Rubrica reparatii echipamente pescuit

discutii despre lansete, mulinete, fire, naluci, etc. destinate pescuitului rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Sorin, Moderatori

Scrie răspuns
Avatar utilizator
lau_bau
veteran
veteran
Mesaje: 2021
Membru din: 23 Ian 2012, 19:13
Localitate: Timisoara

Re: Rubrica reparatii echipamente pescuit

Mesaj de lau_bau » 10 Dec 2018, 19:48

Salut
Am avut Stella 4000 FB si din ce imi amintesc mi am facut knoburi custom din lemn.
Dacă te uiți pe schema si notezi cotele rulmentilor de pe axul knobului verifici singur daca merg sau nu.
Dacă nu te descurci da un MP si verific cum am facut eu.

pavalascdan
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 152
Membru din: 22 Noi 2015, 20:12
Localitate: Galati

Re: Rubrica reparatii echipamente pescuit

Mesaj de pavalascdan » 11 Dec 2018, 13:57

Va salut !

Am nevoie de ajutor in diagnosticarea unei probleme aparure la Shimano Citica 201G6.
Pe recuperare apare un marait in angrenaje , daca curat , ung angrenajele (Drive Gear si Pinion Gear si restul ) se amelioreaza pentru perioada scurta . Maraitul creste cu cat sarcina in recuperare e mai mare , jig si naluca mare .Daca las frana moale scade in intesitate maraitul , dar nu dispare . Cum sa determin cauza ?

Avatar utilizator
Sorin
Moderator
Moderator
Mesaje: 4694
Membru din: 17 Mai 2004, 10:39
Localitate: Bucuresti

Re: Rubrica reparatii echipamente pescuit

Mesaj de Sorin » 11 Dec 2018, 14:55

schimba angrenajele. Sunt duse
Da-i unui om un peste si el va manca o zi; invata-l sa
pescuiasca si el va
sta pe marginea lacului si va bea bere toata ziua.

pavalascdan
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 152
Membru din: 22 Noi 2015, 20:12
Localitate: Galati

Re: Rubrica reparatii echipamente pescuit

Mesaj de pavalascdan » 11 Dec 2018, 15:58

Am sa desfac , ma uit cu atentie

Avatar utilizator
semlecangheorghe
veteran
veteran
Mesaje: 9544
Membru din: 04 Mai 2009, 07:05
Localitate: Arad

Re: Rubrica reparatii echipamente pescuit

Mesaj de semlecangheorghe » 11 Dec 2018, 17:48

Din bucuriile baitcastingului..
Si-Gi Lures wobblers&more..

.

pavalascdan
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 152
Membru din: 22 Noi 2015, 20:12
Localitate: Galati

Re: Rubrica reparatii echipamente pescuit

Mesaj de pavalascdan » 11 Dec 2018, 20:35

Stai linistit , am de rezolvat si la spinning :lol:

Avatar utilizator
lau_bau
veteran
veteran
Mesaje: 2021
Membru din: 23 Ian 2012, 19:13
Localitate: Timisoara

Re: Rubrica reparatii echipamente pescuit

Mesaj de lau_bau » 14 Dec 2018, 07:51

semlecangheorghe scrie:
11 Dec 2018, 17:48
Din bucuriile baitcastingului..
Ei ei Nea Gigi.....dupa ce acum cativa ani iti făceai custom de bait casting ca pe urma sa le modifici in spinning acuma le stii pe toate, nu e mai bun bait castingul.
Faptul că nu pescuiesti matale sau altii nu inseamna asta, drept dovadă campionii naționali pescuiesc mai mult la bait casting.
On topic: daca mulineta nu face figuri tot timpul nu cred ca este de la angrenaje. Da mi un MP si vorbim mai multe.
Stima...

Avatar utilizator
semlecangheorghe
veteran
veteran
Mesaje: 9544
Membru din: 04 Mai 2009, 07:05
Localitate: Arad

Re: Rubrica reparatii echipamente pescuit

Mesaj de semlecangheorghe » 14 Dec 2018, 17:55

Eu nu am zis ca nu-i bun , eu am zis ca are multe ''bucurii''..Cine le accepta pescuieste la b.c. cine nu ,nu..e o tara libera.Cred ca dupa ce am experimentat si una si alta am dreptul la o opinie..
Si-Gi Lures wobblers&more..

.

Avatar utilizator
tdum
veteran
veteran
Mesaje: 1288
Membru din: 30 Ian 2016, 22:34
Localitate: Reşiţa

Re: Rubrica reparatii echipamente pescuit

Mesaj de tdum » 14 Dec 2018, 22:00

Ziua buna. Azi mi-am facut un serviciu. Parte voluntar, parte involuntar, acesta din urma, venind ca un bonus nesperat pentru mulineta mea de suflet - Daiwa Infinity Q 2000.

Intrucat sambata trecuta am pescuit 6 ore pe ploaie si oricum trecuse fix un an de la ultima sesiune de intretinere, am hotarat sa-i rezerv cateva ore la ,,SPA" micutei mulinete. Ma asteptam sa gasesc in ea vaselina neagra, poate chiar picaturi de apa, caci avusese parte de cateva zeci de partide de pescuit cu o medie de 6-8 ore / partida in ultimul an. In plus, doream sa acord atentie unui aspect care m-a deranjat de la bun inceput si anume prezenta acelor saibe de calare a capacului pe carter, carora nu le-am acordat pana acum atentia cuvenita. In anii de utilizare, a aparut incet incet si un mic joc, al manivelei. Miscata inainte-inapoi se auzea un mic clampanit, care trada joc intre dintii danturii pinioanelor, precum si un joc mic al manivelei pe directia axului sau. Parca se auzea si un usor inceput de maraiala...

Asadar, am deschis-o si am fost uimit sa constat ca arata la interior de parca acum as fi termiant intretinerea. Iata:
Imagine

Spalat, pinionul conducator prezenta doar urme de rodaj, nu de uzura, lucru care m-a bucurat:
Imagine

Am spalat toate componentele si le-am remontat si am indepartat urmele de vopsea din preajma urechilor capacului urmand sa acord, (asa cum n-am facut-o pana azi) atentie celor trei puncte de fixare ale capacului. Astfel, am avut surpriza sa constat ca la una din cele doua urechi de sus nu era de fapt nevoie de saiba de calare, iar la cealalta tot de sus, lera (spionul) mi-a ,,spus" ca era nevoie de o saiba cu putin sub 0,10mm. Se va dovedi ulterior ca 0,08mm este cota necesara pt. calare.
Imagine

Tot cu corpul mulinetei strans intre degete si cu angrenajul lasat afara, am verificat si in partea din spate. Acolo, lera de 0,10mm s-a potrivit la fix.
Imagine

Prin urmare, m-am apucat sa frec pe hartie abraziva cele doua saibe originale de 0,12mm pana am obtinut una de 0,08mm si una de 0,10mm, cea din urma marcata cu rosu cu un Edding, ca sa nu le incurc la montaj.
Imagine

Am montat angrenajul si rulmentii sai si am asigurat cu vopsea cele trei suruburi de fixare, cu care am strans ferm capacul pe carter. Ma asteptam de acum sa fie necesar sa umblu la distantierele rulmentului care preseaza angrenajele unul in celalalt. E... aici a survenit surpriza placuta la care nu m-am asteptat. A fost la marele fix! Au disparut toate jocurile manivelei, fara ca mulineta sa ruleze infranat. Fara zgomote, fara clampanituri si fara nici o urma de maraiala! Se micsa usor, lin si silentios. Incredibil! Ca una noua...

Desi nu a dat niciodata rateuri la frig pana acum, rulmentul de antiretur a avut ceva mizerie in el. L-am spalat si l-am montat fara a face nici o corectie asupra parghiei de comanda on/off. Am facut proba cuplarii rolelor la final. Se vede in poza de mai jos butonul de setare a antireturului pozitionat pe mijloc si deja antireturul e in functiune. Iata:
Imagine

Ceea ce am experimentat inca odata astazi, (daca mai era nevoie) este faptul ca nu trebuie sa avem orbeste incredere in constructor. Exigenta noastra si atentia la detalii sunt atribute care lipsesc in productia de serie. Concret, in acest caz, constructorul foloseste saibe de calare de 0,12mm (ca o cota de grosime standard) indiferent daca e necesar de mai mult sau de mai putin. Nu pot decat sa ma bucur ca in aceasta zi de iarna am decis sa verific acest aspect, iar recompensa a fost mult mai mare decat ma asteptam. Secrete mici, efecte mari, cateodata greu de banuit sau de explicat.

Urmatoarea revizie a acestei mulinete, peste trei ani. N-are rost mai repede, la cum a aratat dupa un an si la cum se misca acum.

Rew.

Avatar utilizator
tdum
veteran
veteran
Mesaje: 1288
Membru din: 30 Ian 2016, 22:34
Localitate: Reşiţa

Re: Rubrica reparatii echipamente pescuit

Mesaj de tdum » 15 Dec 2018, 18:42

Shimano Twin Power 3000c. Aceasta mulineta, aproape noua si in care nu s-a umblat inca, a trebuit deschisa pentru a verifica daca are ungere corespunzatoare si totodata pentru a reduce jocul dintre pinioane, care se traducea printr-un joc al manivelei pe toate directiile. Deasemenea rotor drag-ul era foarte slab. Motivul pentru acest din urma neajuns l-am observat imediat ce am dat jos rotorul. Coroana din plastic cauciucat era labartata si se rotea prea usor in jghebul in care era montata. Aceasta problema am rezolvat-o la remontare, punand o vaselina vascoasa si lipicioasa in jgheabul respectiv.
Imagine

N-a fost nici o problema in rest, am mai suplimentat vaselina existenta si am asigurat suruburile cu vopsea:
Imagine

Daca vreodata aveti probleme cu demontarea capacelului (de pe drepta) opus manivelei, sa stiti ca acesta, daca s-a intepenit, poate fi demontat prin interior folosind un imbus de 5,5mm:
Imagine

Am rezolvat apoi principala problema deranjanta (jocurile / clamapanitul manivelei) prin introducerea unei saibe distantiere din cupru (0,05mm) sub cele doua saibe distantiere existente:
Imagine

Neaparat trebuie unse simeringurile, cel din fusta manivelei si foarte important, cel de sub rotor, care etanseaza exact pe suportul metalic pe care se fixeaza rotorul:
Imagine

Am inapoiat mulineta in aceeasi zi proprietarului si a fost multumit de noua evolutie.

Ceea ce mi se pare important de retinut, este ca mulineta sa fie deschisa daca are jocuri care ne nemultumesc inca din faza de inceput (mulineta noua) si inlaturarea jocurilor. Altfel, utilizata cu jocuri, mulineta va dezvolta pe fetele dintilor o amprenta de rodaj in relatie cu jocul respectiv existent, iar daca se va dori ulterior eliminarea jocurilor, aceasta se va putea face doar cu riscul aparitiei rontaitului / maraitului, semn ca angrenarea a fost miscata de pe calcatura deja formata prin rodaj. Parerea mea...

Rew.

Scrie răspuns