Rubrica reparatii echipamente pescuit

discutii despre lansete, mulinete, fire, naluci, etc. destinate pescuitului rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Sorin, Moderatori

Scrie răspuns
Avatar utilizator
semlecangheorghe
veteran
veteran
Mesaje: 9544
Membru din: 04 Mai 2009, 07:05
Localitate: Arad

Re: Rubrica reparatii echipamente pescuit

Mesaj de semlecangheorghe » 12 Iul 2018, 18:39

Am si eu Ultegra cu sistemul ara urat -sarma bifurcata , dar nu am patiot niciodata sa se agate firul acolo. In schimb am un amic care umbla in concursuri de feeder si are mulinete asemanatoare ca si concept cu Ultegra. Ei bine, ale lui toate au canal, si asta pentru ca este in permaneneta de nada pe maini, nada care ajunge pe acel plastic ,se usuca acolo si firul se prinde in pelicula aceea. e suficient un mic canal, si gata, se taie..
Si-Gi Lures wobblers&more..

.

Avatar utilizator
tdum
veteran
veteran
Mesaje: 1288
Membru din: 30 Ian 2016, 22:34
Localitate: Reşiţa

Re: Rubrica reparatii echipamente pescuit

Mesaj de tdum » 12 Iul 2018, 19:53

@ Spring & Semlecan Gheorghe

Domnilor, pot sa va mai spun ceva legat de acesti portgaleti:

Ultimele Shimano cu aceasta echipare de portgalet la pickup cu care am avut contact spre verificare/intretinere, au fost 6 bucati de Ultegra XSC 6000, destul de curate la exterior, dar cu interiorul murdar, intrucat nu cred ca au fost deschise niciodata si au executat ceva serviciu pana acum in competitii. Ciudatenia de care vreau sa va pomenesc, este ca desi mulinetele au aceeasi varsta si apartin aceluiasi utilizator, doar la doua dintre ele a aparut problema respectiva de taiere si au fost intoarse cu 180 de grade ,,gulerele" acelea din plastic, dupa care s-au taiat si pe partea intacta. De ce la aceleasi doua mulinete a aparut si pentru a doua oara fenomenul?!?! Nu stiu! Unghiurile sarmei bifurcate par la fel la o analizare vizuala... Inca mai am si pozele pe undeva in arhiva, dar nu ma mai complic sa le postez, (decat daca vreti neaparat sa le vedeti) ca ati vazut ce soarta au pozele pe acest forum...

Legat de unghiurile sarmei de la pickupul mulinetelor marca Shimano, pot sa va spun ca am observat ca sunt destul de critice si orice deformare poate produce efecte nebanuite. M-am lovit de sute de ori de cazuri in care vinovata era deformarea pickupului. Ori nu se mai inchidea pickupul complet, ori se inchidea in timpul lansarii, ori nu mergea declansarea automata din rotirea manivelei, ori mergea greu, ori nu se putea deschide deloc pickupul daca pozitia tamburului se nimerea la maximul cursei superioare, intrucat intra in conflict cu sarma pickupului si batea in ea. Chiar saptamana trecuta am avut o Stella cu aceasta belea si omul credea ca e cu probleme mari... I-am rezolvat-o ,,din mana", fara scule, in 40-50 de secunde... Bucurie mare pe capul lui! In fine...

In momentul de fata ramanand fara alternative pt. repararea acestor Ultegre (in afara de inlocuirea pieselor respective), am intrebat daca stiti de existenta unor astfel de piese de schimb, executate din metal.

Sunt magulit ca urmariti acest topic si bucuros ca am parteneri de discutii de nadejde. Va multumesc!

Rew.

HENRICH
junior
junior
Mesaje: 77
Membru din: 29 Sep 2016, 20:04

Re: Rubrica reparatii echipamente pescuit

Mesaj de HENRICH » 12 Iul 2018, 20:55

Salutare !Eu am un set de Ultegra xtc 14000,la fel si la modelul de mai sus are port galetul din plasticul ordinar,si la minne s-a taiat ,apoi l-am intors ...si iaras s-a taiat.Eu am reusit sa cumpar din Ungaria de la o firma mica ,care fabrica cu masini performante,clona port galetului din aluminiu dur + anodizat-nu vopsit!Si deatunci nu s-a mai intamplat niciodata ,din faptul ca pur si simplu aluneca firul frumos la locul ei.Sunt fabricate la o precizie surprinzatoare de buna.Dar are si un aspect negativ-Pretul....5000 de forinti=75 ron+2400 forinti=36 ron transportul,deci este foarte scump,dar numai la ei am gasit.Undeva am vayut ca s/a fabricat din inox-DAR are alta greutate,si scoate rotorul din echilibru.

Avatar utilizator
semlecangheorghe
veteran
veteran
Mesaje: 9544
Membru din: 04 Mai 2009, 07:05
Localitate: Arad

Re: Rubrica reparatii echipamente pescuit

Mesaj de semlecangheorghe » 12 Iul 2018, 21:15

Solutii

1. Demontata piesa, facut desen tehnic, pe baza lui executata piesa la o firma sau la un meserias care are masinile unelte necesare.Destul de complicat..
2. Aplicarea unui strat de metal fluid care sa imbrace practic piesa defecta. Daca doriti, in privat, pot sa va dau mai multe detalii despre acesta din urma...
Si-Gi Lures wobblers&more..

.

Avatar utilizator
tdum
veteran
veteran
Mesaje: 1288
Membru din: 30 Ian 2016, 22:34
Localitate: Reşiţa

Re: Rubrica reparatii echipamente pescuit

Mesaj de tdum » 12 Iul 2018, 22:13

Va multumesc pentru informatii domnilor. Si proprietarul mulinetelor cauta intr-o sursa piesele respective. Daca nu va gasi, am sa va contactez pe mesageria privata pentru mai multe informatii.

Cu stima!

Rew.

Avatar utilizator
semlecangheorghe
veteran
veteran
Mesaje: 9544
Membru din: 04 Mai 2009, 07:05
Localitate: Arad

Re: Rubrica reparatii echipamente pescuit

Mesaj de semlecangheorghe » 13 Iul 2018, 05:10

Si-Gi Lures wobblers&more..

.

Avatar utilizator
tdum
veteran
veteran
Mesaje: 1288
Membru din: 30 Ian 2016, 22:34
Localitate: Reşiţa

Re: Rubrica reparatii echipamente pescuit

Mesaj de tdum » 13 Iul 2018, 09:01

@ Semlecan Gheorghe. Nu m-am inselat cand am apreciat ca am parteneri de discutie de nadejde.

Eu n-as fi gasit, (vazut) schema de mai sus fara ajutorul dv. Acum ca mi-ati satisfacut curiozitatea, pot sa spun ca sunt dezamagit de ce vad acolo... As spune fara indoiala ca este ,, Aceeasi Marie cu alta palarie" N-au rezolvat mare lucru, in afara de ,,cosmetica" sau cel mult o ,,operatie estetica" reusita. Vor fi insa destui care o vor indragi chiar si pentru atat. Macar de ar costa pe masura meritelor si a trainiciei, nu doar pe masura aspectului, atunci, ar fi ceva de apreciat.

Maestre, va multumesc mult ca v-ati imlicat cu acest raspuns (schema) si mi-ati lamurit curiozitatea. Cu respect!

REw.

Avatar utilizator
tdum
veteran
veteran
Mesaje: 1288
Membru din: 30 Ian 2016, 22:34
Localitate: Reşiţa

Re: Rubrica reparatii echipamente pescuit

Mesaj de tdum » 13 Iul 2018, 09:37

P.S.
Schema de mai sus pare a fi a mulinetei Daiwa Exist 2018 -monocoque. Intrebasem de ea in topicul ,,Daiwa - povestea merge mai departe" dar raspunsul a venit aici. E binevenit si multumesc inca odata!

Rew.

Avatar utilizator
semlecangheorghe
veteran
veteran
Mesaje: 9544
Membru din: 04 Mai 2009, 07:05
Localitate: Arad

Re: Rubrica reparatii echipamente pescuit

Mesaj de semlecangheorghe » 13 Iul 2018, 16:23

Scuze am incurcat eu topicul.
Dupa cum am zis , au facut ce au facut sa iasa cu o greutate cat mai mica fata de concurenta.Mie sistemul ala de rulare pe rulmenti nu mi-a placut niciodata , adica e ok intr-o mulineta de vreo suta de euro si cam atat.
Eu vad destul de misto corpul monococa din pdv al angrenajului principal, mai exact al controlului asupra jocurilor, insa asa cum spunea-ti la o mulineta aceste jocuri nu sunt totul..
Si-Gi Lures wobblers&more..

.

Avatar utilizator
semlecangheorghe
veteran
veteran
Mesaje: 9544
Membru din: 04 Mai 2009, 07:05
Localitate: Arad

Re: Rubrica reparatii echipamente pescuit

Mesaj de semlecangheorghe » 13 Iul 2018, 16:25

P.S.Dupa parerea mea, modelele LT din gama de mijloc, Fuego,Caldia,Prorex,BG., isi merita mult mai mult banii..
Si-Gi Lures wobblers&more..

.

Scrie răspuns