Rubrica reparatii echipamente pescuit

discutii despre lansete, mulinete, fire, naluci, etc. destinate pescuitului rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Sorin, Moderatori

Scrie răspuns
makaveli
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 114
Membru din: 22 Apr 2017, 16:18
Localitate: Toledo

Re: Rubrica reparatii echipamente pescuit

Mesaj de makaveli » 26 Sep 2017, 22:23

foarte interesant!
multumesc de demonstratie!
Zander_Master

Avatar utilizator
tdum
veteran
veteran
Mesaje: 1288
Membru din: 30 Ian 2016, 22:34
Localitate: Reşiţa

Re: Rubrica reparatii echipamente pescuit

Mesaj de tdum » 27 Sep 2017, 14:56

Sa va fie de folos! Si dumneavoastra si altora, asa cum mi-a fost si mie de atatea ori...

Rew.

Avatar utilizator
tdum
veteran
veteran
Mesaje: 1288
Membru din: 30 Ian 2016, 22:34
Localitate: Reşiţa

Re: Rubrica reparatii echipamente pescuit

Mesaj de tdum » 02 Oct 2017, 14:16

Ziua buna! In cele ce urmeaza am sa va prezint un defect care apare destul de des la mulinete si nu doar la cele de spinning. Am facut si poze in paralel atunci cand am depistat cauza si am remediat efectul, poze pe care vi le prezint in continuare.
Este vorba de deteriorarea portgaletului atunci cand pickupul este in alcatuirea de mai jos, (sau una asemanatoare) iar firul taie gulerul de protectie a galetului.
Imagine

Se extrage portgeletul prin rasucire si se poate observa cu usurinta cauza care a produs agatarea firului si deteriorarea implicita. Unghiul de insertie al sarmei pickupului in portgelt, nu este cel corect.
Imagine

Se face corectia unghiului asa cum se vede mai jos.
Imagine

Urmeaza strapungerea completa a portgaletului cu un burghiu de aceeasi dimensiune cu cea a sarmei de la pickup.
Imagine

Se introduce apoi capatul sarmei de pickup in noul orificiu de insertie creat si se fixeaza cu un punctator si un ciocan.
Imagine

Se vede mai jos reparatia finalizata. Cauza producerii defectului fiind inlaturata prin corectia acelui unghi, buna functionare a pickupului astfel reparat, va fi una de durata. Asa arata, gata de montat pe rotor.
Imagine

Taietura si vechea gaura din portgalet pot fi astupate cu material de umplere (pilitura + superglue) si finisate daca deranjeaza ca aspect.

Sa fie de folos! Rew.

Avatar utilizator
tdum
veteran
veteran
Mesaje: 1288
Membru din: 30 Ian 2016, 22:34
Localitate: Reşiţa

Re: Rubrica reparatii echipamente pescuit

Mesaj de tdum » 03 Oct 2017, 09:26

Ieri, la Resita a fost o zi insorita si am profitat de asta ca sa folosesc razele solare si o lupa (2X) in scopul incalzirii controlate si repararii unui rulment de antiretur de la o mulineta Daiwa Non-Real Four. In topicul ,,Antiretur instant Daiwa" am pus doar poze cu remedierea antireturului la tipurile Real Four, lucru blamat: ,,nu toata lumea are Real Four" iar apoi, acelasi coleg a apreciat ca fara trei chinezi nu se poate rezolva... Ei bine, am sa ilustrez in cele ce urmeaza, cat de simplu poate fi. Pentru rezolvarea antireturului defect, am avut nevoie de o cheie tubulara de 12, de o surubelnita cruce nr.0, o lupa, ochelari de soare cu filtru maxim si cca. 25 de minute. Pasii:
1) Se destrange cu tubulara piulita si se da jos rotorul.
2) Se destrang cu surubelnita cruce cele doua suruburi care fixeaza capacul de tabla ca inchide antireturul.
3) Se scoare rulmentul de antiretur.
4) Se incalzeste controlat gatuirea ce leaga urechea de comanda de camasa ce contine rolele si se modifica unghiul urechii.
5) Se monteaza in ordine inversa demontarii si gata. Fara chinezi!

Aceasta este mulineta Non Real Four
Imagine

Asa arata corectia pe verso (deviere spre stanga)
Imagine

Asa arata pe fata (deviere spre dreapta)
Imagine

Asa arata montat la loc, reparat cu parghia de comanda selectata pe OFF. E clar ca selactand ON, cursa va fi mai ampla acum si antireturul va fi eficient. Simplu, fara chinezi, la indemana oricui.
Imagine

Nu trebuie incalzita urechea de comanda ci doar gatuirea ce o leaga de colivia de plastic. Trebuie sa va protejati insa ochii cu ochelari de soare la faza in care focalizati cu lupa razele solare, lumina fiind foarte intensa. Nu va temeti ca nu se strica nimic atata timp cat nu este o incalzire excesiva ci una controlata si veti fi multumiti de rezultat.

Sa fie de folos! Rew.

Avatar utilizator
tdum
veteran
veteran
Mesaje: 1288
Membru din: 30 Ian 2016, 22:34
Localitate: Reşiţa

Re: Rubrica reparatii echipamente pescuit

Mesaj de tdum » 06 Oct 2017, 09:19

Va prezint si o alta abordare a reparatiei unui rulment de antiretur de acelasi tip de la Daiwa, care da rateuri la rece.
Metoda pe care am sa o indic mai jos, banuiesc ca va fi preferata celei descrise anterior, insa rata de mentinere e mai scazuta. Se folosesc aceleasi scule, dar nu mai este necesara lupa. E necesar in plus, o penseta, un foen si o sursa de frig (frigider). Ca si mai sus, se scoate rulmentul de antiretur. Nu vom mai actiona de aceasta data asupra urechii de comanda ci asupra aripioarelor de contact cu rolele. Incalzim bine de tot rulmentul cu foenul pana il simtim fierbinte. Luam apoi penseta si indreptam fiecare aripioara inspre role, una cata una, asa...
Imagine

Sau doua cate doua, asa...
Imagine

Trebuie parcurse astfel repede toate aripioarele cat mai este cald rulmentul si imediat ce au fost incordate toate, se pune la frigider. Se lasa sa se raceasca 15-20 de minute, dupa care se poate remonta pe mulineta fiindca e deja functional. Fata de metoda anterioara, aceasta nu lasa nici o urma a interventiei. Si intr-un caz si in celalalt, ramane valabila indicatia de a decupla antireturul atunci cand nu folosim mulineta, ca aripioarele respective sa stea relaxate, nu tensionate/deformate si cand vom avea nevoie, sa-si faca bine treaba.

Rew.

marcel gheorghita
senior
senior
Mesaje: 394
Membru din: 11 Dec 2005, 09:15
Localitate: Botosani

Re: Rubrica reparatii echipamente pescuit

Mesaj de marcel gheorghita » 06 Oct 2017, 14:10

La recomandarile lui tdum (respect omule, esti fantastic!), am facut si eu aceleasi operatiuni pt antireturul unui exceler vechi de 7-8 ani, pescuit aproape saptamanal. Prima data am facut treaba cu lamelele, dar a tinut doar 2 sapt, lamelele alea mici sunt elastice, probabil nu le-am modelat destul....a doua oara am facut treaba cu indoitul urechii, si merge si acum...uneori mai scapa, dar f.rar...probabil trebuie sa degresez intr-o zi antireturul....eu am incalzit cu foenul nevestei...

Avatar utilizator
tdum
veteran
veteran
Mesaje: 1288
Membru din: 30 Ian 2016, 22:34
Localitate: Reşiţa

Re: Rubrica reparatii echipamente pescuit

Mesaj de tdum » 07 Oct 2017, 11:13

@ Marcel Gheorghita

Va felicit ca ati avut determinarea sa aplicati ceea ce v-am sugerat.

Daca va uitati cu atentie la ultima poza pe care am postat-o, se vad urme de murdarie si unsoare pe acel rulment. Probabil ca este la fel si in rulmentul dumneavoastra. Poate fi o cauza generatoare de rateuri. Eu unul, am rezerve sa spal cu diluant o piesa din plastic, asa ca prefer sa folosesc detergent si apa, iar apoi o scufund si o limpezesc in alcool (spirt). De uscat, se usuca repede prin evaporarea alcoolului si ramane totul curat. La montaj, daca nu aveti un ulei foarte fin, mai bine montati rulmentul cu role, uscat.

Bravo! Aveti respectul meu si va multumesc pt. aprecieri!

Rew.

Avatar utilizator
tdum
veteran
veteran
Mesaje: 1288
Membru din: 30 Ian 2016, 22:34
Localitate: Reşiţa

Re: Rubrica reparatii echipamente pescuit

Mesaj de tdum » 09 Oct 2017, 09:07

Fiindca discutia a ajuns in acest punct in care ne referim la repunerea in functiune a rulmentilor de antiretur de la generatiile mai vechi de Daiwe, care dadeau rateuri in special la rece, am sa reamintesc faptul ca aceeasi procedura de corectie a pozitiei urechii de comanda a coliviei cu role se executa si in cazul mulinetelor de tip Real Four de generatie veche. In acest scop, se poate folosi un dispozitiv ajutator pe care se introduce ,,coroana" si care serveste drept suport in timpul prelucrarii urechii. E vorba de o bucata dintr-un bat de pescuit, sau alt material circular in sectiune si cu conicitate pe lungime, care serveste drept suport asa cum se vede in poza de mai jos.

Imagine

Vine iarna, sigur vor fi probleme ca de obicei pe aceasta tema, asa ca... pentru cei interesati de subiect, se gasesc mai multe informatii si fotografii in paginile 5,6 si 7 ale topicului ,,Antiretur instant Daiwa".

Rew.

Avatar utilizator
anem
veteran
veteran
Mesaje: 3046
Membru din: 30 Mar 2006, 11:54
Localitate: carpi

Re: Rubrica reparatii echipamente pescuit

Mesaj de anem » 09 Oct 2017, 09:18

tdum scrie:[.....]ne referim la repunerea in functiune a rulmentilor de antiretur de la generatiile mai vechi de Daiwe, care dadeau rateuri in special la rece [.....]
tdum, pomenesti de generatiile mai vechi de Daiwe si problemele lor la antiretur. sa inteleg ca in generatiile noi s-a schimbat ceva? au schimbat sistemul antiretur? l-au imbunatatit cu ceva?
C&R ... un alt mod de a savura un peste ...

Avatar utilizator
tdum
veteran
veteran
Mesaje: 1288
Membru din: 30 Ian 2016, 22:34
Localitate: Reşiţa

Re: Rubrica reparatii echipamente pescuit

Mesaj de tdum » 09 Oct 2017, 09:28

anem scrie:sa inteleg ca in generatiile noi s-a schimbat ceva? au schimbat sistemul antiretur? l-au imbunatatit cu ceva?

Da, le-a venit mintea la cap. Asa cum am descris si am aratat cu fotografii in topicul ,,Daiwa - povestea merge mai departe", au facut ceea ce trebuiau sa faca demult. Rulmentii cu role au acum arcuri elicoidale cu spire eliptice pe fiecare rola in parte, chiar si pe modelele ieftine. Nu mai au treaba de acum cu variatiile de temperatura. Daca vor mai da rateuri va fi doar din cauza celor care vor pune agenti de gresare nepotriviti pe aceste role. La nevoie, se poate aplica corectia sugerata de mine si la modelele noi, dar nu cred ca va fi cazul...

Rew.

Scrie răspuns