Rezistenta in timp a unei mulinete!

discutii despre lansete, mulinete, fire, naluci, etc. destinate pescuitului rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Sorin, Moderatori

andrei-ovidiu
veteran
veteran
Mesaje: 9168
Membru din: 06 Mai 2004, 13:08
Localitate: Rm. Valcea
Contact:

Rezistenta in timp a unei mulinete!

Mesaj de andrei-ovidiu » 20 Apr 2006, 12:05

Ce parere aveti despre rezistenta unei mulinete in timp! Ma refer la cat de des o folositi, in ce conditii si cu ce fire, cat si angrenajele din interiorul ei?

Fiecare sa spuna ce a constatat de-a lungul timpului si care a ramas mulineta lui preferata, care a rezistat cel mai bine conditiilor extreme!

Avatar utilizator
Sorin
Moderator
Moderator
Mesaje: 4694
Membru din: 17 Mai 2004, 10:39
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Sorin » 20 Apr 2006, 13:00

ai mai deschis o cutie a Pandorei :D
Da-i unui om un peste si el va manca o zi; invata-l sa
pescuiasca si el va
sta pe marginea lacului si va bea bere toata ziua.

mihai florescu
veteran
veteran
Mesaje: 909
Membru din: 29 Feb 2004, 13:56
Localitate: Rosiori-Bucuresti

Mesaj de mihai florescu » 20 Apr 2006, 13:17

Se mai joaca o miuta, rezultaul v-a fi acelasi :lol: :lol:
Astept fluierul de inceput. :lol: :lol:

Avatar utilizator
Michael
Moderator
Moderator
Mesaje: 4177
Membru din: 28 Iun 2004, 05:25
Localitate: Timisoara

Mesaj de Michael » 20 Apr 2006, 13:30

stai sa se adune echipele,inca nu-s toti jucatorii :lol:
Michael va recomanda Regulamentul forumului

Avatar utilizator
george.
junior
junior
Mesaje: 87
Membru din: 29 Iun 2005, 10:25
Localitate: Behind of a bottle with wine
Contact:

Mesaj de george. » 20 Apr 2006, 13:34

..a mea e mai tare , mai moale ca am vaselina de aia cu grafit , dupa aia vine unu si zice ca nu e buna vaselina aia ca a lui e mai buna ca e siliconica. Ma laud eu primul (dar nu am cu ce de fapt):am o mulineta de suflet Cormoran cu 2 rulmenti (ieftina nu cine stie ce veche de vreo 5 , 6 ani ....dar parca e un facut cand dau cu ea , am un noroc teribil) pe care nu am menajat-o numa spining greu a avut parte si nici grija prea mare nu am avut de ea.Acu 2 zile am luat-o pe sora ei cu 1 rulment mai mare Corcast super spin 4i cu care sper sa am aceeasi satisfactie.Si sper am grija de ea mai mult :lol:

Avatar utilizator
george.
junior
junior
Mesaje: 87
Membru din: 29 Iun 2005, 10:25
Localitate: Behind of a bottle with wine
Contact:

Mesaj de george. » 20 Apr 2006, 13:40

am uitat sa zic ca merge aproape la fel ca in prima zi.Spining greu =30 zile in delta in fiecare zi +iesiri ocazionale = total cam 1000 ore functionare pe an.Dar cine numara :lol:

Avatar utilizator
Ioan S.
veteran
veteran
Mesaje: 1212
Membru din: 10 Mai 2004, 19:31
Localitate: Iasi

Mesaj de Ioan S. » 20 Apr 2006, 13:43

Fiecare sa spuna ce a constatat de-a lungul timpului si care a ramas mulineta lui preferata, care a rezistat cel mai bine conditiilor extreme!
Aici intrevad o mare problema. Adica sunt dintre cei care nu considera mulineta "preferata" pe aceea care a rezistat cel mai bine in timp pina acum ... ci pe aceea pe care si-a cumparat-o mai de curind.



Insa ca rezistenta in timp nu pot sa nu remarc ca am folosit 6 ani (circa 40 zile pe an) de pescuit la Prut -- 2 mulinete Cobra CB440. Pescuit stationar dar in conditii grele ... cu agataturi, mult praf si nisip. Nici intretinerea nu a fost extraordinara - o singura data pe an curatare generala si gresare cu vaselina obisnuita pentru rulmenti. Au functionat corespunzator ... si inca mai functioneaza bine dar deja am cumparat alte 2 mulinete (alta marca) cu care se le inlocuiesc. Una din cele 2 mulinete Cobra (nu mai stiu care) era pe lanseta cu care am scos "captura record" de pina acum (si a carei greutate in kg are 2 cifre inainte de virgula). :wink:
Si tot la calitati as mentiona ca m-au costat 175 000 lei bucata, altfel spus ... pot fi privite ca fiind consumabile de 30 000 lei/an/bucata. :shock:

Avatar utilizator
Michael
Moderator
Moderator
Mesaje: 4177
Membru din: 28 Iun 2004, 05:25
Localitate: Timisoara

Mesaj de Michael » 20 Apr 2006, 13:46

nu compara stationarul cu spinningul,unde "bobinezi" km de fir pe zi... :roll:
Michael va recomanda Regulamentul forumului

Avatar utilizator
Ioan S.
veteran
veteran
Mesaje: 1212
Membru din: 10 Mai 2004, 19:31
Localitate: Iasi

Mesaj de Ioan S. » 20 Apr 2006, 13:53

Michael scrie:nu compara stationarul cu spinningul,unde "bobinezi" km de fir pe zi... :roll:
Asta e relativ, pentru ca si eu pot afirma ca "recuperez" la stationar cam o tona de plumb pe sezon.

Avatar utilizator
george.
junior
junior
Mesaje: 87
Membru din: 29 Iun 2005, 10:25
Localitate: Behind of a bottle with wine
Contact:

Mesaj de george. » 20 Apr 2006, 14:02

km de fir si tone de iarba

Scrie răspuns