REPARATIE LANSETA

discutii despre lansete, mulinete, fire, naluci, etc. destinate pescuitului rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Sorin, Moderatori

Scrie răspuns
Mihai 77
senior
senior
Mesaje: 331
Membru din: 06 Feb 2014, 17:36

REPARATIE LANSETA

Mesaj de Mihai 77 » 11 Noi 2018, 16:20

Va salut. Astazi am reusit sa-mi rup lanseta ....in portiera . Nu prezinta fisuri longitudinale , efectiv parca au fost retezati 15 cm din tronsonul inferior . Este un lamiglas g1311 , merita reparat sau mai bine sa caut un cotor sh ?

Avatar utilizator
Sami
veteran
veteran
Mesaje: 1578
Membru din: 08 Oct 2010, 18:59
Localitate: Dr Tr Severin

Re: REPARATIE LANSETA

Mesaj de Sami » 11 Noi 2018, 17:51

Salutare,

Imi pare rau sa aud de aceasta intamplare. Am avut o problema la tronsonul de varf de la Lamiglasul meu G 1313 si mi-a rezolvat-o userul TDUM,mare om,mare caracter. Incearca sa iei legatura cu dumnealui,ii trimiti poze,filmulet etc si vezi ce zice,daca iti va zice ca o poate repara o poti trimite cu incredere.
Merita incercat!
Bafta!
Fir intins!

Mihai 77
senior
senior
Mesaje: 331
Membru din: 06 Feb 2014, 17:36

Re: REPARATIE LANSETA

Mesaj de Mihai 77 » 11 Noi 2018, 21:24

Va salut. Tot la TDUM m-am gandit si eu daca nu gasesc alt cotor. Oare o eventuala repozitionare a tuturor inelelor (un inel plasat pe ruptura blancului ), poate fi facuta tot la el ?

Avatar utilizator
Sami
veteran
veteran
Mesaje: 1578
Membru din: 08 Oct 2010, 18:59
Localitate: Dr Tr Severin

Re: REPARATIE LANSETA

Mesaj de Sami » 11 Noi 2018, 22:21

Nu am raspuns la intrebarea dvs,eu doar v-am sugerat ce puteti incerca,pe mine m-a ajutat.
Fir intins!

Avatar utilizator
tdum
veteran
veteran
Mesaje: 1288
Membru din: 30 Ian 2016, 22:34
Localitate: Reşiţa

Re: REPARATIE LANSETA

Mesaj de tdum » 12 Noi 2018, 11:09

@ Mihai 77

Vă salut. Am observat că sunt implicat în dialogul dv. cu dl. Sami şi pot să fac câteva clarificări:

Poate nu ştiţi, dar dl. Sami a venit la mine cu băţul rupt şi am discutat pe concret, apoi am hotarât împreună asupra modalitătiilor, materialelor, implicaţiilor, reparaţiei, etc. si a ieşit bine la final, cu garanţie pe viaţă.

Nu ştiu de unde sunteţi, dacă nu aţi completat rubrica cu locaţia dv. (ca mulţi alţii de fapt) în profilul de utilizator.

În nici un caz nu recomand relocarea inelelor de pe poziţie, (nici şmirgheluirea blancului, care e şi ea nocivă)

Am reparat zeci de beţe customizate la care au fost relocate inelele. Cand se rup în sarcină, nu accidental, aproape întotdeauna ruptura se produce pe locul de unde a fost mutat un inel. Am avut chiar un caz al unui concitadin-amic, care a cumpărat scump un băţ customizat cu inelele relocate şi blancul şmirgheluit şi i-am spus de la început la ce să se aştepte. Ulterior, i l-am tot reparat, de vreo 3 ori, (tot în alt loc) iar când s-a rupt a 4-a oară, a renunţat la el. De fiecare dată s-a rupt unde fuseseră iniţial matisate inelele originale şi asta, în drill, la înţepare, sau la scoaterea peştelui.

Deci, în nici un caz, nu repoziţionez inelele şi nici nu fac rodbuilding. Pentru asta sunt o grămadă de băieţi specializaţi. Nu ştiu dacă ei fac şi reparaţii. Puteţi încerca. Puteţi căuta şi tronson nou, sau intact. E fără bătaie de cap.

Dacă mai e nevoie de vreo clarificare, discutam pe mesageria privată.

Rew.

Mihai 77
senior
senior
Mesaje: 331
Membru din: 06 Feb 2014, 17:36

Re: REPARATIE LANSETA

Mesaj de Mihai 77 » 20 Dec 2018, 20:08

Anul asta cadoul de Craciun mi-a sosit din Resita....lanseta reparata de dl. TDUM. Cei care au lucrat cu dumnealui nici nu mai au nevoie de detalii , pentru ceilalti nu pot spune decat atat: profesionalism in toate aspectele. Stima.

Scrie răspuns