Rodbuilding mioritic

discutii despre lansete, mulinete, fire, naluci, etc. destinate pescuitului rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Sorin, Moderatori

Scrie răspuns
cata_asp
veteran
veteran
Mesaje: 540
Membru din: 25 Feb 2009, 15:11

Re: Rodbuilding mioritic

Mesaj de cata_asp » 06 Iun 2012, 12:40

Si inca ceva:
-referitor la poza cu imaginea corecta a inelelor pe blank, la niciun bat cu "L" -uri pe blank n-ai sa vezi ...luminita de la capatul (tun)inelului, si cu toate astea....
-daca mai privesti si prin inelele de fabrica ale unor bete...te iei cu mainile de cap, si merg si alea. :headbash:

Avatar utilizator
semlecangheorghe
veteran
veteran
Mesaje: 9544
Membru din: 04 Mai 2009, 07:05
Localitate: Arad

Re: Rodbuilding mioritic

Mesaj de semlecangheorghe » 06 Iun 2012, 12:55

:lol: :lol:
Vine clientu' la rodbuilder...
-'Na ziua..
-Buna...(plictisit de cele peste 800 de lansete facute)..ce doriti..??
-Pai as dori si eu o lanseta..facuta la comanda..o lanseta de finete pentru pastrav,clean,biban..
Trecem peste recomandarea blancului si componentelor ,ca este irelevant...
Ajungem minsa la punctu de strangulare..
Rodbuilderul:
-Stiti,sint unii pentru care rodbuildingul este doar 'crosetat'pe lansete..Pentru mine este..stiinta..arta...
Trebuie asadar sa stabilim..choche point-ul.. :roll:
- :shock: :shock: Da ce-i ..point-ul ala??
-Pai este o chestie importanta care are o influenta definitorie asupra lanseului..El trebuie ales dupa calcule complicate ,deci va rog sa va pregatiti pentru un set special de intrebari..Daca nu stiti raspunde ,puteti apela si la varianta 'intreaba un prieten'...
Deci,
-Spinning??
-Da..
-Cum palmati mulineta,intre -degetul inelar si mijlociu
-intre mijlociu si arator
-intre degetul mic si inelar??
-Cit doriti sa fie distanta de la cot la cotor?
-Specificati cu precizie de o zecime distanta intre blancul lansetei si galetul mulinetei cind acesta este in ce mai de jos pozitie
-Specificati cu precizie de o zecime,diametrul tamburului mulinetei.
:shock: :shock: :shock:
-Nu va mirati,zice rodbuilderul,este foarte imoprtant sa cunoastem toate aceste variabile ,pentru a stabili cu maxima exactitate chock point-ul ,aceasta avind o importanta deosebita in biodinamica lanseului..

Clientul,timorat,uimit...intreaba..
-Deci toate astea pot influenta distanta de lansare??Cam cu...cit??
Cu un aer doct,dupa o profunda meditare,rodbuilderul zise...
-Cam cu 2.5pina la 3.5 ...centimetrii.Toti acei factori converg la stabilirea unei formule matematice,cruciale pentru dispunerea inelelor..
-Aha ,zice clientul,edificat de acum....si daca dupa 6 luni,sa zicem,imi schimb mulineta..??
-Pai nici o problema,veniti cu lanseta inapoi,calculam din nou,cu valoarea care s-a modificat si va schimb inele..
-Contra cost??
-Desigur,nu este o noua munca???
:lol: :lol: :lol:

Mai Ene,ia zi la citi clienti din aia 800 ai luat date tehnice,cum ar fi diametrul tamburului,distanta de la mulineta la blanc,etc..Daca calculul asta este asa precis ,ce se intimpla daca clientul isi schimba mulineta?Cit cistigi in practica la lanseu??Mterii,sau centimetrii?Cit timp iti ia la fiecare client sa stabilesti in detaliu toti acesti parametrii??Mai ai timp sa faci efectiv lansete??De ce pe forumurile straine zic aia ca acele calcule sint orientative??
Si-Gi Lures wobblers&more..

.

Avatar utilizator
ULK
veteran
veteran
Mesaje: 4163
Membru din: 26 Sep 2009, 23:41
Localitate: Cluj Napoca

Re: Rodbuilding mioritic

Mesaj de ULK » 06 Iun 2012, 12:56

Exact microinelele m-au pus pe ganduri , in legatura cu calculele lui king.. Care au fost deja testate cam de mult timp si s-a ajuns la concluzia ca nu sau neglijabil influenteaza distanta de aruncare...

Deja sunt pe piata microuri heavy duty.. Deci se pare ca functioneaza si pe blankuri puternice si fire mai groase, nu doar L si ML

cata_asp....deja aduci un aport la teoria lui king...Se restrang scenariile (lungimea minima a blankului, inaltimea maxima a mulinetei, diametrul maxim al tamburului) in care este folosibil... devenind mai precis in practica .
http://ulkustom.wblog.ro/
UlKustom Rods
Live,breathe,build,f.i.s.h.

Avatar utilizator
semlecangheorghe
veteran
veteran
Mesaje: 9544
Membru din: 04 Mai 2009, 07:05
Localitate: Arad

Re: Rodbuilding mioritic

Mesaj de semlecangheorghe » 06 Iun 2012, 12:59

cata_asp scrie:Si inca ceva:
-referitor la poza cu imaginea corecta a inelelor pe blank, la niciun bat cu "L" -uri pe blank n-ai sa vezi ...luminita de la capatul (tun)inelului, si cu toate astea....
-daca mai privesti si prin inelele de fabrica ale unor bete...te iei cu mainile de cap, si merg si alea. :headbash:


:headbash: :headbash: :respekt:

Important este sa pescuim...
Cred ca as muri in timp ce dau la wobler sa am un pitic pe creier care sa imi repte obsesiv
.......-chock point-ul nu-i corect,chock point-ul nu-i corect,cohock point-ul nu-i corect......... :lol: :lol: :lol: :lol:
Si-Gi Lures wobblers&more..

.

Avatar utilizator
anem
veteran
veteran
Mesaje: 3046
Membru din: 30 Mar 2006, 11:54
Localitate: carpi

Re: Rodbuilding mioritic

Mesaj de anem » 06 Iun 2012, 13:03

Uni oameni chiar au probleme si dintr-un motiv sau altul nu reusesc sa inteleaga ca fiecare e liber sa faca lucrurile asa cum vrea fara sa fie nevoit sa se justifice in fata unia sau a altuia. De obicei aceste persoane neintelegand conceptul de “fiecare cum vrea” nu gasesc altceva de facut decat mistouri ieftine care sa minimalizeze munca altuia.

Daca pentru cineva conteaza mai mult 3cm in plus la lungimea lanseului decat un maner cu sclipici eu nu inteleg unde e problema. Pe bune?

Inteleg sa se faca misto de vreo lanseta roz cu matisaje aurite si mai stiu eu ce combinatii de genul asta dar sa faci misto ca cineva isi bate capul cu anumite pozitionari ale inelelor deja mi se pare tamp.
C&R ... un alt mod de a savura un peste ...

Avatar utilizator
semlecangheorghe
veteran
veteran
Mesaje: 9544
Membru din: 04 Mai 2009, 07:05
Localitate: Arad

Re: Rodbuilding mioritic

Mesaj de semlecangheorghe » 06 Iun 2012, 13:15

No bine,daca tu n-ai inteles ca practica nu-i tot una cu teoria,e treaba ta..
Si nu-i misto ieftin...e realitatea..nu mai avem timp sa pescuim de calcule si paracalcule..
Daca m-as lua dupa calcule mi-ar lua o luna sa proiectez un wobler..Daca o iau intuitiv,il fac in citeva ore..
Asta-i diferenta..
Pune un yozuri facut pe calculator pe linga un jointed"Alinutz" si o sa vezi ca asta din urma il bate la kur pe japonezu ala facut pe calculator,si care mai are prostu obicei ca din cind in cind,sa mai lase corpul la peste in gura,si barbeta pescarului..
Si-Gi Lures wobblers&more..

.

Avatar utilizator
kingofbeasts
veteran
veteran
Mesaje: 2873
Membru din: 20 Mar 2008, 16:58
Localitate: sibiu
Contact:

Re: Rodbuilding mioritic

Mesaj de kingofbeasts » 06 Iun 2012, 13:22

ULK scrie:King..cu field testing cum stai? Eu ca si utilizator final ce diferenta o sa vad/simt , sa zicem intre o lanseta montata , luand in calcul si " upsweep"-ul si una montata doar pe baza GPS-ului?

Ca pana la urma asta conteaza mai mult...Teoria e frumoasa si suna bine, chiar pare logic, dar daca transpusa in practica e insesizabila ori neglijabila ..... atunci "aia putini care inteleg"....inteleg , cum sa zic... cam degeaba .

Ai ajuns la ceva concluzii palpabile fizice, nu pur teoretice, cu care sa demonstrezi viabilitatea inovatiei tale? Ca nu o pot numi chiar inventie, modificarea unei teorii deja existente.

Chiar ma intereseaza subiectul... nu intreb doar ca sa ma aflu in treaba.
ca sa lamurim lucrurile din capul locului , ceea ce am facut eu a fost doar sa gasesc o varianta de aplicare a teoriei NGC care dupa cate se pare a fost gandita initial de Tom Kirkman si apoi preluata si dezvoltata de Fuji. Eu am gasit doar o metoda de a pune teoria in practica pe baza unor calcule pentru ca multi bajbaie la capitolul asta nestiind cum sa pozitioneze chokingpointul si apoi inelele pe o lanseta .Daca e sa compar cu sistemul legislativ Tom a facut proiectul de lege, Fuji au dat legea si eu am conceput norme de aplicare.
Practica pecuitului cu lansete montate NGC a demonstrat deja ca teoria este viabila si a demonstrat deja si ca diferentele exista si sunt sesizabile de catre pescar. Eu am facut propriile mele experimente inainte de a decide cum sa-mi echipez lanseta in lucru si in mod cert se simte diferenta.
Daca vrei sa vezi clar unele beneficii directe le vezi direct din pretul inelelor si mai exact din economia de bani pe care o faci pe metoda NGC pentru simplu fapt ca inelele mai mici sunt mai ieftine.(o sa ramai surprins sa vezi cati dolari potoi scuti montand corect o lanseta functie de mulineta cu care o vei folosi si de aplicatie ).
Eu ma limitez deocamdata la a spune ca ceea ce demonstrat cei de la FUJI eu am experimetat si verificat practic inainte de a ma apuca de orice calcul pentru ca altfel nu m-as fi apucat de lucru fara sa stiu ca obtin vreun beneficiu. :wink:

Avatar utilizator
kingofbeasts
veteran
veteran
Mesaje: 2873
Membru din: 20 Mar 2008, 16:58
Localitate: sibiu
Contact:

Re: Rodbuilding mioritic

Mesaj de kingofbeasts » 06 Iun 2012, 13:35

ps. le-am spus si americanilor si v-o spun si voua: metoda se adreseaza doar celor care o considera utila. Restul n-au decat sa-si pozitioneze inelele si mergand la ghicitoare ca pe mine nici in cot nu ma doare.
As fi tare curios sa vad cum reuseste "Alinuzt" sa faca 10 sau 100 de voblere identice fara masuratori si calcule.
Ultima oară modificat 06 Iun 2012, 13:35 de către kingofbeasts, modificat 1 dată în total.

Avatar utilizator
anem
veteran
veteran
Mesaje: 3046
Membru din: 30 Mar 2006, 11:54
Localitate: carpi

Re: Rodbuilding mioritic

Mesaj de anem » 06 Iun 2012, 13:35

semlecangheorghe scrie:[...]
Pune un yozuri facut pe calculator pe linga un jointed"Alinutz" si o sa vezi ca asta din urma il bate la kur pe japonezu ala facut pe calculator,si care mai are prostu obicei ca din cind in cind,sa mai lase corpul la peste in gura,si barbeta pescarului..
e foarte usor sa vorbesti traind in ignoranta si fara a sti ce se poate face cu anumite chestii.

intuitia te duce pana la o anumita limita dupa care doar prin testari empirice vei reusi sa ajungi la ceea ce ti-ai propus (daca ti-ai si propus ceva) mai ales daca este ceva diferit fata de ceva ce ai avut sau de ceea ce gasesti. in schimb, folosind altceva decat intuitia ajungi la rezultatul dorit mai repede si mai ieftin :wink:

nu are rost sa ne contrazicem in continuare pentru ca oricum conform istoriei (de pe forum) tu ai tot timpul dreptate si restul vorbesc prostii, tocmai de aia consider ca cel mai Ok ar fi ca fiecare sa ramana la parerea lui si sa faca lucrurile asa cum ii place :wink:
C&R ... un alt mod de a savura un peste ...

Avatar utilizator
ULK
veteran
veteran
Mesaje: 4163
Membru din: 26 Sep 2009, 23:41
Localitate: Cluj Napoca

Re: Rodbuilding mioritic

Mesaj de ULK » 06 Iun 2012, 13:48

king... Sa presupunem ca in cazul unui blank mai scurt si o mulineta mai maricica, choke pointul prea in varf,nu permite folosirea unor inele L mici? Ce se face? Ca ideal ar fii sa pui cat mai multe inele mici sa castigi la sensibilitate ,dar totodata vrei sa respecti si choke pointul.....te pui si modifici upsweepul ?

Sau nu se poate ajunge in situatia respectiva? Nu am experimentat ... Deci nu stiu,poate nu.

Pun intrebarile astea, ca poate stii raspunsul sau poate reusesti sa gasesti raspunsul( ca nu oricine reuseste-admit) si nu ca sa fiu in contra.
Ca oricum care isi bat joc de toti care incearca sa inbunatateasca si sa aduca ceva nou in materie... sunt cam ingusti in gandire sau se lasa condusi de sentimente si nu pot percepe ca inclusiv blankurile, inelele, mulinetele tot mai performante ... nu ar exista la nivelul la care sunt in momentul acesta... nu ar exista , fara oamenii care la un moment dat,au avut curajul sa gandeasca out of the box....

Deci foarte laudabila incercarea...
http://ulkustom.wblog.ro/
UlKustom Rods
Live,breathe,build,f.i.s.h.

Scrie răspuns