Rolul capacelor laterale la Certate Hyper Custom 2500 R

discutii despre lansete, mulinete, fire, naluci, etc. destinate pescuitului rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Sorin, Moderatori

Avatar utilizator
andreisavin
veteran
veteran
Mesaje: 928
Membru din: 10 Noi 2013, 18:19
Localitate: Bucuresti
Contact:

Rolul capacelor laterale la Certate Hyper Custom 2500 R

Mesaj de andreisavin » 27 Feb 2020, 13:19

Imagine

Din cate stiu, acele capace sunt de 3000H(si nu se gasesc de cumparat aftermarket pt design). Acum ca o fi corp de 3000H cu rotor de 2500 sau 2500R cu capace rosii, ramane de vazut...cert e ca s-a umblat la ea...

[editat jb - subiect deviat din altul]

Avatar utilizator
crapmaniacul
veteran
veteran
Mesaje: 4678
Membru din: 19 Iun 2013, 12:20
Localitate: Bucuresti

Re: Certate Hyper Custom 2500 R

Mesaj de crapmaniacul » 27 Feb 2020, 22:54

andreisavin scrie:
27 Feb 2020, 13:19
Din cate stiu, acele capace sunt de 3000H(si nu se gasesc de cumparat aftermarket pt design). Acum ca o fi corp de 3000H cu rotor de 2500 sau 2500R cu capace rosii, ramane de vazut...cert e ca s-a umblat la ea...
Si ca o ultima dovada ca stiu ce vorbesc spre deosebire de "cunoscatorii" dupa ureche se vede mai jos in link ca nu exista vreun model 3000H Hypercustom decat cel mult in imaginatia unora slab informati.

https://japantackle.com/daiwa-certate-hyper-custom.html

Si tot ptr o documentare completa a acelorasi "cunoscatori" rau intentionati am cantarit mulineta pe electronic care arata 280 gr , cele 10 gr in plus fata de cele 270 gr ale mulinetei 2500 R (vezi greutatea din link-ul de mai sus) fiind date de tamburul plin de fir.

Imagine

[editat de jb]

Avatar utilizator
andreisavin
veteran
veteran
Mesaje: 928
Membru din: 10 Noi 2013, 18:19
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Certate Hyper Custom 2500 R

Mesaj de andreisavin » 28 Feb 2020, 08:39

Las si eu un link aici, daca tot stii despre ce vorbesti: http://jdmfishing.com/daiwa/certate-hyper-custom/
Simplul fapt ca ai preferat sa adresezi injurii(desi eu ti-am vorbit calm si respectuos) in loc sa vii cu explicatii pertinente demonstreaza nu doar ca nu stii despre ce vorbesti, dar si minti in privinta provenientei mulinetei. Cine isi cumpara un Certate HC nou nu schimba acele capace de dragul designului(a se citi topicul de reparatii pentru a vedea care este rolul acelor capace).Sa le comanzi separat de pe plat de exemplu te costa 3630 yeni per bucata fara transport si vama(https://www.plat.co.jp/shop/catalog/par ... cts_id=365). Ce am vrut eu sa subliniez mai sus este ca daca acele capace au fost schimbate(de dragul designului), cineva a umblat la reglajul apropierii dintre angrenaje(lucru foarte daunator, daca nu se face reglajul corect). Daca mulineta a facut 30-40 de partide in cele 2 sezoane cu un reglaj defectuos, atunci ea va avea un marait(in nici un caz specific:)))). Un eventual cumparator trebuie sa stie pe ce da banii(dar tu ai omis detalii de genul asta din descriere).
PS1: Zgarieturile alea de pe talpa nu apar in 30-40 de partide...
PS2: Nu dau mai multe detalii despre magazinul de unde a fost cumparata mulineta, pentru ca mai sunt si altii care aduc de acolo si nu vreau sa le stric apele.
PS3 : Colegul care a luat vanquishul ala de la tine pentru care ai plans pe forum ca ai fost tepuit, desi tu il pescuisei pe Mihailesti cu jiguri grele imediat dupa ce l-ai luat(chiar daca Vanquish nu e facuta pentru asa ceva- acesta probabil a fost si motivul pentru care ai cerut banii inapoi pe ea, pentru ca ti-ai dat seama ca nu ai cumparat ce trebuia), stie ca l-ai mai pescuit si dupa si ca a cumparat un vanquish uzat si folosit necorespunzator?(laudat in prealabil ca fiind premiant?)

Avatar utilizator
crapmaniacul
veteran
veteran
Mesaje: 4678
Membru din: 19 Iun 2013, 12:20
Localitate: Bucuresti

Re: Certate Hyper Custom 2500 R

Mesaj de crapmaniacul » 28 Feb 2020, 09:23

Cu exceptia primului link vad ca tot continui cu minciuni, inchipuiri si aberatii fara nici o sustinere reala, debitezi aiureli si presupuneri puerile si jalnice. Termina cu aburelile astea.

Rog un moderator sa se sesizeze si sa modereze anuntul.

Avatar utilizator
Striper
veteran
veteran
Mesaje: 599
Membru din: 12 Iun 2007, 12:22
Localitate: Bucuresti

Re: Certate Hyper Custom 2500 R

Mesaj de Striper » 28 Feb 2020, 09:37

Nu ca i-as lua apararea lui Crapmaniacul, pe care nu il cunosc, doar aici de pe forum unde se cam baga peste tot, intreaba mult si cumpara deloc, dar am si eu mai multe HC, le-am deschis si reglat pe unele, am scapat de marait la unele, tot ce pot sa spun este ca acele capace NU au nicio treaba cu maraitul. Niciuna. Odata ce ai scos acele mici si scurte 3 surubele, capacele ies imediat si, teoretic, poti da si fara ele la peste. Saibele de reglaj se pun sub carcasa, nu sub capacele laterale. Deci faptul ca acele capace sunt sau nu originale, schimbate sau de fabrica, teoretic, nu ar trebui sa influenteze DELOC functionarea mulinetei.

Avatar utilizator
andreisavin
veteran
veteran
Mesaje: 928
Membru din: 10 Noi 2013, 18:19
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Certate Hyper Custom 2500 R

Mesaj de andreisavin » 28 Feb 2020, 09:46

Strangerea surubului de la capacul de la manivela da apropierea angrenajelor. SI cu asta am incheiat discutia.
Si aia cu vanquish e aiureala nu?:)))
Consider ca persoanele care au avut ochi sa vada si creier sa judece au inteles ce fel de om esti.
Spor la samsareala.

Avatar utilizator
Striper
veteran
veteran
Mesaje: 599
Membru din: 12 Iun 2007, 12:22
Localitate: Bucuresti

Re: Certate Hyper Custom 2500 R

Mesaj de Striper » 28 Feb 2020, 09:57

Andrei, nici eu nu sunt fan Crapmaniac, dar nici tu nu esti foarte sincer. Si te contrazici singur. Pai ori capacele laterale care au fost schimbate la mulineta asta din topic dau apropierea, ori capacul carcasei? Oricum, iti zic eu ca niciuna din variante. Capacul mulinetei nu merge sa fie strans mai putin sau mai mult, nu exista asa ceva. Apropierea e data numai din saibele de cupru de diferite grosimi pe care le poti pune in ambele parti ale rotii mari, intre axul rotii cu filet de manivela si interiorul carcasei. Maraitul, chiar si la mulinete noi cu 0 kilometri, este pentru ca de fabrica se pune o singura saiba standard, insa roata de bronz nu este la fel la toate mulinetele, fiind prelucrata prin strunjire unde apar diferente de microni. La unele o nimeresc, la altele nu. La cele care maraie trebuie facute artificii cu saibe, nu cu capace, iar maraitul dispare.

Avatar utilizator
andreisavin
veteran
veteran
Mesaje: 928
Membru din: 10 Noi 2013, 18:19
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Certate Hyper Custom 2500 R

Mesaj de andreisavin » 28 Feb 2020, 10:41

Nu ma contrazic deloc. Ma refeream la capacelul ornamental din partea dreapta(partea pe care se monteaza manivela la dreptaci). Credeam ca se subintelege. De aia am facut mai sus trimitere catre topicul de reparatii, pentru ca acolo sunt explicate toate aceste aspecte.

Avatar utilizator
crapmaniacul
veteran
veteran
Mesaje: 4678
Membru din: 19 Iun 2013, 12:20
Localitate: Bucuresti

Re: Certate Hyper Custom 2500 R

Mesaj de crapmaniacul » 28 Feb 2020, 10:48

Lasand la o parte alte aspecte, inca de la inceput savin a vrut doar sa strice acest topic de vazare care nu il privea deloc, a fost singurul lui interes. Nu mi-e clar daca a fost ajutat de altii sau a facut-o doar din capul lui dar nu e relevant.

Savin a intervenit doar cu povesti complet inventate si tintite ptr a-mi denigra topicul si vanzarea de genul “ el stie sigur de unde a fost cumparata mulineta ?!?” si a continuat cu alte minciuni de genul “capacele rosii nu se gasesesc de vanzare nicaieri” , si a persistat cu alte presupuneri nefondate pe nimic de genul “daca acele capace au fost schimbate(de dragul designului), cineva a umblat la reglajul apropierii dintre angrenaje (lucru foarte daunator, daca nu se face reglajul corect)” , apoi alte ziceri mincinoase “zgarieturile de pe corp nu apar dupa 30-40 partide ?!?” ...

Daca veti citi atent si de la cap la coada interventiile lui savin, veti observa limpede intentia gratuita de stricare a topicului prin tot felul de minciuni si presupuneri nefondate, efectiv omul nu se bazeaza pe nimic concret si real in afirmatiile pe care le face, totul e doar inventie si rautate.
Cu un singur lucru a avut dreptate ca intradevar exista si modelul 3000H pe care eu nu il gasisem, insa restul observatiilor sunt doar inchipuirile lui mincinoase si nefondate.

Pentru stricarea topicului de vanzare cu rea intentie, ptr improscarea cu minciuni, acuze si presupuneri denigratoare nefondate complet gratuit si fara nici un fundament, consider ca moderatorii impartiali ai forumului ar proceda corect daca i-ar interzice cel putin temporar accesul pe acest forum acestui andrei savin.

Avatar utilizator
andreisavin
veteran
veteran
Mesaje: 928
Membru din: 10 Noi 2013, 18:19
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Certate Hyper Custom 2500 R

Mesaj de andreisavin » 28 Feb 2020, 12:51

crapmaniacul scrie:
28 Feb 2020, 10:48
Lasand la o parte alte aspecte, inca de la inceput savin a vrut doar sa strice acest topic de vazare care nu il privea deloc, a fost singurul lui interes. Nu mi-e clar daca a fost ajutat de altii sau a facut-o doar din capul lui dar nu e relevant.

Savin a intervenit doar cu povesti complet inventate si tintite ptr a-mi denigra topicul si vanzarea de genul “ el stie sigur de unde a fost cumparata mulineta ?!?” si a continuat cu alte minciuni de genul “capacele rosii nu se gasesesc de vanzare nicaieri” , si a persistat cu alte presupuneri nefondate pe nimic de genul “daca acele capace au fost schimbate(de dragul designului), cineva a umblat la reglajul apropierii dintre angrenaje (lucru foarte daunator, daca nu se face reglajul corect)” , apoi alte ziceri mincinoase “zgarieturile de pe corp nu apar dupa 30-40 partide ?!?” ...

Daca veti citi atent si de la cap la coada interventiile lui savin, veti observa limpede intentia gratuita de stricare a topicului prin tot felul de minciuni si presupuneri nefondate, efectiv omul nu se bazeaza pe nimic concret si real in afirmatiile pe care le face, totul e doar inventie si rautate.
Cu un singur lucru a avut dreptate ca intradevar exista si modelul 3000H pe care eu nu il gasisem, insa restul observatiilor sunt doar inchipuirile lui mincinoase si nefondate.

Pentru stricarea topicului de vanzare cu rea intentie, ptr improscarea cu minciuni, acuze si presupuneri denigratoare nefondate complet gratuit si fara nici un fundament, consider ca moderatorii impartiali ai forumului ar proceda corect daca i-ar interzice cel putin temporar accesul pe acest forum acestui andrei savin.
Si tu ce ar trebui sa primesti pentru injurii si defaimare?

Scrie răspuns