Rodbuilding mioritic

discutii despre lansete, mulinete, fire, naluci, etc. destinate pescuitului rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Sorin, Moderatori

Scrie răspuns
Avatar utilizator
Radu G H
senior
senior
Mesaje: 435
Membru din: 01 Ian 2010, 14:23
Localitate: tg mures

Rodbuilding mioritic

Mesaj de Radu G H » 03 Iun 2012, 14:02

Rodbuilding mioritic

O data pe saptamana cand ma pot bucura de cateva minute libere, in timp ce imi savurez cafeaua de dimineata, intru pe forumul asta si ma amuz, mai exact pe topicul ”Lansete custom” . Aici sunt cativa baieti simpatici care se balacaresc. Sunt baieti cu pretentii, valorosi, de munca carora avem nevoie, sunt ei rodbuilderii...isi dau in gura, frate, mai mult sau mai putin elegant. Oare ce au ei de impartit....clienti, imagine, bani, femei?

Prieteni, cred ca am gasit solutia prin care va puteti regla , ierarhiza si stabili felia de piata ce vi se cuvine. Va propun sa construiti pe acelasi blank , fiecare, cate o lanseta si sa o puneti la dispozitia unor pescari profesionisti, nepartinitori pentru a fi testate. Sa tineti cont de faptul ca la aceasta competitie sunt dispusi sa participe constructori anonimi, dar care au urmat cursuri de specialitate , si s-ar putea sa creeze surprize. Va bagati?
Pentru a nu fi partinitor va las pe voi sa decideti care va fi acel blank, dar in cazul in care nu ajungeti la o intelegere propun ca blankul folosit sa fie Lamiglas XMG 50 LSJ 781.
Surprins de incisivitatea unora dintre voi, nu ma pot abtine de la unele constatari, care din punctul meu de vedere nu va incununeaza cu lauri.
Va lansati in a emite teorii fara sa fiti posesorii unor atestari si multi dintre voi induceti in eroare, de multe ori voit. Uneori e ok ca tineti cont de textele rodbuilderilor americani, dar multi dintre voi le insusiti ca teorii personale....si constatarea cea mai nasoala e ca folositi retete universale. De micile pacaleli si cipeli nici nu mai vreau sa vorbesc....asta tine de caracter si de informatie genetica si oricum piata selecteaza.... in fond si la urma urmei nu e treaba mea, desi poate ar trebui sa fie, pentru ca am fost si eu beneficiarul unor mici tepe.

Sfat

Urmati cursuri de specialitate, obtineti diplome , invatati pe banii vostri nu pe ai clientilor si intrati in legalitate. Nu cred ca poti construi o afacere de succes mesterind la negru in obscuritatea bucatariei sau a sufrageriei, iar in pauze sa arunci cu noroi in stanga si dreapta. Folositi cuvinte mari, notiuni de management , instrumente de marketing dupa ureche.... asa traduse motamo din alte limbi, studii de biomecanica, traiti revelatii tehnice, si culmea unii isi permit sa critice mari producatori de echipamente ce au dovedit prin simpla prezenta pe piata, de zeci de ani, ca gestioneaza afaceri serioase iar portofoliul lor de clienti creste de la an la an. Vorbiti de branding, garantii, calitate, aveti pretentii de dealeri internationalizati, insinuati ca sunteti reprezentatii unor companii mari din domeniu, pronuntati numele mic al somitatilor, recunoscute international, din industria halieutica, lasandu-ne sa credem ca aveti o relatie apropiata cu acestia. Oferiti garantii doar verbal. Nu am vazut nici un certificat de garantie eliberat de voi, de factura sa nu mai vorbim, un document care sa certifice prezenta voastra pe piata, prezenta pe care o doriti incrancenat. Garantia verbala e ZERO, nimeni avizat nu va recomanda, nu aveti document ,,la mana,,. Incercati sa dati posibilitatea consumatorilor de custom sa aleaga in cunostinta de cauza. Aveti nevoie de o forma de scolarizare care sa certifice calitatea de rodbuilder.

Revenind la ideea ierarhizarii voastre, ca prim pas al evolutiei voastre normale, va invit sa va inscrieti in aceasta competitie si in acest sens solicit sprijinul administratorului acestui site sa se implice in mod nepartinitor ca si arbitru al competitiei, iar pescarii profesionisti sa isi asume calitatea de testeri. In situatia in care administratorul poate fi catalogat ca fiind mai prietenos cu unii, cred ca putem gasi persoane impartiale care sa-si asume acest rol. Cred ca a venit momentul ca aceasta breasla sa-si stabileasca ierarhia si sa intre in legalitate, iar aceasta modalitate de departajare poate fi una obiectiva. Va invit la competitie.

Succes !

Acest text nu este un pamflet si trebuie luat ca atare.

bradypus
veteran
veteran
Mesaje: 1643
Membru din: 15 Noi 2007, 18:27

Re: Rodbuilding mioritic

Mesaj de bradypus » 03 Iun 2012, 15:25

io cu Jiji suntem cei mai... impartiali !

trimiteti lansetele la noi ca sa... le probam ! :D

vulc ovidiu
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 209
Membru din: 18 Mar 2008, 15:43
Localitate: Tg. Mures

Re: Rodbuilding mioritic

Mesaj de vulc ovidiu » 03 Iun 2012, 15:52

Ca neinitiat si absolut incepator intr-ale spinningului, dar mai ales ca unul care abia a inceput sa invete ce inseamna jig-ul, imi dau si eu parerea. Prin urmare:
1. A oferi garantii pentru o lanseta facuta manual, mi se pare o conditie elementara a bunei credinte si a profesionalismului. Eu am trei lansete custom si n-am garantii pe ele. Cu exceptia uneia care e facuta la marea arta (nu spun de cine, fiindca nu fac reclama), celelalte doua sunt cu probleme. Una e varza, are inelele aliniate incorect, iar alta... am chelit-o complet si o dau la facut din nou! Cheltuiala e a mea, ca doar traiesc in Romania!
2. Chestia cu „invatati pe banii vostri” ar trebui sa ii puna pe ganduri pe cei care fac asta. Blankurile sunt scumpe, accesoriile de asemenea. Cand un om invata pe cheltuiala mea, inseamna ca isi bate joc de mine.
3. „Consumatorii de custom”, cum ii numeste autorul, chiar ar trebui sa fie, ei, inainte de toate, mai pretentiosi, mai exigenti. Eu am muscat-o, nu o mai musc, mai bine iau lansete gata facute de firme recunoscute, si macar stiu ca sunt ok.

Demersul lui Radu e, zic eu, repet, ca neinitiat, un demers de bun simt si absolut necesar. As vrea si eu sa stiu cui dau banul inainte de a face o comanda. Iar expertii in pescuit, campionii cu competitii grele in spate sunt cei care trebuie sa stabileasca, obiectiv – daca e posibil asa ceva intr-un domeniu recunoscut pentru subiectivitate – clasamentul.

Intr-o economie de piata, competitia inseamna performanta si competenta. Eu vreau competitie! Prin urmare, un vot pentru Radu, dat cu doua maini!
Ovidiu

PS: si cu cat tacerea celor in cauza va fi mai LUUUUUNNNGA cu atat mai evident va fi faptul ca Radu chiar a pus degetul pe rana!

Avatar utilizator
MuskMd
veteran
veteran
Mesaje: 5488
Membru din: 13 Apr 2007, 06:09
Localitate: B. C.

Re: Rodbuilding mioritic

Mesaj de MuskMd » 03 Iun 2012, 16:56

poi da si tu niste nume la cine ti-a facut joardele alea....macar asa sa fie ca o invitatie de intrare in competitie .

Personal salut si eu ideea :D ...dar cred ca ar trebui stabilite si baremurile de apreciere ulterioara :D

si repede ca sa nu fie multe discutii :D
Inglorious Muzkars - I tye me flyz n'I fly me tiez
mandru proprietar de pisicuta...

Avatar utilizator
Jedi
veteran
veteran
Mesaje: 1230
Membru din: 04 Apr 2007, 03:15
Localitate: Morealu de Jos

Re: Rodbuilding mioritic

Mesaj de Jedi » 03 Iun 2012, 17:05

Cine elibereaza diplome legale cu care sa faci demersurile necesare pentru deschiderea unei afaceri , cu factura si toate alea?
Vrei sa trimiti toti baietii un USA la Mudhole si la Tom Kirkman , sa invete inginerie si biodinamica? :lol:
Sint alea institutii guvernamentale si diplomele au valoare legala? :roll: Profesorii de acolo ce atestari au?
Stie cineva numele si adresa exacta a unui rodbuilder din lume , ce elibereaza factura si garantie legala pentru lansetele sale?
Topicul asta imi aduce aminte de nenea nostalgic ce cauta un confectioner de unelte pescaresti de pe vremea comunismului, sa-i faca o lanseta adevarata :lol: :lol: :lol: ( cu atza de papiota si clei de oase presupun) :roll:
Radu GH...tu din ce postura vorbesti? Dai factura? Cerificat de garantie? Ai facut 10 lansete cap coada?
S-a plins cineva de garantie neonorata?
Unde-s multi putoarea creste.....Pestisorii se rareste.

Avatar utilizator
Tavi
veteran
veteran
Mesaje: 5834
Membru din: 22 Ian 2005, 17:13
Localitate: Sibiu

Re: Rodbuilding mioritic

Mesaj de Tavi » 03 Iun 2012, 17:51

De notat ideile:
- rodbuilding cu factura, sunt convins ca se va inghesui lumea sa plateasca cu 24% in plus :D
- cursuri de specialitate si diplome de rodbuilding :D
- pescarii profesionisti din Romania, testeri impartiali de lansete. Apropo, astia nu trebe sa prezinte o diploma de incercator de lansete? :D
- certificat de garantie.. la ce? la manopera? :D
I count stuff all day at work, why would I do that when I am fishing?
Musca 13

bradypus
veteran
veteran
Mesaje: 1643
Membru din: 15 Noi 2007, 18:27

Re: Rodbuilding mioritic

Mesaj de bradypus » 03 Iun 2012, 18:40

buei... , ce mai tura vura ?

posturile s-au ocpat ! io cu jiji suntem testeri ! si gata ! dam garantie la vrajeala ! :D

vreti diplome ? va iekiberam si diplome ! , numa sa ne lasati in pace ! :D

Avatar utilizator
Tavi
veteran
veteran
Mesaje: 5834
Membru din: 22 Ian 2005, 17:13
Localitate: Sibiu

Re: Rodbuilding mioritic

Mesaj de Tavi » 03 Iun 2012, 18:45

Stai ma ca nu mere asa. Daca e competitie inseamna ca rodbuildingul ramura sportiva deci trebe CIS, Federatie nationala si alte hartii dinastea.
Ai? N-ai! Deci nu te califici. :D
I count stuff all day at work, why would I do that when I am fishing?
Musca 13

Avatar utilizator
Jedi
veteran
veteran
Mesaje: 1230
Membru din: 04 Apr 2007, 03:15
Localitate: Morealu de Jos

Re: Rodbuilding mioritic

Mesaj de Jedi » 03 Iun 2012, 18:50

Mult mai potrivit ar fi un topic "Rodbuilding Reviews" in care cetateanul sa scrie exact problemele aparute la o joarda confectionata de cineva. Nume ansamblatorului, data alcatuirii, date tehnice ale lansetei, la cit timp si in ce conditii au aparut defectiunile. Rodbilderii sa se apere si uite ca iasa topic de 200 de pagini.. :mrgreen:
Unde-s multi putoarea creste.....Pestisorii se rareste.

Avatar utilizator
anem
veteran
veteran
Mesaje: 3046
Membru din: 30 Mar 2006, 11:54
Localitate: carpi

Re: Rodbuilding mioritic

Mesaj de anem » 03 Iun 2012, 19:12

Tavi scrie:Stai ma ca nu mere asa. Daca e competitie inseamna ca rodbuildingul ramura sportiva deci trebe CIS, Federatie nationala si alte hartii dinastea.
Ai? N-ai! Deci nu te califici. :D
ca sa citez pe nu stiu cine :D ... "ai pus punctul pe i" ... imediat se va autosesiza un anumit personaj :lol:

ps: concursul ar fi interesant dar nu ar zice mare lucru, vorba aia, cate bordee atatea obicee si fiecare are anumite preferinte care se vor reflecta in stabilirea ierarhiei. e clar ca bradypus il prefera pe cristi ene de exemplu in timp ce gigi pe andrei sava, asta ca sa pomenesc doar de cei doi mai "patimasi" din discutiile de e Lansete Custom ...
C&R ... un alt mod de a savura un peste ...

Scrie răspuns