care le-ati intreprins, incep sa iau in calcul si posibilitatea unei erori in procesul de fabricatie sau interferenta pe parcurs cu un eveniment pe care nu l-ati constientizat sau nu i-ati dat importanta la momentul respectiv. Va dau doar un exemplu, care nu cred ca se aplica insa in mulineta dv.
Au ajuns multe mulinete la mine cu wormshaftul defect ca urmare a utilizarii lineclipului de pe tambur pentru a lansa montura la distanta fixa, avand pe tambur fir multifilament si tinand batul pe directia lansarii, pana la atingerea distantei definite prin atasarea firului dupa lineclip. Socul respectiv e comparabil cu cel produs de un ciocan cu masa egala cu cea a monturii (sau nalucii) si e preluat direct de cursorul din canalele wormshaftului.
Sau, un alt exemplu - lovirea accidentala cu butt-ul lansetei de sol, (pe o directie de-a lungul lansetei)poate produce datorita masei tamburului ce se transmite prin ax, tot un soc pe wormshaft, etc.
Sunt deci multe variabile care au putut duce la problema pe care o aveti. Cred ca ati fi putut profita si de garantia produsului, fiindca am inteles ca era cumparata de noua aceasta mulineta Shimano Stradic...

Eu va doresc spor la treaba si inca am convingerea ca veti rezolva problema. Numai bine!

Rew.

makaveli
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 114
Membru din: 22 Apr 2017, 16:18
Localitate: Toledo

Re: Rubrica reparatii echipamente pescuit

Mesaj de makaveli » 02 Ian 2019, 21:58

tdum scrie:
02 Ian 2019, 13:02
Un an bun tuturor!

Stimate domn ,, makaveli " apreciez pozitiv determinarea dv. de a rezolva acest ,,tricky point" din Stradicul FJ pe care il detineti. Trebuie sa o faceti insa cu detasare, calm si maxima atentie la detalii. Da, este necesar un joc infim la echiparea cu bucse a axului ,,vierme", atat pentru spatiul necesar agentului de gresare cat si pentru o miscare (rotire) fluida, insa nu pot banui ce implicare ar putea avea acest lucru in aparitia sau disparitia ,,loviturilor".
Multumesc de reply!
Cand curat/gresez o mulineta, intotdeauna bag vaselina in bucsa superioara a wormshaft-ului, cea de sub anti-retur.
Asa am facut si acum si ma gandesc ca mulineta fiind noua si fara uzura, e posibil ca axul sa intre mai fix in bucsa ca de obicei.Din aceasta cauza vaselina aplica presiune pe ax si il impinge in jos, descentrand-ul.
Daca pe laga asta mai punem ceva joc si la suportul de la pawl pe cele doua axe anti-torsiune, e posibil dupa parerea mea, sa altereze adancimea de rulare a pawl-ului in canalele wormshaft-ului si probabil sa apara aceste lovituri...Sau poate doar m-am stricat de cap de cand ma tot gandesc ce poate fi de vina :lol:

tdum scrie:
02 Ian 2019, 13:02

Daca zgomotele apar doar in sarcina, atunci nu trebuie neglijata nici verificarea sistemului antitorsiune. Alinierea elementelor, frecari sau jocuri, lubrefiere, pe cele doua axe antitorsiune, etc. Sistemul antitorsiune este cel care da adancimea corecta de afundare a cursorului in canalele wormshaftului, garda intre cele doua piese. In mod normal, aceasta garda ar trebui sa fie constanta pe toata lungimea wormshaftului. La variantele constructive cu un singur ax antitorsiune, trebuie acordata atentie si ungerii axului tamburului, fiindca in el se va creea al doilea suport de sprijin in sarcina, nefiind prezent un al doilea ax antitorsiune dedicat
Toate 3 axele sunt gresate/unse.
In cazul celor doua gemene, am observat putin joc al suportului cursorului in ele,dar nimic exagerat.
De data asta nu am scos axele, nici wormshaft-ul afara.Doar coroana dintata sin pawl-ul.
Cand deschid iar mulineta o sa inversez pozitia axelor sa vad daca afecteaza cu ceva.

tdum scrie:
02 Ian 2019, 13:02
Eu nu m-as apuca sa tai nici o bucsa pana nu ii pot atribui o cauza generatoare de efecte. Va recomand mai bine sa confectionati o alta si originala pastrati-o ca sa o puteti pune la loc la nevoie. Rulmentii in locul bucselor la wormshaft, nu vor furniza beneficii palpabile. Intotdeauna s-au uzat canalele si cursorul, inaintea bucselor! Axul wormshaftului executa rotatii mai putine comparativ cu alte elemente din mulineta (galet, rotor, etc.), deci uzurile pe capetele sale vor aparea foarte lent. Desigur, acestea sunt observatii si pareri personale.
Ma gandeam la fel.
Nu e prea usor sa confectionez alta bucsa...nu din cauza lipsei cunostintelor in manuitul strungului ci din lipsa de timp/material, orar, etc.
Rulmentul de la baza wormshaft-ului e posibil sa faca o diferenta daca tot restul mulinetei e brici. Cel din ansamblul pawl e mai mult de fite...dupa parerea mea.
Le am pentru ca am cumparat un kit supertune pt un rarenium c14+ si pe alea doua nu le-am folosit.

tdum scrie:
02 Ian 2019, 13:02

Dupa cele cateva tentative de solutionare pe care le-ati intreprins, incep sa iau in calcul si posibilitatea unei erori in procesul de fabricatie sau interferenta pe parcurs cu un eveniment pe care nu l-ati constientizat sau nu i-ati dat importanta la momentul respectiv. Va dau doar un exemplu, care nu cred ca se aplica insa in mulineta dv.
Au ajuns multe mulinete la mine cu wormshaftul defect ca urmare a utilizarii lineclipului de pe tambur pentru a lansa montura la distanta fixa, avand pe tambur fir multifilament si tinand batul pe directia lansarii, pana la atingerea distantei definite prin atasarea firului dupa lineclip. Socul respectiv e comparabil cu cel produs de un ciocan cu masa egala cu cea a monturii (sau nalucii) si e preluat direct de cursorul din canalele wormshaftului.
Sau, un alt exemplu - lovirea accidentala cu butt-ul lansetei de sol, (pe o directie de-a lungul lansetei)poate produce datorita masei tamburului ce se transmite prin ax, tot un soc pe wormshaft, etc.
Sunt deci multe variabile care au putut duce la problema pe care o aveti. Cred ca ati fi putut profita si de garantia produsului, fiindca am inteles ca era cumparata de noua aceasta mulineta Shimano Stradic...

Eu va doresc spor la treaba si inca am convingerea ca veti rezolva problema. Numai bine!

Rew.
Nu am observat nimic iesit din comun.
Cat despre lovituri, cazaturi,etc nu e imposibil dar nu cred sa fie cazul...Intotdeauna le iau jos de pe lanseta si le transport in punga lor,cu manivela stransa in geanta de pescuit inconjurate de pungi cu viniluri. Singura "greutate" ce apasa mai mult sau mai putin pe ele e o cutie plano cu niste voblere.
Garantia e exclusa din mai multe motive..Service-ul Shimano aici e....doar cu numele. Pe de alta parte nu sunt sigur ca avea sau nu aceasta problema de noua.


Cam asa arata acum:


Imagine

Am uitat sa mentionez ca am reusit sa elimin un mic joc aparut in knob..se pare ca am instalat gresit o saiba cand i-am schimbat bucsele cu rulmenti.

Asta era pozitia saibei:

Imagine


Si asa am gasit ca reusesc sa elimin cea mai mare parte din joc:

Imagine

Multumesc din nou de sfaturi!
Zander_Master

Avatar utilizator
tdum
veteran
veteran
Mesaje: 1288
Membru din: 30 Ian 2016, 22:34
Localitate: Reşiţa

Re: Rubrica reparatii echipamente pescuit

Mesaj de tdum » 04 Ian 2019, 11:14

Încă un băţ rupt rupt din cauza matisarii prea strânse a unui inel, direct pe blanc. Reamintesc şi cu această ocazie importanţa prezenţei matisajelor de protecţie a blancului, înainte de aplicarea inelului pe acesta, în ideea că vă construiţi (sau reinelaţi) singuri beţele. Aceasta a fost o reparaţie mai complicată şi destul de invazivă, datorită prezenţei de fisuri plecate în ambele părţi ale rupturii:
Imagine

Aşa cum am arătat în postările anterioare, a fost necesară executarea de reparaţii atât la interior cu tubulaturi (inegale) foarte fine din carbon, prelucrate la ambele capete, rezultând un spigot elastic, multistrat, dar şi la exterior, cu mesh din carbon, adezivi şi lacuri elastice. Spre capete, reparaţia e prelucrată ,,pierdut":
Imagine

Marea mea preocupare, după atenţia acordată rezistenţei reparaţiei, a fost asupra conservării în proporţie cât mai mare a proprietăţilor iniţiale ale băţului după finalizarea reparaţiei şi a reuşit. Se îndoaie şi pe reparaţie, iar masa materialelor adăugate nu am reuşit s-o pun în evidenţă, deşi am cântărit elementul băţului şi înainte şi după, însă cantarul electronic de care am dispus ,,vede" masa de cântărit din două în două grame, (diviziunea scalei e de 2g) aşa că, nu a ,,văzut" deloc reparaţia. Rezultatul e life time:
Imagine

Deci, atunci când se produc accidente şi se rup beţe, nu e obligatoriu să renunţaţi la ele, ci, dacă puteţi să acceptaţi aspectul mai mult sau mai puţin estetic al unei reparaţii, atunci merită să faceţi un mic efort şi să nu renunţaţi la băţul cu care v-aţi obişnuit. Desigur, mai este şi aspectul financiar. Întotdeauna, un băţ scump, sau foarte scump, merită să fie reparat, la fel ca şi unul îndrăgit, cu o mare valoare sentimentală.

E bine să daţi atenţie unor considerente, pentru mine în ordinea următoare:
1) Rezistenţa reparaţiei pe care o executaţi. (utilizarea de materiale compatibile cu proprietăţile originalului, concentrate şi calculate atent în planul de separaţie şi în imediata apropiere a planului de separaţie)
2) Conservarea pe cat posibil a proprietăţilor băţului (elasticitate/duritate, masa, lungime, forma rectilinie, acţiunea, dinamica, etc.) În acest scop, se caută obţinerea unei reparaţii cât mai scurte posibil, cât mai rigide în planul de separaţie şi căt mai elastice în rest, cat mai uşoare, cat mai discrete, în condiţiile unei rezistenţe garantate în timp.
3) Aspectul final. E cel care îi determină pe mulţi să renunţe la ideea unei reparaţii. Aspectul final trebuie să fie unul îngrijit şi neted şi pentru a nu creea zone în care se pot acumula mizerii. Prelucrarea atentă a capetelor reparaţiei nu are doar rol în estetică ci face şi trecerea armonioasă de la planul de separaţie (ruptura) rigidizată prin reparaţie la restul băţului rămas intact.

Aşa cum am mai spus, subiectul acesta e foarte vast, datorită cazuisticii diversificate şi nu e aici locul să-l dezvolt mai mult. Cele mai dificile (dar, dovedit nu imposibile) mi se par recondiţionările beţelor rupte în zona îmbinărilor. Necesită bază materială, manoperă şi experienţă vaste pt. rezolvare şi ca atare, consider că nu foloseşte nimănui să le prezint. O voi face doar la cerereea expresă, dacă va fi cazul.

Sper să fie de folos cele de mai sus.

Rew.

Avatar utilizator
tdum
veteran
veteran
Mesaje: 1288
Membru din: 30 Ian 2016, 22:34
Localitate: Reşiţa

Re: Rubrica reparatii echipamente pescuit

Mesaj de tdum » 06 Ian 2019, 12:11

Am mai cercetat youtube-ul in speranta ca dau macar de un singur tutorial de reparat bete rupte, ce ar putea fi luat de bun, dar am fost dezamagit. Oameni de mai multe natii si mai multe varste, se filmeaza facand ceea ce fac, in ideea ca ar pute fi luate drept lectii, sau ca sa ofere masura competentei lor in acest domeniu. Asadar, urmeaza ultima parte a trilogiei ,,ASA NU!!!" iar sfatul meu prietenesc, stimati colegi de forum, este sa evitati variantele descrise de acesti ,,mesteri"

In filmarea de mai jos, omul face un spigot dintr-un cui, iar la final e mandru de rezultatul muncii sale. Eu zic ca e suficient sa ne uitam la dispunerea finala a inelelor pe acest bat (min. 19:30) si intelegem imediat care e valoarea de ansamblu a rationamentelor sale.
https://www.youtube.com/watch?v=ae17vQ8ZzIo

Urmeaza o reparatie in viziunea altuia, a unui bat St. Croix. Rezultatul...
https://www.youtube.com/watch?v=Zgt57a08gig

Chiar si un tanar, face o reparatie despre care crede ca face furori si e mandru ca se filmeaza. Poate parea cel mult carismatic celor de varsta sa.
https://www.youtube.com/watch?v=dztnshFzQZU

Urmatorul, e de neanteles. Pe mine ,,m-a pierdut" din momentul in care a introdus tija aceea moale in interiorul batului. Poate deslusiti dv. mai multe...
https://www.youtube.com/watch?v=C5qhBVXVo40"

Si cu asta, am incheiat subiectul tutorialelor pe aceasta tema de pe youtube. Daca dv. gasiti unele care merita atentie, va rog sa postati linkul in cauza sa vedem impreuna despre ce este vorba. Deocamdata, mie mi-a pierit interesul pt. ideile nastrusnice.

Rew.

Rew.

Avatar utilizator
tdum
veteran
veteran
Mesaje: 1288
Membru din: 30 Ian 2016, 22:34
Localitate: Reşiţa

Re: Rubrica reparatii echipamente pescuit

Mesaj de tdum » 07 Ian 2019, 18:02

Mag seal -ul nu e infailibil!
Am gasit azi, într-o Daiwa Freams A, o centrare defectuoasă a rulmentului de antiretur şi a platoului magnetic, care a dus la pierderea uleiului magnetic şi pătrunderea apei în interior, dar a produs şi frecări ţi fâşâit:
Imagine

Rugină:
Imagine

Dezolant. Aşa ceva n-am văzut la Daiwele de generaţie veche:
Imagine

Am curăţat totul cu DW-40 şi am remontat ansamblul bine uns şi centrat corespunzător. Păcat de toată ingineria implicată într-un proiect, dacă materialele şi măna de lucru lasă de dorit. Vă las pe dv. să trageţi concluziile.

Rew.

pavalascdan
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 152
Membru din: 22 Noi 2015, 20:12
Localitate: Galati

Re: Rubrica reparatii echipamente pescuit

Mesaj de pavalascdan » 07 Ian 2019, 21:41

Inteleg ca nu mai este ulei magnetic , zona ramane accesibila apei sau cum s-a rezolvat problema ?

Scrie răspuns