Rubrica reparatii echipamente pescuit

discutii despre lansete, mulinete, fire, naluci, etc. destinate pescuitului rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Sorin, Moderatori

Scrie răspuns
Avatar utilizator
semlecangheorghe
veteran
veteran
Mesaje: 9544
Membru din: 04 Mai 2009, 07:05
Localitate: Arad

Re: Rubrica reparatii echipamente pescuit

Mesaj de semlecangheorghe » 16 Apr 2018, 17:06

Sistemul wormshaft a lui Shimano a functionat mult timp cu acel joc specific. In special la modelele la care se poate tuna cu rulmenti pe ambii capeti ai axului jocul se poate diminua simtitor. Dar el este necesar pentru schimbarea cursei cursorului..bine, nu exagerat..Stiu despre modelele ieftine de la Daiwa , v-am urmarit atent postarile si am urmarit si pe you tube modelele ieftine de la Shimano. Se pare ca la acest capitol Daiwa i-a intrecut in multe privinte, mai ales daca au pus arcuri elicoidale la rrulmentul antirevers.Pentru mine, Daiwa ieftine sunt extrem de interesante deoarece cred ca le pot ridica substantial calitatea si fiabilitatea mecanismului prin tuningul de care v-am vorbit.
Si-Gi Lures wobblers&more..

.

Avatar utilizator
tdum
veteran
veteran
Mesaje: 1288
Membru din: 30 Ian 2016, 22:34
Localitate: Reşiţa

Re: Rubrica reparatii echipamente pescuit

Mesaj de tdum » 25 Apr 2018, 12:40

Va doresc sa reusiti in ceea ce spuneti ca vi-ati propus maestre. Sunt curios de rezultat. Spor la treaba!

Rew.

Avatar utilizator
tdum
veteran
veteran
Mesaje: 1288
Membru din: 30 Ian 2016, 22:34
Localitate: Reşiţa

Re: Rubrica reparatii echipamente pescuit

Mesaj de tdum » 12 Iun 2018, 13:57

Salutare tuturor.

Am reparat de curand o mulineta Shimano Stella, care a avut rupt filetul din butucul angrenajului si nu se mai putea infileta manivela, deci mulineta era inutilzabila. Am folosit pentru aceasta reparatie, piese dintr-o mulineta (donatoare) Daiwa, destul de scumpa si nu as mai repeta a doua oara aceasta operatiune daca va fi nevoie cu alta ocazie. Nu cred ca acesta Stella e singura care a patit asa ceva. De aceea, va rog sa-mi spuneti daca v-ati intalnit si dumneavoastra cu situatii asemanatoare de filete smulse din angrenajele de aluminiu si cum le-ati reparat, fara a schimba drive gear-ul (pinionul conducator). Nu e obligatoriu sa fie Stella in cauza, poate sa fie Twin Power, Stradic, etc. mulinete la care manivela se infileteaza in angrenajul din aluminiu. Sunt curios si de alte metode (diferite de cea aplicata de mine) de solutionare a acestui defect. Multumesc anticipat.

Rew.

HENRICH
junior
junior
Mesaje: 77
Membru din: 29 Sep 2016, 20:04

Re: Rubrica reparatii echipamente pescuit

Mesaj de HENRICH » 12 Iun 2018, 14:17

Domnu-l tdum de ce numai se vad pozele pe care a-ti atasat pe paginile de mai sus?

Avatar utilizator
tdum
veteran
veteran
Mesaje: 1288
Membru din: 30 Ian 2016, 22:34
Localitate: Reşiţa

Re: Rubrica reparatii echipamente pescuit

Mesaj de tdum » 12 Iun 2018, 16:55

@Henrich

Domnule, nu stiu motivul real pentru care nu se vad mai vad pozele. Poate am deranjat...

Este posibil sa fie o legatura si cu faptul ca este restrictionata inscrierea de noi membri pe forum - ultimul inscris e tot Enrichefraup in ianuarie 2018. Am vazut deasemenea, ca atunci cand accesez forumul, ma duce direct in pagina a 4-a a rubricii de vanzari si cumparari!?!? Impresia mea este ca acest forum a fost lasat de izbeliste. De aceea, pana nu se vor vedea din nou pozele pe toate topicurile, nu voi mai incerca sa pun poze noi, desi am avut cateva zeci de cazuri interesante (si utile pentru multi dintre dv.) in rastimpul in care nu am mai postat...

Reiterez acum chestiunea de mai sus la care v-am rugat sa-mi dati un eventual raspuns:
tdum scrie:Nu cred ca acesta Stella e singura care a patit asa ceva. De aceea, va rog sa-mi spuneti daca v-ati intalnit si dumneavoastra cu situatii asemanatoare de filete smulse din angrenajele de aluminiu si cum le-ati reparat, fara a schimba drive gear-ul (pinionul conducator). Nu e obligatoriu sa fie Stella in cauza, poate sa fie Twin Power, Stradic, etc. mulinete la care manivela se infileteaza in angrenajul din aluminiu. Sunt curios si de alte metode (diferite de cea aplicata de mine) de solutionare a acestui defect. Multumesc anticipat.
Rew.

misulica70
veteran
veteran
Mesaje: 1934
Membru din: 03 Sep 2012, 21:37
Localitate: Radauti/Sv.
Contact:

Re: Rubrica reparatii echipamente pescuit

Mesaj de misulica70 » 12 Iun 2018, 17:01

Pozele nu sunt pe forum,si din cind in cind postimage.org baga ceva resetare si se pierde adresa spre ele.
In cont la postimage pozele sint salvate dar trebuie sa le urce din nou ptr a putea fii vazute si pe forum.

Avatar utilizator
tdum
veteran
veteran
Mesaje: 1288
Membru din: 30 Ian 2016, 22:34
Localitate: Reşiţa

Re: Rubrica reparatii echipamente pescuit

Mesaj de tdum » 07 Iul 2018, 13:17

@ misulica70
misulica70 scrie:Pozele nu sunt pe forum,si din cind in cind postimage.org baga ceva resetare si se pierde adresa spre ele.
In cont la postimage pozele sint salvate dar trebuie sa le urce din nou ptr a putea fii vazute si pe forum.
Multumesc pentru informatie. Fara indoiala, stiti mult mai multe decat mine despre acest subiect, eu fiind aproape total nepriceput in ceea ce priveste calculatorul, internetul, tehnica informatica moderna... Nu pot sa fac nimic in situatia de fata ca sa repar raul facut de altii... Sau poate e mai bine asa...
tdum scrie:Am reparat de curand o mulineta Shimano Stella, care a avut rupt filetul din butucul angrenajului si nu se mai putea infileta manivela, deci mulineta era inutilzabila. Am folosit pentru aceasta reparatie, piese dintr-o mulineta (donatoare) Daiwa, destul de scumpa si nu as mai repeta a doua oara aceasta operatiune daca va fi nevoie cu alta ocazie. Nu cred ca acesta Stella e singura care a patit asa ceva. De aceea, va rog sa-mi spuneti daca v-ati intalnit si dumneavoastra cu situatii asemanatoare de filete smulse din angrenajele de aluminiu si cum le-ati reparat, fara a schimba drive gear-ul (pinionul conducator). Nu e obligatoriu sa fie Stella in cauza, poate sa fie Twin Power, Stradic, etc. mulinete la care manivela se infileteaza in angrenajul din aluminiu. Sunt curios si de alte metode (diferite de cea aplicata de mine) de solutionare a acestui defect. Multumesc anticipat.
Intrucat nu mi-a raspuns nimeni la chestiunea de mai sus, pot sa concluzionez ca, ori mulineta reparata de mine a fost un caz izolat, ori ca nu a incercat nimeni sa repare un angrenaj care s-a defectat asa cum l-am descris mai sus, ci probabil l-a schimbat cu totul. Desigur, ar mai fi varianta in care nu doriti sa dialogati cu mine, dar sper ca nu e aceasta motivul pentru care nu mi-ati adresat nici un raspuns.

Eu am reparat acea Stella, folosind butucul extras dintr-un angrenaj al unei Daiwe de tip ,,Real Four" cu manivela infiletabila si pe care butuc l-am prelucrat pana l-am putut introduce (presat si lipit) cota in cota in interiorul butucului angrenajului Stellei. Au mai fost necesare cateva mici ajustari si apoi a fost posibila si infiletarea manivelei de la Daiwa donatoare. Probabil ca s-ar fi potrivit si butucul si manivela de la alte marci de mulinete ,,donatoare" cu butuc si manivela infiletabila.

Mulineta functioneaza bine dupa reparatie si nici nu cred ca se va mai strica in acel punct. Din pacate, manivela se poate monta/infileta pe angrenaj, doar pe stanga (varianta uzuala). Angrenajul per total e ceva mai greu acum (masa ceva mai mare) fiindca are de acum butucul plin, nu gol, (gaurit si filetat la ambele capete)

Apropo de masa angrenajului... Am vazut in mai multe randuri comparatii intre masa angrenajelor provenind de la mulinete cu wormshaft si butucul angrenajului gol si filetat pe interior la capete, comparate cu masa angrenajelor provenind de la mulinete cu depanator ,,pe cama" si cu butucul angrenajului din otel plin si filetat pe exterior la ambele capete. Ei bine, aceste comparatii nu servesc la nimic, comparand ,,mere cu pere" Unul din angrenaje contine de fapt si o parte din angrenajul depanatorului (pinionul secundar) si o parte din manivela (butucul din otel filetat pe exterior), iar celalalt cu care este comparat, nu contine aceste elemente, fiind alcatuiri diferite. Este total neavenita si superficiala comparatia respectiva, asta, asa ca o paranteza la subiect...

Rew.

Avatar utilizator
VicToR .
veteran
veteran
Mesaje: 875
Membru din: 19 Mai 2011, 11:22
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Rubrica reparatii echipamente pescuit

Mesaj de VicToR . » 10 Iul 2018, 11:40

Salutare! Vopseste cineva voblere ? As avea si eu nevoie sa ma ajute cu 4 voblere sa le vopseasca, sa fie din Bucuresti. Multumesc frumos! :respekt:
!!!!!!! C&R FISHING !!!!!!!!
la fiecare sedinta de pescuit invat cate ceva.....

Avatar utilizator
tdum
veteran
veteran
Mesaje: 1288
Membru din: 30 Ian 2016, 22:34
Localitate: Reşiţa

Re: Rubrica reparatii echipamente pescuit

Mesaj de tdum » 12 Iul 2018, 14:24

Shimano: Tehnium FD, Aero CI4+ FA, Aero Spin, Symetre FL, Ultegra XSC, si multe altele, au un element comun, (printre altele) si este vorba de o piesa din plastic, un fel de ,,guler"amplasat exact in punctul de insertie al sarmei bifurcate a pickupului in portgalet. Ei bine, din diverse motive, (pentru mine contand doar acela ca e prost gandit) acest guler din plastic nu faciliteaza intotdeauna ajungerea firului pe galet ci el ramane ocazional agatat pe gulerul respectiv si frecandu-se pe el in recuperare, produce lesne taierea acestuia, santul rezultat deteriorand rapid si firul. Ca o rezolvare de moment, in situatia in care s-a produs aceasta deteriorare a piesei respective, este suficient sa demontam surubul galetului si sa intoarcem (rasucim 180 de grade) piesa respectiva. E doar o rezolvare de moment, fiindca asa cum s-a agatat prima data, tot asa se va agata si ulterior.

Am auzit de la proprietarul unor Ultegre mari (folosite in competitii la crap), ca Shimano ar fi luat cunostinta de acesta eroare a lor si ar fi pus pe piata varianta metalica (poate si usor modificata) a acestui guler din plastic, care agata si strica firul. Aveti cumva cunostinta de acest aspect? Daca da, atunci v-as ruga, daca stiti, sa indicati o sursa de procurare a acestor piese la noi in tara. Va multumesc.

Rew.

Avatar utilizator
Spring
veteran
veteran
Mesaje: 835
Membru din: 04 Aug 2011, 23:30

Re: Rubrica reparatii echipamente pescuit

Mesaj de Spring » 12 Iul 2018, 17:09

Dețin eu o ultegra 12 ci4 c3000s. Și pe mine m-a mirat de ce au folosit acea soluție, mai ales ca e un plastic destul de moale și de rugos. Sa fiu sincer anul trecut am folosit cel mai mult acea mulineta dar nu am avut probleme. Inițial am crezut ca se va opti firul acolo in pragul format de piesa și portgalet. Eu nu am pățit dar cred ca se datorează firelor subțiri pe care le folosesc. La fire mai groase s-ar putea sa apăra problema asta. Oricum firul ajunge acolo înainte sa mulinezi. Probabil de aia la mulinetele de crap e problema frecventa.
there's more to fishing than catching a f.i.s.h.!

Scrie răspuns